• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.05.2024 01:16

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Aквариумите на САХАРА

Започната от Caxapa, 24.07.2009 17:10

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Caxapa

24.07.2009 17:10 Last Edit: 14.11.2014 14:24 by Caxapa
 Здравейте ! Това е нов аквариум който все още няма риби а и аранжировката нещо още е бедна и търпи естествено много промени и добавки. Но това с което разполагах го подредих някакси.
Естествено имам и друг  в който не ми се разбутват камани и корени.
Бих се радвал да дадете своите предложения за залесяване и заселване на новата аква. Любител съм на живородните- гупи и хелери.Молинезии и плати не са ми по вкуса. Естествено ще има някое и друго сомче по дъното.Но за останалите рибки не ми идва идея какви да са. Хелерите ще бъдат от предният ми аквариум и то "старите артисти" не повече от 5 бр.
Аквариума е с размери  80 дължина; 40 височина; 35 ширина.
Прилагам и снимки на състоянието му в момента





Пропуснах да добавя ,че съм с вътрешен филтър на ЕНЕМ 2012
Осветлението е от 2 х18 вата NARVA LT
С риск да се повторя ще ви бъда благодарен ако дадете мнение и идеи за новия аквариум. 

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2626

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2625

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2627


sliven

Доливайте до макс,хора!Защо оставяте тази възглавница ,за да се вижда варовико-накапана и запотена част!??Ако нямаш възможност,тегли кант с цвета на капака.Не ми се връзват любимите ти риби заедно,затова ти педлагам да гледаш само Хелери.Има разнообразие!Не искаш Моли и Плата,за 2-рите,защо?Няма ли други "живородки" по вашият "край".Като гледам ти си решил ,защо питаш??Да ти пишат:Махни си нагревателя,Подреди камъните на купчини(а-синхрон).Премести"Амазонката в ляво или дясно,зависи кое ще прикриваш,и т.н. и т.н.Когато дойде късна есен,премести нагревателя по-близо до филтъра,термометъра-обратно!(Имаш ли термометър?)Много е празничко и аматьорско(Извинявай)Потърси из района,някой сух(неизгнил)китюк=по-засукан,като форма.Засади нещо ниско стеблано на преден план.Разгледай,помисли,действай. *bg*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Caxapa

Нали затова търся помощ! Нов новеничък е все още. Имам и друг 60 литра който вече година време си функционира успешно ,изключвам
катаклизъма който ме сполетя след три седмично отсъствие. А колкото до рибите имах предвид освен хелерите ми и гупите да пусна някоя хайверна. А растенията скоро ще попълня с още.Просто не е дошло времето за поставяне на другите. Поне още седмица ще е необходимо. А за рибите още толкова време.Естествено през това време ще пусна някои от подрастващите хелери или така наречените пионери в този нов свят.
Благодаря за съвета с кантоването на аквата. Ще го направя! Нагревателя не работи в момента и винаги съм ги слагал до помпата , просто нямам идея защо съм го бучнал в момента там .
Опитвам се  а това ще стане и с други расрения да прикрия филтъра.
А в другия край мисля да направя укритие за сомиките Купчината камъни ще преподредя но тогава къде да наместя корена който в момента стои в дясно на преден план? 
Благодаря ти за съветите. С малкия -60 л. съм се справил някакси сам но за този ми излетяха от главата всички идеи и проекти.  *thanks

sliven

Зависи от сомчетата,не всички имат нужда от укрития!?Не те съветвам за Калихти и Фосилиус. Имам наблюдения:Идва време,когато хелерите израстат, закачат гупите(по опашните перки),подяждат ги и не си подхождат.Топката мъх,се опитай да надиплиш и закрепиш върху корена или порестия  камък!Нека и колегите...,все аз.Не е красиво! O:-)
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Caxapa

24.07.2009 19:32 #4 Last Edit: 25.07.2009 10:24 by Caxapa
Имал съм от тях  и нямам намерение отново да ги гледам в аквата си. Преди 15 години имах фосилуси единият от които бе повече от 25 см дълъг а и ме е щипал неприятно.  Яванския съм го прикрепил с корда за един камък и за корена. Просто дозата която купих бе малко но да се надявам да се развие добре и да порастне. Апропо вода долях до "ръба" така ,че сега не се вижда тази въздушна възглавница.

Caxapa

Пет дена след рестарта заради проклетите Алги.




 
120 литра аквариум с 12 вида растения. Не торя и нямам намерение.
Подавам СО като го разбивам с филтър за нано аквариум. Рибите се виждат. Останалите скрити по коренища и саксии.
120

NO CARRIER

Знам, че ти е мерак, ама опитай да поскриеш грънците някъде отстрани, за да не се набиват на очи. Иначе е екстра.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Caxapa

Голямото гърне е в план да се скрие но малкото НЕ! Там онзи рогат Анциструс пазеше хайвера. Даже умишлено съм го завъртял към панорамното стъкло да се вижда какво става вътре, а не да бъркам наслуки. А колкото до грънците като цяло са ми слабост още от преди години.Там ми се криеха  Фосилусите които ми бяха тръпка тогава.
Коко! Ще се опитам да ги прикрия но в последствие.Растенията са едва на 24 часа засадени. Нека да дръпнат малко и да се оформят.

Caxapa

18.06.2010 12:01 #8 Last Edit: 17.10.2010 15:39 by Caxapa
Ето и част от аквариумите ми. 2 х120 литра. Отглеждам в тях гупи, хелери, сомчета и ампуларии. От известно време съм населил и скариди от вида Neocardinia Heterop , и вчера след карантинния престой още 4 Ред Чери но са малки и се крият в тръстиката.
Аквариум №1.



В този отглеждам анциструсите, сиамезите, боциите и 3 вида от малките коридориси + хелерите и гупите. Растенията сами виждате. Анубиас, криптокорина и лимонче. Всички останали изкапаха в съревнованието за оцеляване под 2х 18 вата с рефлектори. Лампите са марка "Нарва" като едната е с жълто излъчване а другата с червено на светлината. По препоръка на консултантите на магазина в който съм редовен клиент.

Аквариум 2.






Тук има също гупи, хелери и анциструси + новите заселници- скаридките.
Осветлението е същото както в аквариум номер 1. Растенията са малко повече като видове като имам Ехиндорус, Егерия и още едно но много е срамежливо и едвам се е захванало след година мъчения та ме е страх да не го урочасам и не го показвам :-[.
Филтрите за всеки по отделно на аквариумите ми са ЕHEIM 2222 profesional.
Пълнежите са от порцелановите пръстени като в аквариум 1 имам гранулу- биосубстрат- едни кафеви, а в номер 2  е с  другия субстрат- приличащ на мозайка (бели камъчета). Храня със люспи на Сера като давам и замразен тубифекс, артемия, хирономус или варени листа от салата.
Сифонирам дъното и по-специално на откритите части усърдно всяка седмица и подменям 1/3 от водата.
Ами това е колеги,  *dontknow*  може да почвате да  *MODERATOR* Ако все още съм оцелял след стрелбата може да покажа още 2 други аквариума които също тежат на плещите ми и ако имах повече място бих ги направил поне толкова колкото са тези по литри.
Ех..айде почвайте да стреляте. Не жалете и без   :'( .





vasso

Много е готино, Сахара! Без светкавица снимките са супер! :-) *DRINK*

Асен Евгениев

Личи си, че ги поддържаш. И шубрака е свеж. Втория ми допада повече. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Благодаря ти колега!  *DRINK*  Всъщност при всички снимки е със светкавица но в различен режим и сила на свЯткане и различни режими настройка на снимане. След снимките се поразмислих малко и престраших да поизкарам малко от криптокорините в левите ъгли и на двата аквариума. Гледката беше ужасяваща. Коренища чак под анубиасите. Сега е мало по-добре, поизчистено и даже добавено отново дъбче в единият  от тях. Като се избистрят и закрепят след това джелатско ровене ще пусна снимки на ъпдейта.  *DRINK*
: 18-06-2010, 19:51:29
Цитат на: akapulko - 18.06.2010 19:47
Личи си, че ги поддържаш. И шубрака е свеж. Втория ми допада повече. *DRINK*
И на мен ми допада повече втория  макар и любимите ми риби да са в номер 1.  Втория винаги е вървял по-добре  макар и да са един до друг и да няма разлика дори и в филтрите. Винаги е бил по-бистър и по-чист. Забравих да допълня, че не подавам СО2. Преди  подавах но имах проблем  и спрях и аквариумите се оправиха.  *DRINK*

kdravia

Как ще стреляме,аквариумите са супер,пък и само идеята да подържаш повече от 1-2 аквариума е похвална.
Докато има шарани,ще има и рибари!

