Българска Аквариумна Енциклопедия

РИБИ, РАСТЕНИЯ И БЕЗГРЪБНАЧНИ => Водни растения => Темата е започната от: kraltchev - 20.05.2005 07:02

Заглавие: За светлината
Публикувано от: kraltchev - 20.05.2005 07:02
Осветлението на растителния аквариум не е особено ясна тема за обсъждане.  На пазара има много видове лампи с какви ли не характеристики и често ни се струва че специалните лампи непременно ще накарат растенията да растат добре.

Но ако помислим логично не можем да не забележим че през годините голям брой хора успешно са отглеждали и още отглеждат растения използвайки различни видове лампи.  По тази логика една идеална лампа не съществува. Осветлението се избира на базата на удобство на предишен опит, инсталация, цена, размери, цвят на светлината и т.н.

Едни от най стабилните, чисти и здрави аквариумни растения които съм виждал бяха отглеждани в 30 литрови аквариуми всеки снабден с по една обикновена 40 ватова крушка.  Това беше през '80-'81 и качеството на крушките трябва да е било от най високо комунистическо ниво.  Майтапа настрана тая светлина явно беше достатъчна за поне 30 вида растения.

Видях че вече има прекрасни описания на видовете лампи използвани за аквариуми и няма да се спирам на това.  Лампите които използваме в Америка не са по-различни, а и дори предполагам че европейските са по-добри.  Ще говоря повече за това какво знам за осветлението на растителни аквариуми от опита ми тук.

Първото нещо за което искам да говоря е малко тъпо и смешно.  Когато избираме осветление тук рядко говорим за нещо друго освен келвиновата температура (Kelvin, K) на крушката и ватовете.  Лумени, вълнови диаграми, CRI са неща който рядко споменаваме.  Ситуацията е глупава но някак си успяваме да отглеждаме прекрасни растения.  Това е може би още едно доказателство че светлината може да варира в много широки граници.

Най-често използваните келвини  са:
- 5500
Най-"топлите", подчертават червените цветове на риби и растения
- 6500
Те предават цветовете най-реално, светлината е бяла, но не отмива червените цветове.
- 10,000
Много бяла светлина която кара всичко да изглежда някак си пречистено.  Силно отмива червените цветове и дори намалява интензитета на зелените.

Виждал съм лампи с 8,800 Келвина които бяха по-бели от тези с 10,000.  Явно е че келвините не са идеална характеристика за сравнение.  Флуоресцентните лампи на Амано са 8,800 келвина и светлината е точно балансирана - бяла но не отмива цветовете.

Споменах че освен келвините избираме лампите на базата на ватовете.  Според ватовете за 1 литър вода тук делим аквариумите така:
- 0.25 - слабо осветен
- 0.5 -1.0 - средно, обикновения случай
- > 1.0 - скоростен

Слабо осветените аквариуми имат бавно развитие и нямат нужда от почти всекидневни грижи.  Растенията в тях растат бавно и поради бавния растеж често са с много наситени цветове.  Избора на растения трябва е много важен защото дори слабия недостиг на светлина кара растенията предпочитащи по-светли условия да се издължават.  Един начин да се прикрие това е долните 2/3 от стъблото да се прикрие с декорации или с други растения.  Амано често използва този подход въпреки че аквариумите му не са слабо осветени.  И все пак ако избора на растенията е правилен слабо осветеният аквариум ще е с по-лесна поддръжка.

Средно осветените аквариуми разрешават отглеждането на повече видове растения.  Но това а малко подвеждащо впечатление.  В тези аквариуми светлината изглежда достатъчно за човешкото око но ситуацията е друга от гледна точка растенията.  Растежа е сравнително бърз и засенчването става проблем.  Друг проблем е бързото разпространение на бързо растящи растения които се преплитат с други растения.  Такива аквариуми изискват наймалко седмични грижи и малки настройки всеки 2-3 дена.

Скоростните аквариуми са най-красивите примери за растителни аквариуми.  Те изискват доста опит защото процесите протичат на много високи обороти.  Наторяването е от решаваща роля и не може да бъде забавено повече от 2 дена, а често дори 1 ден е от значение.  Обикновено тези аквариуми имат "активен субстрат" - слоеве с различна функция, най-общо казано осигуряващти добри условия за храненето на растенията чрез корените.
Важно е да се отбележи че дори и най-силно осветените аквариуми са "тъмни" в сравнение с осветлението на отркити водни площи през голямата част от деня.  Светлината може да е малко или много но само комбинацията от различни фактори води до добър растеж на растенията и подтискане на водораслите.

Продължителност на светлината
Нормално продължителността е 10-11 часа но в първите седмици от развитието на аквариума може да скъсим този период дори до 4 часа дневно ако решим че е нужно.  Нот използва този подход с цел намаляване на водораслите.  
Луис има друг подход - от първият ден той осветява аквариума с 10 часа светлина, вярвайки че всичко трябва да е постоянно, без промени и че растенията се приспособяват по-добре ако условията не се променят.
Амано е развил друг подход в последните няколко години.  Той използва комбинация от халидна и компактни флуоресцентни лампи закачени доста високо (http://www.aquatic-plants.org/gallery/album17/ada_1) над аквариума (25-35 см от това което съм видял).  Флуоресцентните лампи са включени за около 10 часа, а халидната лампа се включва само за около 4 часа около обед.  Светлината от флуоресцентните лампи е малко - около 0.25 вата на литър и при това те са далеч от повърхността на аквариума.  Не разбирам добре как изглежда аквариума повечето време ако е осветен с толкова малко светлина.  Растенията вероятно нямат нищо против, а водораслите определено ще изчезнат бързо, но аз лично не смятам че аквариума ще изглежда привлекателен.

Какъвто и подход да изберем ние лично трябва винаги да помним че светлината е с огромно значение за всичко живо в аквариума.  Всякакви промени трябва да се правят бавно, без големи скокове, за да не се стресират растенията, а и да успеем по-лесно да забележим тенденциите в развитието им в новите условия.

Мощност на светлината
Регулирането на светлината често е въпрос който тук не ни занимава, а търсим отговорите другаде.  Чувал сам малко хора да говорят за добавяне на повече лампи комбинирано с отдалечаване на осветителното тяло от аквариума за да се осигури по-плавен преход.

Рефлектори
Най качествените рефлектори продавани тук са германски - "Miro".  Те отразяват светлината 100%, без да поглъщат никакви дължини на вълните.  Аз лично не съм убеден че са абсолютно необходими - в момента отглеждам прекрасни растения в един аквариум в гаража си и рефлектора (http://www.aquaticplantcentral.com/gallery/search.php?do=searchresults&searchid=58) на лампата е направен от обикновена поцинкована ламарина.  Питал съм наоколо, но разбрах че консенсус по въпроса за рефлекторите няма освен факта че те помагат за насочването на светлината, охлаждането и такива обикновени неща.

