• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 17:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помогнете и подпишете петицията за "Моята Библиотека"

Започната от mistar_ti, 24.06.2010 18:22

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Tiro

дрън дрън...

не можете да си защитите труда с думи, камо ли с действия и факти. Това ващо прилича на хленчене. "Мамо, мамо - те не ми купуват книжките  :'( ". Прочете ЗАПСП и тогава ревете - там пише, че в 99% от случайте можеш да ползваш произведението свободно с нетърговска цел.
Първо ще Ви кажа, че у нас имам много книги и се пазят и четат. Когато мога предпочитам да си купя книга.
Сигурно има книги които са защитени от закона и са били на въпросния сайт, но първо трябва да има съд, осъдени и тогава да се спира и затваря каквото и да е. Нали презумцията е невинен до доказване на противното? Кой са осъдили?
Това да го изтеглиш от интернет да си развалиш очите да го четеш на монитор не е приятно. След това отива в небитието и го забравяш. Затова ако книгата си заслужава си я купувам с лъскавите дебели корици и си я слагам в библиотеката откъдето я препрочитам няколко пъти, давам на приятели и т.н.
Ако някой ми каже, че си разпечатва книжката за да я чете - то това излиза по скъпо от книгата в магазина  :-|
и още един абсурден пример: ученик трябва да напише есе за което му трябват 4-ри скучни книжки - отива в библиотеката ама са го преварили и не може да си вземе 4-те книжки отива в книжарницата и си ги купува за 4х20=80лв. След 4 дена е готов с есето и книжките в кофата и вътрешно с 80лв. Хайде сега да видим колко ученика по 80лв. и колко е спечелил господин "Х"
И накрая същото е с музиката и филмите и софтуера.
Да добавя още, че в България и музика и филми и софтуер и КНИГИ се купуват (по лични наблюдения)!
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Асен Евгениев

Това, което пишете за високите цени на книгите, лошите преводи, скапаната подвързия и др.,
е заслуга на издателите, авторите в повечето случаи взимат малка част от парите, които се
акумулират от тиражите /по-точно получават някакъв хонорар еднократно/. Тия издатели са
абсолютно същите като прекупвачите на домати и краставици, които изкупуват зеленчука от
производителите по 20 стотинки, а на нас ни го пробутват по 3 лв. за килограм. Въпросът е за
авторите. Няма логика някой да се гърби три години, за да напише интересен роман, и накрая
за възнаграждение да получи среден пръст, защото са му качили книгата в нета. Я ми кажете
вие как ще се почувствате, ако в продължение на две - три години се скапете и напишете
наистина свестен роман, но когато трябва да получите пари за труда си, хванете от трите
най - дългия? Аз ще ви кажа какво ще правите, ще ревете като ранени карпатски мечки.
Само да поясня, че не съм адвокат на авторите, а съм същия авантаджия като вас. Свалям
филми и музика безплатно / без книги, защото не ме кефи да чета романи, пулейки се в
монитора/. Това обаче съвсем не означава, че постъпвам правилно.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

vasso

Цитат на: Tiro - 26.06.2010 23:26
дрън дрън...

не можете да си защитите труда с думи, камо ли с действия и факти. Това ващо прилича на хленчене. "Мамо, мамо - те не ми купуват книжките  :'( ". Прочете ЗАПСП и тогава ревете - там пише, че в 99% от случайте можеш да ползваш произведението свободно с нетърговска цел.
Първо ще Ви кажа, че у нас имам много книги и се пазят и четат. Когато мога предпочитам да си купя книга.
Сигурно има книги които са защитени от закона и са били на въпросния сайт, но първо трябва да има съд, осъдени и тогава да се спира и затваря каквото и да е. Нали презумцията е невинен до доказване на противното? Кой са осъдили?
Това да го изтеглиш от интернет да си развалиш очите да го четеш на монитор не е приятно. След това отива в небитието и го забравяш. Затова ако книгата си заслужава си я купувам с лъскавите дебели корици и си я слагам в библиотеката откъдето я препрочитам няколко пъти, давам на приятели и т.н.
Ако някой ми каже, че си разпечатва книжката за да я чете - то това излиза по скъпо от книгата в магазина  :-|
и още един абсурден пример: ученик трябва да напише есе за което му трябват 4-ри скучни книжки - отива в библиотеката ама са го преварили и не може да си вземе 4-те книжки отива в книжарницата и си ги купува за 4х20=80лв. След 4 дена е готов с есето и книжките в кофата и вътрешно с 80лв. Хайде сега да видим колко ученика по 80лв. и колко е спечелил господин "Х"
И накрая същото е с музиката и филмите и софтуера.
Да добавя още, че в България и музика и филми и софтуер и КНИГИ се купуват (по лични наблюдения)!
Примерът с учениците е неточен. Всичко, което им трябва го има в учебниците, а дори да трябва да си купят дадена книга-тя е от задължителната за всеки български дом. Хайде не ми казвайте, че нямате Под игото. Незаконно ли е в държавата да има подобни пиратски сайтове-незаконно е! Какво доказване на противното тогава? А това за хленченето просто няма как и да се коментира. Много ми е интересно дали някои хора съзнават, че този труд не е лек и заслужава уважение!

