• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морските аквариуми на Ангел Христов

Започната от Ангел Христов, 22.07.2011 20:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Христов

Малко да изтупам прахоляка от темата - и две снимки от телефона (срам не срам) - с новата подредба и камъни :)
Нямам големи сътресения засега: по средата на петия месец от старта съм - малко водорасли по задното стъкло, които махам механично;
- една вурдемани гушна букета, но според мене я уби амбоиненсиса - гонеше я с лошо  *MODERATOR*;
-  гобито жълтото го пробвах с много видове храни - ядеше от всичко - включително и сухи храни и кайма за дискуси, но така и не се охрани като хората и се спомина горкото... :-(
Ще знам за в бъдеще и ще внимавам повече с обитателите и храненето  :-[
Параметрите на водата са наред засега, с изключение на магнезия който е към 900, но аз постоянно прибавям с малки дози и се надявам да продължи да се вдига.
Това е засега - критикувайте и споделяйте опит, колеги :) аз също съм готов да споделя с всеки - добър и лош опит  *DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Coral Master

Тези клоуни направо ми галят очите ... добре изглежда аквариума!
Не бих ти давал акъл за рибите, нито да ти натяквам за тези, дето ги нямаш вече. Просто част от хобито е да влагаме много страст и да не устояваме на хубавите риби. Трабва да призная, че и аз като теб съм погубвал риби, всъщност сигурно съм погубил много, много повече ... да не споменавам в цени, че звучи умопомрачително, особено в тази криза.
Аз затова съм си фен на коралите. Риби са ми умирали много (или изскачали навън), но корали съм убил съвсем малко. Даже и доста SPS-и, които са били почти напълно загинали при транспорта, съм ги възстановявал от микроскопични живи парченца. Тъпча коралите в аквариума по много, но нямам проблеми, в общи линии. А като сложа нова риба, все ще се намери някоя от старите, която да я нарочи и да я преследва, докато новата умре от глад.
С други думи, искам да кажа, че добре се развиваш, но за съжаление вероятно и ти като всички нас ще стигнеш до собствения опит и познание по пътя на собствените си грешки.
Аквариума ти изглежда добре, значи си на прав път. Аз само бих сменил тази каулерпа с хетоморфа, преди да се е вкоренила по всички камъни.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Добре изглежда аквариумчето, чисто и просторно. Браво. За магнезия- най- вероятно теста ти е грешен. Аки сменяш редовно вода и ползваш сол на Тропик марин, е абсурдно магнезия да ти е  900, без да имаш някскви сериозни консуматори. Със такава сол магнезия трябва да ти е поне 1400 , да не говорим, че при мен три-четири месеца беше над 1500. А имах и корали. Провери, преди да добавяш повече. И както Корал мастер казва, всички сме погубвали рибоци. Важното е да не повтаряме грешките си. Успех в развитието  *THUMBS UP*

Ангел Христов

Благодаря за добрите думи  *DRINK*
Относно теста за магнезия - моя е комбиниран на JBL - за калций и магнезий, то и всички други тестове са ми на JBL де,
Дайте идея с какъв друг тест, който може да се намери в България, да сравня резултатите и да е надежден (не можах да намеря - имаше една тема с коментари за различните видове тестове, ама а де) .
Между другото, доколкото знам, единствения по-сериозен ползвател на магнезий към момента в моя аквариум е един lobophytum sp. - малък, който от едно известно време - 10-на дни се е посвил, възможно ли е да е предозиране? Той може и "кожата" да сменя - знам ли...
Добавям - всичко е на гореспоменатата фирма - трейс марини 1 2 3, магнезий и CalciuMarine - двукомпонентния, Special blend-a на Microbe Lift - всичко според упътванията :)
Дискозоми, полипи и една тубипора музика се чувстват перфектно според мене - едните дискозоми даже от две са станали на 3  *YAHOO*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

По всеобщо мнение тестовете на Salifert са най- точни. За добавки мисля, че нямаш нужда. Редовна смяна на водата с използването на качествена сол,  при тези обитатели е достатъчно. А специално за  JBLне мога да кажа нищо- никога не съм ги ползвал.

Ангел Христов

Ето едно прясно видео - сори за качеството - ама техниката и оператора толкова можем  *CRAZY*


Между другото, оказа се, че теста за Ca ме лъже - с друг тест показа калций към 480, което води до много ниски нива на магнезия съответно... около 800-820...
Ще се вземат мерки явно :)  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Coral Master

Явно имаш много свободно време и ... пари. Не знам за какво са ти всички тези главоболия. Какво имаш в аквариума, което да изисква толкова прецизни параметри?
Аз имам десетки SPS корали (с буен растеж), но магнезий не съм мерил поне от година, нямам никаква представа колко е! Препоръчва се доливане всяка седмица, това и правя. Същото и за стронций, йод и микро елементите.
С калция и карбонатите е малко по-различна история. Не че ги меря редовно, не съм мерил поне от месец. Но имам калциев реактор и въпреки, че откакто съм с него, все съм под нормите, щом коралите ми растат добре, не ми пука! Но при теб, дори и да си извън нормите, не виждам какви проблеми може да ти създаде това.
А защо просто не доливаш всяка седмица и да не се занимаваш с друго? Калциев хлорид, KH буфер и Микро елементи(Аква Медик), Йодова тинктура (1,70 лв. от аптеките) и Магнезиев сулфат (или още по-добре хлорид) и Стронциев хлорид.. Това ползвам аз. Правя си разтворите 2-4 пъти годишно, доливам си седмично по 5 мл на всеки 100 литра вода и си свиркам. А от йода по 1 капка на 100 литра вода.
Магнезий всеки път наливам колкото ми падне. Не знам колко е, ама коралите нали си растат!

Вярно е, че рифовите аквариуми са сложна наука, но защо трябва да ги усложняваме излишно, когато не е необходимо?
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

iek

Беше поставен въпрос за мрежа, която да предпазва изскачане на рибите и тъй като темата задълба натам, отделям постовете в отделна тема: http://aquariumbg.com/forum/solenovodni-akvariumi/mreja-za-pokrivane-na-akvarium/.

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Аквариумчето изглежда добре. Може  да опиташ с някоя монтипора, след слагането на диодите.

Ангел Христов

Естествено...бях налазен от аиптазии, ама яко - някои от камъните бяха с по 20-30 броя, а някои - с по няколко големи - по няколко сантиметра, ако издиря снимките - ще кача.
И ето тази хубавица им скъса шортите  *MODERATOR* Природата си знае работата - никакви препарати и методи не могат да се сравняват с естесвения ред на нещата  *privet*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Може ли някой да помогне да идентифицираме това какво е, на снимката - на мен ми прилича на някакъв вид дискозома, ама знае ли човек ... Израстна от нищото - за около три месеца от няколко милиметра в диаметър израстна до около диаметър на железен лев.
*DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

connect

Точно на дискозома ми прилича, но нека и другите колеги да си кажат мнението.

Стоян Михов

Discosoma neglecta, може би, ама те и толкова им е развита и таксономията на тези групи, постоянно им сменят родовете, тъй че "някаква дискозома"  може да се окаже най-точното определение.

поздрави
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (3)

27099

Публикации: 27
Прегледи: 12674

25187

Публикации: 55
Прегледи: 22847

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7914