• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.06.2024 07:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Започната от S_mo, 12.12.2012 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iuli

Цитат на: evgeni200 - 19.03.2016 14:35
Понеже си нямам работа  :-)
1.Светломер
2.Стандартна сива 18% карта
3. Парник на северен прозорец с папрати - днес 13,30 часа
4. Парник с 6 броя 36 вата на 20 см от растенията

Спотово измерване на отразената от картата светлина и светлината в парника(този с лампите) е 4 пъти по силна  :-)

Малко неясно обясняваш, но ти благодаря за информацията. Според нея, или по-точно, според това което аз разбрах, 6 Х 36 вата = 216 вата. Което осветление ти казваш е 4 пъти по силно от това на северния прозорец. Т.е. делим 216 на 4 и получаваме, че силата на осветлението на северния прозорец е равно на лампа от 54 вата. А аз казах, че двадесет ватова крушка, почти не се усеща. Т.е. това означава, че нещо се усеща от окото. Т.е. аз май изкарах силата на осветлението на северен в мрачен ден по-малка от тая, която ти изкарваш. Или не разбрах нещо?

Публикациите са слети: 19.03.2016 19:41

Цитат на: petko - 19.03.2016 14:55
С моите малки познания по химия,защо си мисля,че карбонатната твърдост влияе не на количеството Со2 ,а времето за което ще се изравни концентрацията на СО2 на водата с тази на въздуха.

Влияе и на двете - и на концентрацията и на скоростта на поглъщане на въглеродния от водата. А изравняването на концентрациите на водата и въздуха може да е някакъв частен случай.  В повечето случаи не са точно равни - според таблицата дето я чета. 

evgeni200

Спотово(точково) размера на точката да е около 2мм.
Лампите са на площ 120/60 см  :-) няма как да ги приравниш към една.
Деня днес беше слънчев в 13,30.

При bunzip2 и един источник на светлина трябва да е по силно

iuli

Цитат на: evgeni200 - 19.03.2016 20:07
Спотово(точково) размера на точката да е около 2мм.
Лампите са на площ 120/60 см  :-) няма как да ги приравниш към една.


Без да ги приравниш (в някакво съотношение - кажи колко) към икономична лампа от двадесет вата, без рефлектори, няма и как да сравняваш с лампа от двадесет вата. Ти сравняваш твоето осветление, което си е силно, с лампата, която дадох за пример. Не знам дали няма значение, общата мощ на лампите. Замери и една лампа от двадесет вата, щом имаш уред. Аз го гледам на око.

danielm

Цитат на: iuli - 19.03.2016 20:34
Без да ги приравниш (в някакво съотношение - кажи колко) към икономична лампа от двадесет вата, без рефлектори, няма и как да сравняваш с лампа от двадесет вата. Ти сравняваш твоето осветление, което си е силно, с лампата, която дадох за пример. Не знам дали няма значение, общата мощ на лампите. Замери и една лампа от двадесет вата, щом имаш уред. Аз го гледам на око.
Аз ти дадох по-добър пример, "на око" лампата се вижда в прозореца. Значи светлината от нея е повече ...
Даже се вижда 2 пъти - по-осветена от върешното и по-тъмна от външното.  Щом с просто око се вижда разлика ...
а от запотеното стъкло на аквата до прозореца през зимата с пирони и кадастрон - нищо не се вижда!
Ти си ТОТАЛКА ... поне кактус отгледал ли си?
Още колко теми ще ОсЕреш?
ТОТАЛНА ЩЕТА ...
Червените се пият сутрин ... жълтите вечер, .. ама редовно!!! Щото като спреш Авгус, Декември и Март става страшноООО ...
Мога н руски, на амглийски, на искпански (т.е 70-80% от хората пофорумите на земята ще ме раберат) .. - все си е ТОТАЛ ... тотална щета, за пълна провизия.Хардуера се е прецакал.
Пробвай с рефреш. смени хаповете, доктора ...
Аз познавам много... , дето гаджата им помогна. Сами си я гледат ... и бухат яко химия и желязо в корените. До прозореца. или на крадени фарове. с малко макро и много микро. и пепел. без керамика. прави чуДесА ...
Определено обаче явно си добър .. ганджата ти ЯВНО е много силна.
Ама на 100% не  е червена

Penta

@danielm
Чудех се дали да отворя темата да чета още глупости, скучно ми беше и го направих...ти ми оправи настроението, благодаря ти  *ROFL*

vasil dimitrov

От известно време се чудих само аз ли нищо не мога да схвана от писанията на iuli?

danielm

6,38. Слънцето в дясно вече е изгряло, а ... и две крушки в ляво!!! Сигурно е НЛО.
То щото не е зима вече, а пролетното равноденствие.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi64.tinypic.com%2F2096qkp.jpg&hash=9147a148fd101f64e16a648a94f2defd8987fa76Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Публикациите са слети: 20.03.2016г 07:07ч

1/2 час по-късно, слънцето вече е доста силно ... а и след 1/2 ще залезе. Зимата такова няма. А, НЛО-то още е там.


