• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Още един новобранец - първи опит

Започната от broto, 18.07.2023 10:51

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

morriddin

Два пъти на ден е твърде много храна.
Моите ядат като се сетя, или като почнат да тракат със зъби по стъклата... :-D
Сега сериозно: Храни веднъж на ден, при това минимално - гладната рибка е здрава рибка!
Задължително в седмицата - един, или два дни не храни рибките!
Пак казвам - за мен лечение при гниене няма, но не пречи да опиташ.
Успех!

NO CARRIER

Един съвет и от мен. По-добре купи естествено оцветени рибки, а не боядисани.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Здравей,
относно лечението на гниене на плавници, аз съм лекувал няколко златни рибки. Получава се. Само че ти трябва отделен съд с нагревател и аерация. Слагаш количество препарат за литрите на съда по инструкцията, правиш температурата 27-28-29 градуса и здраво аерация. Сиреч машинката на големите обороти.

Относно смяната на водата, чистиш ли филтъра и как? Колегата като писа за филтрация, може би има повече предвич, че не ти е достатъчна машинката за количеството вода.
За охлювите не се кахъри. Аз с едно загребване на шепата вадя по 15 ( - : Но действително намаляваш храненето и те ще си намалят популацията. И задължително един ден от седмицата не храниш, може и 2. Нарича се здравословно гладуване. Трябва да взема и аз да го практикувам, ама да е на принципа здравословно непиене на бира. : - D

Гниещите листа на растенията е хубаво да ги вадиш, ако можеш, защото те натоварват допълнително.
Още нещо гледам мяркат се неонки на снимката. Те как са? Има ли гниене на плавниците при тях?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

И аз имах голямо количество охлюви. Махах ги вечер, известно време след гасенето на осветлението. Но тъй като ме дразнеха, кардинално реших въпроса с пускането на охлюв хелена. За няколко месеца очисти всичко, охлюв не остана и до ден днешен нямам. След време и хелената изчезна...
Ако взимам нови растения, преди да ги сложа в аквата, старателно ги почиствам и измивам. Те почти винаги пренасят охлюви.

broto

Благодаря за съвета morriddin,
ще премина на едно хранене на ден и едно хранене в седмицата по-малко.
Междувременно в събота ходих до същия магазин, от който бях доволен. Там ми предложиха два препарата за лечение на гниещите перки. Единият беше над 10лв. Другият 2лв. Човека каза, че мога да опитам с по-евтиния. Ако има нужда ще пристъпя към по-скъпия. Естествено и аз се съгласих. За разликата в парите купих помпичка за въздух, с която да обогатявам водата с кислород докато се лекуват. Препарата се казва "Malahiti Green" на DAJANA. Предпоръките за лечението са следните: да вдигна температурата на водата на 28оС, да махна активния въглен ако има такъв във филтъра и да засиля филтрацията, да увелича кислорода във водата и да остава рибките на тъмно (целта е да се стресират по-малко). За моя литраж слагам 5 капки по един път на ден за 4 дни. След това сменям 50% от водата и изчаквам няколко дни, след което повтарям лечението. Днес е 5-тия ден от лечението. Резултатите ще споделя като мине всичко.

ЦитатДва пъти на ден е твърде много храна.
Моите ядат като се сетя, или като почнат да тракат със зъби по стъклата... :-D
Сега сериозно: Храни веднъж на ден, при това минимално - гладната рибка е здрава рибка!
Задължително в седмицата - един, или два дни не храни рибките!
Пак казвам - за мен лечение при гниене няма, но не пречи да опиташ.
Успех!


Здравей, NO CARRIER, не разбирам какво имаш предвид. Идеята беше освен Неоните да има и нещо цветно в аквариума. С какви рибки мога да заменя Теренциите (и без друго остана само една - бялата)?

ЦитатЕдин съвет и от мен. По-добре купи естествено оцветени рибки, а не боядисани.


Здравей, mushroom,
да, има надежди. Аерацията е засилена многократно, вдигнал съм температурата ..., слагам препарат и съм в процес на лечение  :)
филтъра не е чистен още, работи около 3-4 седмици. Не е запушен, защото прави голямо течение в аквариума. Отделно има регулатор на обороти, който е на 1/2. Моля те за по-подробни инструкции как да го чистя.
За охлювите - ясно, намалям храната и те ще намалеят. Другия метод ми е ясен - механично отстраняване.
За гниещите растения също. Но как ги отрязвате от растенията, при условие, че са на дъното на аквариума? С ножица?
Неонките като цяло са добре, но има 3-4 засегнати. Малка част от долната зона на опашката е побеляла, но се надявам да се стопира.
Обнадеждиха ме, че на сладководните рибки перките се възстановяват във времето, макар и бавно.

ЦитатЗдравей,
относно лечението на гниене на плавници, аз съм лекувал няколко златни рибки. Получава се. Само че ти трябва отделен съд с нагревател и аерация. Слагаш количество препарат за литрите на съда по инструкцията, правиш температурата 27-28-29 градуса и здраво аерация. Сиреч машинката на големите обороти.