Bolta

Добре са аквариумите .  *THUMBS UP*
Ехинодоруса много пораснал  *BRAVO*
Виж само ..... , ако не ти е проблем - пробвай да направиш следващите снимки без светкавица . Тогава , ще изпъкне същността и красотата им още повече .  *privet*
С нетърпение очакваме да видим ъпдейта .  *THUMBS UP*

Caxapa

Благодаря за оценките ви. Ехиндоруса наистина е пораснал много. Преди беше почти оплешивял от скубане на прогнили листа. Не вървеше никак развитието му но и аз не го местех и инатливо го държах там. Задния корен който е зад камъка го скубя така както този в дясно преди време. Понеделник влизам в болница за няколко дена на изследвания и след това отсъствие ще пускам снимки и на другите аквариуми както и на тези с  с ъпдейта. Благодаря ви още веднъж колеги за одобрението ви към моите аквариуми.  *DRINK*

Caxapa

Аквариум 3

60литра
осветление Силвана стандарт 15w
лимонче и криптокорина
гупи, хелери и анциструси
ампуларии не торя, и няма СО2 Филтъра е на Ехайм вътрешен с гъба (стандартно предлаган за 100л аквариуми)
Стартиран е (по спомени) преди година и няколко месеца.

Caxapa

Аквариум 4
40/25/25  22л. реално
осветление- 2х9w
нагревател няма.
филтър-ехейм - опигинал за 60 литра аквариум.
обитатели-  1- златна, 2- (забравих им името)  ловени са заедно с златната от едно езерце. и много охлюви планорбиси в двете окраски.
Растителноист- няколко стръка криптокорина.

MeTogu

Това аквариумче като за 6-то класник  :-D ама щом им се радваш.  *DRINK*
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Caxapa

Качих и снимката, че нещо съм пропуснал.
Методи! Като ги лових тези риби, не им пишеше на челото какви са. И като поодраснаха едната се открои-виждаш е на снимката вече. Мислех, че е КОИ но не е. Сега вече не ми дава сърце да се разделя с нея. Аквариума е малък за нея и ще и вземам друг по-голям. А този ще го правя скаридарник.
Мисля, че в една твоя тема бях ти обяснил за 33-те квадрата и желанието ми за тонове вода.  *DRINK*

MeTogu

Знам бе човек.Не съм го написал с лоши чувства.Просто така им се радваш и си ги гледаш с желания че ти се радвам и аз.Наистина изглежда много добре.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Bolta

А аз съм останал с убеждението , че имаш 2 аквариума .
*privet* за положения труд !

Caxapa

Цитат на: bolta - 05.07.2010 00:03
А аз съм останал с убеждението , че имаш 2 аквариума .
*privet* за положения труд !
Да ти кажа, искам  още още няколко да направя и в тях да има някакъв ред и подреденост а не като тези с пълния безпорядък който цари. Освен  аквариумите с риби имам и един  който ползвам като терариум и в него отглеждам опалови амазонски охлюви.Септември, ако не ми мине котка път, съм замислил да направя още един  със скаларии. + един скаридарник. А за България имам един проект който съм пооткраднал от аквариумният отдел на Шонбрун-зоо Виена. Нещо средно между плаудаиум и аквариум но в значително по-малки размери.

Caxapa

Аквариум 5.
 50/30/30  45 литра.
филтър Eheim biopower160 tup 2411
Дават го от 80 до 160 литра но в момента съм му намалил дебита.
растения  кабомба,криптокорина и лимонче.
Пуснах няколко хелера  в него. Водата е 70%  аквариумна  и 30% прясна. Декорации все още нямам. Корени и камъни  ще мисля тепърва. Замислил съм го като скаридарник но може да дадете и ваши предложения за риби, подредба и прочие.  
РР. Искам да добавя само, че №5 съм сложил на мястото на №4, а на него му измислих друго местенце.
Други данни.
45л аквариум - 19,95
филтър            - 39,99
грунд 2х5кг     -   8,60
                         ______
                        68,54 евро


Caxapa

Ето малко промяна в аквариум №2

Естествено и другите имат промени но скоро замислям пълен рестарт и изцяло нова подредба на някои от аквариумите.  Замислям малко по-голям  на мястото на №2 като го заселя със скаларии.

Caxapa

Дойде ред и на следващият  по големина аквариум. Дано само не падна с толкова аквариуми и литри при комшията. Размери на аквариума: 110/40/45
обитателите му са -всички стари играчи от предишния 120 литров+ скаларии. Отделно съм направил друг 120 литров в който има само скаларии. Ето и снимка на 200 литровия.


MeTogu

Много си ги заровил тези анубиаси.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

paolo6481

Браво бе САХАРА.Виждаш че никак не е слабо осветлението дето се притесняваше.Супер е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Caxapa

Цитат на: MeTogu - 29.11.2010 18:20
Много си ги заровил тези анубиаси.
Тц. Не съм ги заровил. Имат камъни около корените и съм насипал от грунда за да ги скрия.. Скоро ще пръкнат нагоре и няма да е така дразнещо заровени.

Bolta

Браво , колега! Ехинодоруса ми харесва много . Гледам скалариите не са много големи . Сега е момента да прибавиш едно пасажче от неони , може да се получат нещата.  *THUMBS UP* *privet*

Caxapa

Цитат на: Bolta - 29.11.2010 18:58
Браво , колега! Ехинодоруса ми харесва много . Гледам скалариите не са много големи . Сега е момента да прибавиш едно пасажче от неони , може да се получат нещата.  *THUMBS UP* *privet*
Точно тези скаларии бяха в 120 литровия като пуснах неони при тях и им видяха сметката. При все, че имаше много укрития от шубраци и камънаци.

Bolta

  *offtopic
=-O ...Значи са скаларии терминатори , а неоните бяха ли на максимален размер и инеси ли бяха или акселроди ?

BOJO

Мене ми харесва промяната. Поздрави за труда. Не те ли притеснява шкафа ?

Caxapa

останали 2 живи при скаридите макробахтиумите. Купих ято което почна да изчезва при скаридите и го разделих на две. Пет броя пуснах при скалариите а другите 5 останаха при скаридите. При скалариите не остана нито едно. Тези при скаридите бяха с нацепени и изРязани опашки. Оправиха се и от два дена пак са с изрязани опашки.ето за копй неон говоря.. Аааа имам един от преди повече от година който също така остана сам но живее при големите риби и е стигнал добри размери.На снимката даже се вижда как са им изрязали опашките отново тези канибалски скариди.

: 29-11-2010, 19:35:08
Цитат на: BOJO - 29.11.2010 19:28
Мене ми харесва промяната. Поздрави за труда. Не те ли притеснява шкафа ?
Шкафа е 2 комодета-шкафове с чекмеджета купени от Икея. Не е дърво но са стабилни. Сложих отгоре една плоскост от най евтините 2см дебелина за да вържа попа и да е мирно селото. Имам предвид ако пропадне един от шкафовете да лежи аквариума на една плоскост. Отгоре покрих с постелка за къмпинг или за йога.. Предишните от по 120 литра също бяха с такива подложки. Оригиналните които ги дават по магазините са много тънки и не ми вдъхват доверие.

Giorgio_Armano

показа го най сетне това аквариумче
браво ,супер е *THUMBS UP*
             *DRINK*
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Bolta

Ами неоните са същите като моите , червен неон (акселроди) ...незнам , защо при теб не се е получила комбинацията . *dontknow*
Може би има логика в това , ако първите обитатели са неоните и след това да се прибавят скаларии .
Цитат на: NO CARRIER - 02.11.2010 22:56
Обикновено се пускат първо неоните и после скалариите ...
Аз така направих в новият аквариум , но това с каква цел ?
Цитат
Цитат на: NO CARRIER - 03.11.2010 20:32
Като идеш в непознато място, първо ти трябва малко време, за да се ориентираш в обстановката. И приемаш намерените обитатели за стопани на дома. :-)

ssg

Много приятен за окото,а пробвал ли си да прикриеш кокосовите орехи зад растенията *THUMBS UP*

Caxapa

Цитат на: ssg - 29.11.2010 23:26
Много приятен за окото,а пробвал ли си да прикриеш кокосовите орехи зад растенията *THUMBS UP*
Кокосите са на преден план за по-лесно наблюдение. В тях се заселват анцистусите и полагат хайвер. В един от другите бях прикрил една саксийка и там анциструсите бяха нелепили хайвер но не съм обърнал внимание понеже беше скрита зад китките. Един ден реших, че е грозна на местото си и е махнах. Дори не е огледах а е сложих при помощните атрибути и техника. Един ден един колега ме помоли да му е дам и като е огледах за пукнатини и други неща забелязах, че е имало хайвер. Преглътнах огорчението което изпитах от разваленото анцистросуво гнездо и му е дадох. Но поуката си остана да държа "любовните гнезда" на преден план.

Caxapa

Ето малко развитие по моите аквариуми. След  изчезването на цял пасаж неони си купих още един който почнах да гледам отделно като при тях съм оставил няколко анциструса.


Caxapa

Малко развитие на аквариум №2. Неоните поизчезнаха като няколко са отделени в карантинен аквариум. Имат някакви налепи(не е ихтио) по тялото и по опашните плавници. От седмица-две подавам и СО2 в акварима.

