• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 17:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Модераторите - права и задължения.

Започната от Stas, 09.11.2005 11:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Stas

Отварям нова тема за да обсъдим доколко е приемлива и до колко не намесата на модератора.
Въпросите:
1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.

miTko

:D Пак ще падне езикочесане! Втора точка ми изглежда неуместна :x
Разни мои АКВАРИУМИ 

Stas

Цитат на: "miTko":D Пак ще падне езикочесане! Втора точка ми изглежда неуместна :x

Да, но е факт!

miTko

Това е недопустимо! Принципно мразя да ми изопачават изказванията винаги и навсякъде!!! :evil:  :ang
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

Хубава тема... Мисля се сещам защо Стас я пуска. Напоследък и аз забелязвам едно триене, едни заплахи, едни оплювания на нови членове (не визирам модераторите за последното)...
Ето аз как виждам нещата:
1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
Когато отговарят на втората част на т. 3
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
Елементарното възпитание изисква, когато модератора (че и който и да е) иска по някаква причина някаква промяна да го съгласува с автора.
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.
Караници и зараждащи се скандали. Секакви там расови, полови и тн. обиди, които се подразбират май...
На някой ще се сторят малко... Това е моето мнение по въпроса. Според мен колкото по-малко модераторска намеса, толкова по-добре. Демокрацията не е най-хубавото нещо, но по-хубаво няма измислено...
Друго, което според мен прави лочо първоначално впечетление - всеки почва с по няколко удивителни да се кара на някой нов почнал на латиница да пише на кирилица. Смятам с една учтива молба ще е по-добре. Не мисля, че някой ще откаже. Наблюденията ми са, че тук простаци няма и сме културни хора.
Со кротце, со благо... без кютек :-)
Още нещо - за заключването... Заключват се мнения, които модератора смята за изчерпани. Ако след два месеца някой се сети, че иска да добави нещо, нова тема ли да отваря за същото?

Nemo

Цитат на: "nikolav"Хубава тема... Мисля се сещам защо Стас я пуска. Напоследък и аз забелязвам едно триене, едни заплахи, едни оплювания на нови членове (не визирам модераторите за последното)...
Ето аз как виждам нещата:
1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
Когато отговарят на втората част на т. 3
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
Елементарното възпитание изисква, когато модератора (че и който и да е) иска по някаква причина някаква промяна да го съгласува с автора.
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.
Караници и зараждащи се скандали. Секакви там расови, полови и тн. обиди, които се подразбират май...
На някой ще се сторят малко... Това е моето мнение по въпроса. Според мен колкото по-малко модераторска намеса, толкова по-добре. Демокрацията не е най-хубавото нещо, но по-хубаво няма измислено...
Друго, което според мен прави лочо първоначално впечетление - всеки почва с по няколко удивителни да се кара на някой нов почнал на латиница да пише на кирилица. Смятам с една учтива молба ще е по-добре. Не мисля, че някой ще откаже. Наблюденията ми са, че тук простаци няма и сме културни хора.
Со кротце, со благо... без кютек :-)
Още нещо - за заключването... Заключват се мнения, които модератора смята за изчерпани. Ако след два месеца някой се сети, че иска да добави нещо, нова тема ли да отваря за същото?

Напълно съм съгласен с всичко казано от nikolav   :drunk
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

77

Цитат на: "Stas"Отварям нова тема за да обсъдим доколко е приемлива и до колко не намесата на модератора.
Въпросите:
1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.
за кои модератори става дума :?: защото изглежда има повод
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Stas

Бих искал да чуя мнението ви и накрая ще дам конкретни примери и становището си. Не бих искал да влияя на мненията.
Иначе, да, наистина има поводи и то няколко. Иначе не бих поставял въпроса.
:) Nikolav е забелязал, но го моля да не цитира сега.

NikolaV

Аде, няма да цитирам :-)
77, не мисля, че целта на Стас е да посочи някой омразен модератор с пръст (и да му влезне в черния списък  :lol:), а да повдигне една дискусия по темата. Мисля, че имаше нужда.

NO CARRIER

Момчета, Стасе,

Модераторите са хората избрани за да наблюдават как вървят дискусиите във форума. Те могат и имат право да трият, допълват, променят постове без да дължат обяснения на никой. Ако някой има възражения срещу подобни действия, те обикновено се дискутира с размяна на лични съобщения със съответния модератор. Вярно, повечето хора се познават лично, но все пак трябва да има някакво уважение към 'избраните'. Ако някой видимо започва да се заяжда без причина с конкретен участник, то тогава има админи, на които също в "лични" се съобщава за провинението.

