• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 07:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нужда от обновяване на сайта

Започната от suntsu69, 09.10.2013 12:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

suntsu69

09.10.2013 12:19 Last Edit: 25.10.2013 10:54 by Стоян Михов
През последната година, изглежда е настанала голяма промяна в таксономията на сем. Cyprinidae. Рибите, на които казвахме барбуси (Barbus, Puntius), сега са разпределени в няколко различни нови подсемейства :Dawkinsia,Pethia,Puntius,Systomus. По това което можах да намеря по въпроса, нещата са малко псевдо-научни: някакви неясни тълкувания на ДНК анализи, съчетани с опити на индииски учени да подредят рибите по цветове.
Досега смятах, че трябва да използваме латинските имена на рибите, защото с "термини" от рода "бакърен неон" дори и продавачите не знаят за какво говорят. Е сега кашата е пълна - и латинските имена вече не са същите.
Така или иначе, класификацията е факт, обновени са fishbase, wikipedia, jjphoto ... Смятам, че трябва да се актуализира сайта, все пак носи името "Енциклопедия"

niky

Така е. За съжаление, дори и растенията вече са с променени латински имена...
Изобщо това една непрекъсната борба, с неясен край.
Но трябва да се направи. Ако има и желаещи да помогнат, ще е чудесно  :-)

suntsu69

Кажи какво трябва да се направи, за шараните мисля, че мога да помогна

niky

Разгледах набързо промените и направо се ужасих...то поне 70 процента от имената са променени!!!
Тия хора друга работа нямат ли. :-(
Както и да е - списъка с новите имена за всичките повече от 400 риби е готов. Остава да го въведа в базата тези дни.

Стоян Михов

Супер, ще влезем значи в крак с промените :). Suntsu69,  недей така нахоква учените, точно тези рибки от тези родове имаха нужда от ревизия от много време. Предполагам, че дори и за неспециалист е ясно, че не може рибките от Индийския субконтинент, на които викаме барбуси и си ги гледаме в аквариумите, да продължават да са в един и същи род с бялата мряна (Barbus barbus) от нашата река Дунав и останалите мрени в планинските ни реки. Не знам какво си успял да намериш по въпроса, но нещата не са никак псевдо-научни: ето статията, която е напълно научна http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief23_1_12.pdf и е в едно от най-сериозните издания, ориентирани към полеви ихтиологични изледвания: Ichthyological Exploration of Freshwaters.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

niky

Както обещах, вече всички имена на риби в енциклопедията са обновени. Старите са премахнати. Надявам се, да изкараме поне година без да ги сменяме :-)

По този повод, приемам всякакви предложения за добавяне на нови риби (морски, сладководни), растения и каквото там се сетите.
Разбира се, не мога да обещая, че ще стане веднага, но поне като ми е написано като задача, ще го направя рано или късно.

suntsu69

16.10.2013 14:08 #6 Last Edit: 25.10.2013 10:55 by Стоян Михов
Цитат на: Стоян Михов - 14.10.2013 15:52
точно тези рибки от тези родове имаха нужда от ревизия от много време. Предполагам, че дори и за неспециалист е ясно, че не може рибките от Индийския субконтинент, на които викаме барбуси и си ги гледаме в аквариумите, да продължават да са в един и същи род с бялата мряна (Barbus barbus) от нашата река Дунав и останалите мрени в планинските ни реки.

С това не мога да се съглася. Териториално може да са на 40000км една от друга и пак да са един род.
Не знам какво си успял да намериш по въпроса, но нещата не са никак псевдо-научни: ето статията, която е напълно научна http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief23_1_12.pdf и е в едно от най-сериозните издания, ориентирани към полеви ихтиологични изледвания: Ichthyological Exploration of Freshwaters.
Добър линк, това което четох беше преразказ. Аз съм си голям скептик и тези доказателства не ми звучат съвсем убедително. Ако беше само ДНК-то иди-доди, ама това с броенето на люспите и дали оживял вече излюпения хайвер ми идва в повече.
Аз пък имам жива кръстоска от Dawkinsia filamentosa и Pethia nigrofasciata, получена абсолютно без моя намеса. Трябва ли да ги прекръстим на Rusevius filamentosum i Rusevium nigrofasciatus?


Моля да не се приема лично, просто си разсъждавам

wwladoo

25.10.2013 02:57 #7 Last Edit: 25.10.2013 10:59 by Стоян Михов
Колега Suntsu69,похвално е,че искаш да помогнеш със каквото можеш за ,,шараните,,както ги наричаш,да се класифицират с новите имена.Но мисля,че във този форум има написани едни правила,които са написани да се спазват от всички членове, и там пише доколкото си спомням,че са забранени изказвания и обиди на расистка основа.

Расистките изказвания от горните постове са изтрити. Мод. Стоян Михов

човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

suntsu69

http://aquariumbg.com/forum/za-foruma/pravila-na-foruma/

Къде пише такова нещо господин поп Кръстьо? Вместо да се занимаваш с доноси, вземи си оправи прайс-листите, че човек може да си помисли, че продаваш вдигнати пръсти.