Tiro

Не съм съгласен, че всичко го има в учебниците, но сега нямам време да ровя и да го доказвам.
Неразбрах кое е незаконното на сайта (досега не съм го посещавал). Утре аквариумбг може някой да набеди, че е незаконен - и к'во праиме? Ако има съдържание което си заслужава мисля всеки нормален човек ще си купи книгата. А за труда.... няма труд (независимо какъв) който, да не заслужава уважение.
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.


kamos

Честно казано на мен това ми прилича на гражданско правен спор, зорлем пренесен в сферата на наказателното право.
Ако правоносителите наистина се считаха накърнени защо не заведоха гражданско дело за щетите с внасянето на съответните такси, а чакат първо да видят ще излезе ли нещо от наказателното дело. В случая няма реакция от Министерство на културата, а читанката си я има от години. Явно за тях не представлява административно нарушение по ЗАПСП.
Някакси не ми се връзва ангажирането на държавни институции в защита на частни интереси. Като данъкоплатец, считам, че има по важни неща по които следва да работят ГДБОП и това с читанката ми звучи някак не сериозно.
: 27.06.2010г 18:06ч
Колкото повече мисля по темата толкова повече се утвърждава вътрешното ми убеждение, че целта на мероприятието е да се плащат поредните права/този път от библиотеките/ на поредните правоносители.
След като първо пробваха със заведенията и хотелите, които трябва да плащат на мюзикаутор и профон сега са наред библиотеките.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Rendaka

Кой плаща на Вазов, Ботев и другите от тяхната епоха? Понякога в аргументите си да защитите нещо сами се затапвате - в случая издартелските къщи, който са купили правата върху тези книги за жълти стотинки искат да печелят в големи размери и да не плащат нищо, освен за самото издаване. Както phoenixlm каза в някой от началните си постове "...в България не се чете и изведнъж се извъдиха всички четящи...", с оглед на което аз не мога да разбера къде е проблема - има 10 човека, който свалят по няколко книжки от читанката. Вие от тези хора ли искате да печелите, тези, който нямат средства да излязат петък вечер и все пак искат да станат малко по-грамотни и да си осигурят едно по-добро бъдеще. Какво губи един преводач, като на него му се плаща за труда от издателството и какво печели едновременно, като превежда пиратски филми от торент тракерите. Айде моля без много да ревете - нищо ви няма. Аз не съм чел книги от тази електронна библиотека, както й от никоя друга, предпочитем да чета от хартия - много по удобно е и въпреки това защитавам техните интереси, защото не са с цел да си пълят гушите! Защо издателска къща БАРД не прореваха? Те изгубиха ли нещо? Ревете тези, който не можете да си организирате работата и разпространението на продукта. Защо не продавате липови листа?

С последния въпрос давам отговор на някой въпроси, като не искам да казвам това, което имам предвид директно, понеже в собствените ми уши звучи леко плоско.

@Raven, ти пробвал ли си да намериш научна литература в интернет за това, което те интересува и да е написана по начин, който да разбереш. Съгласен съм, че са необходими години понякога десетилетия , за да се издаде нещо определено и автора му е вложил много. Мислиш ли ,че този автор, който е с няколко научни степени пред името си се интересува от авторки права от порядъка на 500-2000 лв.? Имаш ли представа колко взима един професор? Хората от тази прослойка не се интересуват толкова от материалното, те имат желание хората да ги знаят и да останат в историята - нещо, което простия човек трудно може да достигне, а нека го ограничим, като дадем възможност някой да си осигурява охолен живот.

Поздрави!
Рендаков

Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

vasso

ХАхахах, те не се интересуват от материалното, затова дайте да не ги мислим, те пак бедни ще си останат. Заради такова мислене сме на това положение. Въпросът е принципен, някои не могат да го разберат това, не става въпрос колко хора четат от там, дали са 10 или 5. Аз не виждам някой да реве, нито се занимавам с подобна дейност, нито имам полза от премахването на сайта. Просто се дразня на тарикатлъка.

