• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 10:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

зеленясването на водата

Започната от velikiller, 06.01.2006 19:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Цитат на: "dave"
Хората са ти дали проста количествена зависимист. Имаш CO2, имаш KH, казват ти точно колко е водорода. Просто е.

10^(7-pH) = CO2 / (3 x KH)

Като фасул е просто. Вдигаш CO2 - пада pH. Вдигаш KH - вдига се и pH.

Химия било. Тя химията спира математиката и пак я караме на Постановления.

Бахти, пич, ти верно почваш да пишеш зверски глупости - ти от тая формула ли си вадиш заключенията :lol:

В буферната система еквилибриума се задава от около 7 химични реакции. Не можеш да представиш сметката по едноредовата формула, който си дал по-горе. В тези реакции участват H2О, СО2, CaCO3 и съответните им междинни продукти, вземат се предвид дисоциационните им константи при различно pH и т.н.

Очевидно няма смисъл да си говорим по въпроса - след като се мъчиш да ми говориш за химия и ми смяташ в ppm-и, вкарваш едноредови формули за описание на сложни процеси и прочее.

Айде остани си със здраве и ходи да си плещиш небивалиците някъде другаде - тебе те видяхме колко го можеш. :mrgreen:

Stas

А освен, че пишеш супер заядливо, премина и в откровени обиди.
Би трябвало модератора да те предупреди за това, а не аз...

Не знам чии думи преразказвам - това го чувам за пореден път от теб. Повтаряй, пък може и да ти повярвам накрая.
За теб, обаче помня как обясняваше, че жена ти е химичка и ги разбира тея работи... Ясно!

А моя аквариум с KH=4 има доста стабилно PH=6.8 и оптимално СО2 от 25 мг/л. Кое трябва да му е нестабилното? И от какво?

Dave, стига вече си губи времето в писане. Хората вече нищо не разбират, а Дидо не можеш убеди.

Дидо - победител си! Айде стига и ти обърквал хората повече!

NO CARRIER

А, бе, вие що не спите, бе?!  :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kraltchev

Много интересно четиво, че и забавно при това.  :roll: "По-добър живот чрез химия."

Аз бих искал да чуя какво точно става химически/физикохимически когато на аквариума с ниско КН (1-4) му се развали баланса?  

--Николай

NikolaV

Цитат на: "NO CARRIER"А, бе, вие що не спите, бе?!  :lol:
Ако спът и не пишат, ние на к'во ще се кефиме?  :lol:

Живко

Цитат на: "NikolaV"
Цитат на: "NO CARRIER"А, бе, вие що не спите, бе?!  :lol:
Ако спът и не пишат, ние на к'во ще се кефиме?  :lol:

много правилно. :lol:
много интересна тема. 8)
ми то пулно с формули и математики,химии и физики.чудо на чудесата. :lol:
гледам двама човека спорят полупрофесионално.казвам полу,само защото от време на време си изпускат нервите.ама то това си е в реда на нещата. :Dа трети се обажда да потклажда огъня.
голям купон. :lol:
за съжаление изводите от всичко, са в сферата на догатките и предположенията.
това е така защото спора се води не по научен, а по философски приом, въпреки, че се твърди, че философията също е наука. :D
приемате нещо за истина,пък то е върла въпросителна и после градите хипотези.
давам пример:-я кажете кои точно го изяде онзи 1 ppmmnnpp амонии.растенията, водораслите, нитрифициращите бактерии или е станала някоя таинствена химична реакция. shit
за хората, които се занимават от повечко време, би имало значение твърдението:
-в моя аквариум с кН 27 - 60 мг на всеки литър вода инжектиран СО2 ще доведе до спад с 0.1 единица.
също и това:
-Който не вярва на азотния цикъл да си капне малко амоняк
(1мл 10% р-р / 100 л -> ~ 1ppm амониий) в стабилния аквариум един - два пъти.
Ей, не пробвайте това при pH > 6.5 .. 6.7, че ще си изтепате хайванчетата, иначе е безопасно и много поучително

обосновката с формули обаче е ненужна и може да заблуди доста хора.може би,поради липса на особени знания в химичната наука,не бих приел научни обосновки за вярни.още повече, когато почиват на предполагаеми факти.
Никой не се е родил научен.

tishovsx

Аз нямам нищо против, споровете, в тях се ражда истината :D Тя е някъде там :roll:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

dave

Цитат на: "kraltchev"Много интересно четиво, че и забавно при това.  :roll: "По-добър живот чрез химия."

Аз бих искал да чуя какво точно става химически/физикохимически когато на аквариума с ниско КН (1-4) му се развали баланса?  

