• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
04.06.2024 21:34

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Започната от S_mo, 12.12.2012 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bustama

Цитат на: rakim - 23.03.2016 21:02
bustama - Криптокорините при мен с CO2 растяха поне 2 пъти по бързо,смея да твърдя че почти няма растение което да съм нямал в аквариум и също така няма такова което да не расте по бързо и с по големи листа с CO2.
Така е - доста не приятен страничен ефект. С со2 мутират!
Вярвам ти за криптокорината. Обаче, преди в стари мои аквариуми не съм успявал да подавам, по-точно да разтварям газа както трябва. РН беше, по спомен м/у 7 и 7,5 и си растяха със скорост една и съща като сега, при положение, че само допреди няколко месеца рн-то в аквариума падна под 6. Вярвай в момента р-ра на всички балончета, които влизат във водата са колкото върха на игла. Това разтваряне на газа ми скри шапката. Броя на балоните  :-D са 7/мин. и мен ако ме питаш са много, но с по-малко рикардията ми не се развива добре и кво да прайш  :-D нали е модерен мъх - с предимство е, пък и без това през месец, кастря всички големи листа на криптокорините. Като дойде време пак, ще ви покажа снимки на броя им. Последно преброих мисля 30-на листа.
Тая гад няма умирачка... не мога да я махна от аквариума си! :duvar:

VDO

Цитат на: bustama - 23.03.2016 21:53

Тая гад няма умирачка... не мога да я махна от аквариума си! :duvar:
Можеш,ама нещеш-требиш до корен,демек-скубане му е майката,ако наистина искаш да я "ликвидираш",на цената на една мътилка. Заслужава си. Рикардията е интересен мъх,една до друга,в един аквариум,две туфи могат да растат по различен начин.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

bustama

Стана говорилня... :-D
*spam Щъ, мътилка е слабо казано. В аквариума ми има 10-на корена и страшно много фина амазония!
Пък и има напредък с брадата, само ново запрашаване ми трябва и с тази светлина ще и е дюшеш.

VDO

10 навързани корена ако са ,е нищо.Ти си знаеш искаш или не искаш да имаш крипто,начина е един да я премахнеш.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

iuli

Цитат на: rakim - 23.03.2016 21:02
bustama - Криптокорините при мен с CO2 растяха поне 2 пъти по бързо,смея да твърдя че почти няма растение което да съм нямал в аквариум и също така няма такова което да не расте по бързо и с по големи листа с CO2.

Интересува ме криптокорина афинис колко голяма ти расте с въглероден и без. А така също да ми дадеш малко по-подробна информация за кабомба каролина - най-вече колко широки и стават листата и по колко см. нараства на денонощие.

Евгени и другите също може да отговорят на тоя въпрос.

Публикациите са слети: 24.03.2016 10:57

Цитат на: bustama - 23.03.2016 19:18
Обаче, що се отнася за со2 - хора, навремето растенията които сега им лепваме имена бавно растящи, което не е така - щото аз с очите си виждам как расте криптокорина с и без со2... разлика почти няма,

Понеже Евгени ме пита, дали съм гледал растения с въглероден и без, и от каква практическа база отговярям. С въглероден от мая и захар, събирам го в една средноголяма саксийка на дъното, като съм осигурил и течение. Не е някакъв модерен реактор, ама е факт, че половин литър въглероден с течение, свършва за няколко часа. Значи разтваря се. Тоя начин е много добър и евтин, защото с изклюване на осветлението, изключва и помпта дето движи течението през саксийката.
Криптокорините не ги ебе изобщо, дали им подавам или не. Лимнофила сесилифлора, ехинодорус оцелот и барти, кабомба каролина и денза - също. За другите растения е много съмнително, дали им подобрява растежа или не. Даже и да го подобрява, проблемите дето евентуално възникват са от промяната на другите химии във водата. И именно тези химии са доста тънка материя, неясна и за науката. Те се налучкват с промяна на количеството риба, и смяната на водата. Евентуално и добавянето по много малко и редко на някакви торове с цел да се промени естественото им съотношение в аквариума. Ако не отглеждам растения с цел да ги продавам, мене кво ме интересува, че растенията ми растат малко по-бавно. Без друго на седмица пак изхвърлям по една кофичка.

Най-бързата скорост дето ми се е случвала през живота ми още не си я обяснявам, как стана - сложих сто или двеста милилитра торф на сера в канистера. В аквариума стана чудо. Всичко взе да расте със страшна скорост. Цератоптериса, както си беше насаден започна да пуска хиляди млади растения по листата и те ставаха големи на листата (което е грозно, съгласен съм), сагитария субулата стана висока 50 см. и доби червенокафяв цвят. Лошото е че и брадата, която имах се взриви направо. И това нещо без никакъв въглероден двуокис. Тоя експеримент повече не съм го повтарял, щото не искам да слагам торф в канистера, а като доливам екстракт в аквариума не ми се е случвал. Имам обяснение някакво, ама не знам дали е вярно.


