• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морските аквариуми на Ангел Христов

Започната от Ангел Христов, 22.07.2011 20:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Христов

Привет на всички, мисля че е време да покажа моето скромно начало в солената вода :)
Идеята е да имам малка част от океана в панелни условия - Люлин, София.
Гледал съм риби цял живот, доколкото помня, с известни прекъсвания, реших да правя морски аквариум преди около две години и оттогава чета по форумите яко..и нашите и чуждите - докато се наканих накрая...поръчах си аквариум, осветление и още доста неща и се започна...

Ето и малко информация за проекта в развитие:

размери на аквариума: в/ш/д - 50/50/60 (с вграден съмп- има място за скимър, след него е "капан за мехурчета", механична филтрация, оттам биоболи и малко керамика на JBL, след това има място (засега празно) за активен въглен, след което следва отделението за възвратната помпа)....

размери на шкаф: в/ш/д - 55/60/60 (напълно водоустойчив) - безкрайни благодарности на един мой приятел мебелист (И АКВАРИСТ) от гр. Троян  *thanks

реално количество вода около 135 л
връщаща помпа EHEIM

помпа за течение 1 бр. Coralia nano - 1600 l/h

скимер Miniflotor на Aqua medic

нагревател Aqua El - ще се сменя

осветление: 4 х 24 W T5 (Sylvania Coralstar - 2 бр. и Coralia Aquastar - 2бр.)

диодна лента синя - лампите са направени да светят 2 по две.

пясък: 15 кг - от работещ морски аквариум.

живи камъни 2,4 кг. - вече са малко повече

Вода – 60 литра, също от работещ аквариум - останалата със
сол – DUPLA
Тестове – на JBL.
Водата я меря с рефрактометър - марка с дръпнати очи
...вече съм в 6-та седмица, кафявата фаза отминава...
показателите, които меря са следните, след като минаха пиковете съответно.

NH4 - не го хваща теста
NO2 - <0,05
NO3 - ок. 10
PH - 8,2
KH - 7,5
SG - 1.025

На 10-тия ден вкарах едно sixline wrasse...
В момента с постепенно добавяне, наличността е следната:

sixline wrasse - 1
paguristes cadenati - 1
Ciliopagurus strigatus - 1
tectus snail - 1
lysmata amboinensis - 1

red discosoma - 2
palythoa - 1 камък с 6-7 броя
Малко снимки прилагам...нищо особено нямам за показване, профила го правя единствено и само, за да дам кураж на многото колеги, които не смеят да направят мааалката крачка да се "осолят", ако някой има въпроси, нека да пише на лично, с удоволствие ще споделя опит...
подготвен съм за загуби, дано да няма такива и
основното и важно нещо което разбрах за мен: "КЕФ ЦЕНА НЯМА"  *DRINK*
: 22.07.2011г 20:08ч

: 22.07.2011г 20:08ч

: 22.07.2011г 20:08ч
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

bigbeer

Цитат на: angelchosh - 22.07.2011 20:22
....
размери на шкаф: в/ш/д - 55/60/60 (напълно водоустойчив) - безкрайни благодарности на един мой приятел мебелист (И АКВАРИСТ) от гр. Троян  *thanks

...

Ето, че разпали любопитството ми! ;) Как се зове тоз троянски мебелист-акварист?  *DRINK*

Ангел Христов

В момента се боря да кача малко снимки....
Илиан се казваhttp://i55.tinypic.com/2ui9jpy.jpg[/img].jpg[/IMG]
: 22.07.2011г 20:08ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2Frkr7rc.jpg&hash=5be90e6dfafd86d121c1626db2031e8da44d18ec
: 22.07.2011г 20:08ч
Нещо видях зор със снимките, а и то няма какво да се види общо взето засега - дано да продължава да върви добре и ще има още снимки  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

Поздрави. Доста добре изглеждат нещата... има потенциала да се получи много добро късче от природата в хола ти ;)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

Здравейте, ето малко общи снимки от края на третия месец на моя аквариум.
Проблеми засега няма като цяло, с изключение на врасето, което намерих една сутрин хербаризирано на пода   *NO* Причината е неизвестна.
Но не мисля да слагам капак на аквариума, така изглежда визуално по-добре и се охлажда прилично дори и в жегите...
Параметрите на водата са в норма, вече добавям всички trace marin- и на jbl + магнезий, а след няколко дни и калций, че е малко под нормата..
Обитателите сега са едно orangespotted goby, едно gobiodon okinawae, lysmata amboinensis, малко охлювчета и рачета, плюс няколко коралчета малки ...
Постепенно увеличавам светенето през няколко дни. Да се надяваме че всичко ще продължи нормално да се развива. Скоро ще си има и нови обитатели - риби и корали .
Съжалявам за качеството на снимките - с наличната техника и фотограф (демек аз) - толкова 
*DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

VeL

Поздравления за прекрасното нано.
Само един съвет от мен, помисли сериозно за обезопасителна мрежа (прозрачна с около 5-6мм отвори) над аквариума. Знам, че отворен изглежда много по-добре, но рано или късно ще намериш гобито на пода, те са пословични скачачи (а и не само те). Казвам всичко това, защото вчера взех същото гоби и още същата вечер беше на пода. За щастие минавах покрай аквариума и го видях да се мята на земята, след което бързо го сложих обратно в аквариума. Не знам колко време е бил на пода, но през последните 24 часа само гледа да се скрие и не се храни, което всъщност може да е резултат и от процеса адаптация.
Проблемът с гобитата е, че не виждат в тъмното и много лесно се стряскат, ако след като загасне лампата някой друг обитател мине покрай тях. Поне това е общоприетото разбиране по форумите. Много помагало инсталиране на нощно (лунно) осветление, както и адаптирането към новия дом - явно тогава стават по-смели. Но независимо от това има много случаи на риби скочили след 2-3 години живот в настоящия си дом. Просто са много добри в "измъкването". В момента имам временно осветление и аквариумът е частично покрит и попчето някакси е успяло да се промъкне през един от двата отвора откъм страничните стъкла, не знам дали това е случайно или наистина знаят накъде да скачат. Успех.

Стоян Михов

Поздравления и от мен,
за сърфистите Val  е много изчерпателен и прав, някои видове просто имат инстинкта да изскачат от водата при заплаха, но и но при неподходящи условия или стрес - такива са повечето морски кучки и попчетата - при неподходящи условия целенасочено се опитват да излязат от аквариума следвайки посоката на водното течение, затова е много важно и накъде "духа" паурхеда, ако е насочен към близко стъкло създава идеални условия за сърфисти, това е инстинкт характерен за дънните обитатели на плитчините в топлите морета, когато по време на отлива дънните риби остават изолирани в малки локви, скални удълбавания, тогава единствената им възможност за спасение е скачането към или против слабото течение, особено добри в това са морските кучки, някои видове от които могат да скочат до 45 см височина, като извиват опашката си като пружина (дори нашите черноморски)., та в такива случаи естетиката отстъпва на безопасността, но има и видове, които са доста по-спокойни и не са привърженици на (или много по-рядко) на високия скок, като клоуните например. Моите клоуни не правят дори опит да скочат въпреки, че техният аквариум е без ръб, водата прелива през стъклото.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Ето три видеоклипа на аквариума и развитието му - има още, но чакам да дойдат почивните дни, да го поизчистя и да има вид на изглед дето се вика :)
1. кратко видео на аквата и обитателите му- края на третия месец
2. попчето си ляга след загасване на дневното осветление - малко станно се получи, защото постепенно увеличавам светенето и се обърка първоначално и се скри в друга дупка, после в неговата си...  *ROFL*
3. странното нещо, което изкарах след прилагане на доста радикални мерки - чупене на камъка и отделяне в друг съд (разбирайте леген) - изуми ме с дължината си от поне 15 см...
може и да не е вредно, но твар като тази, няма място в моя аквариум.... ]:->
Клиповете са снимани с любителски фотоапарат, а този с черната гад - с телефон - сори за което:[/url]

: 20.09.2011г 20:08ч

: 20.09.2011г 20:08ч
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Да не те плаша, но попчето ти е само кожа и кости, намери му подходяща храна иначе няма да оцелее дълго време.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Знам за попа - храна яде по принцип всякаква, дори суха, но май стига малко до него (много я "мисли" и си преценява залъка  *dontknow*) - ако някой има опит с подобни гобита, моля, да сподели  *HELP*
в момента съм започнал да го храня със спринцовка - не го е страх и така поне има шанс да хапне малко, преди да дойдат другите гладници.
Иначе си е активен, има апетит и дори гони хромисите от "неговите" си корали..
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

VeL

Моя диамантен поп го храня със замразена артемия и мизис. Вземи една пластмасова/неръждаема по-дълга пинсета  или пипета и пускай храна над него. Иначе наистина нищо не стига до "багера". Ако храниш твърде обилно пък, храната се разпилява навсякъде и поне при мен е проблем, все още нямам чак толкова "мършояди", които да обикалят из целия аквариум.

Coral Master

Според мен е грешка да се купуват такива риби за аквариум, където няма достатъчно копеподи. С хранене се поддържат много трудно и просто бавно умират. А в подходящ аквариум се изхранват сами, имат си достатъчно храна, дори и нас да ни няма, и имат много по-дълъг живот. 
Говоря от собствен опит.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

изгубеният рай

Пробвай със микропланктон(замръзен),храната е достатъчно дребна за да залъгва по големите обитатели, и  да засити попчето.Дано оцелее...
END!!!

камен чочев

Моя жълтурко яде абсолютно всичко - артемия, мисис, скариди, ротифери и доста активно се включва при храненето. Тъй като е коралово гоби е може би е проблем липсата на удобен корал, в който да живее и да се чувства защитен.

Ангел Христов

Малко да изтупам прахоляка от темата - и две снимки от телефона (срам не срам) - с новата подредба и камъни :)
Нямам големи сътресения засега: по средата на петия месец от старта съм - малко водорасли по задното стъкло, които махам механично;
- една вурдемани гушна букета, но според мене я уби амбоиненсиса - гонеше я с лошо  *MODERATOR*;
-  гобито жълтото го пробвах с много видове храни - ядеше от всичко - включително и сухи храни и кайма за дискуси, но така и не се охрани като хората и се спомина горкото... :-(
Ще знам за в бъдеще и ще внимавам повече с обитателите и храненето  :-[
Параметрите на водата са наред засега, с изключение на магнезия който е към 900, но аз постоянно прибавям с малки дози и се надявам да продължи да се вдига.
Това е засега - критикувайте и споделяйте опит, колеги :) аз също съм готов да споделя с всеки - добър и лош опит  *DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Coral Master

Тези клоуни направо ми галят очите ... добре изглежда аквариума!
Не бих ти давал акъл за рибите, нито да ти натяквам за тези, дето ги нямаш вече. Просто част от хобито е да влагаме много страст и да не устояваме на хубавите риби. Трабва да призная, че и аз като теб съм погубвал риби, всъщност сигурно съм погубил много, много повече ... да не споменавам в цени, че звучи умопомрачително, особено в тази криза.
Аз затова съм си фен на коралите. Риби са ми умирали много (или изскачали навън), но корали съм убил съвсем малко. Даже и доста SPS-и, които са били почти напълно загинали при транспорта, съм ги възстановявал от микроскопични живи парченца. Тъпча коралите в аквариума по много, но нямам проблеми, в общи линии. А като сложа нова риба, все ще се намери някоя от старите, която да я нарочи и да я преследва, докато новата умре от глад.
С други думи, искам да кажа, че добре се развиваш, но за съжаление вероятно и ти като всички нас ще стигнеш до собствения опит и познание по пътя на собствените си грешки.
Аквариума ти изглежда добре, значи си на прав път. Аз само бих сменил тази каулерпа с хетоморфа, преди да се е вкоренила по всички камъни.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Добре изглежда аквариумчето, чисто и просторно. Браво. За магнезия- най- вероятно теста ти е грешен. Аки сменяш редовно вода и ползваш сол на Тропик марин, е абсурдно магнезия да ти е  900, без да имаш някскви сериозни консуматори. Със такава сол магнезия трябва да ти е поне 1400 , да не говорим, че при мен три-четири месеца беше над 1500. А имах и корали. Провери, преди да добавяш повече. И както Корал мастер казва, всички сме погубвали рибоци. Важното е да не повтаряме грешките си. Успех в развитието  *THUMBS UP*

Ангел Христов

Благодаря за добрите думи  *DRINK*
Относно теста за магнезия - моя е комбиниран на JBL - за калций и магнезий, то и всички други тестове са ми на JBL де,
Дайте идея с какъв друг тест, който може да се намери в България, да сравня резултатите и да е надежден (не можах да намеря - имаше една тема с коментари за различните видове тестове, ама а де) .
Между другото, доколкото знам, единствения по-сериозен ползвател на магнезий към момента в моя аквариум е един lobophytum sp. - малък, който от едно известно време - 10-на дни се е посвил, възможно ли е да е предозиране? Той може и "кожата" да сменя - знам ли...
Добавям - всичко е на гореспоменатата фирма - трейс марини 1 2 3, магнезий и CalciuMarine - двукомпонентния, Special blend-a на Microbe Lift - всичко според упътванията :)
Дискозоми, полипи и една тубипора музика се чувстват перфектно според мене - едните дискозоми даже от две са станали на 3  *YAHOO*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

По всеобщо мнение тестовете на Salifert са най- точни. За добавки мисля, че нямаш нужда. Редовна смяна на водата с използването на качествена сол,  при тези обитатели е достатъчно. А специално за  JBLне мога да кажа нищо- никога не съм ги ползвал.

