• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво дъно да изберем за аквариума?

Започната от Dred, 28.05.2004 22:21

« назад - напред »

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

grigor nakov

Цитат на: dafil - 11.02.2012 22:44
Речен пясък с фракция 2-4мм и си шести номер :-)


наи добре е кварцов пясък с фракция - 0,16 за да не остава храна и да загнива,също така рибите по лесно си я намират ;-)

zariio

Цитат на: 6ebeka - 11.02.2012 23:28

наи добре е кварцов пясък с фракция - 0,16 за да не остава храна и да загнива,също така рибите по лесно си я намират ;-)

И ако нямаш риби дето да го ровят отвреме навреме и без циркулация в него става като бомба.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bat

Благодаря, момчета, обаче сега вече наистина ме объркахте. Един казва 4, друг - 0.16, и все още не съм наясно какво ми трябва за дъно. А рибки дето да ровят в пясъка ще има - Коридораси пигмеи, нали точно заради тях се чудя каква да е настилката.

jikosasa

ползвай фракции с различен размер - по-ситни за рибките и по-едри за растенията. Раздели ги в зависимост от пейзажа, който искаш да постигнеш - например полянка от ситни песъчинки на преден план, в които да се ровят рибките. Или друго. Раздели ги с нещо - с растенията или с камъни, или тераса, или клон...

lubo89

Онзи ден си купих "кварцов" грунд  (като трябваше да са с размери 3-5, а според мен са малко по-големи....) от един склад който видях, че се използва от колегите във форума. Въпроса е че вътре между кварца има и доста варовикови камъчета, общо имам 20 кг грунд за 200 литров аквариум. Направих 1 тест на водата за pH KH i GH като pH e около 7, но интересното е ,че това което се появи като цветове на KH и GH ги няма изобщо на опаковката като цветове.  :-D тестовете са DAJANA 3 в 1. Основното ми питане е: голям проблем ли е наличието на 200- 300 гр. варовикови камъчета при 200л. *DRINK*
п.с. стартиран на 02.05.2013 

Nikiengi

Зависи какво ще гледаш, ако е за цихлиди няма проблем, но ако ще е растителен не е добре да ги има, но как разбра, че са варовикови?

Асен Евгениев

Цитат на: lubo89 - 02.05.2013 17:37
голям проблем ли е наличието на 200- 300 гр. варовикови камъчета при 200л.
Не.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

lubo89

Няма да е изцяло растителен, а разбрах по външен вид, по-порестата структура и в основната им част белия цвят. За мое съжаление имаше дори остатъци от боя може да е било и мазилка, но след преравяне на всичките 20 кила вече на 80% са премахнати боклуците. (скъсиха ми се нервите)  *THUMBS UP*
И все пак странните показания на тестовете за първо мерене дали имат логично обяснение?

Георги

ЦитатИ все пак странните показания на тестовете за първо мерене дали имат логично обяснение?
Предполагам искаш да кажеш, че според теста kH и gH са нула?
Ако си в София или друг район с много мека вода е нормално. Първият път, когато си мерих kH с реактив си помислих, че са ми продали менте.

lubo89

Цитат на: Георги - 03.05.2013 16:06
Предполагам искаш да кажеш, че според теста kH и gH са нула?
Ако си в София или друг район с много мека вода е нормално. Първият път, когато си мерих kH с реактив си помислих, че са ми продали менте.
В Пловдив съм. Тук до колкото имам наблюдения е твърда водата. кН и gH при наличието на зелена графа на опаковката на мен резултата ми е син. И при от жълта до кафява графа резултата ми е тъмно кафяво. Предполагам така няма как някой да отгатне, но все пак за мен беше изключително странно.

hunter

Изчетох тази тема и особено интересно ми се стори използването на торф, пръст от саксии и тн. Обмислям нов аквариум и за това реших да пиша тук. Понеже със фирмен грунд много ще се завиши бюджета и реших да разчепкам темата ако не възразите. Набавил съм си от р.Велека пясък и ситен и по-едър. Скоро ще го пресея както прочетох най подходящия за отглеждане на растения е 2.5 до 5мм. Искам да го направя на пластове и там се появява първия ми въпрос. Как ще е по-добре първо 4-5мм и после 2-3мм. или обратно. Предполагам малкия да е отгоре за да може да се захванат по-добре растенията като елеохарис със фини корени. Това което ме притеснява е да не се получи недостиг на кислород за бактериите в гунда от по ситния ако е отгоре. Ще има и камъни за хардскейп и ми се ще да насипя около тях със ситното 2мм. Другия ми въпрос е дали изобщо има смисъл от едро и ситно или направо да слагам само ситно. Но като съм гледал клипове как първо слагат подхранката за грунда после запечатват с по-едро и накрая слагат ситно ми се ще и аз да го избачкам по тази схема. Другия ми въпрос е какво да сложа отдолу за подхранване на грунда с макро елементи и желязо. Тази процедура която Равен беше писал със попарването на торф дали е добра идея понеже ще гледам и риби във въпросния аквариум. Гледах и Manado ама ми идва дебело като цена като си сметна всички разходи. И за това питам какво мога да добавя и запечатам с грунда? Защото на сегашния ми аквариум мисля че точно това му е проблема за да не се развиват добре растенията а именно грунда. Сега пак съм със речен но не е пресят а смесен и ми се струва че е ацки беден на хранителни вещества. И като добавям само във водата микро и макро нищо май не правя.

stanislav89

Има тема за многослоен субстрат. Разгледаи я може да ти е полезна
http://aquariumbg.com/statii.php?statia=120

hunter

Благодаря ще погледна  *thanks А някой пробвал ли го е и какви са мненията за тази пемза? И от къде може да се намери че като пиша в нета ми излиза само такива глупости за крака  *ROFL* Писах и за пемзов пясък ама пак нищо.

_Kirilov

Грунд като JBL manado- с фракция 2-5мм ще има ли проблем за гледане на  дискуси

stanislav89

Не, има доста клипчета с дискуси и този грунд. Може да разгледаш в ютуб.

Similar topics (5)

39273

Публикации: 5
Прегледи: 4561

742

Публикации: 10
Прегледи: 5470

26110

Публикации: 1
Прегледи: 1911

23093

Публикации: 2
Прегледи: 2546