• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
04.05.2024 08:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тема за всички начинаещи с проблеми.

Започната от onyxman, 20.09.2008 18:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

alesssxxx

Искам да попитам дали може да съжителстват бета,трихогастер,гупи,скаларии,цихлид.

Bolta

Цитат на: alesssxxx - 01.09.2010 18:58
Искам да попитам дали може да съжителстват бета,трихогастер,гупи,скаларии,цихлид.
Обема на аквариума ти (65 л.) мисля , че е малък за скаларии .
Бетата може да тормози гупите (особено мъжките ) .
А какъв е тоя цихлид , който си споменал ?

alesssxxx

Pseudotropheushttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi56.tinypic.com%2F29opon7.jpg&hash=8b6daa600d4289851c47b762231bb909e2c188b7
: 01.09.2010г 19:07ч
Предложи ми ти някакво съчетание от риби за този размер аквариум.
: 01.09.2010г 19:07ч
А бети с трихогастери

Bolta

Това е африкански цихлид от езерото Малави . Те се гледат на групи в съчетание с риби от същият хабитат .
За лабиринтовите риби (трихогастери и бети) не знам много , защото не съм гледал ( е гледал съм преди години като ученик , но това не се брои) , така че трябва колегите да кажат .
Иначе за този литраж (ако нямаш много опит в хобито) можеш да си гледаш живородки например + няколко коридораса , може и анциструс .
Друг вариант - щом цихлидите те влечат ... 1 чифт цихлиди джуджета + някакво пасажче от неони (15-тина броя), разбори и др.

alesssxxx

Мисля да си засадя ето тези растения Лимнофила , Ротала , Бликса , Анубиас , Роголистник , Явански мъх . Какво мислите?

vasso

Цитат на: koko7 - 01.09.2010 17:26
Ето размерите и продълдължавам да мисля как да го направя
Ако махнеш тези хилави крачета от раклата и я сложиш директно на земята ще може доста голям товар да поеме. Аз бих използвал пространството от тези витринки.  :-)

alesssxxx

Какви осветителни тела ще са ми нужни ( калко голями , каква марка , какъв волтаж , колко пари са и някой ако знае магазин в Перник от кадето мага да си взема всичко това ) за аквариума ми от 65 литра , размерите са 80 - 40 - 20 (д) (в) (ш) .

GVcH_vt

Ами прочетох, че ще слагаш растения тогава задължително трябва да имаш осветление. Въпроса е колко вата ще можеш да сложиш ако ще гледаш по-малко растения ще минеш с 0,5w на литър като за твоя аквариум около 30 вата (можеш да сложи една пура 24w, но ако ще гледаш доста растения ще ти трябва около 0,8w та дори и 1w на литър (аз съм с 0,9w на литър, но имам малко проблеми с водираслите но се надявам да ги овладея) можеш да сложиш 2х24w луминесцентни пури. За пурите: аз съм с две на Sylvania едната е Gro Lux другата е Aquastar (специялизирани са за растенията светлинния спектър които излъчват се доближават до спектъра на слънчевата светлина. Разбирасе някои от по компетентните тук може и да ти помогнат повече. Аз съм още новак :) Можеш да си направиш самоделен капак с осветление аз лично си направих един според тази статия - http://aquariumbg.com/statii.php?statia=73 (самоче използвах ПВЧ вместо ламинат)

Luton

Поради отлепяне на едната страна на старият ми аквариума, преместих в друг всички риби и растения .
Всичко си беше нормално, аквариума ми е около 200 литра, днес обаче реших да сложа и канистър
(преди бях с вътрешен но доста мощен и проблеми никога не съм имал)
Пуснах го и днес цял ден рибите са в единия ъгъл на куп(не бях виждал такова нещо преди)
Оставил съм и стария филтър да работи успоредно с новия! Не съм тествал водата, но едва ли е от това!
Стресираха ли се рибите и изобщо някаква идея, що за случка е тази!

Да, нещо става...една жертва имам вече!!

Ето и параметрите на водата:
NO2 -0
NH3/NH4-2mg.l
PH-7,8 това предполагам че не е вярно(теста е за соленоводен)

raiko

Да не се е получило прекалено силно движение на водата при работата на двата филтъра и рибите да са се събрали на куп в някоя "мъртва" зона, където е по-слабо движението на водата?

Luton

Жертвите вече са пет с тенденция да се увеличът.  :-( Като гледам поне още толкова :-(

До сега сменявах вода, 70% може би и малко от горе. Знам че е много ама така мисля че е добре.....
Изключих канистера, работи само вътрешният, след смяната на водата рибките са чуствително по-добре.
Определено не е от не-работещ цикъл, това показват и тестовете!
Единственото обяснение е че съм вкарал нещо от чисто новия канистер. Утре ще го отворя, да вида какво ще измисля.
Такова чудо не ми се беше случвало. Добре, ако остане някоя риба :-(, или се очертава здраво пазаруване :-)

За лаптопа и подгизването му няма да Ви обяснявам. Каква вечер?! Да му.........

Та дайте някоя идея от какво може да е?

Райко, предполагам че имаш право, оказва се че съм взел доста по-голям 1400 литра на час за аквариум 200литра.

Alexfield

Аз съм пускал 1400 л/ч канистър на 100 литровия аквариум. Разбира се, паралелно с него си работеше и основния вътрешен филтър 450 л/ч. Така изкараха близо 2 месеца докато направя един голям аквариум. Течението беше като центрофуга. Жертви не съм имал.
ЦитатNH3/NH4-2mg.l
Това е силно притеснително. Как се е получило при работещ азотен цикъл? Възможно ли е някой от пълнежите на новия канистър да изпуска NH3/NH4 с цел захранване на нитрифициращи бактерии за завъртане на азотния цикъл?

Колкото до силното течение: Нормално е в началото рибите, които не са живяли на силно течение да седят в някоя "мъртва зона" - мястото с най-слабо течение в аквариума. Постепенно ще свикнат с новото течение и ще започнат да щъкат нормално.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Luton

Възможно ли е някой от пълнежите на новия канистър да изпуска NH3/NH4 с цел захранване на нитрифициращи бактерии за завъртане на азотния цикъл?
Какво точно имаш предвид?

Alexfield

Просто предположение: Пълнеж за канистъра, който е богат на амоняк за храна на нитрифициращите бактерии и така по-бързо да завърта азотния цикъл.
Просто не мога да си обясня високото съдържание на NH3/NH4 при работещ азотен цикъл. Все от някъде трябва да се е появил амонякът, при това в количества достатъчно големи, че работещият филтър да не смогне да разгради бързо. Ти освен канистър с пълнежи нещо друго слагал ли си? Защото, ако не си, най-вероятно този амоняк да е излязъл от пълнежите.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Luton

Нищо друго не съм слагал, аквариума си работеше перфектно и никога преди това не съм имал подобни проблеми.
Пуснах филтъра, и след няколко часа започнаха проблемите, определено нещото което ми отрови рибите е от филтъра!
Направих му снимка преди да го пусна, ама едва ли може да помогне с нещо!
Благодаря все пак за вниманието, Alexfield.

Similar topics (5)

17707

Публикации: 5
Прегледи: 3867

5364

Публикации: 3
Прегледи: 2845

9722

Публикации: 17
Прегледи: 6660

19239

Публикации: 4
Прегледи: 4821