Pelvicachromis pulcher  (Boulenger, 1901)

Българско наименование:

Крибенсис

Снимка на Pelvicachromis pulcher  (Boulenger, 1901)
Синоними: Kribensis, Pelmatochromis aurocephalus (Meinken, 1960), Pelmatochromis camerunensis (Audenaerde, 1968), Pelmatochromis pulcher (Boulenger, 1901), Pelvicachromis sacramontis (Paulo, 1977), Pelvicachromis sacrimontis (Paulo, 1977)

Етимология: Pelvicachromis: от латински pelvica, -ae - люспи + гръцки chromis - риба, pulcher: красив

Семейство: Cichlidae

Разпространение: Pelvicachromis pulcher е разпространен в Нигерия и Камерун

Хабитат: Pelvicachromis pulcher обитава стоящи и бавноподвижни води, с гъста водна растителност, в плитчините. Някои популации обитават и бракични води.


река Niger - едно от естествените местообитания на Pelvicachromis pulcher 


Pelvicachromis pulcher  в естествения си хабитат - снимка Russell Tate


Максимална стандартна дължина: мъжки 10см, женска 7.5см

Размер на аквариума: аквариум с основа 60 × 40см, 80 литра за двойка

Условия за отглеждане: В аквариума трябва да има много места за криене. За целта може да използвате  керамични саксийки, корени, парчета дърво, камъни,  с които да оформите скривалища и пещери, а и да служат за потенциални места за хвърляне на хайвер. За субстрат е подходящ мек пясък, защото рибите ровят субстрата през размножителния период. Можете да използвате и всякакви растения, които растат при подобни условия.

Параметри на водата: температура 24 - 28°C, pH 5.0 - 7.5, твърдост 0-12°H

Храна: Pelvicachromis pulcher приема почти всякакви храни, качествени пелети за цихлиди, но трябва да му давате и замразени или живи храни като артемия, дафния, хирономус.

Поведение и съвместимост: Pelvicachromis pulcher се препоръчва за общ аквариум, но трябва да знаете, че става много териториален през размножителния период. Не трябва да го отглеждате с много буйни и големи видове, защото по принцип е плах и обича спокойствието. Подходящи съквартиранти са малки Characidae, барбуси, данио, разбори, Corydoras, Belontidae и Loricariidae. Може да се отглежда заедно с други цихлиди (Западно африканските цихлиди джуджета са много подходящи), но само в големи аквариуми, къдетро може да има повече територии. Най-добре е да отглеждате двойка, ако имате много голям аквариум може и повече риби.

Сексуален диморфизъм: Мъжките са по-едри от женските и гръбната, коремната и аналните им перки са на точки. Женските имат розов корем през размножителния период и са по закръглени от мъжките.


мъжки Pelvicachromis pulcher



женска Pelvicachromis pulcher


Размножаване:
Pelvicachromis pulcher се размножава много лесно, често това е една от първите риби, които начинаещите акваристи успяват да развъдят в общ аквариум. Рибите формират моногамна двойка и най-добрият начин да получите подходяща двойка е като вземете група от 6 или повече млади риби, които като порастнат заедно и да образуват двойки по естествен път. Ако решите да купите единична двойка, вземете най-едрия мъжки и най-цветната женска.

За стимулиране на размножаването хранете много добре рибите с живи или замразени храни. Признак че женската е готова за размножаване е цветът и - коремът се оцветява в наситено вишнев цвят, а също така тя доста се закръгля от хайвера. Хвърлянето на хайвера става в едно от укритията, в пещера, в керамична саксийка, като женската хвърля до 300 хайверни зърна. Водата трябва да е с неутрално pH, защото киселинността на водата оказва пряко влияние на пола на малките - ако водата е кисела се появяват повече женски, ако е алкална повече мъжки.


женска Pelvicachromis pulcher с хайвер

Инкубационният период е 2-3 дена, след още 7 дена малките плуват свободно и търсят храна. Те се движат близо до родителите си и при опастност бързо се крият в устата на женската, а мъжкия защитава.


женска Pelvicachromis pulcher с малки



малки Pelvicachromis pulcher на 3 дена


Първоначално малките са много малки за да приемат каквато и да е храна, хранят се с водорасли и детрит, но може да им давате специализирана микро храна за малки риби.

Източници:
seriouslyfish.com
fishtankadvisor.com

Характеристики


Семейство: Cichlidae
Континент: Африка
Трудност: Лесно(a) за отглеждане
Слой: Среден слой
Миним. обем: 80л
Вода: Сладка



Карта на разпространение


Добавенo на 29.04.2004 г; промененo на 08.10.2024 г