В заключение ще кажа че както всички знаем в Америка повечето неща са с тенденция към преувеличаване и това се отнася и за светлината използвана в аквариумите с растения.  Чувал съм че холандските аквариуми често са осветени слабо но растежа на растенията е почти идеален.  Чух даже че по време на конкурсите им съдийте посещават къщите на участниците и издърпват с пинсети растенията с корените за да оценят здравословното им състояние.  И това при осветление със само  0.25 - 0.3 вата на литър.

--Николай
Заглавие: За светлината
Публикувано от: miTko - 20.05.2005 11:20
Всичко това е  много интересно, особено последната част!
Интересува ме ползвате ли зонално осветление? Не  знам как се казва, затова така го пиша... Става въпрос за това, различни части от аквариума да са осветени различно. Аз  само се опитвам да направя нещо такова, защото имам твърде малък аквариум, и по други причини също...Над  растенията, които обичат повече светлина да свети по-силно, а там където има например само анубиас да е по-слабо.
Заглавие: За светлината
Публикувано от: NO CARRIER - 20.05.2005 11:36
Евала! Само да дам идея за рефлекторите: виждал съм луминесцентна лампа сложена в обикновн улук. Виждал съм също и огъната ламарина (и улук също), облепена с отражателно фолио, има го във всички рекламни агенции, които се занимават с такива неща.
Заглавие: За светлината
Публикувано от: 77 - 20.05.2005 12:30
това с рефелкторите от поцинкована ламарина е несериозно :wink: според мен такъв рефлектор повече ще вреди отколто ще помага :? не е проблем да се намери огледална ламарина които отразяват почти сто процента :D
Заглавие: За светлината
Публикувано от: miTko - 20.05.2005 13:55
Не е нужно да отразява 100% или почти толкова(това  никой не може да каже със сигурност), дайте да не  се вманиачваме!  :) Според мен и гладка бяла повърхност отразява достатъчно, естествено и всичко което е по-добро от нея! Стига да  не е цветно, освен ако на някой не му харесва :wink: !
Заглавие: За светлината
Публикувано от: 77 - 20.05.2005 17:39
рефлектора е направен да събира светлината на сноп ,и така да достига повече светлина до дъното :wink:а това може да стане само с огледална ламарина и подходящта форма на рефлектора :D то на повърхноста си има достатачно светлина и тия белите повърхности са напълно ненужни :wink:
Заглавие: За светлината
Публикувано от: niky - 20.05.2005 18:17
За да се разгори полемиката, прочетете тук:
http://ukrop.info/index.htm?file=http://msaqua.com/html/aqua/lamps/reflect/reflect.htm
Заглавие: За светлината
Публикувано от: 77 - 21.05.2005 01:07
като е тръгнало на линкове  :D и аз да пусна един за комбинирането на специализираните лампи http://www.aquaria.ru/smirnov/articles/article-1.shtml за мен специално смирнов си е авторитет :D
Заглавие: За светлината
Публикувано от: MAKAPOB - 23.05.2005 23:15
Мойта лампа е 4000К.Анубиаса си расте прилично.Има и едно друго и то ще годе добре.
Заглавие: За светлината
Публикувано от: FLEXX - 24.05.2005 00:18
Цитат на: "77"рефлектора е направен да събира светлината на сноп ,и така да достига повече светлина до дъното :wink:а това може да стане само с огледална ламарина и подходящта форма на рефлектора :D то на повърхноста си има достатачно светлина и тия белите повърхности са напълно ненужни :wink:

Добре, но не съм съгласен. Преди време си направих рефлектор от огледало (ново, ненадраскано и т.н.), прави се подходящ 'съд' за пурата и фасунгите, обикновенно като корито \_/  лепи се със силикон. Може да се направят и стани, на който да се пробият дъпки за фасунгите (ако са подходяща конструкция... Импровизация.
Заглавие: За светлината
Публикувано от: 77 - 24.05.2005 02:19
и така става :D
Заглавие: Re: За светлината HEELP
Публикувано от: bianco - 23.02.2009 21:06

имам въпрос относно осветлението: нещо не мога да се ориентирам с луксове, келвини, ватове .... та питам две лампи Philips lamp T5 High Output (Aquasky 24W and Aquarelle 24W) аквариум от 120 литра каква осветеност му дават силна , слаба, средна ... или каква?!?!прегледах сайта на Филипс и намерих следните спесификации :

Aquasky - Light Technical Characteristics   
Colour Code   965
Colour Rendering Index   92 Ra8
Colour Designation   Aquasky
Colour Temperature   6500 K
Lamp Luminous Flux EM   1275 Lm

Aquarelle - Light Technical Characteristics   
Colour Code   89
Colour Rendering Index   70 Ra8
Colour Designation   Aquarelle
Colour Temperature   10000 K
Lamp Luminous Flux EM   1440 Lm

П.П. лампите са на приблизително 15 см от повърхността на водата а височината на аквариума е 42 см
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: pavcho85 - 23.11.2011 22:54
Здравейте колеги,аз лично имам друга идея относно рефлекторите.Искам да я споделя и да изкажете вашето мнение по въпроса.Идеята ми е следната,понеже аз си конструирах капака за аквариума от ПДЧ и мисля отдолу да му залепя едно огледало,което ще се намира непосредствено над пурите.Как мислите ще отразява ли добре светлината?
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Асен Евгениев - 24.11.2011 01:59
Цитат на: pavcho85 - 23.11.2011 22:54
ще отразява ли добре светлината?
Много ясно.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: ata_nas - 24.11.2011 10:04
http://ukrop.info/index.htm?file=http://msaqua.com/html/aqua/lamps/reflect/reflect.htm (http://ukrop.info/index.htm?file=http://msaqua.com/html/aqua/lamps/reflect/reflect.htm)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: cwetalin - 24.11.2011 10:11
Цитат на: akapulko - 24.11.2011 01:59
Много ясно.