Относно смяната на водата, чистиш ли филтъра и как? Колегата като писа за филтрация, може би има повече предвич, че не ти е достатъчна машинката за количеството вода.
За охлювите не се кахъри. Аз с едно загребване на шепата вадя по 15 ( - : Но действително намаляваш храненето и те ще си намалят популацията. И задължително един ден от седмицата не храниш, може и 2. Нарича се здравословно гладуване. Трябва да взема и аз да го практикувам, ама да е на принципа здравословно непиене на бира. : - D

Гниещите листа на растенията е хубаво да ги вадиш, ако можеш, защото те натоварват допълнително.
Още нещо гледам мяркат се неонки на снимката. Те как са? Има ли гниене на плавниците при тях?


Здравей, kstoilov,
благодаря за споделения опит  :)

ЦитатИ аз имах голямо количество охлюви. Махах ги вечер, известно време след гасенето на осветлението. Но тъй като ме дразнеха, кардинално реших въпроса с пускането на охлюв хелена. За няколко месеца очисти всичко, охлюв не остана и до ден днешен нямам. След време и хелената изчезна...
Ако взимам нови растения, преди да ги сложа в аквата, старателно ги почиствам и измивам. Те почти винаги пренасят охлюви.

mushroom

Здрасти отново broto,
разбирам че третираш целия аквариум. Чувал съм, че трябва след третирането да се сложи активен филтър във филтъра за около седмица, за да оберът остатъците от препаратите. Аз понеже имам помпичка и малки аквариумчета и затова ги вадя рибоците от големите.
Филтъра се почиства, като съвсем се затлачи. Аз по същия начин като теб действам. След почистване го пускам на половин мощност и увеличавам с времето.
Иначе почистването става във вода от аквариума и поизплакваш гъбата и керамиката евентуално. Не се мие под течаща вода и до абсолютна чистота, защото тогава ще премахнеш всичките полезни бактерии от филтъра.
Дръж ни в течение.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

Здравей,
За растенията - продават се специални ножици за растения с дълги дръжки и леко завити отпред. Не са евтини, но се работи много лесно с тях. Това е от първите неща, които си купих.
Моят опит в борбата с охлювите преди хелената беше отчайващ, нищо не помагаше.
От неоните аз съм много доволен, при мен изкарват дълго време.  Губил съм единични бройки, без да се засягат другите. Лечение не съм прилагал. При тях съм чел за неонова болест, от която май отърване няма.

NO CARRIER

Ако искаш цветни, вземи си хелери, вземи си плати.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

broto

Здравейте,

понеже не съм писал отдавна, а вече имам нужда от по-голям аквариум  :-D реших да се посъветвам с по-опитните. Четох, че полезните микроорганизми са във филтъра и грунда, и се питам има ли начин да ги пренеса в новия аквариум. Сегашния е 26л, новия ще е около 50л. Ще ми бъдат полезни всякакви съвети за пренасяне на грунд, растения и рибки, както и за "бързото" му стартиране.

Слагам една снимка от вчера, за да видите развитието. Отворен съм за препоръки и критики  *thanks

Деян

Пренеси си филтъра без да го чистиш, налей си водата от стария аквариум (в нея количеството полезни бактерии е минимално, но все пак), а грунда има някои тънки моменти, зависи дали го сифонираш, дали натрупва мизерия, дали имаш някаква органика отдолу. При теб изглежда чист, би следвало да няма неприятни изненади, но според мен и само с филтър ще минеш, като не бързаш да удвоиш количеството риби още на първия ден, а за малко останеш със сегашните..  :)

mushroom

Това съм го правил.
Лошото беше тогава, че като тръгнах махнах грунда и съответно като го сложих в новия аквариум, цялата мизерия излезе и водата стана пълна мътилка. Оставих вътр. филтър да работи 5-6 часа докато просветне малко вътре и чак тогава сложих рибите.
Подготви си 20л. вода да престои, за да се дехлорира и също послушай колега и изчакай с новите риби.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Просто изплакни грунда без да прекаляваш. Достатъчно е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Lightning_boy

Цитат на: NO CARRIER - 18.01.2024 09:16Просто изплакни грунда без да прекаляваш. Достатъчно е.
+1 от мен. Даже, ако бях на твое място бих го промил леко с престояла вода.
Това, че има мизерии не е притеснително толкова.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Ммм, тук има възможност за проблем. Има случаи, даже описани по форумите, когато натрупана мизерия в дебел слой като се разръчка и рибите се тровят с амоняк и загиват в рамките на часове или минути. Но това вече са тежки крайности при прехранвани прасета, колегата не вярвам да срещне никакви проблеми  :)

mushroom

Ще ги изкара преди да почне да рови грунда. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Similar topics (5)

12757

Публикации: 24
Прегледи: 14972

29711

Публикации: 20
Прегледи: 37127

14788

Публикации: 10
Прегледи: 8736

6607

Публикации: 27
Прегледи: 18299

20469

Публикации: 30
Прегледи: 15402