• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Неочакван стимулант за растенията - Кокосов Орех

Започната от aquaex, 16.05.2012 12:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aquaex

Здравейте, преди около 1 месец си направих саксия за едни полу-умрели Криптокорини ... които направо ги бях отписал !
След около месец резултата е - яко вкореняване, мощно израстване на нови листа с размер до 10-13 см. и въобще като полудели са ...
Други стръкове бях засял извън кокоса - те също живнаха но съвсем бавно и умерено.

Условията са едни и същи и за едните и другите (грунд, вода, CO2 и прочее ). Единствената ми намеса е че изрязвах най старите листа - за да стимулирам по бързо израстване на нови и по-добро вкореняване. Това съм го пробвал и друг път и дава добър ефект.
Но такова третиране правих и на тези в кокоса и на тези извън кокоса !

Направих една бърза справка и се оказва че кокоса съдържа:

Минерали
Калций, Ca    14 mg (1%)
Желязо, Fe    2.43 mg (30%)
Магнезий, Mg    32 mg (8%)
Фосфор, P    113 mg (16%)
Калий, K    356 mg (8%)
Натрий, Na    20 mg (1%)
Цинк, Zn    1.1 mg (10%)
Мед, Cu    0.435 mg (48%)
Манган, Mn    1.5 mg (65%)
Селен, Se    10.1 μg (18%)

Това ме навежда на мисълта че те се отдават от кокоса във водата. А ефекта е главно вътре в кокоса защото е затворен съд (сравнено с общия обем) който добре се насища и подхранва растенията в себе си.

Как ви се струва - реално ли е да се прави извод че "анаболните криптокорини"  :-) са в следствие на кокоса !?
Някой има ли наблюдение и ползвал ли е кокоса за подобни саксийки !?

п.п. Днес изскубах всички останали стръкове (само Криптокорини) който ми се мярнаха из аквариума и ще ги стартирам в още 2 кокоса ... па да видим  :-D




easternalien

Интересно :)
А самия кокос как е отрязан/оформен? Отвътре всичко ли е изчистено? ако можеш и една снимка да пуснеш, ще е добре :)

aquaex

Цитат на: easternalien - 16.05.2012 15:21
Интересно :)
А самия кокос как е отрязан/оформен? Отвътре всичко ли е изчистено? ако можеш и една снимка да пуснеш, ще е добре :)

Да от вътре "месото" на кокоса е махнато !
Качвам снимки .... задните 2 кокоса са от днес.
За съжаление нямам снимки от първоначалната ситуация ( от около 25-30 март )с първия кокос,
но в общи линии беше на същия хал като тези двата засадени от днес.
Новозасадените всъщност бяха на половина от тези в предния кокос. Просто днес ги поокастрих, за да им дам равен старт.





Асен Евгениев

Не мисля, че буйният растеж е от елементите, съдържащи се в черупката на кокоса.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

paolo6481

Дори и да е от кокоса,то ще е до време.Едва ли ще продължи вечно.Все пак информацията е ценна.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

boxter07

не е от кокоса да играе малко ролята на торф но е от по дебелият грунд в кокоса и мойте бяха зле като ги засадих в по-дебел грунд полудяха

aquaex

А един въпрос леко в страни  :-)
Някой може ли да ми оприличи крипотокорините от кой вид конкретно са ... че аз от доста време се опитвам и нещо съм разколебан ...
първоначално си мислех че са Criptocoryne ciliata - но сега се оказа че растат прекалено бързо  - 2-3 листа на месец
няколко от корените като бяха малки ги оприличавах на Cryptocoryne beckettii - но с течение на времето листата станаха наситено зелени.
или пък C.willisii ... но и тя е бавно растяща ... абе въобще пълен шах.

shrimp-now

Така беше и при мен в аквариума с криптокорини първо хвърлиха листата си в ситен 2-3 мм грунд но когато просто ги задиснах със по един два по големи камъка направиха чудеса :)

Slaff

В черупката на кокосовия орех се сържат голямо количество разтежни растителни хормони - цитокинини.

Nikiengi

Цитат на: aquaex - 20.05.2012 01:25
А един въпрос леко в страни  :-)
Някой може ли да ми оприличи крипотокорините от кой вид конкретно са ... че аз от доста време се опитвам и нещо съм разколебан ...

Криптокорине Лутея.  :-)
: 13.03.2013г 14:02ч
Цитат на: boxter07 - 17.05.2012 00:06
не е от кокоса да играе малко ролята на торф но е от по дебелият грунд в кокоса и мойте бяха зле като ги засадих в по-дебел грунд полудяха

Според мен това е правилния отговор!  :-)

Similar topics (5)

14679

Публикации: 18
Прегледи: 5394

3226

Публикации: 11
Прегледи: 3637

48486

Публикации: 10
Прегледи: 3282

25153

Публикации: 21
Прегледи: 9171

2267

Публикации: 8
Прегледи: 3475