Ангел Христов

Ето едно прясно видео - сори за качеството - ама техниката и оператора толкова можем  *CRAZY*


Между другото, оказа се, че теста за Ca ме лъже - с друг тест показа калций към 480, което води до много ниски нива на магнезия съответно... около 800-820...
Ще се вземат мерки явно :)  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Coral Master

Явно имаш много свободно време и ... пари. Не знам за какво са ти всички тези главоболия. Какво имаш в аквариума, което да изисква толкова прецизни параметри?
Аз имам десетки SPS корали (с буен растеж), но магнезий не съм мерил поне от година, нямам никаква представа колко е! Препоръчва се доливане всяка седмица, това и правя. Същото и за стронций, йод и микро елементите.
С калция и карбонатите е малко по-различна история. Не че ги меря редовно, не съм мерил поне от месец. Но имам калциев реактор и въпреки, че откакто съм с него, все съм под нормите, щом коралите ми растат добре, не ми пука! Но при теб, дори и да си извън нормите, не виждам какви проблеми може да ти създаде това.
А защо просто не доливаш всяка седмица и да не се занимаваш с друго? Калциев хлорид, KH буфер и Микро елементи(Аква Медик), Йодова тинктура (1,70 лв. от аптеките) и Магнезиев сулфат (или още по-добре хлорид) и Стронциев хлорид.. Това ползвам аз. Правя си разтворите 2-4 пъти годишно, доливам си седмично по 5 мл на всеки 100 литра вода и си свиркам. А от йода по 1 капка на 100 литра вода.
Магнезий всеки път наливам колкото ми падне. Не знам колко е, ама коралите нали си растат!

Вярно е, че рифовите аквариуми са сложна наука, но защо трябва да ги усложняваме излишно, когато не е необходимо?
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

iek

Беше поставен въпрос за мрежа, която да предпазва изскачане на рибите и тъй като темата задълба натам, отделям постовете в отделна тема: http://aquariumbg.com/forum/solenovodni-akvariumi/mreja-za-pokrivane-na-akvarium/.

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Аквариумчето изглежда добре. Може  да опиташ с някоя монтипора, след слагането на диодите.

Ангел Христов

Естествено...бях налазен от аиптазии, ама яко - някои от камъните бяха с по 20-30 броя, а някои - с по няколко големи - по няколко сантиметра, ако издиря снимките - ще кача.
И ето тази хубавица им скъса шортите  *MODERATOR* Природата си знае работата - никакви препарати и методи не могат да се сравняват с естесвения ред на нещата  *privet*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Може ли някой да помогне да идентифицираме това какво е, на снимката - на мен ми прилича на някакъв вид дискозома, ама знае ли човек ... Израстна от нищото - за около три месеца от няколко милиметра в диаметър израстна до около диаметър на железен лев.
*DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

connect

Точно на дискозома ми прилича, но нека и другите колеги да си кажат мнението.

Стоян Михов

Discosoma neglecta, може би, ама те и толкова им е развита и таксономията на тези групи, постоянно им сменят родовете, тъй че "някаква дискозома"  може да се окаже най-точното определение.

поздрави
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Здравейте, имам един въпрос относно уейв-мейкъри, да ми препоръчате нещо, което сте използвали или в момента използвате, за съжаление няма как да отделя средства за вортек  към този момент *NO*
Бях с една коралия нано 1 600 л./ч., която първите няколко месеца вършеше добра работа, ама сега съм с повече камъни и аквариума е висок 55 см. Появиха се проблеми с коралите, вече почти съм убеден че е заради слабото течение - взех си временно един сън-сън 3 000 л./ч. за без пари почти и за нула време се отвориха корали и чудо направо ...коралията ми е излишна - ако на някой му трябва, да пише и ще се разберем  *DRINK* Моля, дайте акъл за уейвмейкър - хвърлил съм око на един sicce voyager 2, ама не знам дали ще ми свърши работа - дават го до към 3 000 л./ч., ако трябва и по-силен да взема - помагайте  *bg* Обема ми е към 140 литра ефективни - имам и няколко спс - корала, знам че има значение, относно течението, а и ще стават повече  :-D
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

А защо не помислиш да са ако трябва по малки но не един а 2 примерно? Така ще имаш повече възможност за насочване на теченията и избягване на мъртви точки, което с един ще ти е трудно. Примерно така и така я имаш коралията. Защо не вземеш още една или да е в комбинация със този сън сън в момента. Поздрави.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

И затова мисля, но за целта и контролер трябва някакъв - а и сън-съна ми е само временно решение.
Обаче се оказва че в милата ни Родина няма нищо за моя случай - поне в интернет де..Заедно коралията и сън-съна по документи даваха 4 600 л./час, което и като ги пуснах видимо не ми изглеждаше никак добре, така че се замислям дори и за вариант, две по-"слаби"помпи с контролер, за което и ти каза,  затова и търся съвет - за марка, сега ми попаднаха един помпи на тунзе...хмхм
Като ще се окомплектовам с течение - поне мисля да е от една марка, доколкото финансите ми позваляват към сегашния момент :) Мерси за отговора  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

След Вортеците, може би Тунзе имат най-сполучливите уейвмейкъри. Така че, ако финансово те устройват са добър избор.

Ангел Христов

От няколко дни единият от клоуните ми си е харесал перестия червей - явно го мисли за анемона  :-D
Ето няколко снимки, със светкавица са, тъй като още не е включено осветлението.

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Срам не срам, две три снимки от преди малко... *DRINK*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2F1433rqp.jpg&hash=5056b6ea8bbd393d85fe8b3471a38f96af837bcb



Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

Защо срам? Добре изглежда аквата. Браво 8-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Coral Master

Митака ме изпревари, но и аз исках да напиша същото.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

И аз бих казал същото. Виж как хубаво се развива сериатопората. Браво

Ангел Христов

Мерси за добрите думи ....уча се в движение *privet*
Камене, видя ли от мъничкото фрагче от монтипората, което ми даде, сега растат две (отчупи се едно парченце още като го слагах в аквариума и сега си имам 2 броя  *YAHOO* и растат бавно и славно :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Долу е снимката на невероятната еуфилия (вече отворена напълно), която получих вчера от колега от форума!!!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Честито. Да те радва много. Ама няма да е лошо и стъкълцето малко да го попочистваш, че иначе ще забравиш какво има вътре. Поздрави

Ангел Христов

Малко ъпдейт - от преди няколко часа съм с осветление, преработено частично. Към наличните Т-5 -ци добавих 18 диода по 1 ват, съответно съм и с нови рефлектори. Чисто визуално, първите ми впечатления са, че цветовете са по-добри и светлината е доста по-ярка и наситена. Надявам се в близките дни да го оценят и обитателите. Досега светоденя беше 12 часа с 2 от лампите и 10 часа на пълна мощност. Сега съм го намалил на 6 на 8 часа, за да избегна евентуални водораслени проблеми. Ако някой сподели опит, как е процедирал при смяна на осветлението си и как се е отразило на системата, ще бъда безкрайно благодарен! Поради факта, че докато монтираха диодите, обитателите седяха 24 часа на аварийно осветление, ще изчакам да се посъвземат и утре ще кача снимки с новото осветление!  *DRINK* Поздрави, Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Ето и малко снимки с новото осветление - за съжаление на снимките трудно може да се види разликата - видимо има обаче на живо, ще видим как ще реагират обитателите в близките дни и седмици. Поздрави  *DRINK*


Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Май добре изглежда, макар че не може точно да се каже от снимка. Имам една сериозна препоръка: тъй като аквариумът ти не е от най-големите, съответно и не много стабилен има остра нужда от доста повече живи камъни. Добро съотношение е над 10% кг/л, а за малки акви и до 20%. Т.е. ако аквата ти е 100л нужното количество е 15 -20кг - в противен случай равновесието е много крехко и всеки новодобавен член може да го наруши и да стигнеш до загуби. При относителна плътност около 2.7-2.8, при 15 кг камъни ще намалиш количеството вода само с около 5л. Успех

Ангел Христов

Съгласен съм - в момента имам около 10 килограма камънаци, поне още толкова ще трябват, ще съм благодарен ако някой сподели как да направя устойчива конструкция - чувал съм за пластмасови дюбели и от сорта неща, а въобще не съм сигурен че ще стане достатъчно стабилно с лепилото за корали. След като наредя камънака, ще преподредя коралите. Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев


Ангел Христов

Мерси :) Това би трябвало да е лепило за корали и отгоре гел моментен може би, нали така.
Мене ми се въртят и едни пвц - тръби в главата... *JOKINGLY*

пп: то си пишело, ама кой да гледа - epoxy+super glue :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

NikolaV

Абе аз хубаво ти казах за ПВЦ ама не се съобразих, че при тебе е по-малък обемът и с ПВЦ-то ще стане прекалено грубо. При моята комбинация от голям обем и и тотална липса на усет за подредба е друго. При тебе може би е по-добре вариантът, който Камен ти е дал.
Идеята за "скеле" при тебе може би била добре само ако намериш начин да го направиш по-фино и незабележимо.

Ангел Христов

Дааа - с пвц-то ще стане грубо, но с т.нар. egg-crate може и да имам успех. Намерих тук таме интересни идеи в интернет. А може и да комбинирам нещо. Утрото е по-мъдро от вечерта  :-D
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

hanuman

Аз използвах ПВЦ, но малко грубо става наистина и при теб е трудно приложимо. Сега си взех акрилна пръчка:





и с нея се работи малко по-лесно, защото се правят по-малки дупки.

Тази структура е правена с ПВЦ тръба и малко лепило:


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Ангел Христов

Я кажи откъде си взе акрилните пръчки - гледах в нета и мисля, че с тях доста добре и бързо се получават нещата. Чудя се, дали няма да свършат подобна работа някакви пластмасови дюбели!?
Поздрави
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

hanuman

Дюбела е мек и не знам дали ще ти свърши работа. А подобни пръЧки има по-магазините за пвц плоскости и фолиа и рекламни матеряли.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Ангел Христов

Благодаря на всички за идеите, но накрая мързела в мене надделя и оставих всичко на гравитацията :)
След 3-часово подреждане на камънаци, лепене на корали, смяна и доливане на вода и бира, аквариума ми си има вече нова визия.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2F16j4feo.jpg&hash=e19e153a6af324126454dbc20438154590bbab34
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F35arrpw.jpg&hash=a5a1698af9f97093ff0c624baaaa379ef5286df6


: 18.02.2012г 20:08ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F2ibdso9.jpg&hash=1c85061b45477ad77a6379227128f35975fad90c
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ilianidis

Браво,малко,чисто и спретнато нано.Клоуните кефят,ориентирали са се правилно,пък моя вместо на еуфилията клечи над една монтипора и се държи така,сякаш има хайвер.Обдухва полипите и....щура работа.