VDO

Цератоптериса и без добаеяне на цо2 расте яко,само тор да се добавя,щото смуче като прахосмукачка и се скапва изведнъж. Афинис ми е единствения вид крипто,който си оставих и имам и в момента. Колко голяма може да стане не знам,щото махам по старите листа,но сравнено с преди да почна да пускам цо2 сега пълзи много по бързо и по бързо избиват ,на по сенчесто е зелена,на светлина се оцветява кафява с тъмни петна по листата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

iuli

Цитат на: VDO - 24.03.2016 11:16
Цератоптериса и без добаеяне на цо2 расте яко,само тор да се добавя,щото смуче като прахосмукачка и се скапва изведнъж. Афинис ми е единствения вид крипто,който си оставих и имам и в момента. Колко голяма може да стане не знам,щото махам по старите листа,но сравнено с преди да почна да пускам цо2 сега пълзи много по бързо и по бързо избиват ,на по сенчесто е зелена,на светлина се оцветява кафява с тъмни петна по листата.

Въпрос зададох ясен аз - колко голям, т.е. колко висок.

VDO

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

bustama

Юли, подсказах аз с няколко думи - интензивно отглеждане. Това сега е модерно - нали трябва да се правят кинти! Ей ти на - конкурси, обвързани със сто неща, които трябва да имаш, за да покажеш в цялата си прелест аквариума. Като почнеш, модерно осветление, торове, со2 системи... завъртяна декорация и каквото още се сетиш, а  :-) разбира се качество при фотографията...Но, на който това не е проблем - има средства и време, що да не - кефа си нема цена!
Който разбира - може и с малко, но в един момент не го блазни показността. Защо ли?
Според вас, възможно ли е да отгледате растение като... ХК без да добавяте со2 и торове - като му доставите нужната за това почва, осветление и никакви други растения?

iuli

Цитат на: evgeni200 - 23.03.2016 18:33

Дори предлагам нещо, че нямаш фотоапарат и с какво да снимаш ок.
Имам свободен аквариум  :-) осветление, филтрация всичко.
Правя аквариума както кажеш и снимам ежедневно с твоите съвети и докладвам на форума в тема.
Ако нещо нямам и на някои е излишно куриера е за моя сметка или го купувам и използвам.
Аквариума ще се създава под твое ръководство реално твой със снимки на форума.

Ако си съгласен си стискаме ръцете  *DRINK*

Ако аквариума е в твоите ръце, няма как да е мой. Тука ме вкарваш в голям риск, ако си мислиш, че аз ще се навия да прием, тоя аквариум да бъде наречен мой. Аквариум с аквариум не си прилича. Както вече казах, човек си мисли, че е направил всичко важно, пък се оказва, че не е, защото има неща, дето и специалистите не ги схващат. Може би лаборатория с цял щаб от специалисти, които имат различни мнения.

Но принципно съм съгласен, да ти нахвърлям моите схващания, под формата на съвети. Важно ми е да знам, колко ти е голям аквариума и най-вече - колко е висок. Около 40 см. е най-добре. При повече, светлината трябва да е повече. Най-добре да сложиш аквариума до източен или западен прозорец. Слънце директно да влиза в аквариума два до три часа. Може да го намаляваш и увеличаваш по малко, за да нагласиш най-добрия вараиант. Също и със щори може да го ограничаваш, за да видиш, как ще дойде най-добре - според реакцията на растенията. Електрическа светлина, най-обикновени луминесцентни лампи, или икономични крушки - 0,5 вата на литър с рефлектори. Добре е плюс тях да има и една 40 ватова криптонова крушка. Ако аквариума е до сто литра, може и 25 ватова.

Продължителността на светлинния ден от лампите - от 8 до 12 часа. Аз съм го намалявал до 5 часа и съм го увеличавал до 14, дори 16. Има значение, чрез постепенна промяна на параметрите, да се уточни колко е най-добрата доза за конкретния аквариум. Но може мисля, да се почне спокойно с 8 часа и да се наблюдават първите признаци за поява на водорасли.

Това е силноосветен аквариум - пряката слънчева светлина дава пик от поне няколко вата. По принцип, може и да е по-слабо осветен.

Какви растения ще гледаш? Тия дето аз съм гледал са:

Ехинодоруси - Оцелот, Овалис, Хоризонталис, Барти, Аржентински, Блехери, Уругвайски, Квадрикостатус, Кордифолиус имам отскоро и е като Овалиса, Озирис.