Преди снимката беше по гъста растителноста но е окастрих малко, че не се виждаше нищо вътре.

martin95601

Не е лош аквариума колега,но защо не преместиш най-големите растения и ги групираш от ляво за да скриеш филтъра.. :-)

Иван Валентинов

Уникално красиво много ми харесва :-)

Caxapa

Аквариума е с външен канистър и този филтър го пуснах преди седмица в действие. Все още обмислям дали да го оставя вътре или да го използвам при стартирането на следващия по ред аквариум. След като си окончателно реша къде да го оставя ще го прикривам с растения. За момента чисто технически го използвам а естетиката после сама ща дойде. Все пак благодаря за съвета ти  *privet*
: 23-03-2011, 22:25:31
В момента правя един експеримент който не знам как ще се развие. Едно 10-12 литрово аквариумче съм го поставил върху един от отворите на капака на големият ми аквариум от 200 литра. Напълних го с аквариумна вода и вътре сложих излишната ричия, че много се насъбра по другите аквариуми. Пуснах някакъв филтър(мой колега го е ползвал за 100 литров.) и чакам развитие-добро или лошо ще си проличи.  В смисъл осветлението идва отдоло но осветява цялото аквариумче. Част от ричията се върти бавно в някакъв си неин кръговрат но в никакъв случай не е като в пералня а бавно и величествено. Естествено това го постигнах с приспособена флейта за да намаля силата на водния поток. Снимки на това "шантаво изобретение "след ден два, че сега няма време да се нагласям на вълна фотография.

Caxapa

Фал старт на нов аквариум.  Да се похваля а и да се оплача, че днес стартирах още един аквариум и едва не наводних дома си а и на комшията. Аквариума е 160 или 180 литра(ще го изяснявам в последствие) шестстенен на Ювел. Имах свободен канистър на Ехайм който напълних с керамика , нови уплътнения, тръби и маркучи. Бях вече го тествал и всичко беше ОК но при стартирането в акварима почна да шурти вода като из ведро.  Разминах се с попиване по пода на изтеклата вода, няколко падания на бушоните и сега в аквариума въртят два вътрешни филтъра като единият е 350 или 360 л/ч а другият е от 70 литров аквариум- нямам представа колко му е дебита. И двата филтъра са работели преди това в другите ми аквариуми, което означава да имат заряд от добрите бактерии = 30 литра вода пак от работещ аквариум с добър азотен цикъл. Почвам спешно да търся по сайтовете на Австрия изгоден външен канистър и се надявам в скоро време да ви зарадвам с нова визия и изглед от поредния аквариум. Намислил съм да го правя само за скаларии като в него ще има не повече от 4бр + няколко анциструса-4 на бр, двойка гупи,молинезии и хелери. Растения ще скубя от другите и ще пресаждам в новия.. Ами това е за сега. Стискайте палци да намеря час по-скоро външен филтър и да си дойде всичко на място.  *bg* *DRINK* Снимки на аквариума с изглед от момента утре ще кача а и в последствие от развитието му.
: 18-04-2011, 22:36:58
Ето и обещаните снимки.



В новия още няма обитатели но растения вече насадих. Естествено, че ще има промени и подредби. Просто в момента изчаквам да се завърти азотния цикъл. Рибки- няколко гупи ще пусна в края на седмицата да помогнат в процеса. До тогава трябва да намеря външен филтър или да оправя  моя.  Публикувал съм и снимки на другите аквариуми да се види развитието им. Не обичам подредбите от рода на акваскеп и подобни. Оставил съм всичко да се развива от самосебе си  и да наподобява един малък хаос на джунглата..Красота и стил не гоня. Важно е рибите да се чустват добре и удобно а растенията се вижда  не ми се отдават за разлика от саксийните но и към тях полагам колкото мога грижи относно тяхните изисквания.

kapacitet

Ебати хаоса  :-D Тя тази стая се е превърнала в един голям аквариум и оборудване  :popcorn:

Giorgio_Armano

Ице като гледам то за тебе не останало място  от аквариуми.
кат си дойдеш да са видим че пак имам нови идеи  може да ти харесат  някои да ти спретнем нещо яко и уникално.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

a__andreew

Хи, хубаво си ги направил само и на мен да ми дадат да сложа поне още един аквариум вкъщи:( , но жената ще ме  *MODERATOR*
п.с. Какво направи със макробахумчета? За филтър защо не погледнеш ебей имаше миналата седмица интересни предложения на ехейм.

Caxapa

Цитат на: Giorgio_Armano - 19.04.2011 20:43
Ице като гледам то за тебе не останало място  от аквариуми.
кат си дойдеш да са видим че пак имам нови идеи  може да ти харесат  някои да ти спретнем нещо яко и уникално.
място има баце! Креват, бюро, полица с литература и останалото максимално с аквариуми. Май съм болен но знаеш какво имам във Варна и единственото лекарство е БАЗА да спретна.
: 20-04-2011, 08:21:55
Цитат на: kapacitet - 19.04.2011 20:11
Ебати хаоса  :-D Тя тази стая се е превърнала в един голям аквариум и оборудване  :popcorn:
като се замисля малко, май има още неизползван капацитет на пространството. Само да не пропадна в комшията  :-D

mario_soma

уникални простооо уникални подредбата декорацията всичко  *privet*

Caxapa

Днес като се позачесах зад врата и се хванах да подготвя следващото лудо творение. Чета си постовете и снимките които съм качил та си викам, може и още по-лудо изпълнение. Та мислех си, че докато седя като "царя" сам в едното помещение, може да съзерцавам далеч по-приятни неща от едни голи плочки  :-D  Аквариумчето  е с размери 40/25/25см  Реално е пълно с 20 литра. Филтъра и лампата се виждат. В последствие ще сменя лампата а ако филтъра прави цунами- също подлежи на подмяна. За момента замислям да го правя скаридарник  или за няколко рачета.



stanislav89

Доста интересно място :-D, а и заниманието ще е по приятно  :-D

Caxapa

Една седмица по-късно. Корена още не бе готов но до седмица ще си легне сам на дъното и тогава ще мога да го въртя. Накичих го с малко мъх, пуснах  няколко младежа гупи и хелери. Помпата е голяма за него но като се стабилизира ще сложа по-малка както и нагревателя, че е 150 ватов но терморелето не помръдва от зададената му температурна стойност. Остава  да се наредя с драконови камъни и кой знае още какво ще ми дойде на ум да добавя като растения. Може да критикувате, съветвате и други такива. Подложката  ще е сменям, така че за нея  не приемам. Задния фон също подлежи на смяна.Грунда ..ми такъв имах, може и той да се подмени но това ще стане едва когато тръгна да търся  камънака.

Caxapa

Днес се опитах да подредя камънака но корена дойде доста голям и се наложи да го скъся. Вероятно ще го махна и на негово място ще сложа едно дребно тип съчка. Камъните ще търпят разместване а на мястото на въпросния филтър, вече съм подготвил доста по-малък по размер  Ехайм. Предполагам е най-малкия който имат. Нагревателя, остава така. Не мога да намеря малки ватове и размер.




Чакъров

"Каманака" е страшен. Браво  *THUMBS UP*

a__andreew

Страхотно изглежда аквариума, само се чудя дали в в БГ се намира подобно нещо и дали някой предлага.

diskusi233

Цитат на: a__andreew - 18.01.2013 18:56
Страхотно изглежда аквариума, само се чудя дали в в БГ се намира подобно нещо и дали някой предлага.

Ако говориш за камъните и аз се чудя..Б :-[

Колега колко сантиметра е дълбочината на кварцовия пясък.. :-)
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

terier4o

                                                                                                                                                                                               ДО
                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                           САХАРА-Глобален модератор

                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                                  С Ъ В Е Т
                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                               ОТ
                                                                                                                                                                                               Terier4o
               
                                                                     

                                                                          Уважаеми г-н глобален модератор,
При наличието на толкова хубави камъни Ви предлагам да се откажете от ползването на корени при композирането на Вашия аквариум.
Една добре оформена централна композиция само с камъни  би допринесла значително за добрата визия на Вашия аквариум.
       Може да се помисли и за добавяне на ситен бял пясък там където не се предвижда да има растения  
                                                                                                С УВАЖЕНИЕ: Terier4o

:-D *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

phalenopsis

Какво е голямото марулесто растение по-напред? Много ми харесва :-)

zlatna ribka

Цитат на: stanislav89 - 07.01.2013 17:02
Доста интересно място :-D, а и заниманието ще е по приятно  :-D

+1 Модераторе,изтървала съм твойто "лудо творение" :-D
Заклевам се,такава идея никога не би ми хрумнала,но ще е интересно да видим как ще е в завършен вид *THUMBS UP*
"Разликата между приятелството и любовта е... доколко можете да се нараните един друг."