Rendaka

По-големи са загубите от гледане на филми свалени от интеренет пространството, слушане на *.mp3 , които не са купени и използване на пиратски софтуер! Много ясно, че хората, който обичат литературата ще предпочетат да си закупят книгите, за да си обогатят библиотеката. Спомням си времето, когато искаха да свалят двата най-големи торент тракера и имаха идея да забранят торентите. По онова време огромна маса от хора се вдигнаха и недоволстваха от именно тази ситуация. Аз съм съгласен да плащам за всичко, в което не съм вложен собствения си труд, но нека направя един малък анонс към българските заплати и направим , соглед на това , една равносметка - 400 лв. средна месечна заплата за страната 100 лв. ток, да сложим на ден по 10 лв. разходи за храна на един човек... опа май дотук със заплатата! Айде да видим как ще си купя книга, как ще отида на кино и кака ще платя за едно CD с песните на любимата ми група. Истината е една плащаме колкото един западен европеец, а получаваме колкото китаец, единствено данъците ни не са станали колкото тези в страните с нормално развитие, като Германия, Франция и пр. , но тенденцията показва, че растящата финкция на данъците се стрми да се изравни с тази на страните посочени по-горе. Нека да не си кривим душата и да гледаме на нещата малко по - реалистично - прост народ лесно се управлява. Лошото е , че повечето от нещатта се случват бавно и неусетно и много хора се заблуждават, че това е нормално, а не е така. Примерно какво се промени за 5 години, че бензина поскъпна с 1.2 лв.? Какво се промени, че хляба стана от 30 ст. на 65 ст.? Мога да продължа с редица примери, който показват покачването на цените на продуктите във всеки бранш, за жалост се сещам за покачването на раб. заплата за 5 години, която при средномесечна за 2005 беше около 200 лв., сега 2010 нещата са малко по-различни 400-500 лв. Сами можете да си направите равносметката и поради инфлацията колко сте обеднели (аз също съм в кюпа :) )

Няма проблеми те и данък втори телевизор искат да вкарат, за който ще се заплаща 60 лв. годишно за всеки един приемник, след първия.

Приятно пазаруване в книжарниците :) дано сте си спестили пари за книги от храната, която инъче е пълен боклук :) , струваща безбожно много!

Нека се спра дотук, че от приказки фаида няма - кой разбрал - разбрал, кой не е - чл. 6 :)

Поздрави!!!


Едит: Нека нещата да са принципни - аз трябва да получавам 2500 евро месечно принципно, а получавам значително по-малко, макар и да работя на 3 места!
Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

Асен Евгениев

Това, че заплатата не ти стига да си купуваш месо, означава ли, че може да влезеш в месарницата
и да откраднеш луканки и мръвки? Това, че не ти стига за дрехи, означава ли, че трябва да ги откраднеш?
И т. н., и т. н. Просто чрез интернет авантата е лесна и безопасна /засега/, затова всичко живо точи
филми, музика, книги и пр.

Р. S. Днес купих на малката последните четири книги от единадесетте, които са и дали като задача
от училище да прочете през лятото. И не съжалявам за похарчените 25 лв. въобще. В никакъв
случай не бих позволил да се кьори по няколко часа на ден в монитора, за да ги прочете.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

vasso

Цитат на: Rendaka - 29.06.2010 08:42
По-големи са загубите от гледане на филми свалени от интеренет пространството, слушане на *.mp3 , които не са купени и използване на пиратски софтуер! Много ясно, че хората, който обичат литературата ще предпочетат да си закупят книгите, за да си обогатят библиотеката. Спомням си времето, когато искаха да свалят двата най-големи торент тракера и имаха идея да забранят торентите. По онова време огромна маса от хора се вдигнаха и недоволстваха от именно тази ситуация. Аз съм съгласен да плащам за всичко, в което не съм вложен собствения си труд, но нека направя един малък анонс към българските заплати и направим , соглед на това , една равносметка - 400 лв. средна месечна заплата за страната 100 лв. ток, да сложим на ден по 10 лв. разходи за храна на един човек... опа май дотук със заплатата! Айде да видим как ще си купя книга, как ще отида на кино и кака ще платя за едно CD с песните на любимата ми група. Истината е една плащаме колкото един западен европеец, а получаваме колкото китаец, единствено данъците ни не са станали колкото тези в страните с нормално развитие, като Германия, Франция и пр. , но тенденцията показва, че растящата финкция на данъците се стрми да се изравни с тази на страните посочени по-горе. Нека да не си кривим душата и да гледаме на нещата малко по - реалистично - прост народ лесно се управлява. Лошото е , че повечето от нещатта се случват бавно и неусетно и много хора се заблуждават, че това е нормално, а не е така. Примерно какво се промени за 5 години, че бензина поскъпна с 1.2 лв.? Какво се промени, че хляба стана от 30 ст. на 65 ст.? Мога да продължа с редица примери, който показват покачването на цените на продуктите във всеки бранш, за жалост се сещам за покачването на раб. заплата за 5 години, която при средномесечна за 2005 беше около 200 лв., сега 2010 нещата са малко по-различни 400-500 лв. Сами можете да си направите равносметката и поради инфлацията колко сте обеднели (аз също съм в кюпа :) )