Не,никак даже. Ще отразява светлината, излъчена нагоре но няма да я праща в аквариума. Част от нея ще стига до повърхността, но не под близък до 90 градуса ъгъл и няма да може да достигне дъното, където трябва да свети на растенията. Изобщо, въпроса с рефлекторите е малко сложен, но едно е сигурно, прав рефлектор не върши почти никаква работа. На теория, за да насочиш светлината надолу под прав ъгъл спрямо повърхността на водата, рефлектора трябва да има параболична форма и източника на светлина трябва да е във фокуса на параболата. На практика - има едни рефлектори, които са като М, там има доста добро отразяване, но пак си зависи от геометрията. На друга практика - светодиодите са доста достъпни ценово, светят в 120 градуса, но 80% процента от енергията е в доста по-тясно петно. Пак ти трябва ламарина за охлаждане, но поне не можеш да я сбъркаш геометрично и да пратиш светлината у съседката :)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Асен Евгениев - 24.11.2011 10:39
Прочетох самоделен капак и по инерция си представих залепено домакинско фолио. Разбира се, че е
най-добре, ако може, да си направи полукръгли рефлектори. *DRINK*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Nikiengi - 24.11.2011 13:31
Аз пък мисля, че тези идеални форми са твърде скъпи за изработване и всичката тази полемика е повече в теоретичната част. Ако беше чак толкова важно всички производители на осветителни тела за асквариуми щяхя да ги правят с "М" рефлектори. Смятам че става въпрос за около 10-15% загуби, значи ако не ни стига светлината слагаме още едно тяло и компенсираме разсейването. А това с домакинското фолио е толкова евтино и достъпно и лесно за правене, че аз изобщо не се поинтересувах за рефлектори. Разбира се това е мое лично мнение! Успех!  :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: miTko - 24.11.2011 14:41
Определено плоско огледало е по-добре от голо ПДЧ. Човекът за това пита. Иначе, начини много.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: iek - 24.11.2011 14:59
Цитат на: Nikiengi - 24.11.2011 13:31
Аз пък мисля, че тези идеални форми са твърде скъпи за изработване и всичката тази полемика е повече в теоретичната част. Ако беше чак толкова важно всички производители на осветителни тела за асквариуми щяхя да ги правят с "М" рефлектори. Смятам че става въпрос за около 10-15% загуби, значи ако не ни стига светлината слагаме още едно тяло и компенсираме разсейването. А това с домакинското фолио е толкова евтино и достъпно и лесно за правене, че аз изобщо не се поинтересувах за рефлектори. Разбира се това е мое лично мнение! Успех!  :-)
Грешно мислиш.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 24.11.2011 16:41
Kато се рови из нета ,човек намира полезни и любопитни неща
How PAR varies in a dust algae infested tank vs a clean (http://www.youtube.com/watch?v=Xse1ZJV6MVc#ws)    -забележете с колко пада PAR-a като се махне само единият рефлектор :-D
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: NO CARRIER - 26.11.2011 15:28
Не маха рефлектора, а направо маха лампата.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: ivagor - 21.04.2013 10:46
Здравейте! Много полезна информация има в този форум, благодарение на която си направихме сами капак на аквариума и си сложихме необходимата светлина. Имам обаче един въпрос - технически се справихме с капака, осветлението, поставяне на рефлекторно фолио и т.н.....но уви от ел. гледна точка малко куцат нещата - т.е. всиюко е ръяно, няма словем таймер да спира и пуска светлината. Въпросът - какъв е риска за растенията при по-продължително отсъстване (6-7 дена) и липсата на осветеност? Има много писано колко е важна светлината, средна дневна осветеност и т.н., но ми е интересно ако нямаме таймери - все пак какъв е допустимият риск за нас при липсата на осветеност, колко дена (предполагам приблизително) можем да сме "спокойни" за липсата на фотосинтеза?

Видове растения - криптокорина, валиснерия, елеохарис и роголистник.

П.С. не намерих подобна тема и затова пускам тук - администраторите да я преместят в правилния подфорум ако е нужно!

Благодаря предварително.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: anasarka - 21.04.2013 10:52
Купи си таймер не са скъпи, това е най-добрият вариант. За 6-7 дни не е хубаво да оставяш растенията не че всичко ще умре но са възможни загуби.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: ivagor - 21.04.2013 11:25
да, градски, явно това е най-разумното решение - все пак ми се иска труда за последнуте 3 месеца да се запази  *DRINK*...мерси..
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 12.08.2013 08:24
Добро утро! Търся пури за капака на аквариум. Т5 80W. Някой знае ли дали в този сайт  http://www.elbulgaria.com/c393/p91383/obiknovenni-80w-master-tl5-ho-f16-20-000-g5-philips.html (http://www.elbulgaria.com/c393/p91383/obiknovenni-80w-master-tl5-ho-f16-20-000-g5-philips.html)  има подходящи за целта, цените ми се струват приемливи. В пловдив изобщо могат ли да се намерят? Нямам много растения , но смятам да понатрупам с времето.
Благодаря!
p.s.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Nikiengi - 12.08.2013 09:08
Ами дал си линк към такава лампа, намираш телефона и звъниш - сигурна работа! За Пловдив - ами опитай в ТМТ Елком, може и да имат. :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 12.08.2013 09:11
 :-) Тези на philips ако стават кои лумени са най-подходящи 2700, 3000,... има ли голямо значение? Трябжат ни около 4бр за аквариум 500л
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: petko - 12.08.2013 09:19
Взимаш си две 6400К и две 4000К.Образно казано, колкото е по-малко числото на Келвините свети по-жълто.Всичките стават зависи каква светлина ти харесва.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 12.08.2013 09:21
Милион благодарности!
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Nikiengi - 13.08.2013 08:48
Цитат на: petko - 12.08.2013 09:19
Взимаш си две 6400К и две 4000К.