Hrupas

Невероятен е! *thanks

Ангел Христов

От няколко месеца не мога да се преборя с хеър-алгите, които упорито си растат на няколко от камъните ми (добре, че поне не се разпространяват).
Използвам фосфат абсорбиращи материали, тестовете за PO4 на две марки не показват никакви нива на фосфати, а съм сигурен, че работят, защото в сладководния отчетоха минимални нива (няколко седмици не беше сменяна водата)  *CRAZY*. На морския сменям по 10-11 литра всяка седмица от повече от месец (това прави около 8-10%).
Попаднах на интересни статии за метода: "vodka dosing". Ей сега мисля да скокна до магазина и да пробвам, да видим дали ще има ефект. Ако някой има опит с дозирането на водка - отнася се само за аквариум, не за лично дозиране, защото там повечето имат сигурно неизчерпаем опит  *ROFL*, нека сподели наблюденията си.
Добре дошли са и всички мнения как да се отърва от упоритите алги, някой ако има успешен опит с тях.
Поздрави  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

almaren

внимавай с водката,ако предозираш и коралина по камъните ще замине,под добре се обърни към биологично оръжие-водораслояди,алгояди...

камен чочев

Здрасти, водката се ползва по-скоро като храна за бактериите, а не като директен метод за борба с алгите. Най-успешният начин за борба е комбинацията между механично премахване и охлюви. Оскубваш ги добре, а след това охлювите се грижат да не порастнат отново. Ако мислиш, че имаш нужда от по-добър цикъл по-добре си вземи препарат с бактерии, дозирай и ги храни ( с Риф актив, примерно). Поздрави

haans

какви са тези охлюви,кажете ми някое животно което успешно се бори с аиптазий и алги ??

Ангел Христов

При мен на аиптазиите им накъса ританките скарида lysmata wurdemanii - в момента имам точно една останала аиптазия, която не знам по какви причини скаридата си я кътка - сигурно като консерва  *ROFL* Охлювите трябва явно да са повече - аз имам само няколко :( Мерси на колегите за съветите - ще си направя първо на мен водка дозинг метода :) Поздрави!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Hrupas

Аквариума е много красив колко ти струваше еофилията и откъде я взе сори за спама

Ангел Христов

Мерси, еуфилията ми я подари един колега, но не мисля че в твоя обем има място такъв корал - "пипалата" й са доста дълги и сега умувам къде да я сложа, за да няма война за територия в близкото бъдеще.
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Ето докъде стигна развитието за година и един месец.


А докато на Камен  клоуните хвърлят хайвер, моя бъдещ татко кара на сухи тренировки със саркофитона  :-D
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

С леко ъпргрейднато течение  :-)



Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Няколко снимки от водоизточника...  :-D









Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

abaro

Браво! Много са хубави тез дискозоми. Нямаш ли някоя излишна? :-[  
Подхранваш ли дискозомите по някакъв начин, или органиката и това което си плува из водата им стига?
Напиши моля те как точно ти е организирано течението в момента.

PS: Сравних снимките от февруари с тази от юли. За около пет месеца, това на върха, което предполагам че е сериатопора, е порастнало двойно. Разкажи моля те нещо за него.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Ангел Христов

Привет, abaro!
Дискозомите не ги подхранвам с нищо конкретно, хапват си явно каквото мине покрай тях..
Аз като ги взех бяхя две само и месеци наред не се появи нова. Накрая започнаха сами да се местят из аквариума....пуснат се по течението и се приклещят на друго място  *JOKINGLY*
Сега явно са си намерили тяхното място - точно под помпите за течение са и растат една през друга.
Трябва да измислим нещо да ти изпратя, обаче имам нулев опит с фрагването и същия с изпращането на живини по куриер ...Пиши на лично ако искаш!
Течението ми беше до скоро с една коралия нано - 1600 л/час и един сънсън - 3000 л/час...разположени от едната тясна страна на аквариума.
От 10 дни сънсъна е сменен с коралия 4000 л/час и контролер към нея, настроен на он - офф през 5 секунди. Прави страхотно течение и доста по-равномерно го разпределя из съда! Това на алгите изглежда никак не им харесва, може би ще обърна шансовете за победа  *CRAZY*
А сериатопората както хубаво си растеше, претърпя няколко инцидента - падане , чупене и то в моменти когато съм отстъствал и в крайна сметка се обели и я извадих. От нея ми останаха два фрага, които засега са ок. Иначе е чуден корал и много бързо расте.
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

abaro

Изглежда  дискозомите наистина не обичат силно течение. Аз сега имам едничка и докато беше на течение което се усеща, стоеше сравнително свита. Скоро я преместих "на завет" и започна да се отваря. А твоите през нощта, след като угасне осветлението, свиват ли се? Моята от около 3см през деня, нощно време се свива до 1,5-2см. Ама това явно е маниер на всички меки корали.
Новата ти помпа не е ли прекалено силна за този обем. Или тя всъщност за 5 секунди не успява да създаде достатъчно постоянно течение, за да завърти водата в целия аквариум, а създава само пулсиращо течение.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

kamos

Дискозомите се свиват като изгасне осветлението.
Много добро развитие на аквариума!
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

Мерси - като си гледам старите снимки, наистина се е поразвил  :-D
А дискозомите се свиват нощно време и то доста сериозно. Мойта едната червената, която е най-голямата, денем е с диаметър над 15 см. сигурно (от водата може и да лъже малко), а нощно време е на 1/3 от размера си. Зелената дискозома, която също е огромна (има я по-горе май на снимките), нощно време си стои на максимален размер - не знам какъв й е случая :)
Abaro, твойта дискозома, като й харесат накрая условията, ще започне да си се размножава...аз имам и едни виолетови, които вече са 3, появи
се първо една от живия камък, след това и другите полека - лека....не мога да им направя хубави снимки, че са на куцо място.

А по въпроса с течението - помпата направо е супер за този обем, създава се пулсация и мисля че харесва и на рибите, и на коралите!
И на мен определено ми харесва  :-D
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Здравейте....ще покажа две снимки, които онагледяват какво е това "жив камък" буквално.
Това парченце камък - колкото кутия от цигари, си го взех предо около година....с два-три зоантида на него...След кратко време се появиха разни неща...

Забележете в дясното каренце малкото цветче...
А втората снимка е от тази вечер ....


Благодарение на колегата Octopus, вече знам какво е това - а именно rhodactis inchoata (същото малко цветче от първата снимка),
с диаметър колкото чинийка за чай и продължаваща да расте *THUMBS UP*
Зоантидите, въпреки гигантската конкуренция, продължават да си растат в задната част на камъка, а също на него си има и Halimeda, забелязах и хитон веднъж да лази по него .... а и разни други живинки...а камъка е там някъде отдолу  :-D Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

geniusloci

Цитат на: angelchosh - 02.10.2012 16:46
Зелената дискозома, която също е огромна (има я по-горе май на снимките), нощно време си стои на максимален размер - не знам какъв й е случая :)
Моите - едната стои отворена, другата се свива, на няма 10 сантиметра една от друга и на едно ниво... go figure...

Пардон - тази нощ се беше затворила, видях, след като писах.

Стоян Михов

Много ми харесва този Rhodactis, уникален е и най-вече историята му с появяването от камъка. Всеки аквариум има обитател, който се превръща в символ поради една или друга причина. Мен винаги ме впечатляват случките на отгледани в аквариума от малки зародиши най-различни организми. За мен това означава, че някак сме успели да създадем условия за един организъм да отрасне, да премине фазите и да оформи възрастен индивид, това никак не е лесно, дори за такива гадинки като "лесните дискозоми". Едно е да вземеш примерно готов корал голям колкото топка и да си го сложиш в аквариума, съвсем друго е да си отгледаш корал от дву милиметрово фрагче да стане еднокилограмова маса от клони и форми, е това е вече нещо с което да се гордееш.
Така че противно на вероятните ти съмнения ти успяваш да създадеш добра среда в аквариума и нещата започват да се случват, продължавай в същия дух и успех!
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

И аз съм на същото мнение, затова искам рибите да са си от малки, коралите от фрагове и т.н. А пък то не, че у нас се продават пораснали неща...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Пиша си в мойта тема, за да не оспамвам на хората темите.
Питанката ми е следната:

Дайте ми съвет, как да си комбинирам осветлението, т.е. с какви пури Т5-ци на 54 см.
да си обзаведа аквата. Имам място за 4 броя пури на тялото.
В момента съм с пури, плачещи си за смяна...марин стар, корал стар и т.н.
Много ще съм благодарен, ако някой даде съвет, знам че нямам много опции за комбиниране,
ама настоящото положение е такова, а пък напоследък има различни видове лампи в продажба, дори тук в България :)
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Две сини, една бяла и една актинична. От Петя  ;-)

изгубеният рай

END!!!

Стоян Михов

Всички сини са актинични, предполагам под актинична Камен има предвид Pure Actinic на Geismann, която е по-скоро виолетова, какво има предвид изгубения рай не знам.

Моля, придържайте се към това да бъдем полезни на човека, който си задава въпроса, без провокации към дрязги.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Цитат на: камен чочев - 15.11.2012 20:07
Две сини, една бяла и една актинична. От Петя  ;-)

Благодаря  *THUMBS UP*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Цитат на: Octopus - 15.11.2012 23:40
Всички сини са актинични, предполагам под актинична Камен има предвид Pure Actinic на Geismann, която е по-скоро виолетова, какво има предвид изгубения рай не знам.

Моля, придържайте се към това да бъдем полезни на човека, който си задава въпроса, без провокации към дрязги.
Точно така. Пр мен светят две такива и предизвикват много добра флуоресценция. Като цвят е нещо срено между фиджи пърпъл и синьо
: 16.11.2012г 20:08ч
ЧРД Геле! Бъди жив и здрав и все така соленолюбив  *DRINK*

Ангел Христов

Благодаря, Камене!!! Наздраве  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Явно пропуснах рождения ден - да си жив и здрави и много успехи! Трябваше да направим една среща на рифовия клуб вчера - щяхме да имаме и повод някой да почерпи  *DRINK*.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

изгубеният рай

Цитат на: Octopus - 15.11.2012 23:40
Всички сини са актинични, предполагам под актинична Камен има предвид Pure Actinic на Geismann, която е по-скоро виолетова, какво има предвид изгубения рай не знам.




Ами същото което има предвид и Камен, ама защо не го предположи и за мен  *dontknow*.

П.П. Съжелавам за спама, но ми писна всеки на всяка моя написана дума да ми се прави на" някакъв" .


END!!!

Стоян Михов

Цитат на: изгубеният рай - 22.11.2012 22:51

Ами същото което има предвид и Камен, ама защо не го предположи и за мен  *dontknow*.

П.П. Съжелавам за спама, но ми писна всеки на всяка моя написана дума да ми се прави на" някакъв" .


Защото знам че Камен има Pure actinc, теб не те знам какво имаш, и не бих могъл да предположа, че някой ще препоръча сериозно изцяло актинично осветление на нормален аквариум!
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

От вчера вече свети и един pure actinic вместо единия марин стар. В рамките на няколко седмици мисля да подменя и другите три лампи (още 2 сини и една бяла).
Ще следя как се влияят коралите.
Поздрави! Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Привет, да поразмърдам жабурняка от локвата :)
Една непретенциозна снимка на един също така непретенциозен аквариум :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Аз покрай сегашните празници за малко да остана без аквариум  :duvar:
За новогодишното посрещане бях извън дома си и аквариума общо взето беше оставен сам да се гледа за 5-6 дни, което не се случва за първи път - температурата в помещението е стабилна около 20 градуса, има автоматично доливане на вода, принципно няма за какво да се тревожа уж...
Ноо, снощи вечерта, както съм на 300 км. от нас, случайно се сещам да проверя в нета (джаджата в аквата качва инфото директно там) каква ми е температурата в аквариума (обикновено си държи към 26,3 градуса с много малки колебания)...и какво да видя...към 21.00 часа беше паднала под 24 градуса  *dontknow*, след това на всеки половин час започна да си пада съвсем тенденциозно...няма да ви обяснявам какви кошмарни сценарии съм разиграл тази нощ и колко съм спал...сутринта устройството показваше 22 градуса  по Целзии....ужас.
Сутритна с изгрева запалих мпс-то и кацнах в нас...при температура вече от под 21 градуса, за щастие живинките - раци, рибки, корали и всякаква друга дребна и едра гад са ок  :-)
Проблема се оказа, че е развален таймер на помпата за доливане на сладка вода и така, в един момент, отделението в съмпа, в което е нагревателя, се оказва празно и той е греел онзи дето клати гората  *CRAZY*  Ако нямах известяването, както бях планирал да си дойда след 3 дни, щях да заваря вероятно доста по-различна и трагична картинка :(
ДА ЖИВЕЯТ ВИСОКИТЕ ТЕХНОЛОГИИ!!! Не казвам каква е машинката, за да не прозвучи като реклама, но днес тя си изплати всичките пари, дадени за нея - до стотинка!!!!
Весели празници, приятели!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

За моя радост, след 4 дни температурата се стабилизира в аквариума, няма жертви от изстудяването също  *YAHOO*
Ето няколко снимки от днес - не се влияйте от качеството им, радостното е, че все пак имам все още какво да снимам  *DRINK*





ПП: На вниманието на Октопода - еуфилията, която е залепена на фронталното стъкло, както забеляза, към момента не мога да я преместя, защото атакува всичко, до което се доближи :) Затова и тя както всички, чака момента на преместването в по-широк дом - дано да се случи по-бързо :)
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Ето го новооткрития ми звяр в аквариума.. :-D
Този симпатяга плува доста добре! Някой ако го разпознае, въпреки лошата снимка, нека да каже да се страхувам ли от него, или е безвреден  *CRAZY*
Порових из нета и е възможно да е файъруорм, ама то от тях има безброй видове...
Нямам видими поражения по обитателите - засега..
Поздрави!
*DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Привет, пускам едни от последните снимки от този аквариум....

