Основи на акваскейпинга

Акваскейпинг и акваристика.  


Акваристиката е доста старо хоби, но в последните години се развива един негов дял, който клони повече към изкуството отколкото към традиционното отглеждане на рибки. Този аспект се нарича Акваскейпинг и буквално означава стилизирано пресъздаване на подводни или сухоземни пейзажи в аквариум.


Около 1940 година холандците са били едни от първите, които започнали успешно да отглеждат аквариумни растения. Холандското Аквариумно Общество (NBAT) започнало да провежда ежегодни конкурси с ясно очертани правила как точно трябва да се разполагат и отглеждат тези растения. Следването на тези правила насочвало всички участници към подреждане по определен начин. Така е започнал типичния "холандски" стил.


Характерни за холандския стил са плътните и прецизно оформени групи от растения. Те оформят "пътеки", които са по-високи в задната част и се снижават отпред.  В идеалния случай се използват не повече от три вида растения на всеки 30 квадратни сантиметра аквариумна площ, което означава че идеалният за холандски стил 120 см. аквариум, съдържа не повече от 12 вида растения. Стеблените растения се избират внимателно според темпа на растеж, за да позволяват да се поддържа формата на "пътеките" с най-малко усилия.   Растенията се подреждат така, че между тях да се създаде максимален контраст на цветовете и формата/размера на листата. Цветовете не са ограничени до тоновете на зеленото.


Рибите имат много важна роля в холандския стил. И в трите слоя на водата - долен, среден и горен - трябва да присъстват риби, за да привличат окото на наблюдателя.  Всички видове риби трябва да са с различна форма и оцветяване. Пасажите трябва да са от колкото се може повече индивиди.


Холандски аквариум



В края на 90-те години японският фотограф Такаши Амано започва да експериментира с растителните аквариуми, като постепенно създава идеята за Nature aquarium - природният, естествен аквариум, която е и основоположник на съвременния Акваскейпинг.


Така акваристиката от хоби се превръща в изкуство, сходно с рисуването и скулптурата.


При този стил в аквариумите се използват естествени материали като корени, камъни, различни видове пясък и много растения. Подреждането вече не е толкова канонизирано и хармонично, а се ръководи от принципите на живата природа и нейните асиметрични  картини.


Aquascaping се дефинира като аквариум, наподобяващ или копиращ земен пейзаж (landscape). Акваристи от цял свят започнаха усилено да го практикуват през последните години, като този стил стана най-интересен и модерен.


Типичен акваскейп на Филипе Оливейра


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Друга интересна форма на Акваскейпинга е iwagumi aquascaping, което в превод означава  "форми с камъни" (rock formation), също много практикувано напоследък. Принципа му е някаква формация от няколко скали (камъни), като формиран веднъж, пространството мeжду камъните се запълва с  растения, наподобявайки също сухоземен пейзаж.


Iwagumi



 


 


 


 


 


 Другият стил или вид аквариум, попадащ в графа акваскeйпинг е wabi-kusa. Уабито e много натуралистична концепция, създадена също от Такаши Амано. (Aqua Design Amano) Тук нещата са малко по-сложни, защото акваристът трябва да е добре запознат с видовете растения,за да ги подбере и подържа и надводно. Нужен е и художествен поглед и доста умения, за да направи наистина красиво Уаби.


Wabi-Kusa



 


 


 


 


 


 


 


 


 


mizube- композиция с преобладаващи корени и излизащи извън аквариума растения.



 


 


 


 


 


 


ryuboku -композиция с преобладаващи корени без камъни .



 


 


 


 


 


Много важен момент от създаването на добрия акваскейп е подреждането на основната конфигурация от корени или камъни (hard skape). Те придават формата и идеята на аквариума в завършен вид, създават илюзиите за дълбочина, размер, пространство и аналогиите със съответният пейзаж, който се опитваме да пресъздадем.


Всеки акваскейп е носител на някаква първоначална идея. При добрите акваскейпи тази идея веднага се улавя от зрителя.


Подреждането  на корените и камъните обикновено се прави на сухо (dry scaping). Поставянето на корените трябва да е така, че те да стоят в динамична композиция. Зад тях трябва да има свободно пространство, за да се подчертае самата структура на тази конфигурация.  Основните корени са с размер около 2/3 от общата дължина на аквариума и почти опират в страничните стъкла.


По-малките корени са подредени асиметрично помежду си - това създава определени оптически трикове. Добрият акваскейп създава лъжлива илюзия за дълбочина и обем - винаги изглеждат по големи от действителният размер на аквариума. Това се постига с правилно влагане и подреждане на подходящо избрани материали, растения и риби.


Добре е да има свободно разстояние между корените - при това положение погледът се движи свободно между тях, без да се спира и концентрира в една точка. Твърде силно и отчетливо изразени точки товарят композицията. Трябва да има хармония и баланс, без да се дава преимущество на определен елемент или детайл. Когато аквариумът е открит - без капак, много красиво изглеждат излизащите от повърхността краища на корените. Този прийом е известен като mizube и е много красива и цялостно завършена композиция - истинско интериорно украшение на дома.