*THUMBS UP* +1
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 20.08.2013 18:10
Цитат на: petko - 12.08.2013 09:19
Взимаш си две 6400К и две 4000К.Образно казано, колкото е по-малко числото на Келвините свети по-жълто.Всичките стават зависи каква светлина ти харесва.
Колега,занимавам се с растения и риби над 40 год. и съм на мнение,че тези които са 4000 келвина --т.е.жълта светлина,пък изобщо не стават за растения, а пък за 500литров аквариум колкото си написал че е,на който дълбочината сигурно ще е поне 50см., че и повече пък абсурд......ако дълбочината ти е повече от 55см. и мислиш да отглеждаш полянкови растения освен другите,най-подходящи са металохалогените.. За 6400 келвина--т.е. бяла светлина съм съгласен..Лумените също са от значение... ;-) :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 21.08.2013 23:12
Цитат на: wwladoo - 20.08.2013 18:10
 Колега,занимавам се с растения и риби над 40 год. и съм на мнение,че тези които са 4000 келвина --т.е.жълта светлина,пък изобщо не стават за растения, а пък за 500литров аквариум колкото си написал че е,на който дълбочината сигурно ще е поне 50см., че и повече пък абсурд......ако дълбочината ти е повече от 55см. и мислиш да отглеждаш полянкови растения освен другите,най-подходящи са металохалогените.. За 6400 келвина--т.е. бяла светлина съм съгласен..Лумените също са от значение... ;-) :-)
От 4000К до 10 000К всичко става за растения-въпрос на  личен избор!!!
Колкото до височината-точно за две минути мога да намеря линкове  на аквариуми с т5 лампи,окачени на 80+см височина и с перфектни растения!Просто за 40 години доста са се изменили нещата :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 15:49
Цитат на: dafil - 21.08.2013 23:12
От 4000К до 10 000К всичко става за растения-въпрос на  личен избор!!!
Колкото до височината-точно за две минути мога да намеря линкове  на аквариуми с т5 лампи,окачени на 80+см височина и с перфектни растения!Просто за 40 години доста са се изменили нещата :-)
Когато сложиш пури или лампи 4000 келвина  на 80см. височина и дълбочина 55см.на аквариума и нагоре и полянковите ти растения виреят ела ми се обади.Какво значи растения--звучи много общо,от растение до растение има разлика от земята до  небето в условията на отглеждане,образно казано.Има си растения които си виреят на полусянка и им трябва минимална светлина,аз говоря за нормален растеж на всякакви видове растения..Ако ще пишем ей така навъпреки колкото да бъдем опоненти и да се правим на интересни ,просто няма смисъл да споря...И не се опитвай да ме изкарваш някакъв ,,закостенял задръстеняк,,който отглежда растения повече от 40год. без да следи новостите, а да не говорим ,че втората ми специалност е  висша електротехника и ми са ясни нещата, и защото през годините са минали толкова бройки и видове растения през ръцете ми,че сигурно нямаш толкова косми на главата си.. 8-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: zariio - 22.08.2013 16:13
Цветната температура не е толкова важна колкото лумените.Има лампи т5 4000К с повече лумени от лампи 6500К примерно.
Разбира се,че стават за растения и само 4000К.Просто въпрос на вкус :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 16:20
Цитат на: zariio - 22.08.2013 16:13
Цветната температура не е толкова важна колкото лумените.Има лампи т5 4000К с повече лумени от лампи 6500К примерно.
Разбира се,че стават за растения и само 4000К.Просто въпрос на вкус :-)
Естественно ,че лумените са от голямо значение,написъл съм го по горе....Аз споря за конкретният пример--аквариум с дълбочина 55см. и повече и колегата е написал на разстояние 80см.пурите--4000келвина..Има да лампи 4000келвина с повече лумени но пак не са достатъчни при тези дълбочини на аквариума и на такова растояние,полянковите да виреят добре... ;-) :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: zariio - 22.08.2013 16:25
Аз не разбирам според теб 4000К лампи не стават за такава дълбочина заради келвините или заради светлинния поток?
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 16:38
Цитат на: zariio - 22.08.2013 16:25
Аз не разбирам според теб 4000К лампи не стават за такава дълбочина заради келвините или заради цветната температура?
Колега коригирай си въпроса защото така зададен просто.................ми звучи по друг начин... 8-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: zariio - 22.08.2013 16:57
Грешката е моя :-)
Та на въпроса?
: 22.08.2013г 15:03ч
Питам понеже според таблиците,които аз гледам като си избирам лампи и при Т5 и при Т8 лампи с цветна температура 4000К са на едно от водещите места по светлинен поток ,така че според мен в това отношение за мен стават.Сега друг е въпроса колко е жълта светлината :-)За мен най-добрата комбинация в последните няколко години е 1:2 /840:865/
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: M14iro - 22.08.2013 17:31
Виж и във ФИЛКАБ за лампите ,те са дистрибутори на Филипс. А, ето и телефон 032608881,попитай ги
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 22.08.2013 18:27
Аз няма да споря за глупости при положение,че във форума масово все още се говори за съотношения като "ват на литър" или "лумена на литър".Ама тва,че интензитетът е обратнопропорционален на квадрата на разстоянието кво ги засяга.
Айде най-накрая да  организираме купуването на  форумен PAR-"метър" :-)
Да го съхранява някой модератор, и ако на някой му трябва ,за да  знае дали ще са му  достатъчни  планираните лампи-с куриер или  със съдействието на друг модератор от съответния град.Да не говорим,че има съфорумци които даже имат достатъчно  налични ламБи за експериментиране и дори няма да се налага замерване :-D
...пък после продължавайте да си говорите за келвини, ватове,лумени и литри :-D
:popcorn:
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 19:22
Цитат на: dafil - 22.08.2013 18:27
Аз няма да споря за глупости при положение,че във форума масово все още се говори за съотношения като "ват на литър" или "лумена на литър".Ама тва,че интензитетът е обратнопропорционален на квадрата на разстоянието кво ги засяга.
Айде най-накрая да  организираме купуването на  форумен PAR-"метър" :-)
Да го съхранява някой модератор, и ако на някой му трябва ,за да  знае дали ще са му  достатъчни  планираните лампи-с куриер или  със съдействието на друг модератор от съответния град.Да не говорим,че има съфорумци които даже имат достатъчно  налични ламБи за експериментиране и дори няма да се налага замерване :-D
...пък после продължавайте да си говорите за келвини, ватове,лумени и литри :-D
:popcorn:
Колега, аз ти говоря за това което съм пробвал и не виреят добре полянките при това разстояние -80см и дълбочина 55см. и нагоре, и говоря за нормални пури Т5--4000К(жълта светлина--или както я пишат бяла топла) при които съотношението е 35до 40 лумена на ват,защото има и специализирани LED пури T5 при които съотношението  е до 82 Lm\W и там положението е съвсем друго, но и цифрата е съвсем друга ,защото едно такова специално тяло с две такива специализирани за растения, лед пури е около 500лева и там не мога да говоря защото не съм пробвал.Моето мнение е,че растенията виреят по добре при бяла светлина(води се бяла дневна светлина)--6400К , а не бяла топла както се води(т.е. жълта) 4000К... при еднакви  други показатели т.е. лумени и ватове  това е...  и говоря или само за единият вид или само другият, а не в комбинация от двата вида със някакво съотношение. :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: hunter - 22.08.2013 19:31
Това със ват на литър съм го срещал и във много чуждестранни форуми
Цитат на: dafil - 22.08.2013 18:27
Аз няма да споря за глупости при положение,че във форума масово все още се говори за съотношения като "ват на литър" или "лумена на литър"
Това със ват на литър съм го срещал и във много чуждестранни форуми не само тук. Даже хората си го пишат и като ват на галон. Съвсем на скоро търсих данни за ротола валичи и във един от форумите забелязах изказване, че се нуждае от поне 1ват на 3галона. Така че не сме само ние  :-D а според мен особено голямо значение има разстоянието на лампата до повърхността на субстата а не само лумени и ватове. То и по горе е споменато но да си го подчертая като важен елемент. И според мен е по правилно да се смятат лумените а не ватовете. Все пак не смятаме колко ток ще харчи лампата, че да гледаме ватовете мощност. Комбинация между двата вида 4000 и 6500 където 6500 се води студена бяла светлина а 4000 топла жълта, се прави до толкова че 6500 да растат по добре растенията а 4000 ако има червени растения да им се подчертаят цветовете. Моя опит ми показва, че по успешно са ми растели при 6500келвина растенията. Докато при по жълта светлина( не съм ползвал 4000 а по малко келвина) не съм имал успехи. Но при комбинация от двете наистина става гот. Хем имаш растеж хем ти се подчертават цветовете и не само на растения ами и на риби. И аквариума изглежда по топъл а не изтръпнало бял студен. Каква е строго нужната светлина според мен трудно може да се каже. Аквариста трябва сам да вземе решение според аквариума си, растения които ще гледа и отстоянието на лампата от грунда и рефлектори. Може да се даде насока но строго не може да се каже това не е да го сметнеш по Питагоровата теорема. Според мен е тъка  *THUMBS UP* И да допълня с един въпрос ако може. Защо постоянно се споменава Т5,Т8 доколкото съм запознат Т5 са малкия цокъл и тънките пури. А Т8 е големия цокъл за старите по-дебели пури. Едва ли цокъла има значение или бъркам?  *dontknow*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 19:40
Точно това имах впредвид,колега,че за разстежа на растенията  е 6500К(бяла дневна студена), а 4000к лампи се ползват за почтертаване на определени цветове, а не за самите растения за растежа им и нарочно се ползват в комбинация и ги ползват  т.н. ,,аквафотографи,, включително и прословутият Амано,защото правят много снимки на аквариуми и действително в комбинация от двата вида снимките изглеждат перфектно и са по добри от когато се ползва само 6500К.Това е истината..... ;-) 8-),пък нека някои ,,специалисти,, да си пишат за ламБи . Всичко е до Проба,Проба едно две три и опит, а не до суха теория със качване на снимки от интернет... :-) Но нали трябва като котките да не падаме по гръб,защото се имаме за капацитети.. 8-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: petko - 22.08.2013 19:42
Не съм съгласен ,че Т5 дават само 35-40 Lm/W.
Т8 840 е 93Lm/W при 25 °C
Т8 865 е 90Lm/W при 25°C
Т5 840 - 92Lm/W при 35°C
Т5 865 - 84Lm/W при 35°C
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 22.08.2013 19:57
Колега говоря и съм го написал НОРМАЛНИ луминисцентни пури Т5---4000К(бяла топла-т.е. жълта)светлина--35-40L\W, а не за СПЕЦИАЛИЗИРАНИ такива ---Филипс имат и къде по големи постижения от споменатите от теб.... ;-) 8-)---но цифрите не са за БГ пазара...Оффффф спирам стига,че ми писна... *DRINK*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: petko - 22.08.2013 20:10
Цитат на: wwladoo - 22.08.2013 19:57
Колега говоря и съм го написал НОРМАЛНИ луминисцентни пури Т5---4000К(бяла топла-т.е. жълта)светлина--35-40L, а не за СПЕЦИАЛИЗИРАНИ такива ---Филипс имат и по големи постижения от споменатите от теб.... ;-) 8-)---но цифрите не са за БГ пазара...
Да наистина имам предвит Philips MASTER TL-D Super 80 ,но те за мен не са специализирани,а най-обикновенни лампи.С цени между 5-7лв.за 36W лампа. :-)На Силвания са с 6-7Lm/W по-малко от Филипс.Не ми е ясно кои визираш ти за нормални.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: zariio - 22.08.2013 20:51
http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=840&product=Philips_MASTER_TL-5_Super_80_39W_840&n=1 (http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=840&product=Philips_MASTER_TL-5_Super_80_39W_840&n=1)