Публикациите са слети: 20.03.2016г 08:08ч

Слънцето вече се скрива зад блока, но лампата още е там.


Публикациите са слети: 20.03.2016 11:01

11 часа, отражението на 20 ватовата osram dulux  mini twist 827 продължава да се вижда доста ясно на прозореца.

iuli

Тука сега давам един линк от Уйкипедия, според който:

"Лукс (означение: lx) е единица за осветеност.

Един лукс осветеност се създава от светлинен поток един лумен, падащ върху повърхност един квадратен метър, т. е:

1 lx = 1 lm/m²

Ето едно интересно сравнение:

    0,0001 lx - обща звездна светлина при облачно небе;
    0,002 lx - ясно небе без луна;
    0,01 lx - четвърт луна;
    0,27 lx - пълнолуние в ясна нощ;
    1 lx - пълна луна в тропическите ширини;
    3,4 lx - полумрак под ясно небе;
    50 lx - осветление в стая;
    80 lx - осветление в коридор;
    100 lx - много тъмен облачен ден;
    320-500 lx - осветление в офис;
    400 lx - изгрев или залез на слънце в ясен ден;
    1 000 lx - облачен ден;
    10 000 - 25 000 lx - дневна светлина, на сянка;
    32 000 - 130 000 lx - директна слънчева светлина."

Ето го въпросния линк, написан вероятно от някоя тоталка, дето не си е пил хапчетата:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%BA%D1%81

Така, а сега и малко данни според Каселман, дал съм линк с книгата му, където трябва и всеки който иска поне малко да се образова, може да си погледне - дори и да работи човек като мияч на чинии, някъде на запад, пак не е зле да е по-образован:

"Форт Дауфин: 15.00 часа, силна облачност слънцето почти не се вижда, малко преди дъжд - 25 200 лукса; 16.45, силна облачност, слънцето не се вижда, дъжд - 4 890;

Околностите на Форт Дауфин: 18.15 часа, силна облачност, буреносни облаци - 1 885; 18.45, залез слънце - 260;"

Икономична крушка от двадесет вата дава 85 лумена (ако е работила не повече от няколко месеца, иначе силата и пада с 20%), на разстояние един метър дава 85 лукса. А на двадесет см, вероятно 300.




Публикациите са слети: 20.03.2016г 12:12ч

Цитат на: danielm - 19.03.2016 21:38
Аз ти дадох по-добър пример, "на око" лампата се вижда в прозореца. Значи светлината от нея е повече ...
Даже се вижда 2 пъти - по-осветена от върешното и по-тъмна от външното.  Щом с просто око се вижда разлика ...


Радвам се че се засили да правиш снимки... с което обаче нищо не доказа. Всъщност доказа, че имаш страст - това е хубаво. Доказа също нагледно, че снимката нищо не доказва. Ако аз ти снимам аквариума си в облачен ден, който е до прозореца и е осветен с 0.5 вата на литър, ще се види отражението на предметите в стаята и картината няма да е много ясна. Което според твоята логика, би трябвало да означава че светлината от прозореца при облачен ден е по силна от 0.5 вата на литър. А така също и че самият ти си тоталка и не си си пил хапчетата.

Според моята логика обаче, ти не си си учил уроците по физика. И понеже тъкмо сега си се сетил страстно да разсъждаваш по тия въпроси (за което аз осъзнавам прекрасно, че имам особени заслуги, защото те провокирах да мислиш), няма да е никак зле, да си чукнеш една среща с бившия ти даскал по физика, та да ти обясни, как стоят нещата с отраженията. Човекът ще ти напише едни формули, дето са доста по-сложни и не разбираеми от простите неща които ти казвам аз. След като си поблъскаш малко главата с тях, и след като отпочинеш няколко дена, се запознай отново с това, което ти казвам и те уверявам, че използвйки глава която е с по-голяма степен на тренинг, вече няма да ти е трудно да ме разбереш мене, простия.

Публикациите са слети: 20.03.2016г 12:12ч

Цитат на: danielm - 19.03.2016 21:38

Ти си ТОТАЛКА ... поне кактус отгледал ли си?

