• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 12:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвместимост между растения

Започната от Joseph, 19.02.2007 21:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Joseph

Здравейте,

Имам следният въпрос и ще обясня защо:
Могат ли да се развиват добре едновременно криптокорини и други растения?

Преди имах големи проблеми с криптокорини - гниеха, листата им ставаха прозрачни и окапваха, а растения като елодея, егерия, кабомба, трихокоронис растяха много добре. Дори анубиаса растеше бързо и вадеше листа.

Сега е обратното - криптокорините растат, пускат листа, издънки, а останалите окапват. Само анубиаса се дурзхи горе-долу.

През цялото това време (около година) не съм променял светлината и температурата.

Проблема е, че искам хубав залесен аквариум,  а сега задната стена ми е празна.

Благодаря предварително за съвети и мнения.

dido

Това са малко легенди от стари времена. Няма категорични доказателства за подобен антагонизъм. Криптокорините са неудобни, щото е сравнително лесно да размажеш цялата популация от даден вид ако бърникаш повече в аквариума. Иначе вероятно проблема ти е общо взето стандартен -  торене/цо2/светлина.

NO CARRIER

Дай повече инфо за манипулациите, които извършваш в аквариума - смяна на вода, торене, CO2, скубане/садене на растения...
Криптокорините обичат по-заблатени местности. Както Дидо ти е писал по-горе, една по-сериозна смяна на вода, възобновяване на подаването на CO2 (ако е свършила захарта) и слагане на тор ги прецаква отвсякъде. Докато останалите растения нямат такива проблеми.

Да не би да си зае&ал работата в кереча и да си разредил хигиената?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Joseph

Не съм занемарил хигиената чак толкова:)
Аквариума е 100л., Външен канистър, 4 лампи х 18Вт. Светят 10 часа. Смяна на водата - 10-12л. всяка седмица. Течен тор на 1-2 седмици, на око. Таблетки в грунда на 2-3 месеца (когато се сетя)
Проблема ми е СО2. Пускам с мая. Но като свърши, забравям да подновя навреме. После пак пускам и така...
В момента нямам водорасли, водата горе-долу в нормите. Видимо няма причина да гният само жидокостеблените, но е факт.

dido

Трябва да се мери с тестове също. Поне трябва да знаеш карбонатна твърдост, какъв е разхода на аквариума на нитрат и желязо седмично. Ако това ти е неизвестно, всичко друго са празни приказки.

Joseph

Меря с тестове на Sera - лентички. И за да не сум голословен измерих току що. Не е много релевантен резултата, тъй като днес сменях вода.
Също така тези лентички се оценяват малко субективно - по цвят, но пък не смятам, че човек трйабва да се вманиачава в десети и стотни.
Та значи:
pH 7
KH 4
GH >16 (predi be]e po-dobre)
NO2 0mg/l
NO3 100mg/l

Joseph

И си мислех, че са легенди, ама напоследък вече не знам какво да мисля:)))

DJBamby

Нитратите са много, много! РН е добре, защо непуснеш малко CO2 ?
Говорих ме си и в една друга тема за макро и микроелементите и как при липси може растенията почти да нерастат и да недърпат нитратите. Нитрифициращи бактерии имаш, филтър имаш, осветление, торене, слагаш таблетки, сменяш вода - всичко по правилата!!!. Според мен остава да пуснеш СО2. Сега като си го спрял кипят ли растенията?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg380.imageshack.us%2Fimg380%2F1890%2Fa1gn0.th.jpg&hash=3ce3fd12d8a974e49b4c15f28f322edda0013e1e - 666 litra.

dido

Доста нитрати имаш, твърдостта е странна - кХ/гХ съотношението. Желязото не е ясно. Разходът също не е ясен при това количество нитрати. Фосфатите не са ясни, но може би ги има. Твърде вероятно е да имаш калиев/желязо глад в аквариума. Слагай някой от торовете на Евгени с калий/желязо или тензо коктейл + калиев сулфат, би трябвало да стабилизираш нещата в рамките на месец. Намали нитратите задължително под 50, за да можеш да следиш разхода - колко ти ядат растенията.

Joseph

както казах - днес сменях водата. освен това преди няма и 2 часа слагах и тор - Tropical AquaPlant B .Свърши ми Tetra Plantamin.

утре вечер пак че премеря.

Joseph

DJBamby, както писах по-нагоре - пускам СО2 с мая, но не редовно:(
А за кипенето - това е една от мистериите в природата, които нямат обяснение, както например пирамидите и електронните часовници:))))

Моите растения никога не са кипяли, независимо колко бързо са растяли. Имах едни преди, които растяха видимо с дни.

dido

Ако ти е доволно твърда водата, може и да не кипят. Зависи къде живееш де...

Joseph

Доволно е. Стара Загора

Joseph

Прилагам снимка на аквариума. Роголистника е засаден вчера и затова е още свеж.
Инацхе се виждат плуващи части от егерия и кабомба. Само това остана, а бяха доста нещо.:(

dido

Грунта ти е меко казано ужасен. Може би немалка част от проблемите ти идват оттам. Вземи фракция 1.6 до 3-4 мм.

Similar topics (5)

49683

Публикации: 1
Прегледи: 1734

20946

Публикации: 9
Прегледи: 5329

3307

Публикации: 3
Прегледи: 2907

16462

Започната от vnedel4ev


Публикации: 4
Прегледи: 2303