Криптокорина - Афинис, Жълта, Вендти, сърцевидна, Сега имам Блази ама трудно върви въпреки, че като че ли нараства.

По принцип може още много други видове, дето и аз съм гледал, ама не ми се изреждат.
Обаче мисля, че трябва да има базови растения - нерпетенциозни. Те подържат екологията (химията на водата). С тях се почва, като пионерни растения. А след като се развие екосистемата, се добавят другите, а базовите растения може да се намалят много, но не се премахват напълно. Моите базови растения са: Роголистник, Лимнофила сесилифлора, Цератоптерис (за малко да забравя дензата). Освен това мисля, че по-голямото разнообразие от растение, прави екологията по здрава, защото когато едни вещества в аквариума се повишат, това повишава растежа на едни растения, които възстановяват равновесието, а когато други вещества се повишат - други растения дръпват.

Основното при инсталирането на аквариума е грунда. Най-отдолу се слагат един или два см. смес от разни видове глина ( с цел да нацелиш най-правилната, понеже глините са различни). Червена жълта, кафява и синя - търсиш и намираш. Глините трябва да са глини, т.е. може и да има някакъв хумус, дори и минимално гниеща органика. Ама е по-добре да няма хич. Ако е много става зле. Към глината добавяш много малък дял торф - на сера е сигурен, а иначе има и други добри. Примерно на литър глина - петдесе сто грама торф. 

Връху слоя глина полагаш Едри парчета дървени въглища. Трябва да са едри, за да не се изваждат, като изкореняваш растенията. Най-добрите са от бреза и може да си ги направиш сам. Но стават и от дъбови за барбекю - само избери големите парчета. На сто литров аквариум сложи не повече от половин литър въглени.

Върху въглените слагаш обикновен инертен пясък, от строителна борса (ама да е речен а не натрошена скала - частиците са му обли), големина на частицата до 5 милиметра. Тая частица, дето е под милиметър два, ще я дръпне подочистачката с течение на времето. Няма нужда и да промиваш пясъка, но може след като го сложиш, да смениш една трета от водата като сифонираш най-горните около три см. на грунда.

Общата дебелина на грунда трябва да стане средно седем или повече см. - отпреде примерно пет, а от зад десет.

Филтър - канистер и слаб обикновен гъбен филтър. След като сложиш всичко, не пускаш светлината, не садиш растения и не пускаш риба няколко дена. Само филтрите работят и ги чистиш, че може да се задръстят от глината. Аз не ползвам финна гъба за механична филтрация в канистера - само синя едра гъба. Най-много се задръства обикновения гъбен и него трябва да чистиш през ден. След по-малко от седмица, водата е доста избистрена и изпираш една или повече гъби от филтър, работил в някой стар аквариум - изпираш го в аквариума.

След това садиш растенията, слагаш мелания и планорбиси и пускаш минимално количество риба. Водата не сменяш изобщо, а само мериш отвреме на време нитрaтите. Докато са ниски, вода не сменяш. Наблюдаваш за поява на водорасли - при най-малки зачатъци, намаляваш осветлението.

Постепенно увеличаваш масата на рибата - но само ако нитратите са ниски. По някое време почваш да сменяш и водата. Но почваш с малко - примерно на сто литра по пет до десет литра. Първоначално през по-големи интервали, после може да зачестиш. Обаче най-важното е да подържаш стара вода. Но така, че нитратите да не станат много. Те са ти критерии. Е може да мериш и фосфатите и желязото.

Грунда го сифонираш много рядко и на части - при това само най-горните около три до пет см. Ама е важно, рибата да не ти е много. И едва след това може по някое време да подаваш много малко от някои торове. Препоръчвам ти 3. PPS от 655
Водни растения / За подходите при торенето
от тоя линк:
http://aquariumbg.com/forum/profile/?u=353;area=showposts;start=645


Публикациите са слети: 24.03.2016г 12:12ч

Цитат на: VDO - 24.03.2016 11:23
Не много висок,снимки искаш ли?

Не виждам, къв е проблема, да ми кажеш приблизителни см. А не виждам и как ще разбера от снимките, височината в см.

VDO

Средно около 10,макс 15 см,ако го оставя без да кастря листа,ще расте на гъстота вместо на височина.
Това ,което си описал прилича много на аквариум по метода на Уостад,с леки изменения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

bustama

Юли,  evgeni200, ако се навие... няма да минеш само с това - което написа. Давай на по-късен етап или още в началото да си поговорим за химията на водата. :-)
Като цяло, от прочетеното, почти ми нацелваш мислите. ;-)
Според теб, понеже спомена, че растенията могат да поддържат средата на живот, вижадал ли си го с очите си? Щото аз, да. Винаги, когато съм отглеждал болбитис, при едно голямо количества - водата ми е имала много приятен мирис. Поне на мен ми е близо, като усещане до  анасона.

iuli

Цитат на: VDO - 24.03.2016 12:51
Средно около 10,макс 15 см,ако го оставя без да кастря листа,ще расте на гъстота вместо на височина.