Caxapa

Грунда е с дебелина около 2-3 см. Марулесто растение нямам. В камънака набучих от мъха по дупките. Отзад има една криптокорина която и тя ще  се махне от там. Корена както казва Териерчо, ще  изчезне  камънака ще го поразширя и ще засаде елеохарис или нещо друго дребно за полянка. Гупите смятам да изчезнат от аквариума а на тяхно място да заселя скаридки., но за тази цел си мисля, че и грунда трябва да сменя. Днес просто нямаше такъв  на който да ми се спре окото. Нищо не е завършено и просто показвам разни размествания и проби. Надявам се с взаимна помощ да го изчистя от към идеи и да добие един наистина добър вид  като остане само да докарам и снимките в достъпен вид и красота.

phalenopsis

По-назад в темата има снимки на аквариум с повече растения и едно от тях е голямо, зелено и с форма на маруля. За него питам :-)

Асен Евгениев

От какъв материал е камънака?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Камъка е някакъв глинест. В дупките   като пясък и тиня. Средно твърд и може да се обработва. Чуплив е и по мое мнение прилича на вкаменели парчета дърво.

dratimm

Около помпата можеш да сложиш лимнофила акватика-нежна е,скаридите много я харесват,а и ще ти скрие филтъра.В десния ъгъл на група можеш да засадиш и паричка, а за преден план както си го решил с полянка.

Nikiengi

Ако имаш сила на светлината - Ротала Валихи прави красиви композиции, като може да я съчетаеш с Маяка Флувиатилис - едното зелено за фон, другото червено за фокусна точка.  *BRAVO*

bohemeood

Прилича все едно женати те е изгонила с рибите в кенефа :))) роне се надявам да се пада пред тоалетната чиния.

Caxapa

 :-D Няма начин да ме изгони но ако продължавам ще спим и ний в аквариуми. Иначе е точно там където предполагаш  :-D в противен случай си губи смисъла да има там  аквариум.

Caxapa

Да добавя малко развитие по темата. Добавих още малко камънак и Lilaeopsis Mauritiana. Корените ги разкарах като остана една "клечка" и едно "пънче" които скоро и те ще превземат друг аквариум. Камънака все още търпи пренареждане, разреждане или подмяна. Гупитата си отидоха отново в тяхния аквариум и на тяхно място се настаниха няколко скариди плюс Карамбелусите които скоро ще стават майки.  Техниката е извадих специално за снимките. Първи опит е да снимам без никаква техника в аквариума.Виждат се и драскотини по стъклото . Това са забележки вследствие безмилостното жулене  от предишни водорасли.


Bolta

А бе... заформила се е композицията.  *THUMBS UP*
Клечката си е баш на място според мен... някак си се връзва добре с обстановката (мое виждане).
Ако грунда беше по-ситен, може би щеше да изглежда по-реалистично проекта като цяло.

Caxapa

По-ситен грунд е вече този за цихлиди. Другия ситен е оцветения, показвал съм аквариум с такъв. Но нещо не мога да си го представя с оцветен и тук при наличието на тези камъни. Да се надявам, че както потръгна мъха ще  потръгне и полянката. Дозата която купих е разделих на две и едната част е мушнах в големия скаридарник където подавам и СО. ;-)  Сега видях, че остава скрито "пънчето" в преден десен ъгъл, където  обектива на камерата  не покрива диапазона.   Мъхчето се надявам да продължава  да се развива по същия начин за да мога да покрия и останалите камъни и после с ножицата да подкастря като канадска ливада. Тук този мъх е в много окаяно състояние  по магазинната мрежа. Хубавия е на доста висока цена но и него не съм успявал да задържа.  Май ще започна да добавям и изи карбо заради Лилаеопсиса а и заради мъхчето  *dontknow* .

Caxapa

И понеже ми се видя малък този- последният, реших че мога да му кача литрите с още малко. Разликата не е голяма но все пак си е по-добре с размери 50/30/30 Днес  ме стегна шапката и отидох до магазина за стъклария. Останах изненадан, че нямат с разпънки от размера който търсих а имаха преди. Реших, че ще доизкосурявам сам и така.. прибрах се с покупката и започнах да се трудя. Имах един 120 литров който бях пукнал с въздушния пистолет/добре, че беше празен в момента  :-D/ Изрязах две ленти за разпънки но се оказа, че силикона ми е едвам да ми стигне. Намацах и залепих. Сложих и фолиото и утре ще вземам подложка, ще чистя силикон и ще подреждам. Може и да изчакам, че в това последното което ще сменям има една рачка-осмокрачка която всеки момент ще има малки и се притеснявам да не я стресирам. Та ето новия дом който подготвям за раците и някоя друга скаридка за мая.

Caxapa

 Ето какво стана. 12 часа след рестарта, цялото войство от Камбарелуси състоящо се от една жъзрастна женска и нейните бебета са в новия дом. Две малки анциструсчета на две седмици и 3-4 скаридки черита+ Мелания. Фолиото го смених  като залепих едно което се продаваше за обличане на плоскости за шкафове. Първоначално сложих само на задното стъкло като после облицовах и двете странични. Малките раци които са едва проходили пренощуваха в една стъклена купа. Женската беше в една ваничка останала ми от въденето на данио, оцеля и тя затвора. На филтъра съм сложил парче гъба на изхода, че е от този вид  Ехайми на които няма как за де насочи или намали струята. Без тази запушалка, става такова течение, че все едно има цунами в Америка. Отнася скаридите а да не говорим за ситните и току що родени рачета. Саксийката е там, че да има къде да се крие женската. Малко преди да роди в предишния аквариум стоеше пак там/на предшните снимки не се вижда но като пуснех храна и примъкваше вътре големи количества. Вероятно да храни малките  *dontknow*.  Е, стига съм се обяснявал, ето и снимката как изглежда за момента като е още пресен и ще има донагласяне.

: 02-03-2013, 00:35:18

Giorgio_Armano

Ице,получило се е много добре.Харесва ми какво си направил.Качвай някоя и друга снимка да следим развитието на аквата.Стана ми интересно.Караш ме да се замисля за някое друго скаридарниче или рачарниче да си спретна и аз.Между другото вкара ми добра замисъл в главата(палиш ми чергата) :-D
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Caxapa

 :-D Жоре,  *privet* *thanks  Хах, Паля ти чергата ама моята гори от всички краища. Тук не намирам нищо за полянка освен този Lilaeopsis mauritiana. Чудя се дали да не взема Eleocharis   който много не ме кефи понеже  изисква торене , подложка и СО. Има едно с дребни почти кръгли листенца но  не ми допада и то. Килима ми се иска да бъде гъст и да не трябва СО. Може би ще пробвам с ричия наложена на решетка и мрежичка по дъното но досегашните ми опити са водили до неуспехи. Ако има някое рестение за полянка което изисква все пак СО ще пусна в действие една от системите в този аквариум но освен течна тор, няма как да добавям други неща, особено подложка под грунда.  Някои колеги които имат също идеи могат да помагат и да дават съвети.  Осветлението е все още с настолната халогенна лампа но и тя е в процес на търсене на правилната която ще осветява аквариумчето.

колешански

Направи си полянката от кладафора.Аз така мислех да я правя,но сега се опитвам да я направя с моносолениум и за сега става.

Caxapa


Caxapa

Освен, че полянката започна да се сгъстява, започна да ме тормози един въпрос. Като храня скаридите и рачето/женската/ храната на гранули пада между стръкчетата и някак  много трудно се докопва рака а скаридите просто нямам идея дали успяват да се докопат до някое зрънце. С храната на люспи е някак по-добре за скаридите. Полепва по мъха, по тревата и навсякъде но пък тогава всичко става мазало, сякаш е имало бой с торти. Рака не ше да пипне от люспите. Ходи, човърка взема някоя люспа и е пуска. Не иска гадината да опита даже как е на вкус. Та питането ми е, как храните скариди и раци в аквариуми с гъсти полянки и мъх?  *thanks
: 11-03-2013, 23:13:58
Всъщност ми идва една идея да преградя едно ъгълче със стъклена лента, колкото да пускам там храната но така се разваля пък полянката.  *dontknow*

danielm

Цитат на: Caxapa - 11.03.2013 23:16
Та питането ми е, как храните скариди и раци в аквариуми с гъсти полянки и мъх? 
ами глад .... и смърт ... ръка за ръка ...

Caxapa

[quote
ами глад .... и смърт ... ръка за ръка ...
[/quote]
Ти ме отчая направо!  :duvar:

a__andreew

ами глад .... и смърт ... ръка за ръка ...
Раците са всеядни, че не се вижда да яде не значи , че е гладен. Хапва си растения и каквото си хване ако може.

