• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 06:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Новобрански аквариум - 750 литра

Започната от edmund, 27.11.2015 04:51

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

MarioChalukov

 Като парен локомотив е  =-O

edmund

MarioChalukov даже бих казал, като парен локомотив който изкачва баир  *ROFL*


Храненето на ската стана цяла церемония която освен храната, включва и кофа с вода загрята до 45-50 градуса, ибупрофен и аулин. Не се знае кога може да ме удари с опашка, та за това се подготвям както си трябва.


Няма противоотрова за отровата на скатовете, било то морски или сладководни, но драстично може да се намали болката, ако мястото където е ударил шипа, се потопи за 60-90 мин. във вода с температура между 45-50 градуса, но не повече на раната. Отровата им е на протеинова основа и температурата е фактора в този случай.
Веднага след удара, може да се направи турникет за да се намали разпространението на отровата. Добре е да се приложат веднага и обезболяващи, тъй като болката била много силна в зависимост от състоянието (не възраста) на животното. Изследвания в тази област посочват, че женските екземпляри по време на размножителен период (ако са бременни) повишават силата на отровата си до 200%.
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

MarioChalukov

 :whistle: с картофки или с грах , на 280 градуса предварително загрята фурна

Шегата настрана явно тръпката привлича при отглеждане на такива опасни животни .  *THUMBS UP*

iuli

Цитат на: edmund - 05.01.2016 11:43

Няма противоотрова за отровата на скатовете, било то морски или сладководни, но драстично може да се намали болката, ако мястото където е ударил шипа, се потопи за 60-90 мин. във вода с температура между 45-50 градуса, но не повече на раната. Отровата им е на протеинова основа и температурата е фактора в този случай.
Веднага след удара, може да се направи турникет за да се намали разпространението на отровата. Добре е да се приложат веднага и обезболяващи, тъй като болката била много силна в зависимост от състоянието (не възраста) на животното. Изследвания в тази област посочват, че женските екземпляри по време на размножителен период (ако са бременни) повишават силата на отровата си до 200%.[/font][/size]

Ако ти се случи да плуваш през цяло стадо с морски котки, тези ли неща си ги взимаш със себе си?

kojuharov

Цитат на: iuli - 05.01.2016 15:31
Ако ти се случи да плуваш през цяло стадо с морски котки, тези ли неща си ги взимаш със себе си?

Като цяло отровата на морката котка се класифицира като "други" и непознати токсини. Ти имаш ли нформация за вече популяризиран антидот ?

edmund


Цитат на: iuli - 05.01.2016 15:31
Ако ти се случи да плуваш през цяло стадо с морски котки, тези ли неща си ги взимаш със себе си?


Боя се, че не разбирам въпроса ти, както и връзката му с акваристиката - за да мога да ти отговоря адекватно :)
Ако питаш дали има нещо друго което да помогне, или защо точно тези неща съм написал е друг въпрос ... но този който си задал оставям без отговор  *dontknow*
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

dgrn

Много готина рибка ! И много смел стопанин :)
"Видяла жабата,че подковават коня,та и тя вдигнала крак..."
http://cdn.fishki.net/upload/post/201508/12/1626758/gallery/Kbi2p8E.gif

vesko_aa

Цитат на: iuli - 05.01.2016 15:31
Ако ти се случи да плуваш през цяло стадо с морски котки, тези ли неща си ги взимаш със себе си?
Това май на заяждане ми прилича,или на завис.Такъв хубав проект, а такива ненужни и простовати коментари наречени *spam,моля модераторите да разчистят темата на човека за да остане само полезната информация.А от мен за аквата едно голямо  *BRAVO*

iuli

Цитат на: vesko_aa - 05.01.2016 21:50
Това май на заяждане ми прилича,или на завис.

Аа такива твърдения са неоснователни. Просто имам собствени асоциации с реални случки, които веднага изникнаха в главата ми. Та за това оспамих на човека темата.

Публикациите са слети: 05.01.2016 23:50

И не се казва "завис", а се казва "завист".

kojuharov

Цитат на: iuli - 05.01.2016 23:49
Аа такива твърдения са неоснователни. Просто имам собствени асоциации с реални случки, които веднага изникнаха в главата ми. Та за това оспамих на човека темата.

Публикациите са слети: 05.01.2016 23:50

И не се казва "завис", а се казва "завист".

Май няма тема по която да не си компетентен ?!?

Предварително се извинявам на модераторите !

iuli

Цитат на: kojuharov - 06.01.2016 08:13
Май няма тема по която да не си компетентен ?!?

