• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 10:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Растения срещу водорасли

Започната от Илко Димитров, 05.05.2012 09:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Илко Димитров

Може ли да ми кажете кое растение помага най - много в борбата срешу водораслите, четох че растенията изпускат отровни за водораслите вещества. Ако може да ми кажете кое пуска най-много ще съм благодарен.
Искам да питам ще ми помогне ли по честата смяна на водата. растенията в аквариума са гигантска криптокорина която се развива и размножава въпреки , че листата които са на повърхността са обрасли, имам роголистник и валиснерия , която също се размножава. Задното стъкло е обрасло с алги и вече е като фон  :-)

djibarov

За да преборят растенията водораслите трябват няколко нещица (описани в статиите за водораслите и борбата с тях в менюто вляво (водорасли).
Накратко: Ограничаване на органиката (храненията), ограничаване на пряка слънчева светлина върху аквариума (моя  е на южен прозорец, но е затъмнен откъм слънцето със плътен черен тапет, а отстрани с полупрозрачно самозалепящо се фолио) и НЯМАМ зелени по стъклата - съвсем слабо се появяват и ги търкам с пластмасова карта (от стара сим карта - става най-ефективно) един път месечно. Растенията трябва да растат добре, за да подтискат алгите!
По-честа смяна на вода в момента - поне 2 пъти седмично по 15-20 %. Много растящи растения=Малко водорасли!

anasarka

Може ли да дадеш линк къде си чел че растенията изпускат вещества срещу водораслите.
Моят съвет е да засееш бързорастящи растения за да обират излишъците хранителни вещества във водата. Намали храненето на рибите и ако ториш също намали дозите. Сменяй два пъти в седмицата 30-40% от водата докато не се изчисти аквариума.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

terier4o

Нарича се Алелопатия  *privet*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

anasarka

Алелопатията според мен е повече борба за място на даден вид растения спрямо друг вид а не спрямо водорасли. Тоест има растения които изпускат вещества които потискат растежа на друг вид растение с цел да не заема от жизненото му пространство и хранителни вещества. Не съм чувал да става такова нещо срещу водорасло, затова ми стана интересно. :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

terier4o

По памет ...
Някои растения изпускат алелохимикали които потискат растежа на др растения и/или алгии . Егерия денса е най-често давания пример когато става въпрос за това .
Цитат от един др български форум
" Водни растения срещу алги
Водните ботаници са забелязали, че езерни зони със силна растителност имат много малко алги. Веднага идва на ум, че това може да се дължи на конкуриране за светлина и хранителни вещества. Това обаче се дължи също така на отделени от растнията алелохимикали. Забелязана е ясна зависимост на растежа на алги от съдържанието на феноли, източник на които са растенията. Растението Chara globularis отделя две съдържащи сяра съединения, които имат много силно блокиращо влияние към алгите. Друго изследване показва, че 33 от 43 открити окислени мастни киселини отделени от Eleocharis microcarpa имат блокиращ алгите ефект. По време на проучване на прочистването на отпадни води, Myriophyllum brasiliense е заподозрян в отделяне на блокиращи зелените алги вещества, след което от растението успешно са изолирали два много активни полифенола. Myriophyllum spicatum доминира езерата на Северна Америка именно заради отделяни от него феноли. Те напълно блокират развитието на синьо-зелени водорасли при концентрация 10 mg/l. Зелените водорасли са блокирани при 20 mg/л. Подобни феноли отделя и Tellima grandiflora. Седем различни фенолни киселини са изолирани от Acorus gramineus, те блокират някои алги и цианобактерии със сила сходна с медения сулфат. Най-силното от тези вещества блокира 14 от 19 тествани вида алги."
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

anasarka

 :-) Мерси Митак ще се позаинтересувам по въпроса по подробно *THUMBS UP*
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

terier4o

 То без да добави бързо растящи растения и да подобри хигиената в аквариума няма да се промени нищо .... дори и той самия да е ''Алелопат''  .
Без химия и СО2 нещата се получават много трудно и бавно  .... това си е истината
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

колешански

Цитат на: terier4o - 05.05.2012 21:31
То без да добави бързо растящи растения и да подобри хигиената в аквариума няма да се промени нищо .... дори и той самия да е ''Алелопат''  .
Без химия и СО2 нещата се получават много трудно и бавно  .... това си е истината
+1

rollon

И аз съм чел за егерията,че помага против водорасли именно отделяйки вещества отровни за тях,но не мога да подкрепя с личен опит  :-)

Илко Димитров

Благодаря на всички за отговорите вече затъмних аквариума и започвам да го чистя през ден , ще си купя и егерия и аз прочетох , че помага. Научих че и скаридите доста помагат за чистотата, но не съм много сигурен

danielm

може и без химия ... може и без цо2 ... ама грам не си струва багера!

Илко Димитров

Здрасти на всички, взе че стана , отървах се от водораслите по описания метод за затъмняването , като преди това отстраних механично колкото се може повече алги , препоръчвам на всеки който има моя проблем да пробва първо някой от естествените методи за борба с алгите и после химия (при мен химията беше излишна)

rollon

Цитат на: Илко Димитров - 26.05.2012 16:40
Здрасти на всички, взе че стана , отървах се от водораслите по описания метод за затъмняването , като преди това отстраних механично колкото се може повече алги , препоръчвам на всеки който има моя проблем да пробва първо някой от естествените методи за борба с алгите и после химия (при мен химията беше излишна)
То много зависи май и от това какви риби имаш.Аз имах 1 двойка зебровидна цихлазома и всички растения бяха в нишковидни водорасли.Махнах ги и сложих Трихогастер леери и сега след по-малко от 2 седмици изчезнаха тези водорасли без да променям абсолютно нищо в аквариума с изключение на обитателите  :-)

djibarov

Цитат на: Илко Димитров - 26.05.2012 16:40
Здрасти на всички, взе че стана , отървах се от водораслите по описания метод за затъмняването , като преди това отстраних механично колкото се може повече алги , препоръчвам на всеки който има моя проблем да пробва първо някой от естествените методи за борба с алгите и после химия (при мен химията беше излишна)
Подкрепям!
+1

Similar topics (5)

49440

Публикации: 2
Прегледи: 2042

48758

Започната от jino


Публикации: 8
Прегледи: 3513

16239

Публикации: 15
Прегледи: 8186

3259

Публикации: 11
Прегледи: 6078