Caxapa

Малко развитие на последният аквариум.
Признавам си  :-[ пипнах малко контраста с една програма за фотошоп но колкото и да се опитвах докато снимам,  все излизах в сянка като отражение  :-D

kostur

Ами на мен ми харесва.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F14j4v0o.jpg&hash=b8de08679225c08b32bccc3c7fd225ff3e3b23e3 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F5xkcad.jpg&hash=37b04cff89803cc3635ce5d9ea349a7f190611ac https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2F2m63b5x.jpg&hash=037e57b5ff2cea648401ae4d0290f9dc2f621997
200 l

Caxapa

Благодаря все пак! И на мен ми харесва понеже си е мое творение и труд но може много повече от към подредба, растения осветление и не на последно място снимки. На снимката не си личи много но мъха в дясната част почти липсва а бе прекрасен до преди седмица и малко повече. Елеохариса ту тръгва, ту почва да жълтее а и не на последно място и бебешките сълзи  които постояно  биваха изкоренявани къде от раците  и вероятно от двете анциструсчета които виждам много рядко да шетат през деня. Причината може да е и в грунда макар да е ситна фракция. Ще го помъча още малко и ако не се оправи ще сменям грунд и наново засаждане и подреждане.

cantiga

Хубав е аквариумът. Мъховете при добро гледане умеят да се отблагодаряват, вярвам ти, че са приказка като ги гледа човек. За полянката не зная - аз с елеохариса съм голям неудачник, но на снимката при теб изглежда добре. Развитието от последната снимка през март е много добро.  *privet*
Поздрав!
Светослав

Giorgio_Armano

Цитат на: cantiga - 29.05.2013 23:59
Хубав е аквариумът. Мъховете при добро гледане умеят да се отблагодаряват, вярвам ти, че са приказка като ги гледа човек. За полянката не зная - аз с елеохариса съм голям неудачник, но на снимката при теб изглежда добре. Развитието от последната снимка през март е много добро.  *privet*

Той колегата САХАРА е голям маниак  *privet*.
Аквариумите му са чудесни. *THUMBS UP*
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

hunter

Много е хубав аквариума, със елеохариса и аз ям дърво. При мен е вече 6-ти месец движи много бавно точно както казваш ту тръгне ту жълтее. Но напоследък се закрепи даже чевръсто пуска издънки и през седмица го финосвам. По закрепи се след като почнах да добавям макрото нитрати и фосфати също тъка и от както започнах да добавям по малко английска сол след смяна на вода(по препоръка на danielm).

Caxapa

А би ли споделил метода и пропорциите на добавяне на  магнезиев сулфат по колко и в какъв режим.  Благодаря!

hunter

Ами слагам на око, нямам пропорция понеже аквариума ми е малък и просто изсипвам няколко кристалчета във шепата и ако преценя, че ми стигат ги разтварям в мерилка с аквариумна вода. И сипвам веднъж след смяна на вода. Аз по принцип сменям всеки петък вода и във събота слагам от магнезиев сулфат и понеже количеството е много малко не го дозирам а слагам само веднъж във събота. И така до следващата смяна  :-)

Caxapa

Не е много насочващо но все пак. Явно ще пробвам и аз с начина на проба-грешка. Най-много скаридите и раците в аквариума да се  наАкат от предозиране  8-)

hunter

Ами описах точно това което правя за количество не мога да говоря както писах по горе е на око. А при мен скаридите и неритината са добре нямат сюргюн  *ROFL*

Caxapa

Време е за кастрене! Най после е хвана и Камбарелусите не успяват да го  изкоренят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F2quht9d.jpg&hash=0c28b8fa0ef44c41ae67442211d8905fd280b432

Иван Валентинов

Хубаво аквариумче се е получило,лилеопсиса е полудял,а какъв ти е субстрата?

Caxapa

Нямам подложка. Само грунда насипах който е с размер към 0,5мм до 1см. Слагам  всеки ден по 1 до 1,5 мл. Изикарбо. При седмичната смяна на вода добавям и Профито. Като допълнение има и Со2. Нищо друго  :-[

Иван Валентинов

Понеже ми се видя малко едър,но може би това е най-горния слой който е без особенно значение,между другото изи-карбото си е магически тор,при мен след 3-4 ден торене растенията кипват и това е всеки път когато започна да го ползвам,и аз от около 3 седмици стартирах едно нано да видим какво ще стане.

Caxapa

Като за първи аквариум от такъв тип   съм доволен от постигнатото. Следващият  ако не нов то този ще бъде с подложка и по-ситен грунд.  А обитателите ще са пчелички.

Иван Валентинов

Ще чакам с нетърпение този твой проект,този определено е успешен и интересен *DRINK*

Caxapa

Достраша ме да кастря повече. А и все още се уча  на принципа- проба-грешка.


И един обитател  на локвата.Другите са някъде на шведска маса  :popcorn:

hunter

Много ми харесва аквариума и как се развива като цяло  *THUMBS UP* Елеохариса на каква височина го режеш?

Caxapa

Къде с майтап, къде с истина днес се сдобих с 20 грама Магнезиев Сулфат   :-D Та значи влизам в аптеката и питам за Сулфата.Отсреща подхождат с разбиране, поклащане  съчуствено с глава и ме питат от кога не съм посещавал WC. Отговарям, днес сутринта Но..Тук не ме оставиха да довърша и започнаха да ми изреждат куп слабителни илачи. Врътнах глава и зинах колкото можах по ясно..На мен ми трябва не за...... а ЗА..АКВАРИУМА..Тук вече настъпи тотално объркване в аптекаря но докато ми се пулеше насреща му изтърсих, че ще добавям по малко във водата което било добре за растенията ми. Накрая се спазарихме за 20 грама, Каза ми, че по принцип не се продава но от лабораторията в която приготвят мехлеми и илачи щял да ми отмери количеството. Платих  и излизайки чух коментар..Ама рибите   или той има стомашни проблеми/питаше една от персонала в аптеката/ Повече не чух  какво са си приказвали. Важното е, че Сулфата вече е прибавен към препаратите които добавям в този аквариум.

Caxapa

Малко да раздвижа темата. Последния аквариум все още се възстановява от честите ми отсъствия от дома и липсата на грижи по него. Скоро ще влвзе във форма и ще покажа снимки. В момента подготвям още един нано и докато чаках да подсъхне силикона, че май течеше и се наложи да го окантя отвътре с нов силиконов шев се заиграх с едно още по-малко. Трябваше да е с кварцов пясък но за момента и с тези "павета" става.  Обитателите са три скариди а растенията са Мъх, Лилеопсис и Бебешки сълзи.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fa5d6ndutl%2FB266362.jpg&hash=d04c96eec83dc2d54c035f620713f235ce0dd96e

sVGNsali

Цитат на: Caxapa - 13.06.2013 11:20
Достраша ме да кастря повече. А и все още се уча  на принципа- проба-грешка.


И един обитател  на локвата.Другите са някъде на шведска маса  :popcorn:


Здравейте.
Може ли някаква информация за тези хубави камъни?
Къде могат да бъдат намерени/купени/поръчани?
Благодаря предварително.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

Лилеопсис и Бебешки сълзи на това малкото дали ще движат?

Caxapa

Цитат на: hunter - 26.11.2013 17:27
Лилеопсис и Бебешки сълзи на това малкото дали ще движат?
Това е само играчка.  Осветлението е енергоспестяваща крушка с фасънга тип миньонка 450 лумина-9 вата  Е14
Филтрация почти никаква- камъче с въздух в саморъчно направена гъба/понеже оригиналните са доста по-големи.   Искаше ми се да го направя с ситен кварцов пясък но нямам под ръка и за това с този едър за него грунд.  Всъщност, избистрих мнението си, че за бъдещия нано проект ще се нуждая именно от кварцов ситен пасък като за Малави.  Остана да набавя и камънака , пак от същия вид и дано има по магазините. Обитателите ще са пак скариди и ако се сдобия с Галаксита, че при нас са кът и липсват.

hunter

Е14 всъщност е кода за миньонския тип както и  Е27 стандартната. Толкова ситен кварцов няма ли да загниват корените? Какви растения мислиш да има във наното.

Caxapa

Същите като в последното нано. Все пак ще бъдат в едно помещение  :-D Скоро ходих да купувам нещо от нашия продавалник и там видях колегата да си гледа растенията в кварцов пясък и нямаше проблеми. Помислих си, че е лаик но  като му видях и солените аквариуми ми застина скептичната усмивка.

Caxapa

Новия дом на Кристалните Скариди

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fa48kchecx%2FIMG_0019.jpg&hash=f59662868e3a5624349f968c675ed49a3501b3b0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fj0zixe3yj%2FIMG_0018.jpg&hash=f9a8f00f8247a39ef8f2582f36871f90ba8e25ea

Вече са с Австрийско гражданство..настанени според изискванията им в широк хабитат който ще търпи промени но за сега толкова. Благодарности на Любо от Враца за красивите Кристъл'и *DRINK*
Тигрите на Владо от Бургас също са настанени в друг аквариум...Сакурата пък се пресели при техни роднини  в друг скаридарник.Като аранжирам и аквариума на "Тигрите" -Тигрова скарида, ще пусна и снимки от тяхното жилище.

hunter

Какъв е субстрата който си ползвал за кристалите?