Хм, сега като се замисля, ми става ясно (благодарение на тебе), че единствено само кактуси още не съм отглеждал.

Цитат на: danielm - 19.03.2016 21:38Още колко теми ще ОсЕреш?

Всъщност ти си тоя, който сереш - виж как си се изпуснал, погледни само. Човек още като малък, би трябвало да се е научил да се сдържа и да се изпуска, само когато стигне до тоалетната.



Цитат на: danielm - 19.03.2016 21:38Червените се пият сутрин ... жълтите вечер, .. ама редовно!!! Щото като спреш Авгус, Декември и Март става страшноООО ...
Мога н руски, на амглийски, на искпански (т.е 70-80% от хората пофорумите на земята ще ме раберат) .. - все си е ТОТАЛ ... тотална щета, за пълна провизия.Хардуера се е прецакал.
Пробвай с рефреш. смени хаповете, доктора ...
Аз познавам много... , дето гаджата им помогна. Сами си я гледат ... и бухат яко химия и желязо в корените. До прозореца. или на крадени фарове. с малко макро и много микро. и пепел. без керамика. прави чуДесА ...
Определено обаче явно си добър .. ганджата ти ЯВНО е много силна.
Ама на 100% не  е червена

Виж, ганджа не съм опитвал през живота си. Цигарите ги отказах преди 26 години - от тогава не съм се докосвал до запалена цигара. Алкохол не съм лизвал от девет години, хапове не пия - дори и витамини, въпреки че съм имал и витаминни периоди. Дори и аспирин не пия, нито аналгин - глава не знам как боли, защото не ме е боляла никога през живота ми. Ако някой в тоя форум може да се похвали с такива параметри, нека да се обади - ще му повярвам.
Не знаеш с кого говориш, момче. Това че съм благоволил да ти давам безплатен акъл, би трябвало да се тълкува като филантропия от моя страна. Нали знаеш кои са филантропите?

danielm

13.30 Слънцето огрява сградите, слънчево. По-светло на 1/2 метър от прозореца няма да стане!
НЛО си точно там.
И си прав, нищо не означава. Провокирах те с предишната ти глупост, щото това със снимката е точно толкова голяма като тази:
Цитат на: iuli - 15.03.2016 12:05

В мрачен ден, на северен прозорец (където слънцето не свети пряко никога, дори и по два часа на ден), ако точно до прозореца светна с икономична крушка от двадесет вата и съм закрил крушката с една книга, за да не гледам пряко в нея, крушката почти не се усеща, дали е светната или не е. За мене това означава, че възможно най-слабата дневна светлина е по-силна и от най-силната електрическа.

Време е за "пустинна буря".

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2F2qjjaf5.jpg&hash=d4c96eee416481b879c5547635fcef7bbdda5f14Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!Re: Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

evgeni200

iuli, децата ще ни се смеят, че смятаме това !!!!!
10 000 - 25 000 lx - дневна светлина, на сянка;
60см х(умножено) 120см =(равно) 0,72 м2
6 лампи 36 W - всяка 2300лумена свалил съм около 20% на лампа
6 х 2300 = 13 800 лумена на  0,72 м2

Сигурен съм, че можеш да го преизчислиш към един квадратен метър.

На директна слънчева светлина аз не мога да поставя нито един от парниците поради високата влажност и реалното сваряване за 5 минути на всичко вътре в него.

Нещо което ще ти е интересно:
LCP (Light Compensation Point) това е точка на компенсация на светлината - минимално необходимата при, която темпа на растеж превишава темпа на загиване на клетки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fio20hln1t%2FUntitled_1.jpg&hash=49dc11e8f381ad22048f7f74319db9186127062a

Целия превод е на форума  :-)

iuli



Цитат на: danielm - 20.03.2016 13:39
13.30 Слънцето огрява сградите, слънчево. По-светло на 1/2 метър от прозореца няма да стане!
НЛО си точно там.
И си прав, нищо не означава. Провокирах те с предишната ти глупост, щото това със снимката е точно толкова голяма като тази:
Време е за "пустинна буря".


Абе нещо взех да не те разбирам, какво и защо ми казваш. Освен че пак си качил една снимка. Хубава ти е гледката от блока - тва насреща в далечината наподобява малко вулкана Фуджияма. Мойта е малко швейцарска. Имам и един Атласки кедър в двора си. Ама няма да ти ги снимам, щото нямам апаратче.