--Николай

ppp

В карбонатно буферирана чорба, управлявана от природните закони (а не с Постановления) става страшничко.
Сипваш силна киселина в количество, достатъчна да освободи и последния карбонатен йон. Карбоната се изнася от разтвора във вид  на мехурчета и омразната формула :disgust

10^(7-pH) = CO2 / (3 x KH)


излиза в отпуска. Нямаме вече карбонатно буфериране. Дори миризма на сярна киселина прави pH=1 pop

Забележи, че при много малки стойности на KH в знаменателя незначителни промени в CO2 имат огромно влияние върху резултата отляво.

Това всичко обаче, когато KH стане 0.

Има начин KH да намалее, но добавянето на CO2 не е един от тях, независимо от твърденията на Дидо;

Карбонатната твърдост съвсем не е толкова сложно нещо, че да разчиташ на мантри. niger

Процесите, които се случват в аквариума могат или да променят твъростта или не. Например:
  - варовиковите скали се разтварят и увеличават KH;
  - различни киселини отнемат металните йони от карбоните соли и карбоната напуска разтвора като CO2; KH намалява;
  - принудителното инжектиране на CO2 не променя KH, а само намалява pH. Взаимното влияние на KH, pH и CO2 се описва от формулата по-горе;
  - дишането на рибите внася CO2, който обаче създава трудно забележим натиск върху баланса на CO2, защото както лесно се разтваря във водата, така лесно се и изпарява;

  КH се мери в градуси, но това я прави по-неясна. Един немски градус  KH е около 20mg/L или ppm разни карбоната. Дали са хидрокарбонати или не, за нашите акваристични разсъждения не е от ключово значение. Водородния атом е лек, това което тежи са въглерода и кислорода.

И отново по въпроса много ли e KH=4 градуса. Ами говорим за 70..80 mg карбонати във всеки литър вода. Зависи какво смяташ да сипваш. На ракиена чаша концентрирана азотна киселина нито KH=4, нито КХ=400 могат да се противопоставят.

За несмътроносни дози CO2 e абсолютно достатъчен като стабилизатор на KH.

За нещата, които се случват в аквариум като моя и на повечето от нас е повече от достатъчно.


Дидо с напълно верни твърдения стига до безсмислени заключения.

Говори за "достатъчно" стабилен KH, все едно, че е абсолютна величина. Все едно аз да кажа размерът на багажника ми е достатъчен. Само по себе си това е безсмислица. За какво е достатъчен? За да превозя шише гроздова е достатъчен, ама за да натоваря слон не е.

Причина да продължавам на аргументация с матри и обиди moral
да противопоставям безкрайно прости и доказани зависимости, е опасението ми, че наистина може някой да ни вземе насериозно.

Ако с Дидо си седим на маса и си лющим гроздова   :drunk  на драго сърце ще се съглася, че
  - инжектирането на CO2 в аквариума намалява карбонатната твърдост;
  - вода KH=27 не си променя pH от разтворения CO2;
  - Амано, софиянци, други планински племена с мека вода, американци и аз в частност имаме нестабилни аквариуми защото водата ни е с KH 3..4 и си я обогатяваме с CO2;

Бих се съгласил, защото с хора ползващи аргументация главно от 2 типа
  а) ти си дебил;
  б) не можеш да разпънеш пружина, защото тя се съпротивлява;
не е забавно да спориш.

Споря, за да не подведем някой, който погрешка ни е взел насериозно :-P

Това е.

tishovsx

Само не съм съгласен, че СО2 се разтваря бързо и лесно, напротив бавно и трудно :!:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Ilianidis

Колкото по-ниска е температурата,колкото по-малко разтворени газове има,толкова разтварянето е по-добро.Но наистина се разтваря трудно на 100%.Във фабриките на Кока Кола се използват специални устройства -сатуратори.

Raven

в Кока Кола не се разтваря а са вкарва във бутилките когато съ във пълначния моноблок,има СО2 колона - това е нещо като много голяма бутилка която е свързана с този моноблок и вкарва 1.8 атмосвери газ точно преди затварянето на бутилката заедно със самата напитка.газиращата секция е последна във етапа ,след това само се затваря.работил съм там като техник и това ми беше едно от задълженията.
а самият СО2 се докарва с цистерни и се прехвърля в течно състояние в контейнери в мазето.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Цитат на: "dave"...пустата математика не е разказвателен предмет...

В причудливия логаритмичен свят в който живеем формулата, управляваща pH, KH, CO2 взаимоотношенията

CO2 = 3 * KH * 10 ^ ( 7-pH )

при добавяне едно и също количество CO2
в два аквариума с различно KH
причинява едно и също намаляване на pH

Вдигането на CO2 от 4 до 70ppm
при KH=4 ще свали pH от 7.5 на 6.2.
При KH=27 разходката ще е от pH 8.3 до 7.
Разликата си е все 1.3.


dave, пиша за последно по въпроса:

Както ти споменах - да си вадиш генерални заключения на базата на тази абсолютно погрешна формула е доста тъпо. Мани другото, ама изпадаш и в тежки спорове за кауза, която дори не си се помъчил да разчоплиш като хората.