Caxapa

Малко да си обновя снимките.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fyp1q6d5lj%2F1216475.jpg&hash=11f1856bf8760220306187983a68ea480a5a0ba8

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Flwwg8s4gd%2F1216481.jpg&hash=674a5bee4cd3e57e38996af361210f44119f3428

adam

Аквариумите са с много приятна визия. Предполагам, че на живо човек може да им се наслаждава с часове.
*THUMBS UP*

Миряна

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Fcsyrovhmb%2F538237_3797678353034_21052137_n.jpg&hash=7f354611765e38613a09ec04546b6d458529bb4a

Caxapa

Изчервявате ме. На живо си ги знам какво са...верно са си вид "джунгла" но така си ми харесват без да полагам специални усърдия и грижи по растенията. Липсата на елементи си личи предполагам по снимките но старите и повредени листа отмират и на тяхно място излизат нови, свежи и здрави..Има още аквариуми/дано не ме обявите за луТ/ които ще опитвам да показвам  макар да ми е малко тежко, предвид натрупаните подръчни техники около тях които всеки път разтребвам за да направя  сносна снимка.

ninaraptor

От къде взе камъните?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk

Caxapa

Драконовите камъни съм си ги набрал от магазина.

ninaraptor

Кой магазин?Каква цена са


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk

Caxapa

Цените са в Евро и магазина е извън пределите на БГ

Лора

Цитат на: Caxapa - 22.01.2014 17:49
Изчервявате ме...

Ау, де било слабото ти място... :-D
Скаридарника е малко голичък, но пък скаларника... Истинска джингличка.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Асен Евгениев

Цитат на: ninaraptor - 22.01.2014 19:38
От къде взе камъните?
Имаше ги в магазина в Дианабад, ако си от София. За цена не съм
питал.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Цитат на: Лора - 22.01.2014 20:45
Ау, де било слабото ти място... :-D
Скаридарника е малко голичък, но пък скаларника... Истинска джингличка.
Да, да..има един скаридарник който не съм показвал + още един аквариум, които са още по-по с растения но там е такъв хаос от зелено , риби и скариди..че..... :-[ :-[

Лора

ХаОс е второто ми име... :-D
До тук фаворит ми е този с драконовите камъни. Не знам кой поред е аквариума, загубих им бройката..
Та тези които не си показвал, ако хаоса от зелено е като аквариум 3 и аквариум №2, значи е дошъл ред за показване. И онзи в банята кефи. Това е последното място, на което би ми хрумнало да сложа аквариум. То и без това няма ред за там... :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Caxapa

Тук уж трябва да се въдят Черита и Хелени. Само, че Черитата са се набили в "шубрака"- в мъха и ги няма никакви в момента на сцената  :-D Тук таме се търкалят празни "бутилки" опс..черупки от последния пир на Хелените  :-D  В интерес на истината тук скаридите са стотици, без да се хваля или изхвърлям. Седмично вадя по 20-30 бройки и нямат свършване.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2F9pg9kljul%2F1246510.jpg&hash=b2a4de4f89750794982ef9dd6a282f2913f47590

Caxapa


pqko

Колко аквариума имаш??????

hunter

Това залепеното на предното стъкло какво е? За СО2 ли?

Caxapa

Магнетвентила на едно от Со2 Просто няма къде да го бодна а не ми се иска да виси отстрани.  На местен колега му се беше стопил вентила и за сигурност съм го сложил да ми е пред очите.

Лора

Ммм дааа. В скаридарника е хаос наистина.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Caxapa

Да събудя малко темата.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fx485o2q9j%2FB146922.jpg&hash=b4335f989685528374c9cbaa24e72f326e4a4608
Бебешките сълзи ги бях отписал и загубил няколко месеца подред.  Стъргах  само мъх от камъните и или местех в други аквариуми, или направо изхвърлях. Lilaopsis mauritiana  и той беше позамрял. Micranthemum Sp.   се бе загубило изцяло. Наскоро сифонирах и само няколко дена по-късно "оо чудо" Бебешките сълзи показаха две срамежливи листчета-сълзи.  Малко по малко като вече има и в другите  аквариуми разсадени го задържах отново в аквариумите си. 

hunter

Много добре, аз съм забелязал, че при повече натрупани вещества във грунда или във водата растенията направо блокират. Но отнемеш ли веднага тръгват на ново. Правил съм си експерименти със торенето във вода с завишени дози.

Caxapa

Ахъ  с това  непипане и неровене по тях и плъзна Планария  из аквариума, че  и останалите скаридарници си заразих.  Сега страх ме гони и май ще поръчвам Веромокс да ми носят от БГ, че гадост с тези пълзящи глисти. Инак ще гледам тук  по магазините какво предлагат  и да не пречи на скариди и охлюви и на растения.

77

планарията от някъде си я пренесъл.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Caxapa

Напълно възможно е да съм е пренесъл с последните попълнения от БГ преди година. Налице е факта, че  на моменти направо  изчезва присъствието й  но не напълно а на моменти е толкова много по стъклата, че  ми трябват автомобилни чистачки за да видя какво има вътре.

pqko

Колеги правете критики, сега ви е паднало нема само той да прави  :-D
Това е във кръга на майтапа,за аквариума много приятен. ;-)

Caxapa

В действителност е по-приятен  от това което е излязло на снимката. Но дефектите и грешките са толкова видими, че ако бях ботаник да си хвърля дипломата. Микрозориума така и не потръгна след като изкара чески по листата си   от които успях да спася  някое друго но не се развиват и си стоят малки.  Привързани по корени и по камънака а има и позаровени в грунд.. И разлика никаква. Торенето го отказах. Последно което съм добавял е таблетки на Тетра Плант Крипто като от седмица съм подновил добавяне на Изи Карбо като смятам да започна и с добавяне на ПроФито. Грозна е картинката с тези растения понеже наблягам повече на дзверовете които мърдат из аквариумите ми.

a__andreew

Здравей Ице, аз се оправих с един препарат от ветеринар- флуданбезол дадоха ми го в спринцовка за 2лв. Те го ползват за някакви проблеми с паразитите в коремите на кучета или котки и е безвреден за скариди, раци и китки. Карам по спомени и имаше тема в която сега се сещам , че активното вещество е флуданбензол, а името беше друго и те го гледаха по шишето какво съдържа и така ми го дадоха.

zariio

Панакур се казва а активното вещество е фенбендазол.
Добри аз ти препоръчвам на Benibachi  no planaria се казва.Една опаковка стига за цял живот.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Caxapa

 Здрасти Андро!  Това с медикаменти в спринцовки ще е малко трудно, предвид  разстоянието което ме дели с БГ.  Но ще погледна тук по  магазините и по-специално такива които се занимават и с кинология та да се сдобия с този препарат. Още ме е яд за рачетата, че не успях да ги развъдя и задържа при мен. Има подобни и  особено оранжевата им разновидност но  този модел го нямат като предлагат подобен..може би същият но  както съм ти казвал са с изкривени наименования на много неща.
А ето и другото скаридарниче  в което вече има и Перлено Данио

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fy85tvj6nf%2FB146933.jpg&hash=09a53ea3d571582435aeb5f37a38aec295854e14

a__andreew

Хи, те ми го дадоха лекарството да си го взема в спринцовка. Ако искаш мога да ти взема в шишенце само драсни. То аз да ти кажа не си спомням точно колко пъти го слагах, но не съм се престаравал и действа.   

Caxapa

Днес се заех да поразчитя малко творението което  бе така обрасло като джунгла, че не си личеше камъл  или корен има под мъха.
преди
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fpjztpqgnr%2FDSC04902.jpg&hash=41202b6a6fb3926c8f188ccdf6f83cb58146bca1
сега



https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fbh9j6b755%2FDSC04998.jpg&hash=6f62aeeb0cfe879c777304bd5854ba8e2499ceca
Естествено ще има още бъркане в аквариума и пренареждане на камънака.

Caxapa

23.05.2015 18:45 #136 Last Edit: 25.05.2015 09:43 by Caxapa
От една седмица е населен нано-кубе 15-20 литра   със скариди  3 бр. yellow shrimp и 3 бр red cherry shrimp + 2 малки Анцистуса на размер 3 см.  Та в момента 2 от жълтите скариди   липсват. Бяха женски и с хайвер.  Укрития, мъх и стартиране на аквариумчето според дебелите книги. Параметри на водата са 8-8,1 pH и180 ppM по TDS.  Температурата е 23-24°C  Хранене със  маркови храни за скариди. Наното е със стъклен капак-оригинален и е просто невъзможно да са избягали през някоя пролука. Просто е чудно, че само двете жълтурки/ бяха с хайвер /липсват а всички други обитатели са на линия и обикалят  из аквариума. !Черитата и те са с хайвер но се гушат   и крият по цепнатини на драконовият камък и парчето корен с мъх,
Мнения за странното изчезване на скаридите?
Оцелялата от жълтурите-

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Fc5gds6a7x%2FDSC05139.jpg&hash=359c55883ed2a6e295db1cd5fde4d79e14487ee0
И изглед на цялото кубе -


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Fkq9pjcke5%2FDSC05140.jpg&hash=772b3df16eee7bc4f221a00f7484aabd9c9a82a6

yasenst

Не мисля, че аз съм човека, който да коментира твои постове, но все пак... Ако скаридките са умряли, поради някаква причина, само анциструсите знаят къде са.

