В саксийките на растенията мога ли да поставя торф или е по-добре да се ползва почва.
Ето и снимки от опаковката на торфа
http://aqua-world.hit.bg/Torf1.jpg
http://aqua-world.hit.bg/Torf2.jpg
не му разбирам много(мариян или дидо ще ти отговорят по добре)ама този торф е обогатен с нитрати ,фосфати и калий и съотношението на фосфати ми се струва голямо пък калия мисля че не се освоява от корените :shock: торфа се изварява преди да се сложи на дъното,по принцип спорно е приложението на торфа за подхранване на водните растения :wink:
Ако се съди по втората снимка това е пръст за саксии, не е торф.
На първата снимка се вижда, че тази пръст е в комбинация с NPK-тор. Количеството тор е доста сериозно - 1-2 kg на 1 м3 пръст - или при при всички положения повече от грам тор на килограм пръст.
Лично според мен торфа не е добра добавка за корените на растенията. По-добре сложи малки топчета пръст, но не такава като на снимката, а градинска или от поле някакво - не е добре да има тор в пръстта.
Сега видях, че сме си дублирали мненията със 77 :-)
Аз използвам топчета преварен торф + глина.
Вариш торфа и правиш топчета с глината. После...във фурната.
Ползвам го вече 3 години.
Според мен има ефект.
това е силна добавка и най вероятно ще ти тръгнат водораслите.
аз си правих такива опити и после едвам се изчистих,за коренова подхранка по добре чиста глина - в краен случаи градинска пръст.
тези обогатени смески са прекалено силни.
Благодаря Ви за мненията и аз имах известни съмнения относно този торф. Е поне жената ще е доволна.
В момента съм разбутал дъното. Ще запускам аквариума на ново. Този път съм решил отделните растения да ги посадя в отделни кофички. И се чудя кофичките да ги пробия ли или да ги оставя цели?
Ами чиста глина къде мога да намеря? В една местност край града има жълта пръст, мисля че я ползват за измазване на зидове, това ли е глината?
кофичките по добре ги пробии отвсякъде , не само по дъното но и стените.
за тази жълта пръст - не знам какво е ,глината е хубаво да е червена - тогава съдържа желязо ,може и сиво зелена да е на цвят - по добре е но по трудно се намира.
виж около дълбоки изкопи за строежи - там излиза глина.
Niky написа:
ЦитатАз използвам топчета преварен торф + глина.
Вариш торфа и правиш топчета с глината. После...във фурната.
Това означава ли, че се пече глината с торфа? И ако да за какво се прави това?
Препоръчително е да я изпечеш. Прави се, за да се размиват по-бавно топчетата във водата.
Изпичането може да стане във фурна, умерено - да не се "препичат" все пак. Добре е глината да се формова на топчета от около 1 см. Топчетата слагай около корените на растенията - по 3-4 топчета на един средно голям корен. Този въпрос е обсъждан нашироко тук. Потърси във форума темата за по-подробна информация.
Благодаря Dido!
Ако сме слагали Акутан и нитривек може ли да сложим и нещо да подхрани растенията.Нали нитривек маха нитрати.Така няма ли да се неутрализира действието на торовете
защо слагаш нитравек,колко са ти нитратите :?: обикновено в торовете за аквариумни растения няма нитрати :wink:
Наскоро го чистих и слагах нова вода
Цитат на: "raven"кофичките по добре ги пробии отвсякъде , не само по дъното но и стените.
за тази жълта пръст - не знам какво е ,глината е хубаво да е червена - тогава съдържа желязо ,може и сиво зелена да е на цвят - по добре е но по трудно се намира.
виж около дълбоки изкопи за строежи - там излиза глина.
А де ! Чета си аз за грундоветеее.... Гледам че тоз тип "червен" грунд не е добре да се използва щото имало много желязо и негови оксиди... А тук се препоръчва точно това...
Aз се стресирах че имам много желязо в водата.... Абе пак си търся кварц ама....
А също валистнерията нещо почна да ми червенее... каква е причината ? Те сега ако ми кажете че е желязото ще се гръмна :lol:
валиснерията ти червенее защото светлината ти е силна - при някои растения червения пигмент е защитна реакция,за разлика от типично червени растения в които този пигмент участва в производството на хлорофил.и аз имах такава валиснерия преди- става ръждивочервеникава.
за почвите и хумуса не знам дали и защо се препоръчва да не са червени,сигурен съм за глините - когато е червена съдържа желязо във вид на железен окис които обаче се усвоява от корените на растението.ако трябва да се усвои от листата трябва да е в стабилизирана двувалентна форма.желязо е необходимо да се добавя понеже обикновенно липсва,затова и във хумусните добавки на Продак примерно има желязо- не съм чел някъде да е вредно.
друг е въпроса че трябва да се държи в граници защото предозирането му води до бум на нишковидни зелени водорасли.
Рейвън, ами сега де ! Имам една пуричка 18 вата гро лукс на 80 литра вода. Всеки ми казва малко е :!: АМи СеГа ??? :wink:
хвана ме.
не знам тогава,но по принцип постановката с валиснерията е такава.друго растение което го прави този номер е лимнофилата и зелената кабомба - на силна светлина стават червеникави.
но във всеки случаи не е от излишък на желязо.
То не и пречи да червенее и на 18 вата, ако е плитък аквариума и растението се намира под лампата.
ти гледай да след червенеенето да не почне да кафенее :wink:
при мен са червени само тези листа на валинсерията,които са под гро лукса.
И при мен е точно така само че червена е тази част на листото която плува на повърхността
Не са под лампата... По едно време листата на валистнерията не бяха по дълги от 5 см... абе бях закъсал с лампите... коритото ми е дълбоко 40 см широко 30 см и дълго 70... гордея се с него щото аз съм си го правил... рамка от винкели и 6мм стъкло :roll: :)