• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 15:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за отглеждане на Nymphaea

Започната от ptsekov, 11.09.2006 11:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ptsekov

Здравейте,

Вчера купих три стръка/корена Nymphaea - два от тях са от червената форма, а третия е със зелени листа. Червените са с грудка, а зеленият без. След като прочетох информацията тук
http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=60&vid=
имам няколко въпроса:

 В описанието се говори за плаващи листа и подводни листа - какво се има предвид под плаващи листа ? Такива които се носят свободно на повърхността без да са хванати за грудката или такива които израстват до повърхността ?

 Зелената форма различава ли се по нещо от червената що се отнася до начина по който се отглеждат ? В магазина ми обясниха,
че зелената се засаждала в грунда, а червената просто се оставя
на дъното, но някак си останах с  впечатление, че мацката, която ми обясняваше не беше много сигурна... И пак към тоя въпрос - и двете форми ли могат да имат грудка.

 Как се създава грудката ? Може ли примерно - растение без грудка (само с корени и листа) да създаде такава ?

Благодаря!

Ilianidis

Плаващи листа са като израстат стеблата до горе и листото изплува над водата,тогава формата се променя.И двата вида пускат луковици.Ако се засади без луковица вероятността да се захване е по-малка,луковицата го подхранва в процеса на вегетация.Рубрата под вода е със стреловидна форма,а над водата се закръгля,цвета също се променя.

Joro Vn

Коректно би било да са ти ги продали с грудка. След време растението пуска нови /дъщерни/ грудки, които може да отделиш и така да го размножаваш. Може и да ги оставиш на същото място, тогава просто се развиват няколко растения на едно и също място. Възможно е, но много малко вероятно, да ги размножиш и чрез опрашване на "цветовата грудка", която се образува на повърхността.
Кореновите грудки след засаждане може да останат в покой дори няколко месеца. Това не е причина за тревога, просто трябва да започниш къде си ги "засадил", за да не ги изровиш при някакви бъдещи манипулации в грунда, като засаждане на нови растения, и т.н.

Raven

много поздрави на мацката :D

всички нимфеи са с еднакви корени,заравяш долната част и чакаш търпеливо,защото наистина може да мине време преди да тръгне.
най важна е почвата,добре е да има добавки в пясъка на дъното иначе няма да расте.
а най добре се прави така: взимаш една саксиика,пълниш я с пръст за стайни растения и отгоре слагаш 2 см пясък за шапка- върви та се къса.
при нимфеите не важи правилото че дъното не трябва да загнива,даже напротив- те са блатни растения и корените им са приспособени да живеят в гниеща тиня.
ако я посадиш само на пясък ще ти изкарва хилави листа,моята е в пръст и вади едни големи тъмночервени тлъсти листа.
обича силна светлина,иначе прави дълги дръжки- моите листа почти нямат дръжки защото я държа на светло място.

с надводните листа още не знам как става- ако тръгне да пуска ще я оставя,казват че ако цъфне ароматът на цветът е неземен.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

discus

Цитат на: "raven"много поздрави на мацката :D

всички нимфеи са с еднакви корени,заравяш долната част и чакаш търпеливо,защото наистина може да мине време преди да тръгне.
най важна е почвата,добре е да има добавки в пясъка на дъното иначе няма да расте.
а най добре се прави така: взимаш една саксиика,пълниш я с пръст за стайни растения и отгоре слагаш 2 см пясък за шапка- върви та се къса.
при нимфеите не важи правилото че дъното не трябва да загнива,даже напротив- те са блатни растения и корените им са приспособени да живеят в гниеща тиня.
ако я посадиш само на пясък ще ти изкарва хилави листа,моята е в пръст и вади едни големи тъмночервени тлъсти листа.
обича силна светлина,иначе прави дълги дръжки- моите листа почти нямат дръжки защото я държа на светло място.

с надводните листа още не знам как става- ако тръгне да пуска ще я оставя,казват че ако цъфне ароматът на цветът е неземен.

Засенчи я и не след дълго ще има само надводни листа, което от своя страна ще доведе до затъмняване на целият аквариум , защото надводните листа стават бая големички. :wink:

Raven

точно това ме притеснява,но ще гледам да пусне надводни листа и да цъфне ей тъй за кефът,после ще ги махна защото подводните листа са доста по красиви,а и отделно светлината си ми трябва. :lol:

каквото дойде- за сега върви добре.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

Моята зелената в един момент се оказа на тъмно и почна да пуска все по-големи листа. Най- големите на които позволих да пораснат бяха с дръжки 30 см. и почти една педя диаметър. Не ми се мисли ако я бях оставил с малко осветление какво щеше да стане.
Никой не се е родил научен.

chandler

аз бях засадил зелена нимфеа в саксийка с пръст от саксия и отгоре малко грунд (не пясък), както казва raven. но после пренареждах изцяло аквариума и саксийката ми дойде големичка да я заравям, щото ако не я заровя се виждаше. затова я извадих от саксийката и я засадих в грунда, който няма никакви подхранващи вещества. Резултатът: растението почна да дава все по-малки и по-малки листа, докато в един момент спря да пуска каквито и да е листа. изкорених го и сега съм оставил грудката пак да пусне издънка, че да я засадя в по-малка саксийка и да я заровя. гледам, че пак са покарали две връхчета, така че има надежда.
Докато беше в саксийка, растението вървеше наистина много добре.
chandler

ptsekov

Здравейте,

Ето как изглеждат нещата месец по-късно:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fptsekov.fixity.net%2Ftmp%2FDSC_1159_1.jpg&hash=eae148c069baf61ab0867e15a015f85bb58e52b3

Всичките корени, които засадих се хванаха - независимо с грудка или без. Не съм очаквал такова нещо честно казано. Може би се дължи на това че имам пръст на Продак под грунда. Както и да е сега леко ме притеснява размера на листата - най-големите, които са най - отгоре няма ли да пречат на младите листенца, които сега се появяват отдолу ? Трябва ли да отрежа горните листа, въобще трябва ли да полагам някакви допълнителни грижи за да подържам това растение ?

Благодаря!

Raven

нищо не му пипай  повече- то си знае какво да прави.
долните листа са малки и са с по малко потребление на светлина- не им пречи че са в сянка.
ако започне да ти изкарва надводни листа може и да цъфне- това е хубавото,лошото е че както при повечето излизащи и цъфтящи над водата растения в този момент се скапва долната част.
аз имам три надводни листа и вече чакам цветният бутон,но прецъфти ли махам ги веднага,защото подводните листа добиват лош вид.

обича силничка светлина- моята е под прожектора точно и листата са страхотно оцветени- много наситено бордо.

и много много храна в корените- най добре в саксия с тлъста обогатена пръст.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

13357

Публикации: 33
Прегледи: 11788

477

Започната от Сашо


Публикации: 43
Прегледи: 13107

2636

Публикации: 14
Прегледи: 7490

33458

Започната от Vempe


Публикации: 7
Прегледи: 3240

54933

Публикации: 4
Прегледи: 1993