Caxapa

Ама и аз съм един в обясненията  :-| Анциструсите са от два дена  в кубето. И пак намеквам, че са едва 3 см което е на размера на скаридите. Изключвам  да са причина  за  тоталното изчезване на жълтурите. Фитърчето го "пребърках" също макар да е точно за скаридарник и  няма как да влязат вътре в него. Всички пролуки са  подсигурени с дунапренови гъби. Кубето е на бюрото ми но в последно време почти цял ден отсъствам от дома и не съм забелязал кога точно са изчезнали.

Caxapa

Пък и да добавя. Що за случайност, само тези две  и защо точно те? Ако ще да са умирали от нещо  в аквариума е логично и други да са "издали багажа"???

yasenst

Понякога, се случват разни, необясними неща. Точно те, заради по-слаба имунна система, по трудно адаптиране и сумати неща. Природа, в повечето случаи, решава тя, въпреки нашите усилия. Три сантиметра, но анциструси. Три  галактики така и не ги открих, въпреки ровенето из аквариума. А анциструсите не са от най-голямите. Е дано имаш късмет и да излязат от някое скривалище.

petko

На мен не ми се е случвало,но съм срещал мнения,че хелените нападат скаридите.

В едно 5л.аквариумче с един камък и растение с пет листа по 10 мин.съм издирвал бременна скарида.Бремените скариди много обичат да се крият на моменти.

Penta

Цитат на: petko - 23.05.2015 21:11
На мен не ми се е случвало,но съм срещал мнения,че хелените нападат скаридите.

В едно 5л.аквариумче с един камък и растение с пет листа по 10 мин.съм издирвал бременна скарида.Бремените скариди много обичат да се крият на моменти.
Преди време имах Хелени в скаридарника. Един ден гледам единия гризе едно Чери, казах си "Умряло е и го яде". Да, ама след 2-3 дена гризеше друго чери което упорито се мъчеше да избяга от хватката му. И така...

niky

Според мен просто са умрели и толкова. При мен съшо не просъществуваха дълго жълтите, докато сакура, рили, чери, сини си бяха ОК. Само че при мен pH e под 7, защо при теб 8...това не е ли за кадинали

Caxapa

24.05.2015 00:40 #144 Last Edit: 24.05.2015 13:39 by Caxapa
Цитат на: niky - 23.05.2015 23:54
Според мен просто са умрели и толкова. При мен съшо не просъществуваха дълго жълтите, докато сакура, рили, чери, сини си бяха ОК. Само че при мен pH e под 7, защо при теб 8...това не е ли за кадинали
При нас по тръбопровода си тече 8pH. Говорил съм с продавачи от магазините и казват, че няма проблем с тези параметри. Меря и водата в която ми продават риби и скариди и нагласям по тяхни параметри. Отделно по информация  от чужди сайтове а и тук ги дават този вид да могат да живеят на тези параметри. Една от тях остана/от снимката/  ще взема нови другата седмица и пак ще ги опитам... а охлюва колкото и да не ми се вярва да има вина  ако се покаже някъде из аквариумчето ще бъде командирован в друг аквариум.

Caxapa

Цитат на: Penta - 23.05.2015 23:05
Преди време имах Хелени в скаридарника. Един ден гледам единия гризе едно Чери, казах си "Умряло е и го яде". Да, ама след 2-3 дена гризеше друго чери което упорито се мъчеше да избяга от хватката му. И така...
Охлюва е изловен и отстранен от "членство" в наното.Днес е почивен ден при нас и магазините не работят но през седмицата ще взема нови жълтъри и пак ще опитам.  За момента всички останали обитатели-Черита 3 бр+ мъжката Yellow и двете Анциструсчета са на лице и линия. Като модератор на това нано кубе не съм получавал протестни писма за промяна на статута им или друго. И понеже темата започва полека да измества акцента си  ще търпи промени и преаранжировка+  дооправяне на самото аквариумче, го  прикрепвам в темата с моите аквариуми.

Caxapa

С нова придобивка  и обещаните нови жълтурки,  че мъжкаря нещо може да е окъсал вдовец.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2Fro0mdffat%2FDSC04831.jpg&hash=fdf12f41aa72e18f87245403c058ab3d186f42b0

Caxapa

По препоръка на продавач-консултантите  добавям Crusta Mineral на Dennerle. Скаридите са добре+ тези които добавих. Преди малко забелязах, че има и малки които щъкат и започват да се крият в мъха като светна с фенерчето /осветлението отдавна е загаснало/ понеже е на бюрото ми аквариума а аз съм си любопитен и все им правя строева да видя дали някой от наличният състав не липсва. По цвят малките са като жълтите но скоро само да поотрастнат ще си проличи дали са  Yellow ili Cherry. Надявам се да са жълтури от бременните които ми изчезнаха. Скоро ще пусна и снимки на мъниците но да порастат малко, че мноого дребни и не ми ги лови апарата.

Caxapa

Малките новобранци се оказаха Черита и бяха старателно преместени по други аквариуми. Днес забелязах вече малки жълтури които едва се различаваха. Преди седмица забелязах една от женските с хайвер. Вероятно е била от по-рано но  ми е убягнала от погледа покрай други ангажименти. В числорто на пристващите е и синята скарида която  макар и единична се движи свободно всред другите и за моя радост показва добри признаци на здраве.

niky

Стига с тия разкази, дай някоя хубава снимка :-D
Тоя Crusta Mineral ще взема и аз да го пробвам.

Caxapa

Още малко, че наистина ми е пламнала главата  и ще правя и снимки. Просто в момента имам изпити по преквалификация и едва им отделям време на аквариумите да сменя вода и да ги понахраня. А и тези мъници..По-скоро една видях а се предполага, че не е единствена, ще трябва да поодрасне за да мога да я уловя с фотоапарата.

Caxapa

Да добавя само за минерала. Като сменям вода сипвам с мерителната лъжичка в тубата с осмозна вода.Разклащам добре докато се разтвори напълно. При наливането в аквариума водата добива белезника мътен отенък но до половин-един час се избистря след наливането в аквариума. Днес сложих и шишарка от Елша. По описанието  1бр на 10 литра вода. След час  потъвала и така си стана но водата се оцвети като чай. Преди не е било така или съм ползвал някакви  шишарки не от Елша. В упътванието също така не се споменава за подкиселяване на водата. За снимки обещавам в неделя да направя и да пусна.

Caxapa

Ето и няколко снимки на обитателите на скаридарниците. Днес след последният изпит който имах  направих един бърз рестарт  на едно от аквариумчетата, че хванах две Рилки с хайвер и им спретнах ново жилище.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fibnk0h86n%2F6267256.jpg&hash=65f3abe69bb09be0ec9e62f107ed052dd79846a2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2F6bofx8vl7%2F6267245.jpg&hash=906f1f69e86aa4c787ac433bd3a406ecb76e5ba1
В другият една Сакура

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fpg792v0nx%2F6247216.jpg&hash=149b3321f23fa32a95c5fac808b2f60361963345
Скоро ще покажа и сините ,че нещо са срамуват и се крият. Жълтурите и те са  на ред с фотосесия но всичко по реда си.

niky

Не знам при мен ли е само проблема, но аз виждам само тия дребните снимчици. Т.е. нищо не видях.
Иначе - честито за изпитите :-)

Caxapa

Една жълта мам която е наблюдавана от червен  съгледвач

Последно като съм публикувал съм намалял резулюциите, че нещеше да ги качва. Сега да видим как е.

Caxapa


niky

Е това вече е друга работа. Те много красиви...поздравления.
Последно колко аквариума има у вас *THUMBS UP*

Caxapa

Последно са 6 + 1 терариум  :-[ Намалих ги малко, че ме заплашиха от семейния съвет с изключване от членството на обитаваното жилище  :-D

Caxapa

Цитат на: niky - 23.06.2015 21:58
Тоя Crusta Mineral ще взема и аз да го пробвам.
Ако решиш да го ползваш се консултирай с вашите продавачи. Тук всеки ме убеждава, че минералите се слагат в осмозна вода  което малко ме озадачава.  Някъде се губи логиката да пречистваме  и после пак да минирализираме водата. Естествено, че добавените минерали не са като пречистените но в общи линии това ми се върти из главата с тези познания по химия.

niky

Е как, точно така се прави. Аз на моите кристал ред им слагам чиста осмозна вода - TDS 5 примерно и после добавям минералите за втвърдяване на водата до TDS 160 примерно. Идеята е, че се махат всичките боклуци от водата чрез осмозата, но после тя се втвърдява, защото в нулева твърдост скаридите не могат да растат.

