• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
06.05.2024 03:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Започната от S_mo, 12.12.2012 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

bustama

Навремето... сега ми е още по интересно да следя какво ще се получи с аквариума - стига, както казах, evgeni200 да се реши.

Иди и се купи свестен тест за нитрат, фосфат, КН, ГТ, РН - любителски разбира се, но течен и то на JBL. Да им направя реклама. :whistle:

VDO

Юли,това за светлината ти го казвам на практика,когато не пусках цо2 и я гледах в 75л аква,50см висока и с лампа 18вата,PL китайка,растеше повече на височина,издънки тръгваха доста по бавно и по бавно се развиваха,докато растението майка си ставаше голямо,макар и по бавно да избиваха и нови листа,старите си растяха на височина като цяло. Сега с цо избиват по бързо,пълзи много бързо и новите издънки се развиват по бързо,но светлината е повече също.,но самите листа са по- компактни и като че ли малко по релефни и широки
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

evgeni200

Юли стартираме на 1 април - теоретично(вдигам си профила с една снимка на аквариума)
Аквариума го правя точно както кажеш.
120, 60 ширина 45 височина, канистър сън сън 1200, 6 броя лампи по 36 вата(може да увеличим с две или намалим).

Последно 3 вата на литър е силно осветление  :-) малко се подведе да изпишем доста страници, но ще направим и нещо много полезно  *DRINK*

Публикациите са слети: 24.03.2016 17:28

До прозореца:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2Fe8rfyyijv%2FDSCN0504.jpg&hash=82881814e8ab5d93e3ac38ff8f2f575251a6a694

bustama

Трябва си и нова тема!
Добре би било, да кажете и какви са лампите, с или без рефлектори? На каква височина са от повърхността на водата?  *DRINK*

evgeni200

bustama, квото трябва казва Юли и минаваме към практиката :-)
Даването на акъл .................................................... стига  *DRINK*

iuli

Цитат на: evgeni200 - 24.03.2016 17:10
Юли стартираме на 1 април - теоретично(вдигам си профила с една снимка на аквариума)
Аквариума го правя точно както кажеш.
120, 60 ширина 45 височина, канистър сън сън 1200, 6 броя лампи по 36 вата(може да увеличим с две или намалим).

Последно 3 вата на литър е силно осветление  :-) малко се подведе да изпишем доста страници, но ще направим и нещо много полезно  *DRINK*


1 април? Хм - да се не базикаш нещо с мене? Че съм чул, за 1 април разни работи. Като например, че е деня на шегата. А иначе ако не се базикаш и ако не си си наумил да ми саботираш системата, като демонстрираш умишлен провал, 3 вата е силно осветление. Ама аз не знам директната слънчева на колко точно се равнява. Може и на пет вата на литър да е.

evgeni200

Имам се за сериозен датата е случайна и нищо общо с начинанието.

iuli

Цитат на: VDO - 24.03.2016 12:51

Това ,което си описал прилича много на аквариум по метода на Уостад,с леки изменения.

Вероятно имаш предвид грунда. Чел съм го тоя метод, ама позабравих, какво точно беше. Май имаше повече органика в долния слой. Моят грунд е имитация на почвения профил в природата. В природата най-отдолу е основната скала. Над нея е глинест слой. По-нагоре има слой хумус, т.е. това е органика, която не гние и е продукт на бактериите - хумусът е добър за всички растения. Над слоя хумус има полуразложена гниеща органика, примерно от миналата година, която доизгнива при анаеробни условия и денифицира евентуалния нитрат. А над нея е най-пресноопадалата органична маса, която гние при аеробни условия и отделя нитрат.

В аквариума става същото - най-отгоре на грунда падат еккрементите и разни растителни части. Те гният в горния слой което е аеробно гниене и отделя нитрат. По-надолу обаче е по-старата органика, която е изгнила до някъде и е в по-анаеробни условия. Което означава, че има процеси на денитрификация и в нея има малко или никак нитрат. Но има хумус. Ако има нужда от чистка в аквариума, най-важно е да се чисти горния слой на грунда.
Същевременно, ако има нужда от наторяване, хумусните продукти може да се подават най-отгоре, директно върху грунда или веднага след сифониране на горния слой. Ако канистъра бъде спрян за едно денонощие и се почисти през това време, меланията в грунда закопава подадения хумус най-отгоре. Може да се ползва и добре изгнила тиня. Евентуално като се превари, залее с аквариумна вода и престои известно време.

При уолстат не се ли слагаха букови листа най-отгоре. Ако са преседяли една или две години, заляти с вода при анаеробни условия, това е вече торф.

Публикациите са слети: 24.03.2016 19:04

Цитат на: evgeni200 - 24.03.2016 19:00
Имам се за сериозен датата е случайна и нищо общо с начинанието.

ОК - 1 април.

evgeni200

iuli, 20 години на зад ме върна, но за идеята действаме  *DRINK*

iuli

Цитат на: evgeni200 - 24.03.2016 19:04
iuli, 20 години на зад ме върна, но за идеята действаме  *DRINK*

Двадесет назад, ама те убедих. Вероятно не си правил точно това, което казвам. Да предположа ли, че рибата ти е била много и си сменял повече водата. А в грунда не си слагал толкова много глина.

Преди двадесет години и сифонирането на грунда не беше много известно, което при малко риба е било даже правилно. Ама беше прието, да се промива яко грунда преди да се сложи в аквариума. А като сложиш непромит пясък от строителна борса, растенията почват направо да растат.

Amev

Аз пък се питам .. Слънчевата светлина в България същата ли е като на Тропиците примерно ?!

danielm

Не е, особено зимата на северния прозорец.
Бях качил някъде из темата "зимна и северна" лусимахия, лилеопсис, елеохарис, хидрокотил, юнкос и т.н. в отлична форма, но бяха на последния етаж под скосен таван  ... с прозорец и слънцето ги светеше доста ... и то вертикално.

iuli

Цитат на: Amev - 24.03.2016 21:28
Аз пък се питам .. Слънчевата светлина в България същата ли е като на Тропиците примерно ?!

Ако имаш силна електрическа светлина в аквариум (3 вата на литър), слънчева светлина на източен или западен прозорец през зимата и слънчева светлина в тропиците, как би ги класирал по сила?

Amev

До 3 вата не стигнах ама до 1,8 вата беше по едно време с пик от 4 часа и даже нискорастящите/полянкови хванаха ксенококус.
Самото слънце стоене е доста различно от тук и на тропиците , така че предполагам и ъгъла на падане и пречупване ще е различен , зависи и от прозореца .. Вече има какви ли не модерни ... Всичко е много относително и индивидуално. Няма точна рецепта за източен , западен или южен .. Ако до моя блок има друг който сутрин сенчи ?!

iuli

Цитат на: danielm - 24.03.2016 21:48
Не е, особено зимата на северния прозорец.


Слънчева светлина на северен прозорец през зимата? Съмнявам се да има такова нещо. Верно, че схващанията ми са малко остарели, ама според тях, през зимата траекторията на слънцето е изнесена силно на юг. Освен пък, техниката да не е нещо много напреднала и да я е променила и тая работа. Или нещо ядрената авария във Фукушима.

Дето го е рекъл поетът
"един мотор с крила, които
разсичат
       ледната завеса,
изменят земната орбита
и с взрив на бензинни пари
разчистват пътя към прогреса"

Similar topics (5)

22939

Публикации: 19
Прегледи: 6656

49563

Публикации: 9
Прегледи: 3375

55415

Публикации: 21
Прегледи: 9544

16655

Публикации: 5
Прегледи: 3903

3307

Публикации: 3
Прегледи: 2908