• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.06.2024 20:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

зеленясването на водата

Започната от velikiller, 06.01.2006 19:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

77

Цитат на: "tishovsx"840 свети жълто, къде го намирате този червен цвят upset
в смисъл никой не е казал че 840 е хубава лампа,а точно обратното :D тя все пак червено си има ,но е недостатачно....
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

miTko

Тогава 827, тя повечко розовее, отколкото жълтее, някак си.
Разни мои АКВАРИУМИ 

tishovsx

:D Има един тип, тука във форума :wink: зове се Raven, той под 5200к не слага, та да му стигне червената светлина е сложил два тона лумени :D
@77 Нещата са ясни, нямах в предвит твойте постове :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Stas

827 е напълно жълта. Имам и такава, и 830 и 840. От всичките цвета на 840 е най-приятен, а за спектъра - едва ли има кой знае какво значение. По-скоро е важен интензитета.

В момента съм сложил 840+Gro-Lux + Aquarelle (10000K) и изглеждат доста добре.

Живко

Цитат на: "miTko"Тогава 827, тя повечко розовее, отколкото жълтее, някак си.
за растения(не водни),производителите от силвания,препоръчват освен специализираните и 827 или 965.
Никой не се е родил научен.

Живко

Цитат на: "Stas"827 е напълно жълта. Имам и такава, и 830 и 840. От всичките цвета на 840 е най-приятен, а за спектъра - едва ли има кой знае какво значение. По-скоро е важен интензитета.

:shock:
ти  ме уби.
Никой не се е родил научен.

Ilianidis

Това трябваше в осветление да го пишете,та да има база за сравнение
Аз съм с 840 5200лм,има бледожълт цвят,много приятен,почти слънчев.

tishovsx

Живко, 827 действително е много жълта лампа, да не я бъркаш със Гролук-са, тя е 8500к.

П.П.  доуточнение със Митко, 827 даже визуално си е повече към оранжево.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Raven

значи за да вървят растенията първо трябва да има червен спектър. едното стимулира нарастване на листна маса а другото ръст и зъфтеж.
примерно
във оранжериите във холандия живи цветя за продажба се отглеждат само на живачни лампи- това е наи ефективният светоизточник- има около 180-200 лумена за ват,като металхалогена има само около 80 лум. за ват.
но тъй като живачните лампи са със топлинна температура 2 300К то там син цвят във спектъра няма въобще,в резултат на което цветята търсейки го се издължават силно и лалетата и хризамтемите правят дълги дръжки и бързо нарастват на дължина-тоест търси се умишлен ефект.
във аквариум ако се сложи същият спектър ще се издължът растенията а листата им ще бъдат малки за сметка на стъблото и дръжките.

силвания вероятно препоръчват 3200К И 6500К във комбинация,иначе просто няма смисъл защото няма пълнота на спектъра.
освен това цветната температура първо е различно нещо от спектъра ,второ не всички лампи със еднаква цветна температура имат еднакъв спектър,за това различните производители дават и схеми на спектралните криви.
най лесно е за ориентация- гледате да има два пика- във синия и във червения диапазон и да имам минимум във жълтия и особено в зеления.
тъи като растенията отразяват зелената светлина/поради което ги виждаме зелени/ те най малко я поглъщат и следователно не е необходима.жълтата също се усвоява по малко.
тоест да се гледа да няма пикове във диапазона 500-600нм-дължина на вълната.
жълтото граничи със червеното на около 580нм.а от 600нм нагоре е червено и се усвоява добре.
специализираните лампи за растения имат два пика - на 450-500 нм и на 600-650 нм.

колкото по висок е пика за съответната дължина на вълната ,толкова по висока е цветната температура.
примерно ако има пик във 6500 нм. дължина на вълната - то цветната температура ще е ниска - под 4000 к и лампата е червена,но ако има два балансирани пика то се получава фито лампа.
за това трябва или да търсим нещо с два балнсирани пика във диапазона 5500К -  8000К или да комбинираме.
лампите които имам са точно такива - комбинирани ,със цветна температура 5200 К и със два пика- в червената и синята дължина на вълната ,което ги прави подходящи.

не знам какъв спектър исползва Ратай - може и да е такъв ,вероятно  търси споменатия ефект за бързо нарастване на височина,освен това синия спектър стимулира цъфтежа които пък е нежелателен във една ферма ,така че е вероятно осветлението му да е такова- това обаче е развъдно осветление,за домашен аквариум не е подходящо.


в заключение - моят съвет - на базата на личен опит и на това което съм чел- ако слагате жълта или червена лампа/3000К- 4000К/ задължително я комбинирайте със нещо синьо бяло- /6000К -6500К/ и то във съотношени 2 към 1 в полза на бялото ,тъй като колкото е по топла цветната температура толкова по малко са лумените.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "Stas"827 е напълно жълта. Имам и такава, и 830 и 840. От всичките цвета на 840 е най-приятен, а за спектъра - едва ли има кой знае какво значение. По-скоро е важен интензитета.

В момента съм сложил 840+Gro-Lux + Aquarelle (10000K) и изглеждат доста добре.
В хола имам на полилея 2 лампи(Е27), едната е ТБ другата е 827.
Според мен втората не е по-жълта от първата.Различни марки са, но едва ли има значение.
И кой ти каза че по-ниска цветова температура означава по-жълто?
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

цветовата температура беше цветът на чисто черно тяло нагрято на определени градуси.
слънцето е със цветова температура 6000 келвина.
тя няма връзка със спектъра тъй като може да се формира от няколко цвята.
важно е да е формирана обаче от комбинация от червено и синьо и да не участва жълто или зелено във формирането на цветът.
това е тънкоста,и за това трябва да се гледат спектралните схеми а не само келвините.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "raven"цветовата температура беше цветът на чисто черно тяло нагрято на определени градуси.
слънцето е със цветова температура 6000 келвина.
тя няма връзка със спектъра тъй като може да се формира от няколко цвята.
важно е да е формирана обаче от комбинация от червено и синьо и да не участва жълто или зелено във формирането на цветът.
това е тънкоста,и за това трябва да се гледат спектралните схеми а не само келвините.
Абсолютно! Исках да кажа, че субективно 827 е по-червена от 830, а не по-жълта! С други думи отива към оранжево.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Живко

Цитат на: "tishovsx"Живко, 827 действително е много жълта лампа, да не я бъркаш със Гролук-са, тя е 8500к.

П.П.  доуточнение със Митко, 827 даже визуално си е повече към оранжево.

аз изобщо не съм коментирал цвета на 827. :roll:
иначе имам и 827,но не я ползвам.съгласен съм с Митко,че цвета и е близък до 840,само малко повече червено има в нея.
казах вече,защо не ползвам жълтеникави пури,а и Рейвън беше много красноречив.
според мен растенията не консумират голяма част от светлината, която тези лампи произвеждат.водораслите обаче,са по-малко претенциозни.
само предположение.
Никой не се е родил научен.

77

Цитат на: "raven"живачни лампи- това е наи ефективният светоизточник- има около 180-200 лумена за ват,като металхалогена има само около 80 лум. за ват.
а т5 имат около 90 лум. за ват :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Ilianidis

Да 5200лм/58вата=89лм за ват:)

Similar topics (5)

39549

Публикации: 5
Прегледи: 4025

1054

Публикации: 23
Прегледи: 13727

7197

Публикации: 2
Прегледи: 3280

29197

Публикации: 8
Прегледи: 8076

3846

Публикации: 23
Прегледи: 9204