Безгръбначни вредители в сладководния аквариум
Винаги при зареждане на нов аквариум ( презареждане на стар), а понякога и при прекаляване с химия, се наблюдава рязко влошаване на прозрачността на водата, това е резултат от бурното развитие на бактерии внесени с водата, въздуха, грунда, водните растения и т.н. , която няколко дни след това се избистря – това се дължи на размножилите се първаци ( инфузории, коремоножки камшичести и т.н.) които се хранят с бактериите – свойството им да се размножават изключително бързо чрез делене, спомага да могат да се справят дори с бум на бактериално развитие и обратното, при липса на храна загиват или образуват цисти.
Разбира се, те не могат да изядат всички бактерии и за щастие, защото бактериите играят важна роля, превръщайки органичните вещества в неорганични, които от своя страна могат да се обработват от растенията.
ХИДРА - Hydra fuscа
Хидрата е типичен представител на Мешестите и вреди на малките рибки, в аквариума попада най-вече посредством водни растения който не са преминали през обеззаразяване - разполага се по стъклата и растенията ( най вече по осветените места) и при допир поразява малките рибки посредством копривни клетки.
При обилно хранене (рибки, дафнии, и др. подобни) се размножава бързо чрез пъпкуване и яйца и може да се превърне в напаст. Механичното отстраняване не е ефикасно, ефективен начин е дублиране на едно от стъклата с друго такова, затъмняване на останалите, а това се осветява силно – след 12 часа се изважда, унищожават се хидрите (вряла вода, белина, калиев перменганат – силен разтвор), като тази процедура се повтаря минимум в продължение на 3 дни.
ПЛОСКИ ЧЕРВЕИ
Някои представители на плоските червеи паразитират по рибите, като причиняват различни заболявания, но те са съвсем инцидентни в аквариумите, така че интерес представлява един свободно живеещ техен представител – Планарията
В аквариума се среща Голямата млечно бяла планария ( Dendrocoelum lacteum), Малкатат сива планария ( Planaria torva ) и Черната планария (Polycelis nigra), При бялата и сивата се наблюдават 2 очи, а при черната – цял ред очи.
снимка на Dendrocoelum lacteum
снимка на Planaria torva
снимка на Polycelis nigra
В аквариум богат на органични остатъци, планарията се размножава бързо – храни се с малки водни животни, остатъци от храна, с малки рибки, напада дори хайвера.
Борбата с нея е много трудна, като се препоръчват биологични методи, например с гладували около седмица Бети или Макроподи.
Другият вариант е да се увие едно парче месо в марля и се остави за една нощ / ден на дъното на аквариума, след което внимателно да се извади с кепче със ситна мрежа.
Това се прави в продължение на една седмица, докато не се изхвърлят и новоизлюпените от яйцата планарии.
Ако и това не помогне, се налага рестарт на аквартиума с обеззаразяване на всички растения и субстрата.
РИБЕШКА ПИЯВИЦА - Piscicola geometra
рибешка пиявица - Piscicola geometra
ШАРАНОВА ВЪШКА - Argulus foliaceus
Друг паразит, който може да попадне в аквариума е шарановата въшка ( Argulus foliaceus ). Тя се прикрепя към кожата на рибите и смуче кръв.
Този паразит се отстранява с пинсета, а раничката се намазва с вазелин. Ако обаче въшките се размножат прекалено много, единственото спасение е презареждане на аквариум с обеззаразяване на всичко - растения, субстрат, филтри.
снимка на Argulus foliaceus
Автор - Sho®