Най-обикновени пури с над 70l/w и не бих казал толкова скъпи :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 23.08.2013 11:41
Нали точно за същите ставаше на въпрос със колегата,вие май четете през редовете ,не съм спорил никъде че не съществуват пури  с повече лумени на ват, а за скъпите ставаше на въпрос за LED пурите и последните постижения на Филипс,които ги няма все още на бг пазара---споря,че пурите 4000К(бяла топла светлина) не вършат  същата работа както 6400К(бяла студена светлина), а при по голяма височина в случая 80см. и воден стълб на аквариума--55см. и  повече полянките изобщо не виреят като хората.И обикновенно се ползват за да добият снимките на аквариуми по добра визия т.е. подчертаване на определени цветове било то на растения или риби,затова обикновенно комбинацията е  2 към 1 в полза на бялата студена. :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: ПМП - 23.08.2013 20:41
 Защо постоянно се споменава Т5,Т8 доколкото съм запознат Т5 са малкия цокъл и тънките пури. А Т8 е големия цокъл за старите по-дебели пури. Едва ли цокъла има значение или бъркам?  Не знам
Мисля че е правилно така да се упоменават.Аз имам 2 пури-Т4.Мисля че са по-тесни и от Т5-тиците.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: rollon - 23.08.2013 21:20
Цитат на: ПМП - 23.08.2013 20:41
Защо постоянно се споменава Т5,Т8 доколкото съм запознат Т5 са малкия цокъл и тънките пури. А Т8 е големия цокъл за старите по-дебели пури. Едва ли цокъла има значение или бъркам?  Не знам
Мисля че е правилно така да се упоменават.Аз имам 2 пури-Т4.Мисля че са по-тесни и от Т5-тиците.
t5 мисля,че светят една идея по-добре като интензтет :)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: ata_nas - 23.08.2013 22:10
http://www.aquariumlights.ru/T5_T8.html (http://www.aquariumlights.ru/T5_T8.html)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 01.09.2013 16:01
След всичко изписано до тук, какво ще е най-добре?
Имам 1 sylvania grolux, 1 sylvania aquastar, osram 865 и osram 840. от кои и колко ще е добре? Ако се гледа ват на литър прави около 0,64. Имам масто за 4 тръби.
До сега гледах бързорастящи  растения с 2 икономични  крушки по 18в на 6400к  в аквариум 40л и вървяха чудесно. Сега Лимнофилата е жълта и едва расте
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: petko - 01.09.2013 16:45
Здравей
Добре си ги сметнал 0,64W/л.,но все пак колко е аквариума.Какво има в аквариума,добавя ли се нещо,кога е стартиран.Проблема ти може да не е само от светлината.Иначе може да се сложат и от четирите изброени лампи от теб по една.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 01.09.2013 17:08
Аквариума е 150/60/60 (около 500л  без грунда), пуснат е на 25.08. Подавам CO2, но почти не торя защото се появиха водорасли. Предполагам че още не се е стабилизирал и нитратите му са в повече. Температурата е около 28
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: petko - 01.09.2013 17:21
За една седмица да се появят водорасли!Определено растенията гладуват,но е рано за торове. Това осветление ще ти слабо,ако има все пак възможност добави още една пура.Гро-лукса е слаба, може да не и броиш ватовете,но е хубаво да я има.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Penta - 01.09.2013 17:43
Цитат на: kokivit - 01.09.2013 17:08
Аквариума е 150/60/60 (около 500л  без грунда), пуснат е на 25.08. Подавам CO2, но почти не торя защото се появиха водорасли. Предполагам че още не се е стабилизирал и нитратите му са в повече. Температурата е около 28

