• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с растенията :(

Започната от bat, 15.09.2013 15:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bat

Здравейте. Имам кофти растителен проблем, растенията просто не искат да виреят в аквариума ми.
Торя ги 3 пъти седмично с Акваформула Стандарт.
Значи, проблема е че на някой видове им гният корените и листата, а на други които явно са по-издържливи листата им стават на дупки.
Ще съм благодарна някой да каже какво им има на растенията ми и как да се справя най-после с това нещо.
Аквариума ми е 145 л., стартиран е преди 1 1/2 години. Светя с една лампа 18W.



dafil

Това напоследък ли е или през цялия живот на аквариума?Тоя грунд хич не ми харесва(ако е от мозайка)
Прочети тази тема http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=24
Може да имаш липса на мАкроелементи(NPK) макар че в Акваформулата има калий(К)
Ако не ти се занимава с още химия-намали малко светенето и  храни малко повече рибите(без да прехранваш)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

bat

Ами, грунта го купих за кварцов пясък уж.
Проблема започна около 7 месеца след като го стартирах, и до сега си е все така. Подменям изгнилите растения с нови, и след 4-5 месеца новите вече са изгнили. И освен че гният въобще не растат, ама то това си е ясно.
Имам около 16-17 риби /Кулитата не знам колко са, постоянно се крият, затова не знам точната бройка/ и не са останали гладни. Може да ги прехранвам малко, но в никакъв случай не им давам малко. Ама то каквото остане Меланиите долу бързо го обират.

nikan

Кварцовия пясък не е много подходящ за растения,а осветлението ти е много слабо за 145л поне още 2 пури по 18в са нужни  :-)

skorpi_zoo

Не искам да спамя темата,само искам да кажа ,че и моя аквариум е на същото окаяно положение от като е стартиран март месец. :duvar:
Торя с какво ли не и не торя ,и пак торя и същата работа,мисля че цялата работа е от изкуствения грунд . Накрая ще замине в някоя градина и ще си взема пак от реката.
Ако го хвана тоя Мърфи...

bat

Цитат на: nikan - 15.09.2013 16:23
Кварцовия пясък не е много подходящ за растения,а осветлението ти е много слабо за 145л поне още 2 пури по 18в са нужни  :-)
А какъв грунт да си взема? И от къде? Или да добавя нещо в този? Какво ще ме посъветваш?
А иначе за сега не мога да сложа по-силно осветление, докато не си взема големи, хубави растения. Иначе Скалариите ми в момента и на това осветление се мръщят, крият се под филтъра на сянка.

cantiga

Първо ни кажи какви растения имаш, правиш ли седмична смяна на водата, каква ти е филтрацията.
Грундът ти наистина е доста дребен, ще ти е по-лесно с по-едра фракция.
Като гледам си засяла растенията прекалено дълбоко - мястото, където дръжките на листата се съединяват, трябва да е извън пясъка.
И накарая - с това освтеление според мен и за напред няма да имаш растения.
Поздрав!
Светослав

dafil

опс-това накрая за една лампа съм го пропуснал :-[
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

petko

Цитат на: cantiga - 15.09.2013 16:52
Първо ни кажи какви растения имаш, правиш ли седмична смяна на водата, каква ти е филтрацията.
Грундът ти наистина е доста дребен, ще ти е по-лесно с по-едра фракция.
Като гледам си засяла растенията прекалено дълбоко - мястото, където дръжките на листата се съединяват, трябва да е извън пясъка.
И накарая - с това освтеление според мен и за напред няма да имаш растения.

+1

Само да добавя,че с това осветление и тези растения не ти трябва торене.Или увеличи осветлението или спри торенето.

Цитат на: nikan - 15.09.2013 16:23
Кварцовия пясък не е много подходящ за растения,а осветлението ти е много слабо за 145л поне още 2 пури по 18в са нужни  :-)
Защо кварцовия да не е подходящ за растения?

nikan

в цихлидарника който развалих аз също имах кварцов пясък с подобна фракция като гледам снимките  опитвах с непретенциозни растения анубиаси и криптокорини но не се получаваше,разделих се с цихлидите и смених интериора в аквариума,засилих осветлението на 4х18в(аквариума е 140л) ,но и не грунда  растенията не вървяха никак,накрая смених и грунда с черен на Prodak и  сега всичко се развива добре разбира се има и много ефективни по нискобюджетни решения,съвета ми е ако си решил смени грунда,но не забравяй осветлението 0,5в/л грубо  казано  е нормално и ефективно решение за такъв обем съд,а за скалариите не се притеснявай :-)
: 15.09.2013г 17:05ч