Това е моето становище.

:beer
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Longanlon

Цитат на: "Stas"Отварям нова тема за да обсъдим доколко е приемлива и до колко не намесата на модератора.
Въпросите:
1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.


Отговарям за себе си:
1. когато си иска
2. когато намери за необходимо
3. каквото не го кефи

Практически собственикът на форума делегира на модераторите правата да поддържат желания от него тон. Именно за това той избира за модератори хора, които е забелязал, че се придържат към този тон и имат волята и желанието да го налагат. Регулациите и правилата за модераторската дейност са обект само и единствено на това споразумение администратор-модератори, а не на всеобщо обсъждане по една много проста причина - форумът е частна собственост на един човек и правилата се определят от него, а не по взаимно съгласие между потребителите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

penchod

Не, че се заяждам, ама те точно тебе май имаха в предвид, не е нужно никой, към никой да се държи като "Стар войник" в един форум, чиято основна идея е да даде възможност на хора с едно общо хоби да комуникират помежду си, голяма част от хората тук имат зад гърба си известно количество години, като възраст и отдавна са забравили и най-вече надраснали казармените взаимоотношения и такъв тип тон и подход меко казано дразни. Нека не превръщаме форума в гвардейска рота :)

Stas

Хм. Вярно, че форумът е частна собственост. Също така е вярно, че идеята му е да бъде форум, т.е. всички да могат да изкажат своето виждане по дискутираните въпроси. Ако виждането на хората е единствено и само угодното на собственика, то идеята ИЗБЛЕДНЯВА до изчезване.

Безкрайни уважения към Ники за този форум!

Та по повод изказването на Лонги:
Знаеш много добре как се става модератор! Недей да мислиш, че след като Ники ти се е доверил, това значи че си станал съсобственик.
Модерато означава умерено. Нека бъдем умерени модератори!

ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ ФОРУМЪТ СЕ ПРАВИ ОТ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ!

(И Пецата има форум, но не върви, защото няма достатъчно пишещи хора. Въпрос на конюнктура...)

niky

Уж сме се събрали интелигентни хора, а ме карате да се занимавам с глупости. Но щом се налага....

Задължението на модераторите е да следят за спазваненото на Правилата на форума.

Ако не сте ги чели, те са много кратки и ясни.

1. Забранено е използването на обидни и нецензурни думи.
2. Писането на кирилица е задължително!!! Братята Кирил и Методий са измислили тая азбука за нас. Съобщения на латиница ще се изтриват!!


Имаше и разни коментари, от които се стигна до следното:

Boby_
Не е лошо да ограничим безмсилените приказки извън "Лафче" и да не наводняваме темите с глупости и/или празни приказки, както вече се случва няколко пъти (в някои от които и аз самият бях участник). Това според мен не може да е абсолютно правило, но не е лошо и самите ние да се съобразяваме с него поне до известна степен.
А от Ники зависи дали ще има по-строги мерки по въпроса или не.
Това е според мен.


Boby_
Абсолютна свобода няма - всяка свобода и всяко право са относителни. Това произтича от факта, че всичките ни действия по някакъв начин влияят и на някой друг. А както е известно, човекът е социално животно и като такова, е принуден да се съобразява с фактори като общественото мнение, правата и свободата на останалите членове на социума и т. н. Но да се върнем на конкретния случай. Ако с упражняването на свободата на словото даден юзър във форума наруши някое право на друг юзър, какво става? При висчки положения спазването на определени правила и етикеция при общуването е необходимост, а не ограничаване на нечия свобода. Просто няма друг начин за водене на диалог.

Longanlon:
Всъщност, разковничето е в самия факт, който ни е събрал като общност (колкото и условна да е тя), а именно - че всички се занимаваме с любителска акваристика. Впечатлението ми е, че това хоби изисква определен вид психическа и интелектуална нагласа, която в повечето случаи не е съвместима с какафонията, с която си/сме свикнал/и от другите, различно специализирани форуми. Т.е. форумът се самомодерира със самата си специализация и насоченост.

Мисля, че схванахте за какво става дума.
Нито аз, нито модераторите трябва да се правят на великани, и да трият хей така, само защото имали право на това.

Тук сме се събрали обединени от хобито си, което предполага четене, тъсене и ентусиазъм. Тук се учим един от друг и си помагаме.
Затова и модераторите са избрани за определени теми, в които мисля, че са с по-големи познания от останалите.
Всякакви неща, различни от акваристиката може да си пишете в Лафче. Разбира се, без да има нецензурни думи и т.н.
Не че ми пречат нецензурните думи, но все пак тук четат хора от всякакви възрасти. А аз не бих искал например сина ми да чете такива неща.

