• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 19:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Рестарт на Аквариум

Започната от phoenix9040, 21.06.2009 00:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

phoenix9040

1. Незнам дали темата е за тук и ако не е моля да бъде преместена там където и е мястото ,като се извинявам за неудобството.
2. Имам 600 л. растителен аквариум ( в един приличен вид в момента) Растенията и рибите се развиват добре има CO2.

Въпросът ми е свързан с това ,че ще трябва да го местя на ново място и съответно да го разваля и направя на ново. Как да го направя това с растенията и рибите.В смисъл имам няколко по капризни вида за растенията и незнам как да направя рестарта без да ги погубя. Същото се отнася и за рибите.
В момента имам един 100 л друг аквариум ,който не го ползвам и мисля варианти с него. Но незнмам при рестарта да запазя ли част от грунда ? Тук проблема е ,че искам след рестарта да заменя гадната бяла мозайка с черния ситен грунд и не ми се нрави възможността да ги смисам.Филтара с полезните бактерии да го мия ли ? В грунда да слагам ли някакви торове ? Ако да съответно какви ? Имам и малък проблем с тези гадни добитчета кафявите охлюви , мисля че ще се справя с тях преди рестарта ( понеже взех малко от хищните охлюви и доста намаляха) но как да не ги допусна до новият аквариум?За да направя съответно по - бърз и безболезен рестарт.

Благодаря предварително за помоща.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

validol

Ще има много добър ефект за растенията ако можеш да запазиш повечето вода от аквариума. За рибите няма да е много трудно, тъй че тях ги оставяме на страна. Всичките растения ги слагаш в по-малкия аквариум и ги заливаш със старата вода, пускаш си и кънистъра да върти и това е. За 2 - 3 дни няма да има проблем да изкарат така.

phoenix9040

Da zapazia Vodata ot staria za novia ili za malkia
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

petkob

21.06.2009 00:57 #3 Last Edit: 21.06.2009 01:04 by petkob
Какво пък има във водата, дето да му трябва, освен че й е изветрял хлорът? Тя най-много обем заема и е най-излишно да я пази.

Гледай да опазиш бактериите във филтъра. В никакъв случай не го мий и имай предвид, че за около 6 часа без циркулация през него аеробните бактерии, на които се пада основното нитрифициране, умират. Тоест, разчети си добре времето на смяна.

Edit: Да добавя за всеки случай и да не го оставяш на сухо филтъра, че тогава ще заминат за по-малко от час бактериите. Него го дръж потопен във вода от аквариума, ако е вътрешен, докато правиш смяната. Ако ще ти отнеме повече от два-три часа, остави го по възможност да върти някъде аквариумна вода, дори от леген да е.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

phoenix9040

Не филтара е канистър не е вътрешен и ако не го отворя при всички положения ще има вода в него.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

validol

Идеята е да запазиш колкото се може повече вода от стария аквариум за новия (в този случаи същият) аквариум. И разликата на водата в аквариума и водата от чешмата изобщо не е само хлора.

Raven

Бактерийте се намират основно г дъното,след това в  филтъра и накрая във водата- това като количествено разпределение.

За това най важно е дъното- аз винаги при рестарт промивам максимум половината от старото дъно и го насипвам отгоре ,отдолу си остава старият захранен слой.
При теб не знам дали ще стане обаче защото ще сменяваш самото дъно- за това гледай да спасиш филтъра.

Колкото се може и от водата също- но тя  не е толкова важна колкото останалите фракций и пълнежи.

Причисто ново дъно задължително трябва да подложиш нещо на растенията- те сега са тръгнали на скорост и като ги пресадиш направо ги мориш  от глад- при всяко положение ще спрът развитието си.

Това е все едно културист да го вкараш в режим на гладна диета точно когато е в подготвителен период за състезание. :-)

Аз обикновенно слагам малки топчета тор от червен калифорнийски червей в такива случай- мокря ги и и ги замразявам за по лесно доставяне под корените.
Става и с друга пръст за стайни растения- някаква обогатена смеска- но трябва да се сложи по малко защото е силна и затлачва след това дъното.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

petkob

Цитат на: validol - 21.06.2009 10:13
Идеята е да запазиш колкото се може повече вода от стария аквариум за новия (в този случаи същият) аквариум. И разликата на водата в аквариума и водата от чешмата изобщо не е само хлора.

