• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
02.05.2024 22:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпроси към Ники Кралчев

Започната от niky, 17.05.2005 07:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

WOLF

Дублирам поста си от предишна моя тема тук, защото все още немога да реша проблема си и ми се иска да чуя още мнения и най-вече това на Ники Кралчев.

Авариума е почти изцяло растителен, с 10-тина рибки - сае и отоциклос, който никога не храня.

Имам проблем с водата в аквариума си, водата ми губи бистротата си, въпреки всекидневните смени на 10-20% от нея. Водата не е бистра, както трябва да бъде, а изгележда леко бяла, сякаш съм изсипал в нея чаша мляко. Параметрите на аквариума са сравнително добри (всичко влиза в нормите) и няма видми последици (вреди) от това "избеляване на водата" освен появата на еленови рога. След тотално разреждане на смените на водата в последните 2 седмици по веднъж 25%, резултат няма  - водата продулжава да си е все така "бяла".

Рогата ги свързвах с избелялата вода защото Кралчев беше писал за абсолютно същата ситуация в негов аквариум. И според него това избеляване е резултат от унищожаване на бактериите във филтъра, което е и моето единствено обяснение на проблема. Гибелта на бактериите беше възможна при мен, защото подавах СО2-то дирекно във външния филтър, но от близо 15 дена съм с друг реактор и ако евентуално е имало загуба на бактерии те би трябвало да са се яъзстановили (аквариума е на 3 месеца).

В аквариума добавям единствено Сера Флорена, преди  добавях и калии но и него спрях от опасения за евентуална причина.

Та въпроса ми е какво може да е това във водата ми, което не се влияе по никакъв начин от смените на водата и функционирането на филтъра.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

Stas

Вярно, не съм Кралчев, а и ме оплюха за мнението ми по въпроса, но мисля, че 1/2 от мойто мнение си възприел - т.е. бактериите са унищожени.
Сега е ред на препоръчителната доза Sera Aquatan + Nitrivec след 1 час. (Това е втората половина от мнението ми).
Умрелите бактерии как да се възстановят за по-малко от 3-4 седмици без намеса? Другите по-добри бактерии са капсулите на Ferplast.

Естествено причините могат да бъдат всякакви... Просто на мен ми прилича на мой подобен случай. Толкова от мен.

Raven

а пък според мене - спри да слагаш каквото и да е във водата ,включително и торове,и пробвай да сменяваш водата на нормален режим- една пета седмично.
мисля че причината е във прекалената намеса.
аз на моя аквариум сменявам водата по стриктната схема - "когато съм на кеф"  торя по същата система - "когато се сетя и с каквото имам под ръка"   пък водорасли нямам и водата си ми е бистра.а и растенията вървят доста добре като цяло.сега като се замисля - като минах на гореописаната система май ми тръгна по добре от преди когато мерех торовете на грамаж и се счупвах от исчисления на грамове и проценти.

е не чак толкова през просото де- ама все пак прекаленото вторачване май не е много полезно.аз съм на принципа - слагам само когато си поискат.
ако наблюдаваш внимателно растенията в частност и аквариума като система - ще разбереш кога какво е необходимо.

СО -то си е задължително- тука не споря.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NO CARRIER

Цитат на: "raven"а пък според мене - спри да слагаш каквото и да е във водата ,включително и торове,и пробвай да сменяваш водата на нормален режим- една пета седмично.
мисля че причината е във прекалената намеса.
аз на моя аквариум сменявам водата по стриктната схема - "когато съм на кеф"  торя по същата система - "когато се сетя и с каквото имам под ръка"   пък водорасли нямам и водата си ми е бистра.а и растенията вървят доста добре като цяло.сега като се замисля - като минах на гореописаната система май ми тръгна по добре от преди когато мерех торовете на грамаж и се счупвах от исчисления на грамове и проценти.

е не чак толкова през просото де- ама все пак прекаленото вторачване май не е много полезно.аз съм на принципа - слагам само когато си поискат.
ако наблюдаваш внимателно растенията в частност и аквариума като система - ще разбереш кога какво е необходимо.

СО -то си е задължително- тука не споря.

thumpup  :beer  
Извинявам се за цитата, но подкрепям АБСОЛЮТНО
raven!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

penchod

Като понасъбера още впечатления, и стигна до някакви резултати ще понапиша доста за Рогата, но със сигурност мога да кажа, че не се нуждаят от помътняване и не вярвам да са свързани двете, пиша го, защото от близо 3 месеца съм един от най сериозните(може би най-сериозния) производители на Рога в този форум, пробвал съм почти всичко, имам още няколко идеи, но като цяло мога да кажа, че проблема е много сериозен и трудно разрешим. Трябва да се има предвид, че когато и двамата говоримза рога, не е задължително да е едно и също, тея гадове са много различни видове и доста трудни за класификация.

dido

Пак почва пуцане сватбарската с нитрифициращите бактерии и водораслите.

Ей, момчета, четете и мислете... :idea:

striker

искам да попитам какви камани се слагат върху грунда,обикновената мозайка ли ?

Raven

Цитат на: striker - 19.09.2009 14:04
искам да попитам какви камани се слагат върху грунда,обикновената мозайка ли ?

Преди да зададеш следващият въпрос прочети тази статия:

http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,20283.0.html
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

phoenix9040

Въпроса ми е към Ники Кралчев.

При рестарирането на аквариума ми ,се появиха еленови рога. В момента нещата се стабилизират ,растенията кипят 1 час след пускане на осветлението. Водата Нитрати ,фосфати вече са в нормите. Торя с тензо коктейл,зелен камък, калиев нитрат,калиев сулфат. Въпреки ,че в момента фосфатите са вече на 0 ,не съм започнал да торя за фосфати. Сменям вода 2 пъти седмично. Рогата от бързорастящит се ограничиха и ще мога да ги погубя като ги подкастря ,чакам да се съвземат още малко. Но проблема ми е лепването им на криптокоринита. Виждам ,че там не са намалели и май ,малко по-малко се увеличават( Това може и да е моя параноя вече). Та конкретният ми въпрос е :

Рогата влияят ли се от затъмняване. Последно съм решил да спра да торя и да го оставя на тъмно за два-три дена.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

Similar topics (4)

14475

Публикации: 1
Прегледи: 3049

38563

Публикации: 7
Прегледи: 3465

36722

Публикации: 18
Прегледи: 7571

11657

Публикации: 3
Прегледи: 2731