Мисля, че бях ясен. Да говорим за акваристика, сбирки, веселби, а не за това кой на кого какво.

P.S. Ако на някого му тежи да е модератор, да ми пише ЛС.  :D

Violeta

Не бих могла да отговоря на поставените въпроси по-добре, отколкото го е казал nikolav. Заставам 100% зад всяка негова дума. Все пак форумът е място за среща и разговор  на хора, а не за да се заяждаме помежду си. Да не би пък целта да е да се разгонят хората и да остане форумът наистина "частна собственост"? Не допускам.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Георги

Да, Виолета - също така е и място, в което преди да пишеш трябва да помислиш какво и как ще кажеш :)
Веднага се набива на очи примера от същата тема - quote на цялото мнение на Николав с един ред отдолу "съгласенсъм100%" ...

Longanlon

Пенчо, я ми кажи кога съм трил постове извън FAQ?

Цитата, който Niki даде на моите думи е показателен за отношението ми - налага се понякога да се модерират новобранците във форума, които идват от дивия запад на останалите форуми - там са свикнали да се карат с всичко живо и да спамят колкото си искат. Това в първата седмица, докато усетят, че тука не е като там и след това всичко си идва на мястото - започват да гледат как се държат останалите и да им подражават т.е. форумът се самомодерира и намесата става почти излишна. Е, неувиращи глави винаги има, но за сега общо взето не виждам такива тук.

За модератора кефа е да знае, че има власт да прави много неща и да вгорчи живота на всеки потребител, но просто да не му се налага да го прави.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

penchod

Тук мога да кажа, че си абсолютно прав, лошото е, че наистина има неувиращи глави, а хубавото е, че не влизат всеки ден.

vrp

Цитат на: "Longanlon"

За модератора кефа е да знае, че има власт да прави много неща и да вгорчи живота на всеки потребител, но просто да не му се налага да го прави.
Както и всеки потребител може да вгорчи живота на модератора ,
стига да знае къде да го намери.

dido

Хехе, търсите под вола теле. Не съм видял тук вилнеещ модератор. Въпреки опитите на доста нови членове да обърнат форума на чат или на рекламна агенция. Но ми е странно - защо за тях не става дума когато се опитвате да набиете канчето на лонги  :?:  :?:  :?:

Longanlon

Цитат на: "vrp"
Както и всеки потребител може да вгорчи живота на модератора ,
стига да знае къде да го намери.

8)  аре пък чак всеки... то да не е толкова лесно: и ние сме се правили търкал в младежките си години - къде с камъни и дърве, къде с каквото бог дал  8)

Колкото до това, дали трябва да има диалог по темата - адмирирам всякакви подобни инициативи. Колкото повече хората си говорят един на друг, толкова по-малко искат да се псуват и да си чупят главите. И толкова повече - да се черпят бири.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

Както обещах ще си кажа кое предизвика тази полезна според мен дискусия. Ето един отговор, който Nikolav е забелязал, както и аз:

Цитат на: "Longanlon"etg, нещо се заяждаме виждам и дори не ни е за пръв път, ама това си е твое лично мнение и няма да ги трия. лошото е, че въщност не казваш нищо определено и полезно на човека, който пита за тия неща.

Предполагам, че Etg трябва да е благодарен, че поста му все още си стои там където го е постнал. :)

Тъй като според мен Лонги не беше съвсем прав последва моя отговор:

Цитат на: "Stas"
Цитат на: "Longanlon"... не казваш нищо определено и полезно на човека...
+
... etg е напълно прав - всичко много зависи от умението на аквариста...

Лонги, извинявай друже, но си противоречиш! А и не си модератор, за да плашиш потребителите с изтриване на постовете им. Май си взел нещата твърде присърце. :)

Longanlon: Я пак провери  :D

...

Това със синьото е промяна в моя пост, нанесена от модератора. Мисля - съвсем неудачно.
Не се сърдя, но ми се струва, че е редно да се въздържаме понякога.