60 см. височина си е доста, ще трябват и хубави рефлектори :(
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 01.09.2013 19:17
http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=149265&highlight=ada+like&page=2 (http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=149265&highlight=ada+like&page=2)
Aквариумчето е високо 45см,с 6 лампи т5 с добри рефлектори,които са провесени на 90см от грунда.Пича подава мноооого ЦО2 за растенията-разбирай над 50мг/л,но пък има добро движение на повърхността,за да   има и достатъчно кислород .И тори с голямата лъжица ;-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 01.09.2013 22:32
Целия капак е облепен с фолио https://rastena.com/shop/134 уж да е по светло. Ако сложа още 2, да станат общо 6 пури по 80w = 480 няма ли да е вече много? 0,96в/л (макар и това да не е точната сметка)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Nikiengi - 01.09.2013 23:09
На тази височина (60 см) няма начин да гледаш някои ниски растения с луминисцентни пури, имаж нужда от металхалогени! Това правило за ват на литър го смятай само до височина на аквариума не-повече от 40-42 см. Дори и да сложиш специални отражатели пак няма да стане.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 01.09.2013 23:23
Цитат на: Nikiengi - 01.09.2013 23:09
На тази височина (60 см) няма начин да гледаш някои ниски растения с луминисцентни пури, имаж нужда от металхалогени! Това правило за ват на литър го смятай само до височина на аквариума не-повече от 40-42 см. Дори и да сложиш специални отражатели пак няма да стане.
Ники,виж линка,който съм дал по- горе.Проблема с полянките е да докараш до тях/на дъното/ въглеродния диоксид :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 02.09.2013 14:10
Цитат на: Nikiengi - 01.09.2013 23:09
На тази височина (60 см) няма начин да гледаш някои ниски растения с луминисцентни пури, имаж нужда от металхалогени! Това правило за ват на литър го смятай само до височина на аквариума не-повече от 40-42 см. Дори и да сложиш специални отражатели пак няма да стане.
*THUMBS UP* плюс 1---на същото мнение съм,на тази дълбочина само металохалоген пробива като хората до дъното,за пример един от растителните ми аквариуми-350л. е със такава дълбочина-60см. и съм с два металохалогена по 150 вата и две пури Т5  по 36 вата--едната жълта топла и едната бяла студена светлина,подавам СО(едно,две балончета на секунда)с карбонов проточен дифузор съм,не торя с изкуствени торове,има си и други начини за подхранване на растенията и растенията ми виреят супер стана години...а и над 30 вида риби вътре :-)Колегата по-горе е прав,че и СО то е от значение за полянките да го докараш ,но и от голямо значение е светлината, металохалогените( и то със специализирани крушки--цената им е около 40 и няколко лева,докато другите металохалогенни крушки със  същите ватове са чуствително по евтини,наполовина са) пробиват много по добре на такива големи дълбочини... ;-) :-)Пробвал съм с пури на същата дълбочина ефекта е по слаб за растежа на полянките... ;-) Някои хора изглежда тоя воден стълб, който е в повече го нямат за нищо ....... ;-) 8-)и го сравняват с по голямо разстояние от водната повърхност *STOP*И като заключение,защо повечето растителни аквариуми с полянкови растения, са с нисък воден стълб до 45---макс.50см.((((((  А и друго колегата,в този 500л. аквариум, ще отглежда и РИБИ предполагам--и знаеш ли каква ,,манджа с грозде,, ще стане още в началото с тези 50мг\L (на 500л-аква) и торене с лъжицата-които си ги дал за пример, аааа колега dafil , можеш ли да ми обясниш...защото аз зная, искам ти да ми кажеш дали знаеш..Едно е да ми качаш, разни снимки и линкове от интернет,друго е да си го изпитал ти... 8-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 02.09.2013 16:37
Аз  посочената тема си я следя ;-)
Човека не само гледа риби-има и поколения.Че и скариди.
Аз нямам точна измервателна техника за концентр.на ЦО2,но най-жълтото жълто :-D на дроп чекера(постигнато постепенно-за няколко седмици) в комбинация с добро движение на водната повърхност не вреди на риби и скариди.Това е моят опит.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 02.09.2013 17:27
Цитат на: dafil - 02.09.2013 16:37
Аз  посочената тема си я следя ;-)
Човека не само гледа риби-има и поколения.Че и скариди.
Аз нямам точна измервателна техника за концентр.на ЦО2,но най-жълтото жълто :-D на дроп чекера(постигнато постепенно-за няколко седмици) в комбинация с добро движение на водната повърхност не вреди на риби и скариди.Това е моят опит.
*spam--Ти си ми ясен и то отдавна,че като котката не падаш по гръб и само се правиш на интересен, абсолютно нищо друго...

А сега по темата,въпроса е ,че вкарваш колегата в едни филми ,с тоя воден стълб-60см. и с тия пури........... и с тия над 50мг\L ------СО2 и това торене с лъжицата--пък последно още повече...Вместо да си сложи два металохалогена и да си подава нормално СО,и постепенно като почне да се развива аквариума да си тори нормално и да му е мирна главата...Но както и да е,всеки отговаря за себе си.. *DRINK*  
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 02.09.2013 18:02
На колегата ще кажа така-да намери начин да разтваря максимално добре и навсякъде Цо2,а с торовете/дори и в повече/,но с по-малко светлина,ще има много по-малко проблеми.Освен това аквариум с 60см воден стълб и полянка....мнооого мъчна работа за потдръжка.
Аз самия бягам вече от силно осветление.
Освен това ти го вкарваш във филм с много$$$$ с тея металохалогени и сметката му за тока.Ами жегата дето я правят.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 02.09.2013 18:47
Зная ,много добре че харчат много ток металохалогените, но това е варианта на 60см. воден стълб да му виреят добре бързорастящите и полянките..., ако не  да гледа бавнорастящи и не изискващи толкова светлина или да сменя аквариума със по нисък воден стълб..За жегата си има лек ..За такова количество СО--за каквото даде пример ти --50мг)л и тор със лъжицата и с тези пури освен да се напълни с водорасли  или да си умори рибите,нищо друго няма да стане.Затова умните и препатили хора са казали растителен аквариум, в който да виреят всякакви видове растения оптимално, се прави със воден стълб до 45--граница 50см. ;-) *DRINK*, от там нататък нагоре е мъка с полянките и нискостеблените бързорастящи или повечко разход за ток т.е. металохалоген. ;-) :-) да виреят добре.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: bustama - 02.09.2013 20:43
Според мен пропускате нещо важно - има голяма разлика от 60см. воден стълб и 45см. такъв и осветително тяло на 45см. от повърхността на водата.
Друго  също от значение  е и ъгъла на светлината.

Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 02.09.2013 20:51
Аз все още съм "за" за форумен PAR метър.И да спре с тва ват на литър и бля-бля-бля с цели страници :-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 02.09.2013 23:57
Цитат на: bustama - 02.09.2013 20:43
Според мен пропускате нещо важно - има голяма разлика от 60см. воден стълб и 45см. такъв и осветително тяло на 45см. от повърхността на водата.
Друго  също от значение  е и ъгъла на светлината.


