• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 16:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за глинените топчета

Започната от hristoz, 24.02.2009 17:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristoz

Реших да заложа на този метод - аквариумът ми почна да обраства сериозно и ми писна да бучкам хапове през две седмици.
Глината, която намерих ми казаха, че е смесена с каолин, за да можело да се обработва (или нещо такова). Понеже не можах в нито една агро-аптека да намеря кристалон или тензо-коктейл, реших да сложа тор за цветя.
В един цветарски магазин имаше обогатен торф (Фосфор, натрий и калий) - реших че с това ще ги правя.
Скалъпих ги някак си, но от страх че ще пресиля сместа и ще ги направя трошливи (проблемът е, че нямам много време да ги направя и сложа) сложих доста малко от торфа и сместа стана с доста голям процент глина.
Въпросът ми е: глината сама по себе си служи ли като източник на хранителни вещества и по-точно (то явно, че малко или много служи), може ли да се разчита на нея за по-дълъг период ?

stenli

Мислиш да слагаш от торфа за цветя в акмвариума ли *STOP*
Доколкото знам в него има доста необходими вещества за отравяне на рибите.
Аз съм с чиста глина в корените, аквариума е на година и какво да ти кажа...някои растения виреят здраво, други не чак толкова...
Относително е...

Raven

Според мен глината служи само за да се докарат хранителните вещества до корените на растенията.
Сама по себе си глината не съдържа хранителни вещества- има малко алуминий и малки количества минерали кито общо взето нищо не вършат.

Изпечените топчета транспортират хранителните вещества и ги задържат трайно в корените на растенията,цялата мъдрост е в това да се изпече правилно самата глина така че да не стане на инертен кирпич от една страна а от друга да не се стопи на каша веднага след поставянето.

Това е идеята на Амано с неговите субстрати- те превставаляват хумус и дънни утайки от Амазонка смесени с някакви глини и други вещества ,гранулирани и  изпечени по метод който е технологична тайна- стоят достатъчно твърди за да не се разпадат и достатъчно меки за да отделят бавно тези вещества.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

hristoz

Това с торфа отпадна. Играх си един ден да ги правя, а след това ги изхвърлих понеже явно не стават.
Сега реших, че следващата седмица ще правя нови с Мастербленд (това е нещо като кристалон) и к'вото стане.

Raven

Ако можеш да намериш тор от червен калифорнийски червей пробвай с него,аз напоследък слагах в два аквариума такъв тор като слой под пясъка и останах много доволен от резултата.
В началото тръгват нишки но бързо се стабилизира а на растенията действа много добре.

Но трябва първо да се изкисне хубаво с гореща вода в продължение на няколко дни  и да се сложи тънък слой защото е силен.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

joropi4

Raven от каде може да се купи тази тор за която говориш.

rakim

За глината,трябва да се внимава много при пекането.Както каза RAVEN ако не са достатъчно опекани топчетата, случайно при сифониране или при презасаждане на нещо става голямо мазало...Така размътих на два пъти водата и избиха всички видове водорасли
540л Южна Америка

Raven

За биоторът мога да ви кажа само за София къде го има- на сточна гара на светофара на кръговото.
Магазин "Сортови семена"

На друго място в Сф не съм го намирал,перфектен е за стайни саксийни растения,ако го слагате в аквариум внимавайте много!
Адски силен е - слагайте не повече от 5 мм. слой и то при много добре залесен аквариум с плътна посадка на растения с добра коренова система.

http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/sub-earthworm.html
Тук е описан точно начинът по който се прави цялата работа.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

17405

Започната от Marrin


Публикации: 2
Прегледи: 2360

477

Започната от Сашо


Публикации: 43
Прегледи: 13108

526

Започната от Anonymous


Публикации: 9
Прегледи: 3096

37267

Публикации: 23
Прегледи: 5947

56314

Публикации: 14
Прегледи: 4795