• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Още един новобранец - първи опит

Започната от broto, 18.07.2023 10:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

broto

Здравейте и от мен,

от известно време чета форума ви и дойде и моя ред да направя първи опит в акваристиката. Може би от факта, че като малък баща ми гледаше рибки или от това, че "малкия" искаше аквариум с рибки, или може би така е трябвало да стане моя първи опит вече е факт. Аквариума е 26л, за някои вероятно е малък, но на мен ми се струва "добър" размер.
Не ме питайте за разстенията, отидох на пазара в Надежда, харесах ги и ги взех на принципа: ниски за преден план, средни - за среден и високи - за заден. Взех 10 червени неона, 4 тернеции и 2 сомчета. Мисля, че това е максимума от рибки, който поема аквариума.
Имам подготвен нагревател с настройка от 25оС, разбира се сега не го ползвам, по-скоро се чудя как да охладя водата, защото достига около 28-29оС. Лампата ми е подвижна - мисля, че е 6W лед и свети директно в аквариума 4 часа с настроен таймер, но индиректно може би час-два, филтъра май беше китайски - размера май не съм го уцелил, прави голямо течение в аквариума и е доста шумен.

Друго не се сещам на този етап освен, че съм отворен за всякакви критики и препоръки.

На този етап мисля, че ми трябват следните неща и моля за препоръка от къде да ги взема:
- гръбче на аквариума - все още не мога да реша как да изглежда ...;
- модел/марка на безшумен филтър спрямо моя обем вода, защото искам скоро да сменя моя.

Слагам няколко снимки - от началото и след пускане на обитателите  *DANCE*

mushroom

Здравей колега и добре дошъл в хобито.
Имам тук един въпрос аз, колко време мина между слагането на растенията, пълненето на аквариума и пускането на рибите?
Относно филтъра, би трябвало да има флейта вътре в комплекта. Монтирай я и я насочи да прави течение леко нагоре и по дължината на аквариума. Също така махни маркуча. Няма страшно, че няма да има балончета. Така би трябвало шума значително да намалее.
Иначе фона ти е супер ако питаш мен. Тези неизмазани тухли. ( - :
Лампата може да я направиш да свети към 6-7-8ч.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Здравей mushroom,

и благодаря за бързия отговор. Всичко стана в рамките на няколко часа. Не съм правил азотен цикъл, защото имах вода от друг аквариум и налях нея направо. Нова вода не съм наливал.
Самата помпичка има флейта. Слагах я на дългата страна на аквариума, но прецених, че така няма да прави достатъчно въздух (балончета, кислород) за рибите и я махнах. Без маркуча големия шум изчезва, но си остава бученето. Някъде четох, че китайските филтри (а моя е такъв) са шумни и найстина се чува едно бучене от него.
Тухлите са супер, макар и доста разправии да отнасям за тях вкъщи :-D, но ... не ми се връзват с подредбата на аквариума. Мислех за син фон, за бежав фон, и май клоня за фон тип пясъчни дюни или постинен пейзаж. Нещо светло мисля, че ще отива. 
Времето на светене на лампата ще го коригирам, но ме притеснява температурата на водата.

kstoilov

Здравей,
Охлаждането на водата е проблем в това време. Виждам, че си без капак. Отдалечи лампата отгоре да не нагрява и тя. Повече от това едва ли може да се направи нещо смислено при високи околни температури. Освен ако не пускаш климатик в стаята. Поне това са моите наблюдения.
Темата за климатик за аквариума едва ли ще ти е интересна при този обем.  А и той ще е пъти по-скъп от всичко останало.
Високата темп е по-скоро проблем за растенията и в твоя случай за сомчетата.

За филтъра - има и някои китайчета, които не са много шумни за този тип филтри, но трябва да пробваш на място.
Аз залагам на немското, има и вътрешни качествени, за малки аквариуми.

broto

Благодаря kstoilov,

можеш ли да ми дадеш примери за филтрите с конкретен модел/марка?
За охлаждането предполагах, че не само на мен е проблем, но все пак исках да питам. Лампата е ясна, въпреки, че почнти не грее аз я слагам в повечето време да е индиректна - свети в стената и така осветява и самия аквариум.

Снощи забелязах бели мъхове почти по цялото дъно. Прилича на мухъл, може да е остатъчна храна, но моля  за вашето мнение. сутринта смених 1/2 от водата и се опитах да извадя с маркуча тези бели "пухове", но повечето са около разстенията и не позволява да се дръпне директно. Питането ми е има ли рибка/охльов или друго животинче, което да се грижи за чистотата на дъното, защото явно тези сомчета не се справят  :(

mushroom

Здравей отново,
добре за водата може, макар и бактериите да са във филтъра. И дано да си темперирал рибите преди да ги пуснеш.
Не мога да видя нищо специфично от снимките, но може да пуснеш сомчета анциструс (за стъклата и растенията) и/или коридорас за дъното. Има и други сомчета, но ти си ограничен от пространство. Тук може би по-подходящо е да пуснеш охлюви. Ако не те дразнят разбира се.
Немските марки филтри дето се сещам са Sera, Tetra и Eheim. Макар и да се съмнявам да се произвеждат в Германия.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Првет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.

6 Вт не знам дали ще стигне за ниските растения. За тях ще ти трябва и CO2.

Белите пухове може би са някаква бактериална колония, с която сомовете би трявало да се справят.

Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

broto

Благодаря mushroom,
Филтъра не го почистих, а може би трябваше. Водата я бях налял в една туба от 10л снощи, така че е темперирана.
Моите сомчета обикалят стъклата, филтъра, растенията и корените, но без дъното. Дори не знам какви са :( Ако ще се справят коридорасите ще опитам още днес да взема две. Надявам се да не се бият с моите.
Нямам нищо против охлювите, но не знам какви да потърся?
Ще разгледам за филтрите, благодаря.

