• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 17:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Najas guadelupensis

Започната от Galin Petrov, 15.10.2009 17:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Galin Petrov

Najas guadelupensis е едно на пръв поглед красиво, нежно бързо растящо водно растение. При мен е виреело на температура от 15 до 32 градуса целзий, при PH от 6-8.5, при по-твърда и мека вода, осветление от 0,2 до 0,9 W/л – общо взето е доста непретенциозно и лесно за отглеждане. Идеално е за аквариум с живородки – при 1-2/3 от обема на аквариумът като плаващо растение и родилките стават излишни. Бързо растящо е – за 10 дена от една клонка се образува цяло кълбо с големина на футболна топка при подходящи условия. Освен като плаващо може да се отглежда и като засадено в грунда – аз лично събирам 5-10 стръка и в основата ги завързвам с памучен конец, след което засаждам в грунда. Проблемите, които срещах с наяс са:
-   независимо дали се отглежда като плаващо или засадено ежедневно се откъсват връхчета, листа, които замърсяват дъното и трудно се чистят;
-   при засяване в грунда пуска корени с дължина при мен до над 20см, без разклонения, но с множество къси нишки по тях – трудно за изкореняване, с корените излизат много пясък от грунда, вдига се много тиня във водата, която благоприятства развитието на алгите;
-   Засято в група, растението събира множество мръсотия в основата и средата на туфата и трудно се чисти.
   Najas guadelupensis не представлява интерес за молийнезии, хелери, гупи и ендлерки.
Написах тази тема с цел да предупредя всички акваристи, които мислят да използват наяс за акваскейп. Лично мое мнение е, че освен за аквариум с живородки, за друго не става. Не е невъзможно да се използва с акваскейпинга, но е трудно за поддържане и ще ви довлече много ядове на главата. Моля споделете и Вие вашият опит с наяс!

Similar topics (2)

19459

Публикации: 5
Прегледи: 6792

48338

Публикации: 5
Прегледи: 2532