един "алпинист"....


лемналията...


гъбки


разни :)


странична снимка.


клоунче - момченце пред "къщата си"




животинки в съмпа


снимка на цялото чудо...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F9kmsms.jpg&hash=2c432a004cad7725a6ac7c8b0c629ead73748eff

Всички са в очакване....
следва продължение :)
Ще трябва да сменяме "наното" в заглавието на темата :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Браво, не само обитателите, но и ние чакаме с нетърпение новия проект  ;-).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Стойката е готова вече....дерзаем всички  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


diabolique

тук вече трябваше да има снимки на нещо голямо............  :popcorn:

Ангел Христов

Ще има ...ама всичко с времето си :) към половин тон система глася, ама хубавите работи стават бавно :)  :popcorn:
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Елемент от новата система :) Дето се вика - имаме гумите, колата се чака ....още мъъничко...
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Добро утро. Докъде я докарах ....утре сутринта ще местя временно сегашният аквариум малко встрани от настоящото му място, тъй като там пристига новата система. Това включва и местене на висящата лампа. Надявам се, че като източа около 60 литра от водата в аквариума, ще може да успеем да го вдигнем и преместим без особени затруднения.
Живот и здраве този уикенд като монтираме новата система, ще започвам да я пълня и съответно да прехвърлям всичко живо от сегашния аквариум в нея.

Първоначалната ми идея е, да го напълня  с прясна вода и да стабилизирам солеността,температурата и другите параметри, след което полека лека да смеся двете води и след това да започна да прехвърлям живинките...

Моля, всеки, който е прехвърлял една система в друга, да дава акъл, защото челният опит е най-ценното нещо  :-D Ще ви държа в течение... :-)
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

VeL

Успех с новия проект. Относно местенето, поне аз бих изчакал да се завърти цикъла в новия съд преди да местя каквото и да е живо в него /разбирай риби-корали/. Това, че ще преместиш вода/живи камъни единствено ще спомогне за по-бързия цикъл, но няма да спести процеса.

vankata_032_pld

Цитат на: VeL - 16.08.2013 10:35
Успех с новия проект. Относно местенето, поне аз бих изчакал да се завърти цикъла в новия съд преди да местя каквото и да е живо в него /разбирай риби-корали/. Това, че ще преместиш вода/живи камъни единствено ще спомогне за по-бързия цикъл, но няма да спести процеса.
+1 Подкрепям напълно идеята.Изчакай да мине кафявата фаза и чак тогава слагай нещо живо вътре.

Ангел Христов

Мерси, колеги... със сигурност няма да избързвам с местенето :) поне на търпение се научих покрай морската акваристика  :popcorn:
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

sano-pets

И аз минах по-този път - та ще дам малко съвети и аз!!! За да преместиш стария на ново място - източи колкото може повече вода (в шишета )- после ще я върнеш в аквариума, нямаш си напредстава колко ще тежи дори и почти изпразнен!!! 

И щом имаш търпение - чакай !!! Не бързай да местиш нищо!

Ангел Христов

С огромни благодарности на Тонино за чудесната изработка на аквариумите и на Марио за стабилната стойка *privet* *DRINK*
Вече мога да се похваля: новата система пристигна, хубавото предстои!
Малко инфо:
дисплей - 80х80х40 см. с вътрешна преливна колона - 256 литра по размери;
съмп - 80х70х40 см. с 5 отделения - 224 литра по размери,
- водата в съмпа ще се движи по посока на часовниковата стрелка.
Връщаща помпа - SICCE 4, 3 500 л/час макс.
Това е засега....
Ще ви държа в течение!

P.S. Да отварям ли нова тема, или тука да си пиша - въпросът е към Стоян :)
Вече няма да е много подходящо да пише нано  :-D









Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Браво  *BRAVO*!
Чудесен аквариум. Чакаме развитието и да постваш много.

Цитат на: Ангел Христов - 18.08.2013 19:34

P.S. Да отварям ли нова тема, или тука да си пиша - въпросът е към Стоян :)
Вече няма да е много подходящо да пише нано  :-D

Изцяло зависи от теб :). ако искаш да започнеш наново, отваряй нова тема, ако искаш да продължиш тази, за да се вижда еволюцията, няма проблем - мога да сменя името например на "Морските аквариуми на Ангел Христов" или нещо такова, каквото кажеш.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Благодаря, ще поствам разбира се :) И може спокойно да ми смениш темата точно така, както си го написал - спести ми време, а звучи добре: "Морските аквариуми на Ангел Христов"
Поздрави!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

Мммм-перфектни размери!
Дано всичко върви както си го замислил *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

tonik99

Е супер е това вече си е сериозна работа много ми харесва. *THUMBS UP*

камен чочев

Геле, честито още веднъж. Перфектна изработка, както винаги, от Тонино. Геле, с много търпение и постоянство може да стане едно прекрасно рифче. Желая ти само положителни емоции. Успех

Ангел Христов

Благодаря на всички за добрите думи!  *privet*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamos

Един тъп въпрос- сложил ли си подложка между аквариума и рамката?
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

Много уместен въпрос - подложка ще има, разбира се, преди да започна да го пълня!
В момента на снимките няма никакви подложки! :) Но те са само информативни!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

vankata_032_pld

Страхотна аква любимия ми размер за римлес танк! Пожелавам ти само положителни емоции около него. :popcorn:

Ангел Христов

Мерси за пожеланията на всички!  *privet*
Започнаха се питанките:
- моля, дайте предложения, най-добре подкрепени с челен опит, какво осветление да си сложа 
за челното отделение на съмпа, което ще се използва вероятно като втори, по-малък дисплей и рефюджиум едновременно.
Имам доста "стари" 24 ватови т-5 ци - дали няма да ми свършат работа?
Или пък да сложа няколко диода и да ми е мирна главата :)
Отново усещам каква е тръпката преди старта на новия аквариум  *CRAZY*, а бях позабравил  :-D
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

bustama

Честит ти нов дом!
Само за тръпката си заслужава да стартира човек, пък тя при вас солените, като ви чета постовете ще да е много силна и голяма емоция.

Успех с аквариума!

vesko_aa

Поздравления за новият проект,според мен по добре си сложи т5 ,че с този отворен съмп диодите няма да живеят дълго

камен чочев

Цитат на: vesko_aa - 19.08.2013 21:06
Поздравления за новият проект,според мен по добре си сложи т5 ,че с този отворен съмп диодите няма да живеят дълго
??? Би ли обяснил какво имаш предвид???

vesko_aa

??? Би ли обяснил какво имаш предвид??? Пръските от солената вода върху диодите не им се отразява особенно добре :-D

камен чочев

Защото от 3 години и половина съм с лед осветление в съмпа и нямам проблеми. А пък съмп с т5 ми звучи малко пресилено. И неотворен съмп не съм виждал, та затова питах

geniusloci

Цитат на: камен чочев - 20.08.2013 09:09
Защото от 3 години и половина съм с лед осветление в съмпа и нямам проблеми. А пък съмп с т5 ми звучи малко пресилено. И неотворен съмп не съм виждал, та затова питах
Аз не смея да кажа нищо, втората LED лампа (и далеч по-скъпа) си работи ок над съмп в открит аквариум (без шкаф). Първата и за радост - по-евтина, умря вчера.

tonino


Ангел Христов

Неволно съвсем забравих да кажа, че уникалният съмп се получи благодарение на Камен, за което съм му много благодарен!  *privet*
А относно охлаждането, засега не съм мислил други варианти, освен да продължа да си ползвам стайният климатик в помещението-поддържа ми 25 градуса, съответно около 26 градуса е водата в аквата. Пълненето предстои... *fish
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Днес един приятел ми помогна и вече дисплея и съмпа  си имат подложки, за радост на съседите под мене  :-D
Имам си план за действие - ще пълня системата на части - първата осмозна вода влезе в дисплея. Процесът ще отнеме доста време, тъй като моята осмозна система прави около 10 литра вода на час. А трябва и да се спи, да се ходи на работа и други прозаични неща...
Решил съм да го напълня малко под нивото на преливната колона, за да не изтича в съмпа.
Като стигне водата определено ниво, ще я осоля и ще сложа един уейвмейкър да я джурка като ще следя солеността естествено и ще доливам сладка вода, за компенсация на изпарената.
Като ми остане малко време тези дни, ще сменя малко от водата на сегашния аквариум и ще я долея в новата система, както и малко от пясъка може би.
Идният уикенд се надявам да успея да напълня и съмпа и да завъртя цялата водя през системата...
след това ще действаме нататък...дерзаем :) *DRINK*
Ако се сещате нещо, приемам всякакви акъли и критики  *JOKINGLY*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

vankata_032_pld

Това е едно от отегчителните неща но няма как така е при морската акваристика. :popcorn:

Ангел Христов

Част от "романтиката" в морската акваристика е пълненето - само бански трябва да си сложа - има вода и сол в изобилие :) :-D Като ме видяха с бидона, първите въпроси/отговори на комшиите бяха....
"Аааа ще има зеле тази година, а ;)"
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Ангел Христов

Около кривата круша се въртя, ама по малко напредвам все пак....дисплеят е напълнен на 90 % с прясно осолена вода. Солта е само на Червено море. След малко ще включа и чисто новият нагревател - Jagger, избран без никакви колебания. Сега е топло времето и със 150 си вата ще успее да стабилизира температурата, надявам се. След като прехвърля живинките от малкия аквариум, ще сложа и неговият 100-ватов нагревател - пак Jagger, в новата система и си мисля, че ще ми държат температурата без грижи.
Налага се да пътувам около почивните дни и ще си оставя удоволствието с истинският старт на системата за след това.
Малко се обяснявам като малоумен, ама пък едно време като стартирах, ако имаше повече хора да споделят, както е сега по форумите, щях да си спестя доста излишни грижи и средства...та затова продължавам да се обяснявам, пък на някой ако му пречи, да не чете - има чудесни сериали по телевизията  *CRAZY*
Поздрави, Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Такааа, системата е пълна, ноо имам проблем, защото ми е за първи път :) Чува се страшно силен засмукващ шум от тръбата към съмпа. Помагайте - или помпата е много силна, или водата е много....който има опит да казва моля :)  :duvar:
Ще съм ви адски благодарен :)
--------------
Всъщност се разчетох, явно трябва да сподели някой ефективен и прост начин за обезшумяване на
оттичащата тръба! :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Ilianidis

Тръбата,както казва тонино,поема,че може и още,затова засмуква въздух и се чува клокоченето.Помпата винаги трябва да е по-слаба от възможността водата да се източи обратно,инак аквариума прелива или помпата започва да засмуква въздух в съмпа,затова е и крана на отточната тръба.