Ха здрасти колега,ти май  се опитваш да откриеш Америка, или четеш през редовете, какво се опитвам да му обясня на колегата dafil, а и не само аз  в стана ,,хиляда поста,, по напред в темата---преди теб поне три пъти съм подчертал това,което си написал--за воден стълб 60см и воден стълб--45см. и пури на 45см. от повърхността(или 90см. от дъното),че има разлика ,,от земята до небето,,.и именно заради това са нужни металохалогени при 60см. воден стълб и нагоре. Хайде вземи да четеш постовете и тогава се изказвай или просто да беше написал,че се съгласяваш с мнението на някои твои колеги.Всичко почна да става безмисленно...... ;-)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: anasarka - 03.09.2013 08:10
Май малко сте се поразгорещили в темата :-D. В крайна сметка няма правилен избор установен на сто процента, ако имаше щеше на темите с осветление да пише вземи си еди какво си и точка. Вариантите за осветление са безброй и всеки сам решава за себе си и за конкретният си аквариум. Можете само да дадете насока или съвет от собствен опит, който трябва да е цивилизовано изложен. Това че вашето мнение не е като на друг съфорумец незначи винаги че е грешно а че е просто друг вариант. Оставете питащият сам да прецени от кой съвет да се възползва, а и множеството мнения провокират към допълнително ограмотяване и четене на повече информация. :-) Отключвам темата но по-толерантно я давайте *JOKINGLY*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: miTko - 03.09.2013 11:15
Точно така е, всички препоръки са само насочващи. От една страна имаме цифри, но от другата биологичен материал. Уравнение не може да бъде съставено.
Първо смяташ, после пробваш на практика, не става ли - променяш. В общия случай е така.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: bustama - 03.09.2013 12:15
Цитат на: wwladoo - 02.09.2013 23:57
  Ха здрасти колега,ти май  се опитваш да откриеш Америка, или четеш през редовете, какво се опитвам да му обясня на колегата dafil, а и не само аз  в стана ,,хиляда поста,, по напред в темата---преди теб поне три пъти съм подчертал това,което си написал--за воден стълб 60см и воден стълб--45см. и пури на 45см. от повърхността(или 90см. от дъното),че има разлика ,,от земята до небето,,.и именно заради това са нужни металохалогени при 60см. воден стълб и нагоре. Хайде вземи да четеш постовете и тогава се изказвай или просто да беше написал,че се съгласяваш с мнението на някои твои колеги.Всичко почна да става безмисленно...... ;-)

Не май френд - просто аз нямам комплекси!
Уважавам мнетието на Дафил и поста ми беше свързан именно с това - да си обясним взаимно защо аджеба, разбираш ли... без да нападам или да се доказвам. :-)
Айде със здраве - нищо лично, повечко трябва да се мисли.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: rakim - 03.09.2013 12:33
Аквариум дори 65-70 см с пури и растения за полянки има и си се развиват прекрасно,wwladoo  нещо ти е остаряла много информацията.И между другото прави много лошо впечатление държанието ти като за толкова ,,зрял,, човек.Не само в тази тема.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 03.09.2013 13:41
Цитат на: rakim - 03.09.2013 12:33
Аквариум дори 65-70 см с пури и растения за полянки има и си се развиват прекрасно,wwladoo  нещо ти е остаряла много информацията.И между другото прави много лошо впечатление държанието ти като за толкова ,,зрял,, човек.Не само в тази тема.
Колега,вярно е,че се поразгорещих накрая ,  но след като колега е написал нещо по този начин,че все едно не правя разлика между 60см. воден стълб и 45см. и 45см разстояние от повърхността,а аз съм подчертал това поне няколко пъти.Ако някой съм обидил се извинявам,не е било умишленно. Колкото до другото 65-70см. воден стълб, аквариум с  пури и с полянки да има до не и в БГ,Филипс имат последни разработки, които го позволяват но са скъпи все още за нашият пазар.. А ти правил ли си опити на този воден стълб--65-70см. с пури и полянки и др. нискостеблени искащи силна светлина,защото много колеги , а и аз сме правили и то не веднъж...как ги пишете тези сантиметри воден стълб все едно  :-D....,направо не е истина :-)
: 03.09.2013г 13:01ч
Цитат на: miTko - 03.09.2013 11:15
Точно така е, всички препоръки са само насочващи. От една страна имаме цифри, но от другата биологичен материал. Уравнение не може да бъде съставено.
Първо смяташ, после пробваш на практика, не става ли - променяш. В общия случай е така.
Съгласен съм напълно с теб колега *DRINK*......особенно с думата практика,защото на много неща съм се начел в нета,които не са били истина(не говоря за конкретната тема а изобщо) :-)
: 03.09.2013г 13:01ч
Цитат на: bustama - 03.09.2013 12:15
Не май френд - просто аз нямам комплекси!
Уважавам мнетието на Дафил и поста ми беше свързан именно с това - да си обясним взаимно защо аджеба, разбираш ли... без да нападам или да се доказвам. :-)
Айде със здраве - нищо лично, повечко трябва да се мисли.
Колега,начина по който си го написал не е правилен според мен, в конкретният случай---можеше да напишеш мнението си спрямо него.....и нямаше да бъде изтълкувано така... *OK* ;-) *DRINK*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: bustama - 03.09.2013 14:21
wwladoo  поста ми нямаше нищо общо с твоето мнение. Не си ме разбрал. *DRINK*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: Nikiengi - 03.09.2013 14:57
Я виж ти до къде е стигнала темата!  :-) Може би обаче е добре да изясна своята позиция, от където съм изказал своите убеждения.
Най-вероятно всички сте прави, но ние не бива да правим от изключението правило. Това, че някой някъде е постигнал полянкови растения на такъв дълбок воден стълб изобщо не означава, че това е леснопостижимо, защото отиваме до едно по-високо технологично развитие. По тази логика аз мога да кажа, че има осветителни тела изцяло от пластмаса, които светят на нивото на сериозен светодиоден панел и най-важното изобщо не загряват и с които не е проблем да се реализира чудесно аквариумно осветление, но да си премълча, че те са на лабораторно ниво и са много далеч от производство.
Колегата най-вероятно ще влезе в първия магазин за осветителна техника и ще си купи 4 бр. пури с коефициент на осветеност 8 (в най-добрия случай) и ще ги сложи, за това съм написал, че според мен няма да стане.
Освен това той никъде не е написал, че ще отглежда полянкови растения, та и аз не съм ги написал така, а само ниски, като си мисля, че няма да може да отглежда дори и сагитария, или в най-добрия случай тя ще се изроди и ще стане висока, като валиснерия заради ниската осветеност. Да не забравяме и, че дори мътността на водата пречи на осветлението и тук не говоря за много мръсен аквариум, а за такъв с например недобре завъртян азотен цикъл.
Изхождам и най-вече от това, че повечето от нас са .... да го наречем хобисти, които може да не са вманиячени на този тема (макар че аз май спадам към вторите  :-D) и да не си купуват PAR - метри и специализирани осветления, чеято цена спрямо металхалогените може и да стане в пъти по-голяма (дай боже всеки му да може да си го позволи)!  *JOKINGLY*
Не твърдя и че не зависи от това дали достига достатъчно вода с разтворено СО2 в нея, но личния ми опит подсказва, че не е само това, а и по-силното осветление като комбинация с него.
А и нито за момент не съм се съмнявал, че колегата в края на краищата сам ще реши какво да прави, това все пак си е хоби и няма проста рецепта за успех, а може би именно в това се крие очарованието му.  *THUMBS UP*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 03.09.2013 18:56
Не искам думите ми да се изкривяват-като съм казал 80-90см до дъното това значи,че при 45см воден стълб,лампите ще са на 40+см над водата, а при 60см воден стълб-съответно 25+см над водата.
Както и да е -ето оше един пример за перфектна полянка http://www.barrreport.com/showthread.php/4902-ADA-lighting-at-Aqua-Forest-and-nice-low-PAr-values-who-knew (http://www.barrreport.com/showthread.php/4902-ADA-lighting-at-Aqua-Forest-and-nice-low-PAr-values-who-knew)   -аквариума е висок 60см,а на око,металохалогените са на 30см над водата.Показанията на PAR метъра показват,че изобщо не е толкова интензивна  светлината на дъното.
Друг добър пример за това,че дори и да са  провесени по-ниско лампите(на 75см от дъното,при 50см воден стълб),100% мощност се ползва само 3часа!!!!в денонощието.
А този аквариум- http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/akvariuma-na-aquadream/ (http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/akvariuma-na-aquadream/) перфектна полянка с 3 Т5 и то не HO(high output) ,а знам ,че аквариума си е вървял без проблеми и с 2бр,Т5 HO.
Силната светлина не е за подценяване.Всички искаме да изкараме хубави  зелени и червени китки,съответно слагаме  повече лампи,но с различен спектър.И от повечето лампи без да съобразим височината им...повече проблеми.
Аз съм имал читава полянка при 55см воден стълб и лампи(3хТ5+2хТ8) на 10см над аквариума,със  самоделни рефлектори(=> не много читави :-D) и пак съм светил с пълна мощност само по 4 часа на ден,че иначе идваха алгите.

Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: bustama - 03.09.2013 19:38
 абе така е, но и така не е. :-D
Всъщност при първият линк водния стълб не е 60см./ аквариума като е 60см. висок означава ли, че и водният стълб е толкова/ и според мен си е доста добре осветен - просто при дневна светлина да направиш такава снимка без светлина няма да се получи, пък за втория аквариум да не говорим.
Това, което на мен ми прави впечатление - почвата, която в случая накланя везната.
За някой растения и СО2 не е решаващ - пак почвата. Един акварист с опит - като събере 2 и 200 и има възможност да осигури почва, че за големи аквариуми си е сума, ей го резултата.
Като казвам почвата имам предвид най-вече нейната пропускливост - за хранителните в-ва в нея няма нужда да коментирам какъв старт дават на растенията.
Заключението до което стигам и не само аз може би: нямаш ли трите условия - почва, со2, светлина и разбира се количество растения, по-добре се въоръжи с търпение и 20см. да е водния стълб все тая.
Акваристи с опит защо да не могат да отглеждат полянкови - някой от тях и при 60см. воден стълб. ОК.
Макро и микрото във водата също е задължително условие. Те толкова неща станаха, че наистина на един любител в начален стадий ще му е трудоемко да ги навърже, пък и да успее - както и в предните постове писаха - гаранция няма, пак си трябва опит.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: dafil - 03.09.2013 20:05
Тук има разни графики,които могат доста добре да ориентират човек при колко лампи и на каква височина,каква осветеност може да очаква :-)
http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=105774&highlight= (http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=105774&highlight=)

http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=184368 (http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=184368)

който не го мързи-да чете!

*DRINK*
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: evgeni200 - 03.09.2013 20:10
Още един линк за смятане:
http://www.aquaforum.ua/showthread.php?t=51346 (http://www.aquaforum.ua/showthread.php?t=51346)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: kokivit - 03.09.2013 20:57
Имам Hemianthus Micranthemoides  и кипи като луда. Това знак ли е, че върви добре?
Височината на водния стълб е около 50см, все пак има грунд и авариума не е пълен "дюкме"  :-)
Последно светя с 1 grolux, 1 aquastar , 3 osram 865 и 1 osram 840
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: miTko - 03.09.2013 21:18
Това е знак, че имаш излишък на СО2. Дали върви, ти ще кажеш.
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: wwladoo - 04.09.2013 16:00
Цитат на: evgeni200 - 03.09.2013 20:10
Още един линк за смятане:
http://www.aquaforum.ua/showthread.php?t=51346 (http://www.aquaforum.ua/showthread.php?t=51346)
;-) 8-) *BRAVO*--за който може да смята,колко се губи... :-D
Не искам думите ми да се изкривяват--като съм казал 80-90см. от дъното това значи,че при 45см. воден стълб,лампите ще са на 40см. над водата а при 60см. воден стълб--съответно 25см. от водата.... ;-) Колега dafil никъде по горе в постовете си,не го беше писал това второто-- *STOP*, нещо взе по малко да се усещаш и да се нагаждаш, но дори и така да е пак *NO* :-D---водният стълб
: 04.09.2013г 15:03ч
Цитат на: bustama - 03.09.2013 19:38
абе така е, но и така не е. :-D
Всъщност при първият линк водния стълб не е 60см./ аквариума като е 60см. висок означава ли, че и водният стълб е толкова/ и според мен си е доста добре осветен - просто при дневна светлина да направиш такава снимка без светлина няма да се получи, пък за втория аквариум да не говорим.
Това, което на мен ми прави впечатление - почвата, която в случая накланя везната.
За някой растения и СО2 не е решаващ - пак почвата. Един акварист с опит - като събере 2 и 200 и има възможност да осигури почва, че за големи аквариуми си е сума, ей го резултата.
Като казвам почвата имам предвид най-вече нейната пропускливост - за хранителните в-ва в нея няма нужда да коментирам какъв старт дават на растенията.
Заключението до което стигам и не само аз може би: нямаш ли трите условия - почва, со2, светлина и разбира се количество растения, по-добре се въоръжи с търпение и 20см. да е водния стълб все тая.
Акваристи с опит защо да не могат да отглеждат полянкови - някой от тях и при 60см. воден стълб. ОК.
Макро и микрото във водата също е задължително условие. Те толкова неща станаха, че наистина на един любител в начален стадий ще му е трудоемко да ги навърже, пък и да успее - както и в предните постове писаха - гаранция няма, пак си трябва опит.

Съгласен с всичкото по горе, написано от колегата--------+1----  Да уточня и аз аквариум висок 60см. не означава 60см. воден стълб. а сигурно 50см. ,а даже и по малко........ като се има впредвид грунд  еди колко си см., а и ако има и субстракт под него още някой см.---и това,че аквариума няма да е пълен догоре още см......
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: bereta - 04.01.2014 14:27
Здравейте колеги понеже съм нов искам да ви попитам.Значи имам аквариум 75 литра осветлението съм си го правил аз (led осветление) понеже се занимавам с всичко свързано диодното осветление.Та искам да ви попитам как да си настроя таймера за денонощието.Колко време трябва да свети и колко да е тъмно?

Публикациите са слети: 04.01.2014 14:33

Ето снимки.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fr7tciq1s7%2FIMG_20140104_075651.jpg&hash=b56ccf35de7eb18bac81ca8eaf33e6e2e90719c6) (http://postimage.org/)
Заглавие: Re: За светлината
Публикувано от: miTko - 07.01.2014 11:45
8 часа е добре, и според това определяш другите фактори. Като вариант.
Това синьо как го траеш не знам, или е от снимката?