Когато се поставят корените, трябва да се вземе предвид, че те ще са частично закрити от растения. Хубаво е да са повдигнати на около 5 см от дъното. Голите корени изглеждат неестествено, защото в природата бързо обрастват с различни мъхове и лишеи. За това е добре предварително да се обвият с мъх, а след разрастването му те изглеждат "стари и диви".


Всички останали празни пространства около корените се запълват с ниски растения и камъни. Това придава естественост и повърхностен контур на композицията. В средният план се засаждат растения, чиито върхове не надвишават линията на върховете на корените. Отзад се поставят по-високи растения - това придава илюзия за дълбочина.


При техниката Iwagumi основният акцент е върху подредените по особен начин камъни, а корени не се използват. Камъните са костите на подводната градина - правилното им поставяне полага основата на цялата композиция. Ако поставим правилно камъните, след това подводната градина сама ще се изгради върху тях. За японците каменните градини са магически конструкции. Според тяхната идея пясъчните вълни са космосът, а камъните са островите, на които ние живеем.


Има пет основни типа камъни. Най важен е Големият камък - той е един и е водещ в цялата картина. Пред него не се поставят по малки камъни. Срещу него има група от по малки камъни, която му хармонира. Много е важно да се създаде "връзка" между групите камъни, за да има завършеност картината.


Високият камък символизира тялото (Taidoseki) а ниските символизират душата (Reishoseki ), за това е толкова важна връзката между двете групи камъни. В противен случай аквариумът ще изглежда като тяло, отделено от душата си - нарушена хармония.


Между тях се слага плосък камък който символизира сърцето (Shintaiseki) - той е свързващият елемент между двете групи камъни и именно той осигурява хармонията, въпреки че е най нисък. Между камъните се засаждат ниски тревисти растения, които създават илюзия за поляна или степ. Растенията са с тънки стебла и ненатрапчив вид. Това се прави за да не се откъсва окото от композицията на камъните, които са основният елемент.


В общи линии това са основните правила, които трябва да се следват при създаването на един аквскейп. Останалото е въпрос на много опити, експериментиране, личен вкус и умения.  Това бързо развитие естествено вдъхновява създаването на много национални и международни конкурси, на които акваскейпърите показват работите си и ги коментират.


Тъй като акваскейпинга е особено развит на изток, в Япония, Хонг Конг, Сингапур, Китай, най-големият международен конкурс се провежда под егидата на  фирмата на Такаши Амано - Aqua Design Amano, с основно седалище в Япония. На този конкурс, който се смята за неофициално световно първенство, участват близо 3000 акваскейпъри от над 60 страни.


Ето някой от участниците в този ежегоден конкурс.







В Европа и в САЩ акваскейпингът също е много развит, но има някои особености, които го отличават от източния стил. Използват се повече ярки цветове и, като цяло, акваскейпите имат по-култивиран вид.


В България акваристиката има стари традиции и, естествено, една много голяма част от съвременните наши акваристи бързо се ориентираха към новите стилове. Провеждат се ежегодни конкурси, организирани от най-големия ни сайт за акваристика http://aquariumbg.com/. Някои от родните акваскейпъри се състезават редовно и на международно ниво.

На форума на този сайт се срещат всички запалени по акваскейпинга акваристи у нас. Там те разглеждат и обсъждат  собствените си и други аквариуми. Това е основния форум за дискусии на родната ни акваристика.


Най-успелият ни акварист Пламен Петров спечели няколко първи места на големи международни конкурси.


аквариум на Пламен Петров



 


 


 


 


аквариум на победителят от националният ни конкурс 2008г. -Георги Бамбалов



 


 


 


 


 


аквариум на Николай Колев



 


 


 


 


 


аквариум на Мариан Маньовски



 


 


 


 


 


Въпреки че акваскейпингът е сравнително ново течение в акваристиката и изкуството, той се развива много динамично и става все по-популярен и по-разнообразен в стилово отношение. Различните течения и стилове отразяват различни виждания и възприятия, но винаги важи общия принцип за пресъздаване на една красива подводна картина, която да успокоява със своята хармония и красота. Акваскейпът е рисуване на жива картина с живи и взаимосвързани елементи, които се развиват постоянно. Сложността на изпълнението е в това, че освен да се поддържат живи растенията, трябва да се предвиди и тяхното развитие и промяна, така че да се запази желаната първоначална форма и идея.


Формите и вариантите на тези живи картини са безкрайни и многообразни като самата природа, която е източникът на вдъхновение за това изкуство. Както много други изкуства, свързани с растенията и ландшафта,така и това е с източен произход и поради тази причина в него са заложени древни техники и правила за фън шуй, с които източните народи са правели своите градини още преди векове.


Акваскейпингът ни предлага докосване до спокойния и красив подводен свят. Досегът с този свят винаги е бил стремеж и източник за вдъхновение на човека.


Мариан Маньовски /Raven/