• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
03.05.2024 02:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Вероятна липса на калий.Дайте съвет

Започната от niki110, 24.01.2012 20:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niki110

Аквариум 100л. осветление 2*18W.За сега не торя  с нищо,аквариума е стартирам преди 2+ год.От известно време листата на  Ехинодоруса започнаха да се дупчат и да се усукват ако мога така да се изразя 9снимки не мога да кача,че фотото се прецака).От изчетеното тук стигам до извода,че е липса на калий (поправете ме ако греша).Другата седмица ще ми донесат течен тор който се добавя всяка седмица с всички по важни съставки в него.
1.Дали проблема ще се реши само с него?
2.Имам възможност утре да намеря калиев сулфат или калиев хлорид,но може ли да ми кажете по колко да слагам от едното или от другото понеже от много четене не разбрах нищо.
3.Колко гр. с колко вода се разреждат и по колко се слага на седмица или ден? :kreshtja:

rakim

Ако е само за ехинудоруса,по добре го натори с таблетки в корените.
540л Южна Америка

niki110

Валиснерията и тя като,че ли си отива бавно,но славно.Преди вървеше като луда а сега загнива по-малко.А и в нашия смотан град няма почти нищо за хобито ни.Варианта ми е с калиевия сулфат/хлорид и с течния тор като ми пратят


Peza

Ще използвам темата ти и за мое питане, относно калия.

От известно време листата (по старите) на анубиасите ми започнаха да се подвиват на долу (по ширината). Възможно ли е да е липса на калий.  Също така част от новите листа на валиснерията растът силно деформирани/нагърчени, което пък е липса на калций до колкото знам. Не подавам цо2, торя с акваформула по една лъжичка (2.5мл в 300литра вода и 45 лумена/литър осветление) седмично и малко ме е страх да увелича торенето, защото цветът на Рубина ми сочи че желязото е ок. до преди месец слагах по половин лъжичка и след като увеличих на цяла, валиснерията се пооправи доста, но продължава от време на време да "вади" накъдрени листа, а се появи и подвиването за което питам всъщност. И тук вече ми е главоблъскането, защото от прочетеното до момента калий в повече = недостиг на калция и обратното.

Снимки направо ме е срам да кача, едно на ръка че са с телефон, друго на ръка че ксенокукса и брадата ме тормозят все повече напоследък, но по-късно ще приложа ... срам не срам.

П.П. Покрай подаването на ферментационно СО2 се запасих с доволни количества калиев сулфат,нитрат и фосфат, калциев карбонат, железен дихидроген сулфат, английска сол ... та ако се наложи може да не увеличавам акваформулата а само даден елемент.



Изхитрих се! Сминката е от малкия аквариум в който няма водорастли  :-D В големия положението с растенията е същото, но като прибавим доволно количество алги (малка и незначителна подробност  *JOKINGLY*)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2Frvynuq.jpg&hash=bcd380e333d206686319850fb21159f96975f52b
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Similar topics (5)

8806

Публикации: 6
Прегледи: 2983

3495

Публикации: 78
Прегледи: 26055

57344

Започната от thebigone


Публикации: 28
Прегледи: 8009

51163

Публикации: 6
Прегледи: 2747

44186

Публикации: 4
Прегледи: 2351