Tropheops tropheops  (Regan, 1922)

Българско наименование:

Трофеопс

Снимка на Tropheops tropheops  (Regan, 1922)
Синоними: Pseudotropheus tropheops (Regan, 1922), Pseudotropheus tropheops subsp. tropheops (Regan, 1922)

Етимология: Tropheops: ops - външен вид, отнася се за подобието му с Tropheus

Семейство: Cichlidae

Разпространение: Tropheops tropheops е ендемичен вид за езерото Malawi. Обитава водите около островите Maleri до Chinyamwezi Rocks

Хабитат: Tropheops tropheops е откриван обикновено в относително плитки води в скалистите крайбрежни зони, като се храни под 45° спрямо дъното, основно с планктон.


остров Mumbo - едно от естествените местообитания на Tropheops tropheops



Tropheops tropheops в естествения си хабитат - снимка Inaturalist


Максимална стандартна дължина:
15см

Размер на аквариума: аквариум с обем от 150 литра

Условия за отглеждане: Ако искате да направите биотопен аквариум, необходим ви е пясъчен субстрат плюс множество камъни с различна големина, някои от тях оформени като пещери или в големи купчини. Препоръчва се силно осветление, за да се стимулира развитието на водорасли, които рибите остъргват от камъните.

Може да ползвате за субстрат и чакъл плюс керамични саксийки, но при всички случаи не трябва да има остри ръбове. Растения няма да оцелеят дълго в аквариума, защото рибите ще ги изядат и увредят. Все пак може да добавите и растения, устойчиви на твърда вода като Vallisneria, Anubias или Sagittaria.

Параметри на водата: температура 24 – 28 °C, pH 7.5 – 9.0, твърдост 179 – 447 ppm

Храна: Tropheops tropheops приема всякакви храни, но основно трябва да го храните с растителнa храна като бланширан спанак, пелети от спирулина и други специализирани за цихлиди с растителни добавки храни. Може да му давате и замразени или живи хирономус, артемия, тубифекс.

Поведение и съвместимост: Tropheops tropheops е агресивен вид. Може да се отглежда с други подобни по размер видове като Aulonocara или Neolamprologus.  Ако се отглежда заедно с други Mbuna, аквариума трябва да е пренаселен, за да се намали агресията и териториалността. Трябва да се отглеждат няколко женски на един мъжки. Дори и в големи аквариуми, ако отглеждате други мъжки има голяма вероятност недоминантния да бъде убит.

Сексуален диморфизъм: Мъжките най-често имат синьо оцветяване с няколко вертикални ивици с тъмен цвят. Женските са жълтеникави, по цялото им тяло има кафяви петна.


мъжки Tropheops tropheops


женска Tropheops tropheops


Размножаване:
Tropheops tropheops достига полова зрялост на възраст от една година.

Размножаването може да става както в общия, така и в отделен развъден аквариум с обем от 150 литра. Много е важно съотношението на мъжките към женските да е 1 към три, най-добре 1 към 6.

Преди хвърлянето на хайвера мъжкият избира место за хвърляне и всячески го облагородява. След това привлича женските към себе си. Те доплуват към мъжкия и хвърлят хайвер в предварително избраното място. Мъжкият веднага опложда хайвера.


мъжки и женска Tropheops tropheops по време на размножаване


Хвърлянето на хайвера продължава около 40 - 60 минути, след което женската събира хайвера в устата си и се крие в укритие, където хайвера се инкубира около 3-4 седмици, след което малките напускат устата на женската.
Следващите три седмици тя пази и се грижи за малките.

Стартова храна - микрочервеи, науплии на артемия, циклопс, стрити сухи храни.


малки Tropheops tropheops

Продължителността на живота на Tropheops tropheops е около 8 години.

Източници:
houseaqua.ru

Характеристики


Семейство: Cichlidae
Континент: Африка
Трудност: Средна трудност за отглеждане
Слой: Дънен-среден слой
Миним. обем: 150л
Вода: Сладка



Карта на разпространение


Добавенo на 29.04.2004 г; промененo на 10.09.2024 г