• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Агресивни макроподи

Започната от thecreater, 02.11.2009 13:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

thecreater

02.11.2009 13:24 Last Edit: 11.04.2013 15:11 by Desmoria
Купих си в събота макроподи - мъжки и женски...2 броя. Албиноси.
И ги пуснах в общия аквариум нямаше, ме известно време и после като ги видях....
Мъжката (мъничка) бета, тъкмо започна да и растат плавници и сега цъфнали...
Мъжката молинезия и тя е малка с цъфнала опашка.
Скалариите които до сега бяха царете на аквариума, не смеят да се дървят много на макроподите.  Абе от щастлив аквариум се превърна в... мани.
Аквариума е 120л. 4 скаларии 3 малинезии  2 калихтис и малки бети 3-4 броя,
а да и двата макропода.  В какво се забърках....? Ще свикнат ли, или някой ако иска да ги
разменим?

walkabout

Няма да свикнат. Макроподите са побойници, особено спрямо бети и себеподобни. По-добре ги извади от аквариума преди да са нагризали всички риби.
Аз имах два макропода и ги държах заедно, дадох ги на една приятелка да ги гледа, докато отсъствам и като се върнах единия беше с изгризана до кокал опашка. Естествено след няколко месеца пак му порасна, ама не си е работа.

thecreater

Тогава разменям двойка макроподи за трихогастер или растения...

BOJO

Запази си макроподите. Много интересни рибочета са. Сега установяват иерархия. След като приключат само ще демонстрират превъзходсво.
Сигурен ли си че са двойка? Ако си уцелил двама мъже ще има сериозна битка.

Верно са побойници и са агресивни рибочета, но като ти гледам рибочетата тези са едни от най интересните които имаш.


vancho

аз имам 2 трихогастера на по година и половина - доста по-едри от тези в магазина , при тях имам 12 расбори и 2 цихлиди  и сомчета коридорас, ако евенруално ги разменим  дали няма да си хапват от мойте риби .
пп трихогастерите са сини и са двойка
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2F0D%2FA6%2F217a39d745860da6.jpg&hash=5fe066531989cb1b9795f8b72dfcc2e62814c0f0

walkabout

Мисля, че ако не ги хапват, поне ще ги тормозят. Моят макропод като опитах да го пусна в големия аквариум започна веднага да преследва отоцинклусите и анциструсите (единствените обитатели по това време). А и в описанието пише да се гледа с поне равни по размер риби. Пробване е най-сигурният метод да разбереш, но според мен ще ги тероризира.
Аз на моя 'убавец съм му направил един нано-аквариум от 15л. с камъни и растения и му се радвам много.  *THUMBS UP*

thecreater

Макроподите се мъжки и женски. Женската е спокойна и почти с никой не се заяжда.
От вчерашните наблюдения мъжкия повече се перчи от колкото да напада. Страното е, че едната скалария която, беше шефа на аквариума го отбягва и гони другите по-малки.
Другата скалария която е по скромна, почти не му се плаши. (Все пак никой не го напада)
Май единствения пострадал е мъжката бета която е малка все още, но горкия е цъфнал яко.
Вече се крие доста. На истина си изграждат йерархия...
Мислех за малък аквариум, но той в момента е с една по-голяма мъжка бета...

BOJO

Цитат на: thecreater - 03.11.2009 10:20
Макроподите се мъжки и женски. Женската е спокойна и почти с никой не се заяжда.
От вчерашните наблюдения мъжкия повече се перчи от колкото да напада. Страното е, че едната скалария която, беше шефа на аквариума го отбягва и гони другите по-малки.
Другата скалария която е по скромна, почти не му се плаши. (Все пак никой не го напада)
Май единствения пострадал е мъжката бета която е малка все още, но горкия е цъфнал яко.
Вече се крие доста. На истина си изграждат йерархия...
Мислех за малък аквариум, но той в момента е с една по-голяма мъжка бета...


Независимо от размера си бетата се е опитала за запази мястото си. Усетила е заплахата. Затова е и пострадала. Малката скалария не е заплаха за макропода и той няма да и обърне никакво внимание. Вече явно и голямата скалария си е научила урока.

Като храниш разсипвай храната на две места. Не повече храна, а просто на две места по малко храна. Така няма да има скупчване на едно място за храна и навлизане в личното пространство.

Когато имах мактроподи, дойдоха първите ми цихлиди бебета и нямаше каде да ги сложа. Пуснах ги при макроподите. Цихлидите веднага завзеха аквариума. Макроподите отстъпиха на бебетата след битка в която доста бяха пооръфани.

thecreater

Божо, колко са били големи цихлидите и какви цихлиди по точно?
Питам защото си купих хаплохромиси и скоро ще ги пусна в нов аквариум, мога ли при тях да пусна макроподите?Рибетата са малки още... около 2-2,5 см. 

kolaksazov

Поне няма да имаш от малките паразитни охлювчета.

dok70

Цитат на: thecreater - 11.12.2009 16:50
Божо, колко са били големи цихлидите и какви цихлиди по точно?
Питам защото си купих хаплохромиси и скоро ще ги пусна в нов аквариум, мога ли при тях да пусна макроподите?Рибетата са малки още... около 2-2,5 см. 
Ако макропода е на размер 10-ина см., ще съжаляваш!
Особено в малък аквариум.
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

thecreater

Макроподите са в 120л. аквариум и горе долу добре съжителстват с другите риби така че за сега остават така.  Любопитно ми е лесно ли се реазмножават макроподите?

BOJO

Цитат на: thecreater - 11.12.2009 16:50
Божо, колко са били големи цихлидите и какви цихлиди по точно?
Питам защото си купих хаплохромиси и скоро ще ги пусна в нов аквариум, мога ли при тях да пусна макроподите?Рибетата са малки още... около 2-2,5 см. 

Цихлидите бяха Метриаклима Есдирае Ред, т.е М'буна. На размер бяха точно толкова 2-2.5 см. Макроподите бяха по 8-9 см.
Мисля обаче Док е прав. АКо макроподите са големи, възможно е да имаш ядове поне в началото.
Хаплохромисите са доста по спокойни от агресивните Мбуна, но като пораснат ще трябва да ракзраш макроподите. Мойте Хап претрепаха змиорката този уикенд. 

Какви хаплохромиси взе?

thecreater

Хаплохромис сп 44. Днес напълних бъдещия аквариум. 6 броя са. Струва ми се, че са малко но... това май е за раздел цихлиди...

BOJO

Ами не , не мисля че са ти малко рибочетата. При добри условия ще станат по 10-15 см.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.cichlids.com%2Fp%2F450x600%2F90cf0ac46c0f5396ef77761ea7922a64.jpg&hash=c20ccc03df34dd57f645eca8811a3cbdeae2dec3





Similar topics (3)

13513

Публикации: 14
Прегледи: 9010

11835

Публикации: 9
Прегледи: 20403

55344

Публикации: 1
Прегледи: 2316