Българска Аквариумна Енциклопедия

РИБИ, РАСТЕНИЯ И БЕЗГРЪБНАЧНИ => Водни растения => Темата е започната от: Лора - 22.10.2013 14:56

Заглавие: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: Лора - 22.10.2013 14:56
Колеги, бях си поръчала един явански мъх, заради скаридите. За съжаление те се споминаха и подредбата на аквариума в момента не включва мъхчето.
Въпросът ми е, мога ли да го съхраня извън аквариума и за колко време?
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: hunter - 22.10.2013 15:02
От половин година имам такъв мъх във една кутия от руска салата и не се е предал. Лятото когато беше топло при изпарение на вода му доливах чешмянка. Още не е мръднал сега е в мазето  :-)
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: Лора - 22.10.2013 15:10
Обясни по подробно. Явно при теб се получава нещо като надводна форма. Ще ми е полезно да знам. Не искам да се разделям с мъхчето.
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: hunter - 22.10.2013 15:31
Ами не е надводна форма. Сложил съм го в кутийка напълнил съм я с вода и съм сложил яванеца вътре. Ако падне нивото на водата доливаш и това е. Нито му гоня температура нито нищо просто съм го оставил на произвола. И половин година си е добре, е не расте като във аквариум но и не умира зелен си е както винаги. А за надводно по едно време забелязах, че излязоха разклонения извън водата но съвсем къси и малки и си стояха по светло зелени от самия мъх.
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: Лора - 22.10.2013 15:34
Благодаря, ще пробвам, дано оцелее, докато направя скаридарик.
И все пак, ако има и други предложения, било то и за надводна форма, моля да сподели.
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: VDO - 22.10.2013 16:54
Това ,което казва  hunter е начина,правел съм го за около 3-4 месеца,само с доливане на вода.
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: cantiga - 22.10.2013 17:04
Какъвто и да било мъх - не, но специално явански мъх може да се гледа месеци наред в буркан. Той е едно от най-непретенциозните растения в акваристиката...
Заглавие: Re: Мога ли да съхраня мъх
Публикувано от: Лора - 22.10.2013 17:44
 :-)
Благодаря.
Никога не се е случвало да ми остане растение, което да няма къде да сложа. И като не знам какво се прави в такива случаи, когато не искаш да го дадеш или трябва да изхвърлиш, а не искаш... За това и попитах. Пък човек не е длъжен да знае всичко, нали?
Сложих го в една пластмасова прозрачна кофичка с вода от аквариума. Изкарала съм го на терасата, но не на пряка слънчева светлина. :-)