• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 19:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Как да обе&#

Започната от Radi, 07.12.2004 10:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DicH

eto vi oshte malko tema za spor - znachi pusnal sum niakva turska pompichka s edno kamuche v edinia ugul na 100 L ,i sum zatrupal kamucheto s goliama chepka muh .Vuzduha minava mejdu muha i stukloto ,Techenieto razbutva mutilkata chak v drugia ugul na akvariuma,a boklucite se trupat po muha

Напиши го на кирилица, за да не го трия!

v momenta prevodachkata ne se otvaria ama obeshtavam da go opravia, malko ne e li X3M vse pak :cry:  :cry:

ВЕЛИНСКИ

Може да звучи глупаво, но на мен ми допадат повече аерираните аквариуми - имат живот някак си... ври и кипи  :oops: :lol:

Освен това:

1. аерацията по-добре смесва различните температурни зони във водата и разликата между повърхностната и дънната температура е не-повече от 0.1-0.2 градуса

2. аерацията пречи да се образува бактериална ципа на повърхността и допълнително помага за истинското обогатяване на водата с кислород

Единствени минуси:

1. външните помпи са шумни и пукането на мехурчетата на повърхостта е допълнителен шум.

2. аерацията в аквариумния й вариант не е най-естествената гледка, ако човек иска да наподоби реален биотоп

Raven

ако те кефи гледка на затлачен с боклуци мъх.......
лично аз предпочитам растенията ми да са чисти а това не е възможно ако има силна аерация- прекалено много мътилка се върти из водата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

77

Цитат на: "ВЕЛИНСКИ"Може да звучи глупаво, но на мен ми допадат повече аерираните аквариуми - имат живот някак си... ври и кипи  :oops: :lol:

Освен това:

1. аерацията по-добре смесва различните температурни зони във водата и разликата между повърхностната и дънната температура е не-повече от 0.1-0.2 градуса

2. аерацията пречи да се образува бактериална ципа на повърхността и допълнително помага за истинското обогатяване на водата с кислород

Единствени минуси:

1. външните помпи са шумни и пукането на мехурчетата на повърхостта е допълнителен шум.

2. аерацията в аквариумния й вариант не е най-естествената гледка, ако човек иска да наподоби реален биотоп
след като ми се появи бактериалната ципа скъсах се да аерирам без резултат :oops: сложих пеноуловителя и я премахна :D вече месец съм махнал пеноуловителя и ципа не се появява  :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Raven

отлично средство са живородките -скъсват се да я ядът дори и когато са нахранени,явно е някакъв деликатес за тях.
моите плати я оправиха за 2 дни и от тогава не се е появявала.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

77

бях взел и няколко молинезии с тази цел(и да хапват нишковидните водорасли)  но явно не съм улучил модела :cry:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido

Ако иде реч за обикновените помпи тип 'звънец', дето имат трансформатор вътре, аз едно време ги обезшумявах като регулирах позицията на магнита, дето е залепен за лостчето на гумения звънец. За целта обаче трябва да се разглоби помпата и леко да се модифицира.

Принципа е долу-горе следния - трансформатора 'кара' магнита да се движи напред-назад - да вибрира демек. Магнита е закрепен за лостче, което движи напред-назад един гумен звънец-помпа. Обикновено съвременните помпички са доста по-мощни от едновремешните и стават за захранване на поне два аквариума. Проблема е, че по-голямата мощност води до повишаване на шума. Ако се намали мощността (дебита на въздух) - пада и шума. Това се постига като магнита се ОТДАЛЕЧИ от трансформатора. Обикновено увеличаването с 2-5 мм на разстоянието (процепа) между трансформатора и магнита върши работа. Така пада амплитудата на вибрациите, дебита на въздух и шума. Така или иначе оставащия дебит е напълно достатъчен като за един аквариум.

Малко по-тегавата работа е как да се увеличи процепа - аз го правих като изкривя лостчето, за което е залепен магнита в S-образна форма. Така се скъсява самото лостче, съответно отдалечава се магнита от трансформатора.