ЦитатЗдравей отново,
добре за водата може, макар и бактериите да са във филтъра. И дано да си темперирал рибите преди да ги пуснеш.
Не мога да видя нищо специфично от снимките, но може да пуснеш сомчета анциструс (за стъклата и растенията) и/или коридорас за дъното. Има и други сомчета, но ти си ограничен от пространство. Тук може би по-подходящо е да пуснеш охлюви. Ако не те дразнят разбира се.
Немските марки филтри дето се сещам са Sera, Tetra и Eheim. Макар и да се съмнявам да се произвеждат в Германия.



Благодаря NO CARRIER,
нямам желание да усложнявам системата с вентилатори, просто ми беше интересно дали проблема е само при мен.
На този етап СО2 не планирам да ползвам. Каквото стане, нямам цел, която да постигам на всяка цена. Ако не се получи с ниските растения просто няма да ги има :)
Не знам какво е това "бялото", но не мисля, че трябва да го има. Моите сомчета го подминават. Не им харесва явно.


ЦитатПрвет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.

6 Вт не знам дали ще стигне за ниските растения. За тях ще ти трябва и CO2.

Белите пухове може би са някаква бактериална колония, с която сомовете би трявало да се справят.

Успех!

mushroom

broto,
чакай, чакай бро ( - :
Първо дай една снимка на твоите сомове. Коридорасите са много социални и се препоръчва да са в група от по 6-8-10 броя. Така че не бързай.
Второ това че не си изчисил филтъра е правилно и направо бонус за стартирането.
Трето темпериране на риби не е само до температурата. Тъй като всеки аквариум е собствена екосистема със собствени параметри. Тук повече имах предвид да сложиш рибите с тяхната вода от магазина в съд. След което почваш бавно(през 5-6 минути) да доливаш вода в този съд от твоя аквариум. И така 20-30 минути. След което да пуснеш рибките в твоя аквариум. Аз го правя без водата изсипвам ги в кепче над мивката и ги слагам след това в аквата.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Разбирам... в такъв случай по-скоро не съм темперирал рибите. Изсипах ги заедно с тяхната вода във водата, с която бях напълнил аквариума.

Това е единия от двата ми сома  :)

kstoilov

Цитат на: NO CARRIER - 19.07.2023 10:23Првет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.


Здравей,
Имаш ли личен опит от това?
Както е тези дни, ако в стаята е 28-30 град, няма как водата да стане с по-ниска температура от тази с вентилатори.
Вентилаторите биха помогнали например за по-бързо охлаждане през нощта, когато температурата навън спада. Но напротив, през деня ще затоплят по-бързо водата, която е температурно по-инертна от въздуха.
Питам, защото също и според мен вентилаторите са излишна разправия, но знам ли. Освен да отведеш топлината от лампите, ако са над водата.
Затова аз в големите жеги си пускам климатика - за мен, и за рибите

kstoilov

За това бялото - спомням си, че при нов аквариум и при мен се появи такова. После само си изчезна. Ако те дразни, може да опиташ ръчно да ги махнеш. Но знам ли пък дали не е полезно...
Съветвам те да изчакаш седмица, две. Все пак аквариума ти е чисто нов.

NO CARRIER


Цитат
ЦитатПрвет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.


Здравей,
Имаш ли личен опит от това?
Както е тези дни, ако в стаята е 28-30 град, няма как водата да стане с по-ниска температура от тази с вентилатори.
Вентилаторите биха помогнали например за по-бързо охлаждане през нощта, когато температурата навън спада. Но напротив, през деня ще затоплят по-бързо водата, която е температурно по-инертна от въздуха.
Питам, защото също и според мен вентилаторите са излишна разправия, но знам ли. Освен да отведеш топлината от лампите, ако са над водата.
Затова аз в големите жеги си пускам климатика - за мен, и за рибите
Проста физика е, и да, имам опит. У дома бях сложил два вентилатора да духат под ъгъл. Даже някъде има и снимки из форума.

Температурата пада с няколко градуса в следствие на изпарението, предизвикано от движението на въздуха.

https://www.google.com/search?q=why+fans+over+the+water+lowers+temperature&client=firefox-b-d&ei=08a4ZPLjFM-Mxc8P5JaisAU&oq=why+fan+over+the+water+lowers+temperature&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiKXdoeSBmYW4gb3ZlciB0aGUgd2F0ZXIgbG93ZXJzIHRlbXBlcmF0dXJlKgIIAjIIECEYoAEYwwQyCBAhGKABGMMEMggQIRigARjDBEjZKFCfDljYE3ABeAGQAQCYAXygAdUCqgEDMC4zuAEDyAEA-AEBwgIKEAAYRxjWBBiwA8ICChAhGKABGMMEGAriAwQYACBBiAYBkAYI&sclient=gws-wiz-serp
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

broto ти си имаш чистач за повърхностите. Това трябва да е златен анциструс.
Изчакай месец както те е посъветвал колегата kstoilov.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Благодаря mushroom,

Прави ми впечатление, че водата е леко мътна с бял оттенък и плуват разни частици от белите"пухчета". Мога да се опитам да снимам довечера. Също забелязвам, че на някои неонки хрилете са им зачервени повече от на другите.
Освен белите "пухчета" по дъното другите две неща трябва ли да ме притесняват?

Similar topics (5)

12929

Публикации: 6
Прегледи: 7533

5118

Започната от tishovsx


Публикации: 15
Прегледи: 9894

57804

Публикации: 6
Прегледи: 5299

14822

Публикации: 1
Прегледи: 3768

9289

Публикации: 55
Прегледи: 36962