Предварително се извинявам на модераторите !
Ако имаш предвид за тема, от настоящия акваристичен форум - от морска акваристика отбирам нещо, но никога не съм имал морски аквариум и за това съм пас. От сладководната акваристика, има доста неща които не зная, защото само рибите дето се отглеждат в аквариумите са хиляди видове и няма човек, който да е опознал и една малка част от тях. Растенията също са много. По повечето теми обаче, дето са във форума мога да се изкажа и доста да говоря (стига да си нямам друга работа). При това като компетентен, да. Въпреки, че компетентните, като почнат да се изказват и те постоянно правят грешки.
Аз имам какво да кажа. Ти като нямаш, защо се обаждаш? Твойто е спам. А мойто е интересно, даже и когато не е по темата. За колко човека си чул, че са плували сред стадо от морски котки? Морските котки са по-големи.

Мога да ти кажа също така, за серума против змийска отрова на Карел Ратай, когато е ходел да работи в института за изследване на Амазонка. Искаш ли? Знаеш ли изобщо кой е Карел Ратай? Да не помислиш, че и той не е по темата?

П.П. Искаш ли аз да млъкна, и такива като мене, а ти да останеш да се обаждаш? И аз се извинявам на модераторите, че понякога отровата ми е като на ската.

kojuharov

@ iuli, дано самочувствието ти да има покритие :) !

@ edmund, дано скатчето да те радва, колкото се може повече, възхищавам се на проекта ти и ти свалям шапка.
Извинявам се, че си позволих да говоря на телевизор в твоята тема.

Joro V

Iuli, винаги можеш да си направиш собствени теми, в които да си пишеш за плуване с морски котки, Карел Ратай или каквото още ти е на душата и за много хора ще е приятно и забавно.

Да се правиш на интересен, обаче и да спамиш в чужди теми е леко досадно. Мисля, че това искаше да каже kojuharov - мнение, което и аз подкрепям..

iuli

Цитат на: kojuharov - 06.01.2016 11:47
@ iuli, дано самочувствието ти да има покритие :) !


Изказах се и в твоята тема по твоите въпроси. Можеш да прецениш, дали има покритие, а след това да провериш.

И една забележка - не бъркай знанието със самочувствие.

И още една забележка - ако видиш някой да се отклони лекичко от същината на някоя тема за в бъдеще, не му избивай веднага зъбите. Нали нямаш самочувствието, че си крокодил от Амазонка?

edmund

Здраве за всички,
dgrn, kojuharov, vesko_aa, iuli и всички които се включихте в темата - благодарности!


vesko_aa, хубав е проекта, да - ската който сте порастили спокойно може да влезе за пример в някоя аквариумна енциклопедия (буквално казано от ваши колеги с ферма за скатове в Перу). Остава да дойдете и на живо да го видите и да го полеем :)


Минаха повече от два месеца от старта на аквариума, та - да споделя накратко до къде стигнах.
Реших да направя промяна в обитателите. А тя е, че няма да пускам дискуси :) Брада все още нямам, появяват се кафеви налепи по стъклата, анубиасите ги чистя редовно от "прах" понеже, както отбеляза rakim, ската е много активен и прави лудница в аквариума.


В момента има следните обитатели:
1 брой Potamotrygon motoro /женски/ 21 см диаметър на диска
1 брой Gnathonemus petersii - 21 см
1брой mastacembelus erythrotaenia - 23 сантиметра дължина
4 броя Apteronotus albifrons - 1 х 20см, 1х 22 см. и 2 х 10 см
1 брой Procambarus clarkii - 10 см.
1 брой Procambarus Fallax - 10 см.
2 броя Monodactylus Argenteus 5 см диаметър
1 брой Synodontis nigrita - 20 см
2 броя Pantodon buchholzi - 10 см.

Това ще бъде крайното натоварване с биомаса на аквариума, като ... след няколко месеца (7-8), двата малки ножа ще се махнат от аквариума.В този момент животните живеят чудесно, имат си обособени територии, хранят се с апетит, няма жертви и битки. Интересен момент е това, как се справих с агресията и несъвместимоста на някои видове - но в друг пост ще опиша подробности, ползвани инструменти и наблюдения.
Всичко това е експеримент, който ще ми позволи да навляза в дълбокото по-бързо. Напълно осъзнавам рисковете от гювеча който направих в аквариума.

След месец, към съществуващата филтрация ще бъде добавени - пясъчен филтър с обем 25 кг и дебит - 3000 l/h, и картушен филтър с дебит 2000 l/h.

Относно бекграунда - вероятно ще има промяна която мисля, че ще направи аквариума брутален :) Скоро ще взема окончателно решение за това - задното стъкло на аквариума да бъде покрито от 75 инчов LCD дисплей. Това ще ми позволи да направя много по реалистична картина.Мисля да изработя няколко видео клипа които да си сменям спрямо настроението (или гостите)  :-P

Скоро ще пусна снимки на новите обитатели, подобрения скейп в аквариума и добавените около 25% в повече растения.
Поздрави!
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

Similar topics (5)

29416

Публикации: 168
Прегледи: 54085

37902

Публикации: 30
Прегледи: 12612

37836

Публикации: 13
Прегледи: 5810

51642

Публикации: 0
Прегледи: 1403

58233

Започната от smirnof


Публикации: 3
Прегледи: 2611