Ти използваш формулата по-горе за смятане на pH според kH и СО2.
Ето как би изглеждала формулата ти по-горе, обърната за pH - това не си го показал ;-):

pH = 7 - log(CO2/(3*kH))

ако решиш да мериш СО2 и kH в милиграми на литър (единиците нямат особено значение в този случай), ето какво се получава в следните гранични случаи:

- Имаш дестилирана вода. В нея няма карбонати. Добавяш СО2. В този случай аргумента CO2/(3*kH) клони към безкрайност. Логаритъмът също клони към безкрайност ( lim(log(x)) = [безкр] ако x->[безкр]). Резултатът е:

pH = 7 - [безкр] ???????  - формулата  е куха !!!

- друг граничен случай. Твърда вода - голямо kH. Няма въглероден диоксид. Аргумента CO2/(3*kH) клони към нула. Логаритъмът от този аргумент клони към минус безкрайност ( lim(log(x)) = -[безкр] ако x->0 ):

pH = 7 - -[безкр] ???????  - формулата  отново е куха !!!
-------------------------------------------------------------------------------------

Ако все пак искаш да разбереш къде е издънката ти - не си чел внимателно по сайтовете, от където си преписал формулата. Там пише, че с формулата се изчислява приблизителното количество СО2 при ИЗМЕРЕНИ ОТ ТЕБЕ kH и pH.  Никъде не твърдят, че формулата е обратима и при вариация на СО2 ще можеш да изчислиш pH. Това не може да стане, щото разтворените карбонати буферират промяната на pH - системата е нелинейна и уравненията са съвсем други. Доказателството можеш да намериш по-горе  :lol:

Ако все още не можеш да вденеш относно причудливия свят на логаритмите, ето ти една страничка за проба, там един магьосник като тебе (напомни ми да ти разкажа вица за магьосниците после) е обръщал формулата да си смята pH-то като сипва СО2:

http://www.aqua-archief.nl/artikel934.htm

Пробвай 2-рия калкулатор със стойности кН=0.0000001 и СО2=60 мг/л примерно. Получава се една хубава кръгла отрицатела стойност за рН - -1.33  :lol:  :?: Може да пробваш и с кН = 27 и СО2 = 0.000001 мг/л. Тогава рН-то излиза 14.88 единици - содата каустик ряпа да яде.

----------------------------------------------------------------------------

Е, докато си проправяш път из дебрите на причудливия логаритмичен свят, аз мисля да направя това - rofl.

Ilianidis

Равене сигурен ли си?
Цитатв Кока Кола не се разтваря а са вкарва във бутилките когато съ във пълначния моноблок
Влизал съм отдаван в завода на пексим в Пловдив.И мисля че имаше колона която газира,работи със това налягане,вътре има и пръстени за по-голяма площ.А накрая е тази колона,за да провокира загубата на цо2 при затваряне.Те двете машини са близо една до друга.Има три метода за насищане,но не си спомням кой се прилага за колата,мисля насищане на водата с цо2,щото готовата напитка трудно се газира поради по-високото осмотично налягане и след това има дозир помпа,която смесва купажния сироп с газираната течност,следва успокоителен съд и едва тогава пълнене под налягане на цо2.

Stas

Цитат на: "tishovsx"Само не съм съгласен, че СО2 се разтваря бързо и лесно, напротив бавно и трудно :!:

Зависи как го разтваряш. Наблюдавай си новия реактор дали не разтваря бързо и лесно. :)

dave

Цитат на: "dido"
Цитат на: "dave"Никъде не твърдят, че формулата е обратима и при вариация на СО2 ще можеш да изчислиш pH.

Щом казваш, че обратимостта трябва да се обявява :shock:  Добре.

Да приключваме, наистина.

Ако искаш и закона на Oм го зачеркни с прост анализ в зоната на R=0, все ми е тая. Получава се деление на нула. Невалиден е. Кух де. Ти го доказа. :bravo

Пишат ти хората, че формулата е за карбонатно буферирана среда и CO2, ти я тестваш без тях. Хубаво, не я ползвай.

Аз намирам аргументите ти за несъстоятелни. Теб си те кефят. На кой му пука  whistle

айде със здраве  :lol:

Similar topics (5)

39549

Публикации: 5
Прегледи: 4036

1054

Публикации: 23
Прегледи: 13759

7197

Публикации: 2
Прегледи: 3286

29197

Публикации: 8
Прегледи: 8093

3846

Публикации: 23
Прегледи: 9241