Аз не случайно питам за тая криптокорина, понеже знам за фрапиращи случаи. Нека и другите да се изкажат, за да видим, какво ще кажат и тогава аз ще кажа, това което имам да казвам.

VDO

При неадекватно осветление ще мине тая граница,имам предвид по-слабо осветление.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

iuli

Цитат на: bustama - 24.03.2016 12:59
Юли,  evgeni200, ако се навие... няма да минеш само с това - което написа. Давай на по-късен етап или още в началото да си поговорим за химията на водата. :-)
Като цяло, от прочетеното, почти ми нацелваш мислите. ;-)
Според теб, понеже спомена, че растенията могат да поддържат средата на живот, вижадал ли си го с очите си? Щото аз, да. Винаги, когато съм отглеждал болбитис, при едно голямо количества - водата ми е имала много приятен мирис. Поне на мен ми е близо, като усещане до  анасона.

Виждал съм го ама навремето в по-малки мои аквариуми с обикновена крушка с жичка. При това грунда е бил само от пясък - може би май даже ситен.
А сега, преди петнадесет години, след дълго мислене взех та си направих n-тия аквариум. Ама така го направих, така го измисилх, та това трябваше да бъде идеалния за мене аквариум. И - кур! С извинение. (ако модераторът има възражение за думата, ще я махна).

А защо се получи така? Защото попаднах междувременно на модерните теории за торене в многобройните им разновидности, защото гледах дискуси, които пренаселват аквариума и им сменявам много вода. И сега, след като последно си прецаках растенията миналата година, си взех един комбиниран тестер, който мери и нитрати ( и междувременно си мисля, че ми отчита повече нитрати отколкото имам, ама това няма значени, щото ориентировъчно ми дава представа). И след като изчетох и други менения, кво стана с мене - върнах се на старите мисли. Въоръжен с тестер и за нитрати обаче, който го намерих за важен. А така също и с тая схема на Кралчев, дето я номинирам за най-правилен подход.

И сега аквариума в момента ми се възражда и става като едно време. И брадата взе да гине най-после. Ако имам нужда от нещо, то е да си подобря малко осветлението, защото дневната ми е такова количество, че не знам дали е достатъчно. Всеки случай, криптокорина лутеа ми е с медно червеникав цвят, а когато избледнее е поради промяна на химията а не на светлината.

Публикациите са слети: 24.03.2016 13:48

Цитат на: VDO - 24.03.2016 13:02
При неадекватно осветление ще мине тая граница,имам предвид по-слабо осветление.

На теория е така. А на практика в моя аквариум расте от много тъмни места през по-светли до много светли, където е с кафеникави и шарени листа. Но големината й е колкото твоята. Може би на по-тъмните да е до петнадесет см. а на светлите 12. И с въглероден двуокис си е пак същата работа. А тая криптокорина афинис съм я купил от един магазин при една жена (айде да не казвам къде). Там беше поне 30 см. като храст с много издънки на куп. В първия момент като я видях, не бях сигурен, дали е афинис или нещо друго. Купих си от нея. Но при мене не ставаше така. После отидох пак там.
Огледах хубаво аквариума - не повече от 40 см. височина., без дневна светлина, а осветлението беше по-слабо от моето. Поинтересувах се, за температурата - жената каза че във въпросния аквариум държи 20 градуса, а в другите 22 до 24. Аз й казах, че при мене не става като при нея. Тая взе да ми говори, като паднала от марс - трябвало първо да почакам да ми се вкорени хубаво криптокорината. Типична жена, която си сади цветята в скасия. Като я чух, какво ми говори, бях сигурен, че не слага никакви торове. А така също разбрах, че и тя не знае, защо й расте така криптокорината. Пропуснах да се информирам за смяната на водата. Но мога да предположа какви ги върши - от пълна смяна на водата примерно веднъж в месеца, до не сменяне на водата за по три месец. И разбира се златната среда - веднъж месечно по една трета.

Similar topics (5)

57206

Започната от svere


Публикации: 3
Прегледи: 1650

6479

Публикации: 12
Прегледи: 4250

22199

Публикации: 4
Прегледи: 3367

50127

Публикации: 6
Прегледи: 2596

48784

Публикации: 1
Прегледи: 16472