Ангел Христов

Мерси, момчета, до два дни всичко ще е готово, благодарение на Тонино :)  *DRINK*
А ето и една снимка :) Нямам лампа, защото мисля да използвам старата, както и доста от техниката на действащият ми сега аквариум. Не съм го докара до там, че да мога да си позволя две системи паралелно да оборудвам, пък знае ли човек по-натам :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле, този звук е нормален и след две-три седмици ще изчезне. Аз съм противник на слагането на такъв тип кранове, защото не си застрахован, че следващите 10г няма по някакъв начин да се запуши (най-честата причина е гладен охлюв тръгнал да търси храна) и да стане беля. Докато ти е нова тръбата ще клокочи, но с времето спира. И успешен старт!  :-)

Ангел Христов

Камене, звука може и да е нормален, ама още две три седмици и аз няма да съм нормален от този шум  *CRAZY*
Както и да е, благодарение на Тонино, който в рамките на часове реагира и ме снабди с нужните подобрения, настъпва почти пълна ТИШИНАА! Благодаря на Тони за съдействието и за всичко! Професионалист на европейско ниво!
А иначе мисля, като мине известно време, да поотпусна крана и ако наистина си прав, за което съм почти убеден (Камене ;) , няма да има никакъв шум и опасност от запушване на тръбата.
Та такива ми ти работи при мене, нищо интересно засега - джуркаме се :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

Поздрави за проекта... определено ще стане интересен аквариум. Относно шума и опасността от запушване... нали имаш запасна тръба... не трябва да те притеснява  ;-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

Благодаря, Митак :) Разбира се, че има резервна тръба, а сега и шум няма почти, така че всичко е на шест  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Привет, тъй като "голямото" местене наближава, може да дадете изпробвани работещи идеи за подредба на съмп. Моят е с около 200 литра вода и е с 5 отделения. Водата се върти в кръг през отделенията по посока на часовниковата стрелка.
Идеята за сега ми е следната:
Отделение 1: тук идва водата от дисплея и мисля да сложа малко/много бейс рок, който постепенно ще се съживи.
Отделение 2: засега е напълно празно, мисля да сложа реактор с активен въглен, то има място за 3 реактора дето се вика де :-D
Отделение 3: тъй като е на видно място, в предната част на съмпа, ще е рефуджиум с макроалги, малко хубави живи камъни (за да се множат копеподи, амфиподи и всякаква друга гад), хубаво пясъчно дъно и осветление, което вероятно ще е с обърнат цикъл на светене.
Отделение 4: то си е за скимера, тъй като след него е и капана за мехурчета.
Отделение 5: възратната помпа.
Давайте акъл пичове, критиките са много добре дошли, докато му е време  *DRINK*
Поздрави, Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamos

Аз бих сложил скимера в отделението където водата идва от дисплея.
Не бих го сложил след рефюджиума.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

Благодаря за съвета, Антоне!
И аз тука чета като ученик отново и навсякъде дават подредбата така, както казваш - винаги скимера преди рефуджиума.  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamenov

Колегата Камос ти е казал правилно, губи се смисъла от рефюджиум ако скимера е след него...
Ролята на рефюджиума освен да "яде" органиката е и да произвежда планктон и да храни малко или много коралите.
Тези които ти си изброил копеподи, амфиподи и всякаква гад ще си останат завинаги там ако имат препятствие преди дисплея ;)

vankata_032_pld

+ 1
Скимер, рефюджиум и чaк нaкрaя aктивен въглен.

камен чочев

Геле, аз бих сменил бейс-рока със сипоракс (виж темата на Стоян) - дават много по-голяма площ за заселване с бактерии на единица обем, а както Стоян е описал, започва да работи доста по-бързо от бейс рока - на 2-рия, 3-тия месец (за бейс-рок поне 6 месеца). Освен това много от този вид камъни, първоначално отделят огромно количество фосфати .
Във второто отделение скимера (както всички казват), а активния въглен в предпоследното.

tonino


Ангел Христов

Благодаря на всички за отговорите, подредбата взе да се изяснява :)
Идеята за сипоракса е добра, така или иначе няма да се вижда в първото отделение, само трябва да измисля в какъв съд да го подредя първо. Както каза Тонино, доста идеи поражда тоя съмп, които никак не са ми чужди и на мен, ама всичко с времето си  *CRAZY*
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Като ще е гарга, ще е рошава -май ще слагам лед осветление в рефуджиума, с възможност за ъпгрейд...мегдан има доста.. *CRAZY*
А с Тонино ще се "наказваме" с бири май....много идеи много нещо, добре че не е споделил всичките  *ROFL*
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Цитат на: Ангел Христов - 22.09.2013 13:14
Идеята за сипоракса е добра, така или иначе няма да се вижда в първото отделение, само трябва да измисля в какъв съд да го подредя първо.

Аз сега ще ъпдейтна информацията за сипоракса и съдбата му в моята тема. Ако прецениш, че искаш да сложиш, само свирни и ще ти изпратя колкото кажеш готов заразен с бактерии, за да не чакаш три месеца да започне да действа. Можеш да го сложиш и пасивно или някъде между преградите на бабъл трапа.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Такаа, вече официално тече първият ден от старта на новата ми система. :-D
Вчера в 10 часа вечерта благополучно, надявам се и без много сътресения, след цял ден гърбене (без кръст останах  *CRAZY*), обитателите на аквариумчето ми си имат нов, по-голям дом.
Преместих почти всичката вода и пясък от стария аквариум.
Доста мътилка стана, а и нямах никакво време и сили за подредба на камънаците. Днес като светнат лампите, ще се опитам да направя нещо по въпроса и ще има снимки - за другарски съд!   :-D
-----------------
А немовците имат бебета  =-O
Явно редовно си хвърлят в еуфилията, но досега не съм видял.
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

vankata_032_pld

Дотук добре  *THUMBS UP* добре ще е да опънеш мрежата!
аиде чакаме нови снимки с новия скейп.

Ангел Христов

Благодаря, Ванка! Опънах я  *CRAZY* (мрежата).
Ето една снимка...абстрахирайте се от качеството и солта по стъклата, но засега е това положението. Радостното е, че рибите се чувстват видимо добре, както и коралите вече   :-D А и алгите не се виждат много ;)
От тази снимка не може да се добие представа за подредбата, но в общи линии е като дъга, с разни чупки...добре се получи (който иска, моля да заповяда на място да се увери)  *DRINK*
Дерзаем....   *CRAZY*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Ще има, да...малко в дисплея и повече в съмпа - дано да съм ти отговорил :) Подредбата е също само временна... искам да видя дали е ок течението и как понася на коралите ;)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Евала! Еуфилията много ме кефи! Успехи със заселването за напред  *DRINK*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Цитат на: Ангел Христов - 30.09.2013 20:55
Ще има, да...малко в дисплея и повече в съмпа - дано да съм ти отговорил :) Подредбата е също само временна... искам да видя дали е ок течението и как понася на коралите ;)

Хубаво, ама защо не изчака да сложиш камъните и да минат първите цикли? Някак рисково ми се струва да сложиш обитателите в нова празна система, пък ако ще да е със стара вода.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Системата въобще не е празна, за съжаление не личи от снимката (ще кача нова съвсем скоро) - има към 14 кг живи камъни (не съживявани, нито пък бейс рок - ами от старият ми аквариум), около 12 килограма жив пясък също от там, както и 10 кг нов пясък.
Не е вкарвано нищо допълнително, което да я натовари, както няма и да вкарвам и идният 1 месец поне.
Меря си параметрите всеки ден и си мисля, че няма да има сътресения. Разликата е, че водата е повече, което само може да е в плюс.
Благодаря за мненията все пак!  *THUMBS UP*
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

kamenov

Няма да има никакъв проблем. Тествано е работи :)
С работила вода, жив пясък и живи камъни риби може да пуснеш без притеснения и на 3тия ден след стартиране. Иначе твоя вариант е още по-лек просто си ги преместил.

tonino


Ангел Христов

Ние тука си говорим, пичове ....а ЧЕЗ утре ще ни спират тока за 7 часа, от 9 сутринта до 4 следобед  *HELP*.....някой ако има опит без течение за 7 часа, да казва какво се прави...бесен съм направо
*MODERATOR*....
Направо ми разказаха играта тея от енергото....  =-O
---------------------------------------------------
Камен ми отговори по другия канал с нагледен пример, за което му благодаря...дано да няма проблем наистина :) Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Сваляй акумулатора от колата! Един или два уейвмейкъра на 12 волта ще спасят положението.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

elsenior

Има вероятност и да не го спират, на 30.09. планово трябваше и при мен да го резнат от 9 до 16 ч., но не се случи.
Събуждам се с варненски чайки в бургаския си хотел; закусвам карнобатска гроздова с македонско мезе; шефът ми - павликенец - ни отпуска "габровски" премии, а колежката ми жужи на главата като русенски комар. В края на деня жадувам за нещо пернишко! Винкел!

Ангел Христов

Сутринта говорих с майсторите, ще го спират етаж по етаж, за по половин - един час  :-D
След малко мисля да мина през нас за всеки случай, да проверя дали всичко работи, би трябвало да са приключили
с нашият етаж, както обещаха - ще видим :)
Но покрай параноята ми вчера, се разчетох из чуждите форуми и се оказа, че има доста интересни и полезни неща
по темата - рифови аквариуми и липса на електричество  :-)
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Цитат на: Ангел Христов - 02.10.2013 11:36
Но покрай параноята ми вчера, се разчетох из чуждите форуми и се оказа, че има доста интересни и полезни неща по темата - рифови аквариуми и липса на електричество  :-)
Ам хайде споделяй де, и кажа какво те е посъветвал и Камен, оттук нататък зимния сезон все такива неща ни очакват.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Техниката си беше сработила нормално, след днешното спиране на тока, макар и кратко. Все пак ми е нова системата и проверката си беше задължителна.
Относно това, което четох за справянето с липсата на ток зад океана:
хората там си имат доста по-сериозни проблеми - например урагани, които ги оставят за по няколко дни без ток или седмица... =-O
Оттам и готовността на повечето акваристи с морски аквариуми - някои са подготвени добре, други не - има и примери на крашнати системи... Гледката е страшна, на никого не го пожелавам.  :buff:
Резервни захранвания, юпиеси и генератори са обичайна част от много системи явно. Интересното, което прочетох, беше за поддържането на системи без генератори...хората залагат на малки аериращи помпички на батерии, както и на раздвижване на водата чрез наливането й от високо с някакъв съд. По този начин казват пичовете, се аерирала водата. И това го правят през определено време - например половин час. Което автоматично води до даване на дежурства пред аквариума.. *CRAZY* Други, които разполагат с устройство за съхранение на ток, са пускали уейвмейкър за по няколко минути през час например. Абе доста поизчетох, може да не предавам всичко съвсем коректно тука, така че който реши да се информира - пише в чичко гугъл "reef blackout" и рови по темите :P
Ама ние тука в родината обикновено си викаме - това на мен никога няма да ми се случи...и после се вайкаме само.
Аз обаче сериозно се замислям вече за някакъв юпиес, който поне да захранва единия уейвмейкър поне. Основните причини за краш по темите, които четох, са били липсата на кислород във водата за доста време и резки промени в температурата - нагоре или надолу.
А Камен ми каза да не се притеснявам - от опита си явно ;)
Ще пусна и още една снимка след малко...да видиш Стояне, че не ми е празна системата съвсем  *DRINK*
А относно питането на Тонино - пясъка в рефуджиума е основно от старият аквариум и има малко нов, като съм промивал само новият пясък, старият - не!
Има и няколко килограма живи камъни там, чакам те теб да дойдеш да видиш и да пробваме лампата ;) Сега светя с едно китайско чудо на техниката...ама за седмица - две едва ли ще има проблем.
Подредбата е следната - в началото се връща водата и там са гъбите от старият аквариум, заедно с биоболите и една пореста керамика пак от старият съд, като чакам да ги заместя постепенно с живи камъни. Във второто отделение е скимър, в третото - рефуджиума, в четвъртото има въглен, скоро и с реактор, а в последното - възвратната помпа.
Та така... поздрави!  *DRINK*

Публикациите са слети: 02.10.2013 21:08

На последната снимка се виждат няколко нови малки Rhodactis green - бебета. Супер интересно е, че голямата гъба е започнала да се измества, за да прави място на мъниците и да стига до тях светлина...направо не мога да повярвам. Намалението са използвали и няколко дискозомки  *CRAZY*
Не спира да ме изумява морският свят... :-)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле, четенето е хубаво нещо, само дето там им спира тока заради урагани, а тук, без видима причина и за сметка на това редовно. Без да искам направих опит, какво би се случило, ако няма ток по-продължително време. Системите са направени така (в магазина), че една помпа (5000л/ч) храни два аквариума по 215л и по тази причина има кран на всеки аквариум, при нужда да се спре водата само на единия. И понеже понякога при чистене спирам крана, този път забравих да го пусна. Грубо е стоял така между 16 и 18 часа - без никакво движение и приток на вода, като обитателите са 5 врасета, едно насо и една скарида боксьор. Странното беше, че рибите се държаха така, сякаш нищо не се е случило - нито дишаха учестено, нито стояха на повърхността.