И така, мойто мнение по поставените въпроси:

1. Кога модераторът има право да изтрива мнения?
Само и единствено в случаите, които вече Ники посочи, а именно - използват обидни и нецензурни думи, не използват кирилица след изрично предупреждение и още един случай - когато потребителя специално е помолил.
2. Кога има право да променя или допълва съдържанието на потребителски мнения?
Общо взето никога. Има само два случая, които считам за оправдани в това отношение: предупреждение за кирилица или за обидни и нецензурни думи, както и по молба на потребителя, в случай че е необходимо. Може би при умишлено разводняване на някоя тема биха могли да бъдат изтрити част от постовете (понякога има постове, съдържащи само емотикони), но след съгласие на потребителите.
3. Какво не бива да допуска? Имам предвид съдържание на постове, теми, тон и т.н.
Ами гореизброените случаи са нещата, които трябва да избягваме.
Не бива да се допускат и сериозни отклонения от темите, но това става всеки ден по няколко пъти.

Накрая: според мен най-важен е добрия тон и доброто възпитание. Хората, които не умеят да спазват правилата май не са добре дошли. Ролята на модератора е възпитано да помогне на потребителя да се адаптира към условията на, бих казал, нашия форум.

С най-приятелски чувства към Лонги - нищо лично. И аз греша, признавам.
Нека всички модератори помагаме на Ники да запази форума на високото ниво, на което се намира в момента.

Stas

Цитат на: "Longanlon"
Отговарям за себе си:
1. когато си иска
2. когато намери за необходимо
3. каквото не го кефи

Да не забравя! Това нали не го казваш сериозно?

Vojda

Да кажа и аз нещо по темата!Няма друг такъв форум като този(поне аз не съм виждал!),в който хора,българи,непознати(до този момент)да си помагат и правят услуги в стил майка Тереза!Тази "биосфера" е уникална и ценна поради това си естество,но очевидно е възможен и лек,клонящ към минимален! дисбаланс.Че е частен сайт,частен сайт е,но и че е форум,форум е!!!Призовавам всички да пием дружно по бира(аз лично го правя на всяка обедна почивка :wink: ) и да изгладим ненужните дразги?!

Longanlon

Напротив Стасе, напълно сериозно го казах. Аз до сега действам точно по тая методика. Въпросът е, че това, което ми се иска и което ме кефи очевидно съвпада с това, което Ники иска да вижда като резултати във форума. Гледам да поддържам някакъв ред в темите, събирам статии за FAQ и Книги и документи, юркам хората да пишат и да превеждат, аз пиша и превеждам - не защото има правила, които ми казват, че трябва да правя всичко това, а защото ми харесва да го правя.

Синьото пък беше просто леко и шеговито, но необходимо според мен напомняне. Че го правиш на въпрос означава единствено, че не си осъзнал какво и защо ти напомням, за което аз съм си единственият виновен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

niky


NikolaV

Цитат на: "niky"...Затова и модераторите са избрани за определени теми, в които мисля, че са с по-големи познания от останалите...
Е, са разбрах на Longanlon и dido къде им е другата сила... rofl  rofl :lol:

Longanlon

Бе доколкото съм забелязал на една-две ракии и ти и другите не се давате  :D  Пък Кимби - само стой та гледай  :beer
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Тази дискусия явно е предизвикана от персонално "кръстостване на шпаги" между модератор и юзър. В повечето форуми има нужда от ограничаване на това какво може и какво трябва да прави един модератор, но съм забелязал, че в този форум това просто не е нужно - случаите на злоупотреба с модераторските права са пренебрежимо малко и като цяло форумът върви чудесно само благодарение на възпитанието и културата на пишещите и на самия факт, че ИМА модератори (нещо като сдържащата сила на ядреното оръжие  :lol: ).
Тъй че не виждам причина нещо да се променя - форумът отива на добре и не е зле да си спомним стария принцип "Не променяй нещо, което работи".  :wink:  :lol:

Legion

offtopic
Цитат на: "Boby_"... "Не променяй нещо, което работи".  :wink:  :lol:
По този принцип е направено трабанчето :D  :lol:  :P Най-яката кола на всички времена love  love  love

Boby_

Цитат на: "Legion"offtopic
Цитат на: "Boby_"... "Не променяй нещо, което работи".  :wink:  :lol:
По този принцип е направено трабанчето :D  :lol:  :P Най-яката кола на всички времена love  love  love
Трабантчето в доста отношения не работи - в екологично, в ергономично и т. н.  :lol:

Legion

Не си прав в "Черна мачка,бели мачор" сърбите доказаха  че трабито  може да се рециклира  :D  :P  :lol:  vilka
А в ергономично отношение се спазва принципа "Не променяй нещо, което (не) работи".  8)  :lol:
И да не забравяме че трабито не е автомобил а кола(превозно средство на колелета) :lol:  :P  :D