Raven

Цитат на: "77"бях взел и няколко молинезии с тази цел(и да хапват нишковидните водорасли)  но явно не съм улучил модела :cry:

молинезиите за по капризни и стават много големи,хелерите също,а аз не обичам едри риби .гупите са дребни но женските са грозни- така че остават платите които са идеален вариант-дребни ,шарени ,непретенциозни, не вредят по никакъв начин и вършат перфектна работа.
аз не бях имал живородки до сега , но явно преоткривам стари истини -живородката е наи добрият приятел на растенията :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Mario

Аерацията разбива бактериалната ципа. Демек изчезва ;) Поне на мен така ми стана.

Anonymous

Цитат на: "Mario"Аерацията разбива бактериалната ципа. Демек изчезва ;) Поне на мен така ми стана.
разбива я да ,но не изчезва - там си е просто вече не е хомогенна . :wink:

Radi

Цитат на: "dido"Ако иде реч за обикновените помпи тип 'звънец', дето имат трансформатор вътре, аз едно време ги обезшумявах като регулирах позицията на магнита, дето е залепен за лостчето на гумения звънец. За целта обаче трябва да се разглоби помпата и леко да се модифицира.

Принципа е долу-горе следния - трансформатора 'кара' магнита да се движи напред-назад - да вибрира демек. Магнита е закрепен за лостче, което движи напред-назад един гумен звънец-помпа. Обикновено съвременните помпички са доста по-мощни от едновремешните и стават за захранване на поне два аквариума. Проблема е, че по-голямата мощност води до повишаване на шума. Ако се намали мощността (дебита на въздух) - пада и шума. Това се постига като магнита се ОТДАЛЕЧИ от трансформатора. Обикновено увеличаването с 2-5 мм на разстоянието (процепа) между трансформатора и магнита върши работа. Така пада амплитудата на вибрациите, дебита на въздух и шума. Така или иначе оставащия дебит е напълно достатъчен като за един аквариум.

Малко по-тегавата работа е как да се увеличи процепа - аз го правих като изкривя лостчето, за което е залепен магнита в S-образна форма. Така се скъсява самото лостче, съответно отдалечава се магнита от трансформатора.
Dido от толкова много мнения ти ми даде най-точния отговор. Благодаря ти много, тия дни ще го направя това по твоите указания.

miTko

Цитат на: "raven"отлично средство са живородките -скъсват се да я ядът дори и когато са нахранени,явно е някакъв деликатес за тях.
моите плати я оправиха за 2 дни и от тогава не се е появявала.
И аз имам същите наблюдения за хелерите.Понякога и ампулариите са на повърхноста, но не съм сигурен дали точно ципата кльопат, скоро не са го правили.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Longanlon

колкото до бактериалната ципа, получавам добри резултати от премахването й с обикновена помпичка и гъба, но гъбата е поставена така, че върхът и да се подава 0.5 мм над водата и мехурчетата да 'изпомпват' водата отвътре извън нея.

молинезиите я ядат с апетит

а за отглеждане на растения тая ципа даже може да се окаже полезна, тъй като задържа изпарението на СО2
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

discus

Цитат на: "Longanlon"колкото до бактериалната ципа, получавам добри резултати от премахването й с обикновена помпичка и гъба, но гъбата е поставена така, че върхът и да се подава 0.5 мм над водата и мехурчетата да 'изпомпват' водата отвътре извън нея.

молинезиите я ядат с апетит

а за отглеждане на растения тая ципа даже може да се окаже полезна, тъй като задържа изпарението на СО2

:?: и спира притока на светлина :!:

N.Nobs

Цитат на: "discus"
Цитат на: "Longanlon"колкото до бактериалната ципа, получавам добри резултати от премахването й с обикновена помпичка и гъба, но гъбата е поставена така, че върхът и да се подава 0.5 мм над водата и мехурчетата да 'изпомпват' водата отвътре извън нея.

молинезиите я ядат с апетит

а за отглеждане на растения тая ципа даже може да се окаже полезна, тъй като задържа изпарението на СО2

:?: и спира притока на светлина :!:
Увелиената концентрация на СО2 намалява необходимоста от осветление :idea:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Similar topics (5)

55380

Публикации: 5
Прегледи: 2756

2355

Започната от Ernest


Публикации: 16
Прегледи: 39687

35532

Започната от tuxchyyy


Публикации: 1
Прегледи: 2298

35688

Публикации: 6
Прегледи: 4036

17375

Публикации: 11
Прегледи: 5468