Стоян Михов

Аз бих казал че много зависи какъв е обема и колко ти е натоварена системата, аквариум пълен с корали, камъни и риби, няма да издържи толкова колкото аквариум само от вода и риби.
Аз мисля, че всеки сериозен аквариум трябва да има бекъп, един генератор на бензин от най-евтините за няма и 200лв (на цената на един корал :)) може да те спаси от жертви за хиляди левове (ако говорим само за пари) и няма да се притесняваш колко ще издържи, както юпиеса. Ако може да си позволи човек по-мощен, за да може да върже и нагревателя, тогава енергото да го ... може да си изкараш и няколко дни без ток през зимата :-) (както беше станало в Русе миналата зима).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Ангел Христов

Добра вечер!
Преди малко измерих параметрите на водата - за които имам тестове де  *CRAZY*
Опитвам се да меря през ден или два, за да знам какво се случва, все пак е първа седмица откакто се разшири народа/рибата  :-D
Солеността е 1.025
Температурата се движи между 25.8 и 26.3 градуса - измерена със seneye!
С два нагревателя съм по 150 вата, но все още ги настройвам за да ми държат постоянна температурата, без колебания.
В старият аквариум, който съвсем скоро ще стане нов аквариум  *JOKINGLY*, според уредчето температурата беше закована на 26,3 градуса и всички се чувстваха добре, най-вече алгите....
Ca - 450 - Salifert
NO3 - 10 - Salifert
Ph - 8,3
Kh - 8
Друго не съм мерил, ама то няма и с какво.
Има и една снимчица за по-любопитните.
Алги дал Господ, ама се надявам да ги разкарам полека лека...
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

Размерите на аквариума наистина са перфектни за  някъв скейп ;-)
Замисляй се над това,че иначе ...си е чиста загуба на пространство :-)
И го приемай като градивна критика това ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

kamenov

Да има доста място да се развихриш и да стане хубаво. Че стария беше като нахвърлян :)
Поздрави!

Ангел Христов

Кафява фаза си имам в пълен ход :) Добре че попчето ходи и пресява пясъка...надявам се да премине бързо.
Параметрите на водата са ок след вчерашното мерене.
Не сме за снимка сега  *CRAZY*
Поздрави!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Стоян Михов

Цитат на: Стоян Михов - 01.10.2013 15:52
Хубаво, ама защо не изчака да сложиш камъните и да минат първите цикли? Някак рисково ми се струва да сложиш обитателите в нова празна система, пък ако ще да е със стара вода.

Цитат на: Ангел Христов - 10.10.2013 13:15
Кафява фаза си имам в пълен ход :)

Ами това имах аз предвид, ама бързате да ударите контрите :). Няма как да мине без зацикляне, а дори доколкото разбирам все още не си сложил новите камъни? Вярвам че обитателите ти са от издържливите, но за мен си остава рисковано това което направи. Успех, дано всичко бързо се оправи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Стояне, дори и да греша, си казвам всичко, без да спестявам нищо.
Целта да го правя е, че ако някой чете, ще се поучи от опита ми, пък дори и лош да е, все пак е челен опит.
Иначе можеше да си трайкам и да мине всичко без да се разбере дори.
Не знам обаче за кои нови камъни говориш :) Има към 14 килограма камъни в момента, общо в съмпа и дисплея.
Скоро не мисля да добавям каквото и да било.
А една кафява фаза не може да ме уплаши!
Поздрави!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов


Цитат на: Ангел Христов - 10.10.2013 18:14
Не знам обаче за кои нови камъни говориш :) Има към 14 килограма камъни в момента, общо в съмпа и дисплея.

Извинявай Ангеле, естествено всеки сам си решава какво и колко да има и какво не в аквариума му. Просто не съм разбрал правилно, понеже на въпроса ми за новите камъни беше отговорил така:

Цитат на: Стоян Михов - 30.09.2013 20:53
А още камъни ще има нали?

Цитат на: Ангел Христов - 30.09.2013 20:55
Ще има, да...малко в дисплея и повече в съмпа - дано да съм ти отговорил :) Подредбата е също само временна... искам да видя дали е ок течението и как понася на коралите ;)

А иначе чест ти прави, че
Цитат на: Ангел Христов - 10.10.2013 18:14
дори и да греша, си казвам всичко, без да спестявам нищо.
Целта да го правя е, че ако някой чете, ще се поучи от опита ми, пък дори и лош да е
*privet* това е и моята цел.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Няма за какво да се извиняваш  *DRINK*
Ако никой не пише нищо, големи бели могат да станат.
Знам си аз, че сме на едно мнение относно споделянето на опит ;)
Аз съм те подвел с отговора за камъните - всъщност не ми беше ясно колко от камъните ще бъдат горе в дисплея и колко ще отидат в съмпа при прехвърлянето.
Но факта, че на 90% от живите камъни имаше корали, реши въпроса...в дисплея са си и сега.
В бъдеще, мисля да добавя камъни в съмпа, които да подменят медията: биоболи, микромек и незнам си какво, които не посмях да изхвърля сега, тъй като би трябвало да са заселени  с бактерии. Но това ще стане след като минат няколко месеца и се уверя че системата изглежда стабилна.
Иначе всичко живо изглежда доста добре, дори по-добре от състоянието в малката система. Изключение прави саркофитона, който не е напълно отворен на едно две места, но според мен се наглася към течението все още, което и аз нагласям  *CRAZY*
В отделението обявено за рефуджиум има няколко килограма камъни (от събота и каулерпа един корен) и през нощта като светнах с една ламБа - кипеше от живот по пясъка и камъните - копеподи, амфиподи, малки охлювчета, червеи ...така че мисля че нещата са добре засега.
Интересното е, че алгите май започват да отмират в дисплея - дано да е така наистина... *ROFL*
Обикновено като скубех досега в другата система, бая салата се събираше, днес количеството беше 2-3 пъти по-малко.
Възможно е да се дължи на по-добрата изложеност на камъните на течението...времето ще покаже.
Такива ми ти размисли и страсти около моята локва!
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле, Стоян е прав, че ще трябва още камъняк. Според мен ще трябва и да се разделиш с някои от коралите - просто не стоят добре. Основното в твоя случай, както казва и Дафил, е добрия скейп, за който ще трябва да се потрудиш още.  *DRINK*

Стоян Михов

Ако мога да си позволя да допълня Камен, наистина новият аквариум ще се развива в посока в която старите корали ще стоят малко "постни". И едно мое мнение, с което не искам да предизвиквам вълна от полемика - но махни биоболса, микромек-а и незнам си каквото, те най-вероятно са ти причината за всички ядове с водораслите, остави ги където им е мястото - в историята и ги замести с камъни.
И друго нещо - акваскейпа е изкуство, то иска талант - нещо с което човек се ражда, то не се развива. Аз нямам този талант, не се сърди, но мисля че и ти не си много докоснат от тази дарба, на пръсти са хората в България, които имат усещането за балансирана подредба. Малко от тях са се пробвали с морска акваристика, едни от тях са Абаро, Дафил, Иек , може да изпускам някой. Но съвета ми е ако решиш да сложиш още малко камъни, да поканиш някой добър скейпър на бира да ти даде идеи и да ти помогне с подредбата на камъните и аранжировката на коралите, това по никакъв начин няма да ти отнеме собствеността на аквариума, защото само ще даде правилния старт на онова, което ти сам ще развиеш в следващите години. Успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Стояне, възможно е и да си напълно прав за биоболите и другите щуротии, но ги държах защото в другият аквариум нямаше място в съмпа за нищо друго... Те са си за историята, това е ясно, въпросът е ако ги махна сега, няма ли да разкажа играта на цикъла?
Живите камъни са малко кът на пазара в момента.
Относно подредбата, имам идеи, но за целта наистина ще трябва да се разделя с някои от коралите, за да може да се случи това.
Не знам какво имате предвид за акваскейп, но моята генерална идея е, да са групички от няколко островчета, никога не съм бил фен на големи структури. Затова бях писал по-рано, че повече камъни ще има в съмпа. Горе трябва да са малко, а за да е ок и филтрацията, в съмпа да са повече. Но и това ще стане, все пак няма и 2 седмици откакто съм преместил стоката.
Най-важното е да ми доставя удоволствие на мен и близките ми - затова съм се захванал с това хоби.
Но искам да подчертая, че критики и идеи са винаги добре дошли. *THUMBS UP*
А всеки, който  иска да види аквариума и да побистрим соленоводни теми на по бира, е добре дошъл   *DRINK*
Поздрави!
Ангел


Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Ангел Христов

16.10.2013 22:13 #186 Last Edit: 18.10.2013 20:16 by Ангел Христов
Като стана въпрос за чорапи, от вчера съм с чорап на основната тръба, която се влива в съмпа, даже и със стойка. Благодарение на писанията на Тонино и с любезното съдействие на Митака от Русе. Водата е станала направо кристално чиста...
Мисля да го държа по няколко дни през определен период от време, например след ровичкане вътре, смяна на вода и т.н.
Поздрави,
Ангел

Публикациите са слети: 18.10.2013 20:16

Рефюджиумче така да се каже :) Има доста живот, дано да се развиват малките коп..ца без грижи и за в бъдеще!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F98zm0ipax%2FIMG_3596_1280x768.jpg&hash=cd86ec23b7a3839715dc1034a484404125779930
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

За не знам кой път днес вече, се опитвам да напиша нещо и да кача снимка, ама не става нещо...може и в моя "телевизор" да е работата :)
-----------------------------
Тоя път стана...
Изчезна ми една страница писаници - та с две думи - днес е ден 27-ми, продължава ми кафявата фаза, алгите отмират видимо, параметрите на водата са стабилни, обитателите мисля че се чувстват добре.
Ще се опитам и една снимка на циклещият аквариум да кача след малко.
Поздрави

Публикациите са слети: 24.10.2013 22:25

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Поздравления!
Има ли кой да скубе алгите или само на дясната си ръка се доверяваш?  *DRINK*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Миряна

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Fcsyrovhmb%2F538237_3797678353034_21052137_n.jpg&hash=7f354611765e38613a09ec04546b6d458529bb4a

Ilianidis

Хм,какво високо ниво,земетресения не те ли притесняват.А за рибоците сигурно ще има мрежа.

Ангел Христов

Здравейте, нямам алгояд все още - оглеждам се за жълта зебразома, ама ще видим. Нивото е не високо, ами си е на ръба, ама дето се вика, не едно земетресение преживяхме с малкия аквариум, поизля се вода, ама това са бели ядове :) А за да е още по - интересно, съм на 15-ият етаж  *CRAZY*
Благодаря и за добрите думи :)
Та така - здраве да е само :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Такааа, вкарах подкрепление в борбата с алгите - една Zebrasoma flavescens - това е рибата, заради която в началото исках да имам морски аквариум ...понякога мечтите се сбъдват, да *ROFL*
Като успея - ще я снимам - засега се дебнем само ;)

А и аз искам да си имам снимка на аквариума на профила, моля - ще почерпя  *DRINK*

Публикациите са слети: 04.11.2013 23:05

А ето и едно бижу, което много ми харесва!
Fromia milleporella...
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Георги


изгубеният рай

END!!!

tonino


Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле и от мен - все така запален по-хобито. Утре кафето е от теб  ;-) Наздраве

Стоян Михов

Честит имен ден и от мен - няма ли кой да го окъпе с малко солена вода както повелява традицията?  :-D  *DRINK*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Благодаря ви за пожеланията, пичове :-) Живи и здрави и вие  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Малко ъпдейт. От една седмица съм с две нови Т5-ци, скоро ще подменя и останалите 2.
Още не забелязвам някакви видими промени, въпреки че синята ми монтипора за първи път от две години наистина взе да изглежда синя  :-D Но факторите може да са комплексни: повечето вода, наличието на фосфат - реактор...знам ли.
Днес мерих пак набързо - нитратите ми са си заковани на 10 и не мърдат - нито нагоре, нито надолу  *CRAZY*
Кх-то си седи около 8, без да добявам нищо, явно от новият пясък се поддържа. Ще си го следя, за да няма изненади. Пх-то си е на 8,2 да чукам на дърво.
Хубавото е, че жълтата зебразома "откри" чистото вегетарианство и алгите съответно - от вчера забелязвам изгризани до бяло
камъни   :-D Крайно време беше  *MODERATOR*
А на нитратите им готвя изненада - един Бъбъл Магус влиза в боя от довечера, понеже сутринта пристигна и не остана време
да го монтирам. Досега си карах с един Ферпласт 250, който отива в запас.