Лора

 *STOP* Хайде да спрем до тук!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

NO CARRIER

Цитат на: suntsu69 - 25.10.2013 11:45
http://aquariumbg.com/forum/za-foruma/pravila-na-foruma/

Къде пише такова нещо господин поп Кръстьо? Вместо да се занимаваш с доноси, вземи си оправи прайс-листите, че човек може да си помисли, че продаваш вдигнати пръсти.

Интересно ми е какво целиш?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

suntsu69

Какво целя ли? Точно в тази тема си мислех, че може да се получи една интерсна дискусия ( макар и на лаишко ниво ) за тахономията на аквариумните риби. Вместо това най-видния капацитет на Меден рудник използва копчето "донеси на ДС" защото съм обидил туземното население на неговия квартал. При това "цитира" правила, които не са написани.

Като цяло какво целя? (Много моля никой, да не го приема лично, просто изказвам мнение ) - Не бях влизал във форума повече от година. Сравнението за нивото на форума е катастрофално. Единствено "соления" форум е нормален форум. Иначе всичко друго е един пазар - не е лошо да има пазар, но поне да е грамотен, а не като на господина от ДС, продаващ пръсти.
Не съм видял наскоро постове на Raven, iek, dok70, bigbeer и прочие, от които винаги имаше какво да научи човек ( или поне да се позабавлява, наздраве на бирата). Някак не ми се вярва че са спрели да се занимават с акваристика.
Последно, за мъдураторската намеса. Преди време имаше междуфорумни пререкания. Оттогава не пиша и дори чета другата страна заради строгото мъдуриране - направо цензура. Нарочно изопачавам титлата, защото смятам, че ако с такива функции е натоварено лице, нетърпящо тази доза ирония, това директно се отразява на цензурирания форум. Въобще, смятам, че ако няма спорове , то няма и форум. По-добре малко форумни кавги, отколкото теми "положителни отзиви за търговци" и "кУректни членуви на БАЙ" - "ох, ввввладу вилик си" - "ооо, аз си гу знам от 40 години, мъ ни моа съ нарадвам да гу слушъм."

wwladoo

Цитат на: suntsu69 - 25.10.2013 14:15
Какво целя ли? Точно в тази тема си мислех, че може да се получи една интерсна дискусия ( макар и на лаишко ниво ) за тахономията на аквариумните риби. Вместо това най-видния капацитет на Меден рудник използва копчето "донеси на ДС" защото съм обидил туземното население на неговия квартал. При това "цитира" правила, които не са написани.

Като цяло какво целя? (Много моля никой, да не го приема лично, просто изказвам мнение ) - Не бях влизал във форума повече от година. Сравнението за нивото на форума е катастрофално. Единствено "соления" форум е нормален форум. Иначе всичко друго е един пазар - не е лошо да има пазар, но поне да е грамотен, а не като на господина от ДС, продаващ пръсти.
Не съм видял наскоро постове на Raven, iek, dok70, bigbeer и прочие, от които винаги имаше какво да научи човек ( или поне да се позабавлява, наздраве на бирата). Някак не ми се вярва че са спрели да се занимават с акваристика.
Последно, за мъдураторската намеса. Преди време имаше междуфорумни пререкания. Оттогава не пиша и дори чета другата страна заради строгото мъдуриране - направо цензура. Нарочно изопачавам титлата, защото смятам, че ако с такива функции е натоварено лице, нетърпящо тази доза ирония, това директно се отразява на цензурирания форум. Въобще, смятам, че ако няма спорове , то няма и форум. По-добре малко форумни кавги, отколкото теми "положителни отзиви за търговци" и "кУректни членуви на БАЙ" - "ох, ввввладу вилик си" - "ооо, аз си гу знам от 40 години, мъ ни моа съ нарадвам да гу слушъм."
Слушай господинчо,първото това не е донос,което съм написал като забележка,а съм го написал в прав текст в публична тема и съм прав във забележката си и упоменатото го имаше в правилата на форума.Второ не съм ти от никакъв Меден рудник и от населението му(много интересно защо само този квартал знаеш и цитираш)а дори и да бях от там и от населението му т.е. от малцинствата,е и.....И ако обичаш се дръж нормално това ,ти го казвам сериозно но какво ли се занимавам с теб,ти достатъчно добре се изплю върху ,,уж виСокото си самочуствие,, и после видял,че се пооля с простотията,четкаш видите ли той с думите си поискал да създаде нормална дискусия да се изкажат нали и цитира имена..Знаеш ли колко си жалък и смешен,защо се ядосваш,че си искал да се заформи дискусия но не си успял да предизвикаш такава,аз ще ти кажа защото държанието ти е такова......ако имаш малко сиво....ще се позамислиш.....Спирам до тук..Колкото до правилата,не само изказвания с расистки но и с политическа и верска насоченост бяха забранени във форума,така че.... а колкото до ,,индийските мангали,,както ги нарече,сигурно разбират пет пъти повече от теб от ихтиология, от класификация на рибите и от ДНК анализи и т.н.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Стоян Михов

Заключвам темата, преди някой да е получил дълъг бан.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg