• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 04:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Valisneria+Kriptokorina защо не ?

Започната от Ribaka, 03.02.2005 08:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ribaka

Здрасти, на скоро истеглих "Аквариум и его обитатели" Х.маиланд
там, в раздела за растенията, на няколко пъти се казва
 да не се слагат заедно Valisneria и Kriptokorina ,някои
знае ли защо?
 Мойте си виреят, за сега.

dido

Криптокорините са доста активни растения, отделят отрови във водата и най-вече в грунта.

Проблемите настъпват когато грунта ти е стар и има голямо натрупване на тези отрови. Тогава валиснериите нямат шансове да оцелеят в територията на криптокоринте :-)

Разбира се, има и изключения - примерно ако ти е по-едър грунта, циркулацията на водата през него е по-силна и отровите се отмиват към водата. Оттам като сменяш водата, отровите се изхвърлят навън. Така натрупването е значително по-бавно спрямо грунт от ситен пясък примерно :-)

Radi

Дидо а тия отрови вредни ли са за рибите?

miTko

Цитат на: "Ribaka"Здрасти, на скоро истеглих "Аквариум и его обитатели" Х.маиланд
там, в раздела за растенията, на няколко пъти се казва
 да не се слагат заедно Valisneria и Kriptokorina ,някои
знае ли защо?
 Мойте си виреят, за сега.
Затова аз съм я "подпрял" с 2 вида валиснерии, да и е гадно!!! :twisted:
Разни мои АКВАРИУМИ 

dido

Ами в големи концентрации сигурно са вредни, друг е въпроса, че дори в аквариум това не може да стане.

Въпросните отрови са в малко количество и потискат функциите на други растения или алги.

Алгите също изпускат подобни отрови. В книгата на Diana Walstad има описан случай на масов мор на гупи след избърсване на солиден зелен налеп по стъклата на аквариума - като се избършат клетките на водораслите се разрушават и изпускат отровите във водата в голямо количество :-)

Ribaka

Благодаря  :D .Така става по ясно.
моите са на около 20см. едни от други(Валиснерията и Криптокорина)
 ,но ще очистя по близкостоящите,да си нямам проблеми в
бъдеще.
 А заселването изцяло с Криптокорини да не би да е
алтернатива за борба с алгиите  :roll:

dido

Цитат на: "Ribaka"...
 А заселването изцяло с Криптокорини да не би да е
алтернатива за борба с алгиите  :roll:

Май има нещо такова. В моя аквариум преобладават криптокорините. Нападнаха ме алги, щото ги бях изпуснал откъм торове. След като ги подсилих за месец и половина-два ми изчезна изцяло черната брада - добро постижение :-)

abaro

Сега като прочетох това си давам сметка че и при мен разните водорасли силно намаляха откакто ми тръгнаха криптокорините (афинис). Сега имам доста издънки които вървят много добре. Може пък и да има съвсем пряка връзка - един Господ знае :shock:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Raven

нищо чудно да има - когато са ми вървели криптокорините ,не съм имал водорасли,но пък и светлината обикновенно е по слаба.
знам че барклаята има това свойство,но заедно с водораслите поттиска и някои растения особено микрозориума - това е причината да не си я взимам,а на сточна гара има перфектни червени барклаи :?
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

41952

Публикации: 15
Прегледи: 6739

16708

Публикации: 17
Прегледи: 5326

1463

Публикации: 2
Прегледи: 2379

45241

Публикации: 9
Прегледи: 4825

24575

Публикации: 5
Прегледи: 2593