P.S: Снимки няма засега, тъй като не съм редил скейпа и ако кача, пак ще ме почнете с подредбата  :-D
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Flamma

а да ти е честит Бъбъл-а  *DRINK*
Да му изцедиш силиците до последна капка  *MODERATOR*
— Е, сега, когато се видяхме един друг — каза Еднорога, — ако ти повярваш в мене, и аз ще повярвам в тебе.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.myreefstats.com%2F8218_8459.png&hash=4999549389e3376c3caff252701b3885932b4059

Ангел Христов

А мерси :)  *DRINK*
Бъбълчето за 24 часа извади доста скимат с цвят на тъмна бира,
ще видим дали ще се повлияят нитратите, по-скоро ми е интересно с колко.
Някой ако не го мързи, да пише тук или да ми изпрати линкове с интересни скейпове, че вече съвсем се побърках... а идните дни ще редя дисплея... *CRAZY* Имам някаква идея, ама дали ще се получи е друга работа  :-D
Със здраве!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fq34vgz4vf%2Fimage.jpg&hash=0ed1ccdda3e0414a85a235ae9c394780c92b53d2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fz9n649a3v%2Fimage.jpg&hash=54aa5f7b9b9c6a17bcd36e7dc41951b532bc4e06

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2F9zseh63cb%2Fimage.jpg&hash=62e9c14783465a46baecc275af1bdbbf39e5a179

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Flq6byjw4r%2Fimage.jpg&hash=ee86c531fcdd8b27b76375f2c8990d2baececafc

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Flrg9ryxyj%2Fimage.jpg&hash=e517ba582d1442350dc65f881fabc1ba3db57396


Публикациите са слети: 14.11.2013 20:24

Лично на мен, най ми допада първия  :-)

Лора

Цитат на: камен чочев - 14.11.2013 20:22

Лично на мен, най ми допада първия  :-)

Защото изобилства от цветове. 

*privet* за целия този океан, който си сътворил.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

камен чочев

Говорим за скейп, не за цветовете. Говорили сме на темата с Ангел - аз съм фен на "островите" в този тип аквариуми

tonino


камен чочев

Рифчето на Mr.Kang е култово. Даже съм си запазил снимки на скейпа му:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fn56gpxrap%2F4305427475.jpg&hash=a220e0d3612c743f3163349b98d1f6fd04748f57

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fikkab07ld%2Fkang_reef_aquascape.jpg&hash=74c74e73649d77aaee6c8daa511df8389b09d012

Ангел Христов

Благодаря ви много, ама сега взех още повече да се притеснявам :D
Говорили сме с Камен - островната идея и на мен ми допада най - много...Но трябва и да се подреди...
А пък тя и жабата си мислела че е кон ...както и да е :)
Каквото стане - такова ... най-много - да няма снимки после и да се обясняваме само схематично  :D
Поздрави!

Опа - Камен още една свръх моите сили идея ми е пратил  докато се обяснявам :-D



Публикациите са слети: 14.11.2013 23:06

Цитат на: Лора - 14.11.2013 20:37
Защото изобилства от цветове. 

*privet* за целия този океан, който си сътворил.

Благодаря за добрите думи, Лора :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Както и да го подредиш като дойдат коралите всичко остава на заден план,просто остави място да има къде да ги нареждаш и не го мисли толкова, остави го на г-н Амано да си ги надрежда камъните :-D ... като няма корали.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Лора

 *spam

Цитат на: камен чочев - 14.11.2013 21:11
Говорим за скейп, не за цветовете. Говорили сме на темата с Ангел - аз съм фен на "островите" в този тип аквариуми

  *THUMBS UP*  Пак не съм в час нещо.

Цитат на: Стоян Михов - 14.11.2013 23:18
Както и да го подредиш като дойдат коралите всичко остава на заден план,просто остави място да има къде да ги нареждаш и не го мисли толкова, остави го на г-н Амано да си ги надрежда камъните :-D ... като няма корали.

Е на това му казвам удар под кръста. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

камен чочев

Честит Рожден Ден, Геле!  *DRINK* Жив и здрав, и все така всеотдаен към хобито  *privet*  *DRINK*

tonik99


trex700e

Честит рожден ден, да ти върви по вода !

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Ангел Христов

Мерси, Тони! Наздраве и поздрави :)  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ilianidis


Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Наздраве и от мен, хайде сядай на масата, стига седя пред компа  *DRINK*.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Наздраве и на теб, Стояне :)   *DRINK*

Ден 51-ви от пренасянето.
Пак мерих сутринта разни параметри...
Пехато не е мръднало - 8,2
Кх-то е 7,5 - чрез една екселска табличка, в която си записвам добавките и параметрите по дни, почти съм хванал дозата на кх-то вече...
Са - 380 - и него го чаках да падне, за да видя какво е потреблението...
Нитратите са под 10 вече определено, може би заради скимъра или просто бактериите са правили достатъчно бебета междувременно.. *CRAZY*
Другото интересно нещо при мен е, че днес пренаредих дисплея, дори си мисля че доста добре се получи.
Ще изчакам да се поизбистри и ще кача снимки...
Оказа се, че имам мноооооого място за нови корали...
Ще изчакам няколко дни да видя дали ме дразни нещо и дали ще размествам, после ще дозалепя камъните, въпреки че и така са си стабилно сложени..
А днес май си е ден за подредби...очакваме още един колега небезизвестен, който също реди аквариум в момента, а може и да го е наредил....ухаа , ама сам ще си каже, че нещо му се понапраши темата :) Поздрави  *DRINK*


Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Браво, браво, я кажи какво казва ексела за потреблението на кХ и калций?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Браво ангеле чакаме снимки да видим как е:)

Ангел Христов

Ами ексела засега събира данните...не искам да казвам нищо, защото още време трябва да мине, за да съм сигурен. Добавките са само на ред сий, както и солта, обаче понеже вкарах доста нов пясък в системата при местенето, той оказа или оказва и сега влияние.
Но общо взето, добавките действат по описанието си, ако приемем, че тестовете са ми верни :)

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Ех ама си потаен и ти :), консумацията става ясна с две измервания през два-три дни, в които не добавяш нищо, няма какво толкова да изчислява екселинга.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Ангел Христов

Ето и няколко снимки от новата подредба.
Фотографските ми умения далеч не надминават акваскейпърските  :-D
Всеки с градивна критика е добре дошъл на място да обсъдим на по бира две :)
От снимките трудно може да се добие представа, важното е че на мен ми харесва на този етап  :popcorn:
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Браво Геле,  *BRAVO* още малко иска, но вече е по-добре. Само тая еуфилия ми бърка в очите  :-P . Хич не му е лесно К.Фичето :-D Голяма хамалогия си е рестарта...

Ангел Христов

Мерси, Камене - иска още натъманяване, да, ама и много корали носи :D
Еуфилията още не й е произнесена присъдата, но скоро ще се разбере.
Ти докъде го докара или нощта е пред теб все още  *ROFL*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

 ;-) Готов съм. Даже и нахранен  ;-)

Ангел Христов

Има няма 70 дни и фазите като че ли попреминаха :) Нормално, при условие че добавях камъни, смених всички пури и промених светоденя... *CRAZY*
Скоро се надявам пясъкът да е чисто бял вече и може и за снимки да стане дисплейчето.
Хубавото е, че гледам разни охлювчета се размножават, също и амфиподите,копеподите и всичката друга пипалива и членестонога гад в съмпа. А и е започнал да се образува коралин на преливната колона вече.. и има бебета по колониите зоантиди, както и на колонията тубипора музика, която е от самото начало и въпреки всички мои опити да я уморя, е още жива и даже се множи  *privet*
Пх-то е 8,2 
Кх-то беше паднало малко - сега е вече 8,5
Нитратите са ми железни - на 10 ..нямат мърдане.
Ca - 360
Понижаването се дължи на отсъствието ми за около 5 дни, като системата беше поверена на един комшия, който имаше право само да гледа дали помпите работят и дали нивото на водата в съмпа е в норма, т.е. доливната система работи.
Сега  всичко вече си влиза в нормален режим :)
Поздрави на всички и ъпдейтвайте  *DRINK*

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Ето една снимчица от преди 5 минути.
Колкото - толкова... *DRINK*
Не се вижда най-новият участник в локвата - едно Centropyge flavicauda,
а и след около 200 неуспешни опита да го снимам, успехът е нулев, затова качвам снимка от нета, за инфо какво е добичето  *CRAZY*
Поздрави!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Геле,
Осветлението на дисплея от старият ти аквариум ли е? Гледах в постовете назад, но не можах да се ориентирам :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Осветлението е старата лампа с чисто нови пури Т5 на Red Sea ;)
Засега ще карам с тях, коралите като гледам, също се чувстват добре под тази светлина.
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Нещо цветовете на коралите им се губят - затова питам. Какви са пурите?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Една актинична, две сини и една розАвка :) Снимката е правена с телефон, та дори аквариума изглежда тъмен.
         В интерес на истината, дори синята ми монтипора в новата система взе да става синя вече :)
Винаги страничното мнение е добре дошло, защото в един момент може би свикваме дотолкова с аквариумите си, че не "виждаме" някои неща. Приятели, които са ми идвали на гости, нямащи нищо общо с морската акваристика, са ми обръщали внимание на неща, които буквално ВАДЯТ ОЧИ, но аз не съм забелязвал....относно техника, обитателите, скейпа и какво ли не.
Така чеее...всеки, който иска да види системата, е добре дошъл - на място най-добре се преценява и може да се даде съвет, критика, акъл - кой каквото има :)
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

Аз лично смятам,че няма нищо нередно,ако пробваш да изкопираш  варианта от 15-тата снимка нататък  http://fish-etc.com/aquascaping-main/on-the-rocks-how-to-build-a-saltwater-reefscape   Даже твоите размери са още по-удачни  :-)Естествено ще трябва да преориентираш уейвмейкърите.
Освен това ще трябва да се "отървеш" от гигантските си корали.Просто няма начин да се опитваме да пресъздадем илюзия за простор и дълбочина с толкова големи за този обем корали
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Ангел Христов

Благодаря dafil-e :) Големите корали ще си намерят нов дом, но след Нова година, като започна да заселвам с други корали, друг е въпроса, че не търся никакви ефекти да постигам - нито за дълбочина, нито да участвам или печеля от конкурси и да припадат хората от снимките :D
Правя го заради самото удоволствие да имам и да се грижа за кътче от океана у нас, на мен и на повечето ми близки хора и приятели страшно им харесва. Това ми е достатъчно!
Добре си дошъл, разбира се, да помъдруваме на по бира и да го видиш на живо, когато пожелаеш  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

Конкурси за рифове не съм виждал,а и не съм търсил,но това не значи,че не трябва да искаме да имаме едно прекрасно изглеждащо кътче от океана вкъщи *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Flamma

Цитат на: dafil - 10.12.2013 10:04
Аз лично смятам,че няма нищо нередно,ако пробваш да изкопираш  варианта от 15-тата снимка нататък  http://fish-etc.com/aquascaping-main/on-the-rocks-how-to-build-a-saltwater-reefscape   Даже твоите размери са още по-удачни  :-)Естествено ще трябва да преориентираш уейвмейкърите.
Освен това ще трябва да се "отървеш" от гигантските си корали.Просто няма начин да се опитваме да пресъздадем илюзия за простор и дълбочина с толкова големи за този обем корали

На светлинни години съм от 'разбирач', но аз пък не виждам нищо хубаво в тва да правим акви по калъпи и да копираме.. знам ли, иска ми се мойта си аква да е една по рода си и уникална..  *dontknow*
Освен това имах щастието да видя аквата на Гелето и преди и след разместването (последното) и според мен макар и леко големи, коралите все още са си супер.
Не знам дали визуалната дълбочина е по-важна или факта, че коралите се чувстват толкова добре, че правят оргии и се размножават масово :-D
Може би е въпрос на приоритети.
Аз лично давам мило и драго да стигна нивото на Гелето.