Публикациите са слети: 20.03.2016г 16:04ч

Цитат на: evgeni200 - 20.03.2016 14:10
iuli, децата ще ни се смеят, че смятаме това !!!!!
10 000 - 25 000 lx - дневна светлина, на сянка;
60см х(умножено) 120см =(равно) 0,72 м2
6 лампи 36 W - всяка 2300лумена свалил съм около 20% на лампа
6 х 2300 = 13 800 лумена на  0,72 м2

Сигурен съм, че можеш да го преизчислиш към един квадратен метър.

На директна слънчева светлина аз не мога да поставя нито един от парниците поради високата влажност и реалното сваряване за 5 минути на всичко вътре в него.

Нещо което ще ти е интересно:
LCP (Light Compensation Point) това е точка на компенсация на светлината - минимално необходимата при, която темпа на растеж превишава темпа на загиване на клетки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fio20hln1t%2FUntitled_1.jpg&hash=49dc11e8f381ad22048f7f74319db9186127062a

Целия превод е на форума  :-)

Тоя път ме утрепа, наистина. За което ти благодаря, както и за таблицата. Но по-скоро ме и остави в сериозно неведение. Първо като погледнах лумените дето си ги написал на лампа и си викам "Тоя откъде ги взе тия лумени. Отидох да си погледна крушката, дето я смятах преди малко за 85 лумена и гледам - на нея пише 1200лумена.

Тогава отидох да гледам внимателно първоизточника на моето заблуждение "Декоративно рибовъдство" на Марк Махлин. Там пише:

"Осветеността на предметите се измерва в луксове. Осветеността е 1 лукс, когато върху повърхност 1 м2 перпендикулярно пада равномерно разпределен светлинен поток със сила 1 свещ на разстояние 1 м. Лампа от 25 свещи създава осветеност от 25 лукса на разстояние 1 м.

Лампа от 25 свещи през 1980 година означаваше с нажежаема жичка от 25 вата. Така ли беше или съм грешка? А двадесетватовата икономична е приравнена на опаковката на 85 вата с нажежаема. Кво требва сега да мисля?

П.П. Ще ми кажеш ли къде е целия превод на тая книга?

Публикациите са слети: 20.03.2016 16:20

danielm, виж къв кон си имам:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2F3.bp.blogspot.com%2F-yIukkvgJm94%2FUjBSwxBeLqI%2FAAAAAAAAiuA%2FgFn8sesSagA%2Fs640%2F%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25BD.jpg&hash=697b384b1d44aeb7697ff3e89ea7b13fd0e2a12a

evgeni200

уф, тази формула ти я цитираш няколко мнения по горе:

1 lx = 1 lm/m²

lx - лукс
lm - lumen

Формулата е вярна.
Ако и в другата ти тема за керамиката погледнеш или прочетеш някъде, че когато се стигне до създаване на анаеробен слой под аеробния с бактерии именно той почиства керамиката или отпушва порите вече ще започнем и да се разбираме.

Защо това се получава в течаща вода?!
Сигурен съм, че ще намериш отговора  *DRINK*

Публикациите са слети: 20.03.2016 16:31

Тази тема тотално я напълнихме със спам а ми беше любима някога!
iuli, не го приемай като забелешка, но ако има нещо за дискутиране май в нова тема е по-добре.

iuli

Цитат на: evgeni200 - 20.03.2016 16:21
уф, тази формула ти я цитираш няколко мнения по горе:

1 lx = 1 lm/m²

lx - лукс
lm - lumen


Конят е спам наистина, ама е хубав. А иначе избистрянето силата на светлината не е спам.

Формулата аз я цитирам, ама какво е "лумен" в нея не е дефинирано. Дефиницията за "лумен" на Марк Махлин се различава от тая в уйкипедия и на други места.

evgeni200

Дори е формулирано правилно!!!!
Пак те цитирам:
Един лукс осветеност се създава от светлинен поток един лумен, падащ върху повърхност един квадратен метър.

Ако моя капак го повдигна с един метър осветеноста ми пада на половина, което пък е вярно за разпространение на светлина във въздух, една друга формула.
Обаче тогава ще освети по голяма площ.

Формулата е точна не я мисли

iuli

Евгени, появява се още един проблем, дето не ми е ясен. И тоя път причината не е в Марк Махлин, а е в това което си постнал ти. Твоята светлина от шестте ти лампи дава около 20 000 лукса. А таблицата, дето си я дал указва, че на най-светлолюбивите растения пределният максимум на светлината е 8 000 лукса.

Similar topics (5)

57206

Започната от svere


Публикации: 3
Прегледи: 1651

6479

Публикации: 12
Прегледи: 4260

22199

Публикации: 4
Прегледи: 3368

50127

Публикации: 6
Прегледи: 2596

48784

Публикации: 1
Прегледи: 16474