Няма проблеми те и данък втори телевизор искат да вкарат, за който ще се заплаща 60 лв. годишно за всеки един приемник, след първия.

Приятно пазаруване в книжарниците :) дано сте си спестили пари за книги от храната, която инъче е пълен боклук :) , струваща безбожно много!

Нека се спра дотук, че от приказки фаида няма - кой разбрал - разбрал, кой не е - чл. 6 :)

Поздрави!!!


Едит: Нека нещата да са принципни - аз трябва да получавам 2500 евро месечно принципно, а получавам значително по-малко, макар и да работя на 3 места!
Абсолютно те разбирам, животът е тежък. Аз обаче искам ако можеш да ми обясниш защо , когато сме толкова бедни като народ харчим за неща, които да кажем са излишни. Например тук всеки има кола- :-| Като няма пари за храна, ми няма пък да използваш колата, има градски транспорт, няма да има и задръствания. Като не сме богати, защо отглеждаме огромни кучета? В страните, които са по-напред такива кучета имат само много богати хора с къщи. В Япония и малко куче е лукс. Българите са не знам точно на кое място по брой на пушачите- ми като няма пари, няма да пушиш. Всеки намира пари за кръчми и подобни абсолютно излишни неща. За мен е странно после някой да се оплаква, че няма пари като прави такива работи.

Tiro

Аз пък смятам, че заплатата е друга губерня... всеки си има приоритети един -хляб, кола, книги, друг-жена, хляб, риби и т.н. По казуса с читанката ако е била с нетърговска цел значи няма нарушение на правата и закона! Аз не съм я ползвал (и дори не знаех за нея), защото по-принцип си купувам книгите или ги взимам назаем, а ако случайно съм търсил нещо да прочета на монитора за да си скапа очите съм го намирал на други места.

Акапулко, а какво ще кажеш за детските приказки като червената шапчица например в която момиченцето носи само хляб и масло (без вино) вълкът не е страшен, бабата и внучката се крият в гардероба, като видял брадвата на дървара вълкът избягал, и след като се прегърнали бабата оздравяла  *ROFL* (и други глупости които ги спестявам) и после добре, че не ми се налага още да обяснявам защо е по различна тази приказка. И книжката е от 5 страници, 5 куплета текст, и грозни картинки и струва 3,5лв.
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Асен Евгениев

Винаги съм бил против преработването и съответно осирането на приказки, които са
класика в жанра. Същото важи и за музикалните хитове.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Raven

Цитат на: akapulko - 29.06.2010 13:20
Това, че заплатата не ти стига да си купуваш месо, означава ли, че може да влезеш в месарницата
и да откраднеш луканки и мръвки? Това, че не ти стига за дрехи, означава ли, че трябва да ги откраднеш?
И т. н., и т. н. Просто чрез интернет авантата е лесна и безопасна /засега/, затова всичко живо точи
филми, музика, книги и пр.

Р. S. Днес купих на малката последните четири книги от единадесетте, които са и дали като задача
от училище да прочете през лятото. И не съжалявам за похарчените 25 лв. въобще. В никакъв
случай не бих позволил да се кьори по няколко часа на ден в монитора, за да ги прочете.


Ех, Ние врабчетата всеки път я чета с удоволствие.
Ралин е едно от културните ни наследства, чел съм всичко от него- този човек е събрал цялата ни житейска народна мъдрост  в книгите си. :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Асен Евгениев

Ако става въпрос за врабчетата, тя е от Радичков. И Ралин и Радичков са неизменна
част от културното ни богатство. Всеки от нас рано или късно трябва да прочете нещо
от тях / а по възможност всичко/. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

57211

Публикации: 16
Прегледи: 8337

31641

Започната от tedss


Публикации: 4
Прегледи: 2338

3782

Публикации: 4
Прегледи: 2361

39302

Публикации: 17
Прегледи: 9540

20404

Публикации: 4
Прегледи: 2754