Нищо лично, въпрос на личен поглед над соленото в средата на хола  *DRINK*
— Е, сега, когато се видяхме един друг — каза Еднорога, — ако ти повярваш в мене, и аз ще повярвам в тебе.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.myreefstats.com%2F8218_8459.png&hash=4999549389e3376c3caff252701b3885932b4059

dafil

И аз не съм разбирач,но знам,че ако имах толкова голям аквариум и неговата техника,щях да пробвам да сътворя нещо такова...

http://fish-etc.com/wp-content/uploads/2012/04/cp-farm-japanese-reef-tank.jpg

е-тогава наистина щях да знам,че наистина имам нещо уникално,дори и без ефектни спс-и :-)
*DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Ангел Христов

Ще отговоря с пример от историята и спирам да коментирам моята система оттук нататък (Ако някой иска да я види или да разбере нещо, да пише на лични):

"Отговорът на писмото, изпратено от македонския цар Филип II, завоювал много гръцки градове:
,,Съветвам ви веднага да се предадете, защото ако армията ми влезе в земите ви, ще унищожа вашите градини, ще поробя хората и ще разруша града."
На което спартанските ефори отговорили писмено:
,,Ако".
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле, нали това, което си написал по-горе не е сериозно?  =-O  :'(
Цитатспирам да коментирам моята система оттук нататък
Това имам предвид

Flamma

Има много и тепърва ще има двойно повече новаци, чиито живот би могъл да улесниш (или в моя случай направо да спасиш) с темата си, и го знаеш  *DRINK*
Ако .. ако.. са неща дето как вика майка ми "от едното ухо ти влиза, от другото -излиза" в случая, от едното око...
Мали колко фрийки прозвуча..
Красотата е в очите на гледащия, нали знаеш  (wasntme)
Аз лично съм влюбена в товйта аква именно такава, каквато е!

С камен ще си направим клуб на скърбящите  :'( не се шегувам
Опита ти може само да липсва на бъдещите попълнения!

Ще премислиш, знам.. добра душа си, от името ти идва  *DRINK*
— Е, сега, когато се видяхме един друг — каза Еднорога, — ако ти повярваш в мене, и аз ще повярвам в тебе.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.myreefstats.com%2F8218_8459.png&hash=4999549389e3376c3caff252701b3885932b4059

diabolique

Цитат на: Flamma - 11.12.2013 17:09
Има много и тепърва ще има двойно повече новаци, чиито живот би могъл да улесниш (или в моя случай направо да спасиш) с темата си, и го знаеш  *DRINK*
Ако .. ако.. са неща дето как вика майка ми "от едното ухо ти влиза, от другото -излиза" в случая, от едното око...
Мали колко фрийки прозвуча..
Красотата е в очите на гледащия, нали знаеш  (wasntme)
Аз лично съм влюбена в товйта аква именно такава, каквато е!

С камен ще си направим клуб на скърбящите  :'( не се шегувам
Опита ти може само да липсва на бъдещите попълнения!

Ще премислиш, знам.. добра душа си, от името ти идва  *DRINK*
+5  *THUMBS UP*

Ангел Христов

Ето го Батко :) Невероятно активна и интересна риба  *CRAZY* А е толкова малка ....
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2F6zuk7bt7f%2FBatko_Ivancho.jpg&hash=3ca4d7695395bad0512983df5e774c07e452b398
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Тъй като наближават празници и пътувания, аквариумите ни пак остават в ръцете основно на провидението и автоматиката, а по-малко в ръцете на разни разбиращи или по-скоро нищо неразбиращи приятели и роднини, които да ги наглеждат евентуално.
За да си спестя част от нервите и притесненията за аквариума, докато ме няма, освен устройството seneye, което е на бойна служба вече 2 години и веднъж ми спаси аквата, в боя влиза и една най-обикновена уеб камера, която ще наглася така, че да мога да хвърлям по едно око на дисплея, а и да хваща нивото на водата при възвратната помпа, което автоматично значи, че доливането работи.
С една програмка за андроид, вече мога да си влизам и от телефона - Биг Брадър станах  :popcorn:
А освен относителното спокойствие, друго си е да можеш от работа или откъдето и да е, да хвърлиш едно око на обитателите, защото обикновено ги виждаме през този сезон само вечер на лампи и сутрин рано...

А в този ред на мисли, да видим кога ще се сети някой да предложи услугата - наглеждане на морска система, докато ние отсъстваме.
Ще ми е доста по-спокойно, ако знам че човек, разбиращ от морска акваристика ми наглежда всеки ден системата..дерзаем.
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ilianidis

Ангел, с тебе го коментирахме,споделяйки и други могат да се възползват.Та става въпрос за програма team viewer.Качвате си я на компа и таблета,нагласяте биоса на компа да се включва в определено време.Със статичен ip адрес може да се активира функция събуждане през lan картата или ако сте с динамичен адрес и рутер в къщи се активира функцията включване на компютъра при възстановяване на захранването,а него контролирате стаймер по зададени по желание времена.А най-лесно е компютъра да е постоянно включен,което е малко рисково без надзор.Програмата има опцията да изключва компютъра след приключване на работа.Аз смятам за следващия ми проект да вържа платка с 8 релета и при нередности да изключвам някои уреди.Това е евтин и достъпен вариант с малко ресурси.Вече с контролери и интернет интерфейси и известяване е чудесно,но скъпо и се искат повече познания.А за вас софиянци е лесно,морски аквариуми доста и все някой може да се отзове на помощ.

Ангел Христов

Едната снимка показва перспективата, от която се вижда от уеб-камерата ...
А на другата - един жълтурко, дето се навира в клоунските работи  :-D

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ :)  *bg*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Честита Нова година :) Бъдете здрави и успех в живота и хобито на всички :)

Аз започвам новата година с проблеми за съжаление.
Големият ми саркофитон от известно време стои не добре отворен.
Онзи ден му се появиха бели петна по кожата, а вчера видях дупка и още бели петна.
Днес водата не ми изглеждаше кристална и като я помирисах - кофти миризма. Като извадих саркофитона и го махнах от камъка, оказа се че в камъка живее някаква гад - червей може би, която го яде от вътре и тя е причината за дупките. Според мен саркофитона е взел да умира и ми е скапал водата.
Изхвърлих саркофитона и камъка, смених активния въглен, утре мисля да сменя повечко вода. Дано да се нормализират нещата.
Нитратите са обичайните - 5-10.
Казвайте, дали са ми правилни предположенията и ако някой е имал проблем с водата, как я е оправил.
Благодаря и поздрави  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

mi6okalkana

колега не си единствен, случвало ми се е на някой ЛПС корали отдолу да откривам леговище на един слузест червей, който прилича на сопол и успява да прави отвори в вкаменената част на коралите и ги тормози отвътре и причинява бавно смъртта им ако не е отстранен навреме.

Ангел Христов

Точно такъв е Мишо, още не съм раздробил камъка да го видя що за дзвер е, но е извън системата камъка.
Добре че имах резервен активен въглен снощи и го смених.
Днес нещата изглеждат доста по-добре, лошата миризма намаля, водата изглежда доста по-бистра, затворените колонии зоантиди се отвориха, дори лобофитума, който изглеждаше доста зле снощи, вече започна да отваря полипите  *YAHOO*
Късмет е, че си бях тук за празниците...
Поздрави,
Ангел

P.S. Абе мойте системи все по Нова година правят номера... Мърфииии  *CRAZY*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Аз да си кажа, не че нещо ....ама ми се оправи системката, след като премахнах умиращия саркофитон, в хобито съм още дето се вика  *CRAZY*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

 *THUMBS UP*
все такива хубави новини!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Ангел Христов

Една снимчица на лагунката :) Поздрави!  *DRINK*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fa5qbz6n1n%2Freef_feb.jpg&hash=b8547341e25dd1578e205e356eec1af6ab7870d5
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Евала Геле! Много яко е станало, а и фазите май напълно са приключили!?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Привет на всички и Честит 3-ти март!!!  *bg*
Аз да изтупам праха малко.
При мен няма нищо ново почти, освен радостното събитие, че таралежчето откри алгите - направо им накъсва ританките.
Иначе аквариума съм го оставил да си се развива, след известно време ще вкарам още живи камъни и ще го мисля :)
А по-долу има две снимки от вчера - преди и след профилактиката на аквата :) Сигурно ви е доста позната картинката, освен ако съм единственият, който зарязва стъклата за повече от седмица ;)


Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

05.06.2014 21:46 #257 Last Edit: 07.06.2014 21:17 by Ангел Христов
Привет на всички, въпреки многобройните ми отсъствия, локвичката я има все още :) Нищо особено, ама да поизтупам темата малко...  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fg3kkqsgvf%2Freef_may.jpg&hash=fda08547ca3ab11932a32c22148b2bdc16c8039f


Публикациите са слети: 07.06.2014 21:17

Ето и едно кратко клипче от преди малко с новата снимачна техника :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Актуална снимка на лагунката - за протокола :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Ftbksgw1xp%2Free1.jpg&hash=7cf0550b5cab21354eb45d6ffe93281d191ef598
Над водата...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2F5j82lsz9x%2Free2.jpg&hash=db334994a71bd05ed0d984b860bf77b37e7365f8
И под водата :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2F5z2bm0byp%2Free3.jpg&hash=d5a9f55109c2bbd530f5ede88da6b79093e25b54

Въпреки, че доста го бях оставил на самотек, аквариумът засега държи фронта и се развива бих казал добре :)
Поздрави  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Екстра си е! Как го оставяш на самотек, не се ли намесва някоя обучена ръка?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Един съсед го наглежда, докато пътувам. Не пипа нищо, а има и два - три номера на колеги, оставени за извънредни ситуации :)
Да се похваля също - от днес в аквариума ми е една хубавица, по-долу на снимката.
Тя е една от причините да съм в това хоби и да направя аквариум!
Устисках три години и сега мисля, че вече имам опита и системата, в която да й се наслаждавам! Стискам палци, да е жива и здрава и да ме радва дълго време :) С огромни благодарности на Камен Чочев ;)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

badpit

Ангеле,

гледам че си сложил похлупак с мрежа. Какво те наведе на това решение? И от какво направио рамката?

Ангел Христов

Мрежата беше естествено следствие на двете сикслайн врасета, които си мислеха че са земноводни и намерих хербаризирани на пода.
Рамката е от пвц- профилчета, които залепих с лепило и мрежа, специализирана за целта.
Дано да съм бил полезен.  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

badpit

Аз досега съм намирал три риби на пода, но още не съм събрал смелост да слагам мрежа отгоре. Просто целият вид на аквариума се променя. Засега го карам на еволюционния принцип - оцеляват умните риби, които знаят че не са земноводни

trupai

А аз имах мрежа и я разкарах  :-) , въпреки лудият сикслайн, който плува в аквариума! Естетически много по-добре изглежда без мрежа, а и мрежата спира доста от светлината!
При Геле с неговите дълги отсъствия си е добре мрежичката! При лек земен трус (не дай си боже) може всички риби да са навън!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

tonino


Ангел Христов

Благодаря, Тони! Живи и здрави :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Здравейте, колеги! Малко ъпдейт.... Моята локва все още си се джурка :) Всичко си ми е в норма, като изключим малко високите нитрати - ок. 25, ама може и теста да е калпав. Както и да е, всичко живо се чувства добре, коралите растат и се размножават, рибите правят любов и изглеждат щастливи :-D. Преди няколко дни приютих живата стока на един колега и сега имам допълнителни 10-12 кг. перфектни живи камъни в съмпа, няколко прекрасни рибки, рачета, охлювчета и още много живинки и корали. Така и се получи тази ситуация, в която наблюдавам тройна симбиоза - две попчета и рачето с тях...За първи път виждам такова нещо, но много ме кефи. Ако някой има нужда от еуфилии, да пише - разменям за бира, не продавам  *DRINK* Поздрави, Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Сладури :) това забелязах и при мен- различни гобита са склонни да образуват двойки :) при тях явно липсва расизма ... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

julianiv

Винаги ми е било мн. интересно да наблюдавам работата в комбина на гобито и скаридката. 2 гобита и скаридка, това не бях го срещал  *THUMBS UP*
Ами сега като си с новодомци няма да ти се разсърдим за нови снимки на аквата :-)

Similar topics (3)

27099

Публикации: 27
Прегледи: 12673

25187

Публикации: 55
Прегледи: 22842

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7889