Caxapa

Ясно, и благодаря за пояснението. Понеже малко съм по "буквите" а в упътването пише веднъж седмично в аквариумна вода 2 мерителни лъжички да се разтварят. Ама в осмозна ли, осмозна+ нормална ли или направо в аквариумната вода не уточняват. Благодаря още веднъж за пояснението. Въпреки всичко до сега все в осмозна вода размесвам солите но се чудех дали е правилно.  *DRINK*

discusfen

Тези камъни няма ли да ти свършат работа.Shirakura mineral rosk.Слагаш в аквариума и те се разтварят сами във водата когато е необходимо.

niky

Ето това ползвам аз - http://www.garnelen-tom.de/zwerggarnelen-shop/SHIRAKURA-Liquid-Mineral-Ca-100-ml
За камъните - http://www.garnelen-tom.de/zwerggarnelen-shop/SHIRAKURA-Mineral-Stone-200g
тук пише някакви магически неща че правят, ама аз много много не им вярвам.

Caxapa

Такива камъни не съм виждал но може и да има по рафтовете. Просто няма кой да гледа Но ще видим..Ще пробвам в единият от всичките скаридарници с тях ако ги намеря по нашите магазини. Инак нямали да е много и соли/които ползвам в момента/ и камъни?

niky

А, зарежи ги тия камъни. Аз просто дадох линк да видиш какво пише за тях. Не ти трябват. Аз също нямам.

Caxapa

Доста грозно но пък практично. Горещините са убийствени за скаридите и нямаше просто как. Термометъра го показва най-добре.



https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2F7l7qkef69%3Cbr+%2F%3E%2FP7020042.jpg&hash=45db3f48e7281f1c747064337b71cd8aead5e9bf


За информация: В стаята в момента е 28 градуса измерена със същия този термометър. Снимка не качвам, че и без това много бавно върви. И да добавя.. Нагревателя който се вижда а и в всички други аквариуми са си по местата и само са изключени за сезона. Естествено  при Скалариите си е включен нонстоп.

Boqnov90

Хах точно вчера правих същата работа със силикон и парче стъкло. Няма как стигаше до 30гр. Водата сега е много по добре 23.5

Caxapa

На втората снимка имаше друг първоначален замисъл като в последствие поради шумният вентилатор  дооблепих  с парчета стъкла и цопнах отгоре друг. Стана грозно но върши работа а и оригиналният капак  съм запазил. Това е правен капак с тези надстройки. На първата снимка вентилаторчето е монтирано на рамка от стъклени ленти но е доста силно и направо  :-D  се вдигаше като дрон. Налях му силикон и вибрациите спряха. Подвижно е и не е залепено за капаците.

Boqnov90

Обаче при мен има друг проблем водата изчезва много бързо. За 2 дни почти 2 литра . Много ми се вижда

Caxapa

Изпарението е голямо. Няма друг начин. На принципа на изпарението се охлажда и аквариума.

Caxapa

Така, след всички перипетии по добавяне на соли, шишарки от Елша и смяна на Осмозатора е на ред  и грунда. По препоръки търсих тази Amazonia Soil но не намирам в магазинната мрежа. Поне там където пазаря. Предлагат ми Advanced Soil Schrimp Power. Това го дават да понижава pH като е идеално за скаридарници и растения.   Тук по нашите продавалници, скаридарите  масово ползват съвсем друг субстрат който е доста по-едър от този или въпросната Амазония.
Въпроса е да вземам ли Advanced Soil Schrimp Power или да търся точно Амазония?

petko

По добре взимай  Advanced Soil Schrimp Power.Ще е по бързо и лесно да се стабилизира аквариума отколкото с Амазонията.
Скаридарите да не ползват Akadama.

niky

Aз мога да говоря само за Амазония - вече година го ползвам и pH си е стабилно под 7, при положение че от чешмата е 7.8. Няма никаква философия със стартирането, единствено се иска първата седмица големи смени на водата. След това го оставяш един месец да зацикли и може да пускаш Cristal Red. Ако ще гледаш не толкова претенциозни скариди, не виждам за какво ти е скъп грунт.
А за магазините - аз пазарувам основно от Интернет, не вярвам в Австрия да няма Амазония.

petko

Това имам в предвид.
Със специализирания грунд за скариди може да се пуснат скаридите след един ден(образно казано).Няма нужда от големи смени на вода,които са задължителни за Амазонията,а и много ме съмнява за един месец да е готова за скариди.

Caxapa

Не знам защо но не съм привърженик на пазаруването през  нета.  Колкото до претенциозните скариди, смятам да вдигам летвата постепенно. Бях се пробвал със скариди  от Любо-бучката но ..... не успях. опитах да направя по-голяма крачка отколкото мога. Надявам се скоро да стигна до нивото на скаридарите като него, Гебо и други  колеги.

niky

Ако имаш отделен аквариум, само за скариди, с външен филтър!, в подходящ грунт, без СО2 и други химии, не виждам с кои скариди няма да се справиш.
Имай предвид, че Кристал Ред и Кардинал имат напълно противоположни изисквания. Затова си реши какви искаш и тогава мисли за грунт и добавки.
Гебо е написал как гледа неговите...

Caxapa

Скаридарниците са в момента 3 на брой като смятам още поне 2 а в най-добрият случай да добавя още 3 като общо станат 6 на брой. Естествено  за сметка на някой от големите ми аквариуми.  За различията в изискванията  на видовете скариди съм наясно и се опитвам да ги спазвам.

Caxapa

След дълго отсъствие нещата са почти плачевни но не толкова трагични.  Жълтурите ми бяха изчезнали като виждам няколко млади които повече са зеленикакви  :-D и по шарка приличат на тиговите.  От Рилките  Red Rill Garnele са се извъдили едни с интересни оцветявания та направо щях да се отказвам и да развалям аквариума ако не бях ги забелязал случайно. Останалите питомци които набавих благодарение на Гебо и Андреан  ще запазя за момента без коментар  като обещавам при развитие да ги покажа вече адаптирани и развъдени и при мен.





Caxapa

09.10.2015 20:28 #178 Last Edit: 09.10.2015 22:30 by Caxapa
Поразрових се малко по обстойно по скаридите и установих, че  тези зеленикакви са си просто Algengarnele или още наречени тук Rückenstrichgarnele. Как са се превърнали в такива не ми е ясно. Още повече, че не съм купувал такъв вид. Вероятно е разпад на поколението но срока е малък и си мисля, че просто са третирани с определена храна и уловия на живот като при лисата му си връщат първоначалната окраска.  Надявам се тези които взех от Гебо да не покажат такива признаци като са отделени в свой индувидуален аквариум.
ПП:Гебо ! Дай една снимка на храната с която ги храниш, че тук каквото и да им дам  се мръщят и карат на диета.

petko

Ако държиш жълтите и рилитата в един аквариум се получава разпад към дивата форма.
Както го описваш поколението мъжкия е рили ,а женската жълта.

Caxapa

Най накрая да се похваля. Ей тези красавци

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Fek84psi6r%2FB117489.jpg&hash=d943bf29cb87d4e4cc0d97dace3f101cce769c00 Ето и снимка на един от мъниците който е точно копие на родителите.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F8dfvi5qlx%2FB297519.jpg&hash=5eb1338fcf8ef74b2c3aed81eb0e2ddd8e17a724
Естествено всичко това е благодарение на зоркото и вещо ръководство къде   придружено на живо с  *DRINK*, къде по телефона като  "виновника" успяваше да отговори на всичките ми лаишки въпроси  относно тези красавци.  Благодаря ти Гебо  *thanks за вниманието с което ме насърчава и за съветите които ми даваш  за скаридите. Жълтите Неони са също в развитие и скоро ше се откроят в двата скаридарника които им спретнах.

gebo777

Браво, браво! Поколението обикновено е 10-12 скаридки, много бледо оцветени. За съжаление при първото линеене около половината умират, поне при мен... Този момък на снимката според мен е на 10-тина дни и вече се е белил веднъж, минал е критичната фаза. Сега най-важно е да си достатъчно педантичен, за да поддържаш постоянни условия, за останалото те сами ще се погрижат. Успех и назраве! *DRINK*
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

a__andreew

Здравей браво и от мен. Дано и сега с раците да те възнаградят с малки.

Caxapa

Раците изчезнаха. Току се види някой и добре, че ги разселих в три от скаридарниците. За сега само в един от тях показват добро здраве и кондиция.

Caxapa

Доста време  не съм актуализирал темата но май е време.
35Х35Х25 см.  скаридарник.Обитатели няма още. Чакам да завърти цикъла. Бъдещите наематели на този аквариум ще са Сулавези Кардинал скариди. Предното аквариумче им стана тясно и ще трябва да ги разширим малко. Камънака е лава като едната кошница на филтъра също е пълен с натрошена такава.

Similar topics (3)

22355

Публикации: 115
Прегледи: 39312

39734

Публикации: 52
Прегледи: 18241

23976

Публикации: 60
Прегледи: 21500