Така е, прав си. Във водата от растителен аквариум има по-малко тежки метали отколкото в чешмяната. От друга страна в аквариум с риби или с добро торене има пък повече нитрати и фосфати, които във високи концентрации са токсични и те са основната причина да сменяме водата.
: 21.06.2009г 11:11ч
Цитат на: Raven - 21.06.2009 10:58
Бактерийте се намират основно г дъното,след това в  филтъра и накрая във водата- това като количествено разпределение.

Аз знаех, че във филтъра са повече отколкото в грунда, въпреки че в грунда има повече органика, заради циркулацията на водата, понеже те основно са аеробни. Важна е и площта, разбира се.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

m_milena

21.06.2009 14:23 #8 Last Edit: 21.06.2009 20:58 by m_milena
А бактериите които се продават, няма ли да свършат в този случей най-добра работа? Няма да се налага да се пренася голямо количество вода, а и дъното ще може да се смени изцяло без да се смесва със старото. Аз ползвам капсули, които ги изсипвам директно във филтъра, за по-бързо действие... Това е само предположение, не смея да давам съвети...

phoenix9040

21.06.2009 23:33 #9 Last Edit: 21.06.2009 23:43 by phoenix9040
Цитат на: Raven - 21.06.2009 10:58
Бактерийте се намират основно г дъното,след това в  филтъра и накрая във водата- това като количествено разпределение.

За това най важно е дъното- аз винаги при рестарт промивам максимум половината от старото дъно и го насипвам отгоре ,отдолу си остава старият захранен слой.
При теб не знам дали ще стане обаче защото ще сменяваш самото дъно- за това гледай да спасиш филтъра.

Колкото се може и от водата също- но тя  не е толкова важна колкото останалите фракций и пълнежи.

Причисто ново дъно задължително трябва да подложиш нещо на растенията- те сега са тръгнали на скорост и като ги пресадиш направо ги мориш  от глад- при всяко положение ще спрът развитието си.

Това е все едно културист да го вкараш в режим на гладна диета точно когато е в подготвителен период за състезание. :-)

Аз обикновенно слагам малки топчета тор от червен калифорнийски червей в такива случай- мокря ги и и ги замразявам за по лесно доставяне под корените.
Става и с друга пръст за стайни растения- някаква обогатена смеска- но трябва да се сложи по малко защото е силна и затлачва след това дъното.

Имам няколко въпроса към Raven ,или който смята ,че може да ми отговори.

1. Четох из форума че някой слагат тор за растения на дъното примерно на ТЕРАМИСК или на ЕКОФОЛ ,какъв е ефекта по добре ли е от фирмените торове примерно на Tetra Plant - Compete Substrate -
http://www.seapets.co.uk/view-image.html?title=TETRA%20PLANT%20COMPLETE%20SUBSTRATE%205.8KG&filename=954292-large

Това сложих когато правих в началото аквариума ,заедно с бактерии за старт и мисля имаше много добър ефект. Растенията много бързо тръгнаха.

2. От къде мога да си намеря тези малки топчета "тор от червен калифорнийски червей" , или глината на топчета за корените.

3.Сега в магазин Дискус в Пловдив вкараха тор на малки топчета някаква естествена уж ,но не пише какво е .Продават я в развасовки по 1 кг. за дъно.

4. Какви тестове да направя на водата преди да пусна рибите и съответно ,кои тестове е хубаво да си купя ,че всички са майка си и баща си като пари.

5. Как да се отърва от гадните охлюви при рестарта. Сега съм пуснал 2 хищни и май- понамаляха ,но пак ги има.

6. Това май - не е за тука ,но все пак някой ще може ли да ми даде продаде малко eleoharis при рестарта.

Благодаря предварително на всички за Помоща. А това е в момента кавариума ,койте  ще трябва да рестартирам.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13054532
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

phoenix9040

1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

Similar topics (5)

10679

Публикации: 2
Прегледи: 2809

22446

Публикации: 18
Прегледи: 7234

52908

Публикации: 20
Прегледи: 12536

56672

Публикации: 6
Прегледи: 2596