Защо кварцовия да не е подходящ за растения?
[/quote]Като гледам доста хора гледат растения точно в такъв пясък и подобна фракция 

hunter

Според мен растенията искат 2 неща за начало
1) Повече осветление лумен на литър или ват на литър все тая но 18вата на този литраж екскюзми  =-O с 8часов светоден
2) Под корените малко глинени топченца на JBL да ги подхрани
3) Когато започнат да се съвземат при липси да се тори
*THUMBS UP*

bat

Цитат на: cantiga - 15.09.2013 16:52
Първо ни кажи какви растения имаш, правиш ли седмична смяна на водата, каква ти е филтрацията.
Грундът ти наистина е доста дребен, ще ти е по-лесно с по-едра фракция.
Като гледам си засяла растенията прекалено дълбоко - мястото, където дръжките на листата се съединяват, трябва да е извън пясъка.
И накарая - с това освтеление според мен и за напред няма да имаш растения.
Да, седмично по веднъж сменям около 1/4 от водата. Растенията са ми това което се вижда на снимките - 3 Анубиас и 8 Криптокорина /ако не се лъжа/.
То, за този аквариум имам дървен капак с 3 пури по 24W, който си е правен за него, но когато светех с това осветление проблема беше същия, само дето тогава и стъклата зеленясваха.
Не съм се замисляла за дълбочината на засаждането, но щом мислиш че са дълбоко, ще ги оправя. Да, като се замисля наистина си прав. В скаридарника имам засадена само една Валиснерия, и макар че е със същия грунт и има същите условия както в големия аквариум, полудява да расте. А е засадена в 1/5 см. грунт и камъчета. Или вероятно Валиснерията е по-непретенциозна от другите?

Цитат на: hunter - 15.09.2013 17:20
Според мен растенията искат 2 неща за начало
1) Повече осветление лумен на литър или ват на литър все тая но 18вата на този литраж екскюзми  =-O с 8часов светоден
2) Под корените малко глинени топченца на JBL да ги подхрани
3) Когато започнат да се съвземат при липси да се тори
*THUMBS UP*
Благодаря много. Ще последвам съвета ти за топчетата. А за осветлението - дори и когато беше по-силно пак имах същия проблем с растенията.

А Акваформулата достатъчна ли е като тор, или да добавям нещо? Освен топчетата, де.

hunter

Зеленясаното се чисти има магнитни чистачки има и охлюв неритина дето направо ги полива от вътре. Растенията наистина са страшно дълбоко както е писал колегата оправи ги. Недей да ториш с каквато и да е формула докато не се съвземат растенията. Криптокорините се хранят доста през корените и под всяка криптокорина трябва да сложиш топче. Анубиаса не трябва да е засаден дълбоко 1см от корена трябва да е над грунда. Моясъм го боцнал така и се скъсва да пуска листа и да расте. Сложи си капака който имаш ако искаш да гледаш растения махни тази 18ватова лампа нищо не прави. Ако искаш да имаш растения които да са красиви и да растат това е решението. Дори и да сложиш топчета и да ториш ако оставиш тази 18вата пак нищо няма да стане. И 1/4 е много малко поне 1/3 а най добре аз сменям по 1/2 но моята работа е друга. Сменяй 1/3 не по малко, послушай съветите и ще се учудиш как ще тръгнат растенията. И тор само след като тръгнат растенията не по рано.

Penta

Като го сравнявам с размера на скалариите,  пясъка ти си е добре (трябва да е 3-5мм). От друга страна корените най-често гният заради твърде ситен грунд. Кварцовия пясък е идеален защото не променя параметрите на водата, макар и не чак фатално добавянето на рапани опропастява цялата идея. Това което бие на очи е засаждането на дълбоко наистина.

Тези скаларии ако ги храниш подобаващо и съответно дрискат подобаващо можеш да минеш само с Акваформулата, естествено дозата има значение.

tomatomov197

   Може и да виреят някои растения в пясъка , но си вземи друг грунд за по-лесно .  Ако не искаш фирмен , си вземи речна баластра - перфектна е .  Другото са ти го казали колегите :  увеличи тройно осветлението и дотогава спри да ториш . А пък ако сложиш и со2 ще стане перфектен .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Similar topics (5)

7474

Публикации: 10
Прегледи: 4035

30776

Публикации: 9
Прегледи: 4183

38805

Публикации: 1
Прегледи: 2074

3186

Публикации: 24
Прегледи: 6266

22939

Публикации: 19
Прегледи: 6652