Microsorum pteropus
семейство Polypodiaceae
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fplants.aqa.ru%2Fphotos%2FPh008.jpg&hash=31be894baf7ad5388106c83e7a103adcafeea126)
Земноводен бавнорастящ папрат папрат от Азия,широко разпространен в най разнообразни ареали и условия.
В естествената си среда живее в полупотопено състояние на брега на реки и потоци,понякога остава с месеци на сухо.Предпочита полусянка.
Обикновенно се прикрепя към мъртви корени или къмъни на брега на водоема така че периодично да бъде заливан от високите води.
Размножава се спорово и вегетативно.
Въпреки че расте бавно се смята за много лесен за аквариумно отглеждане,но като всяко растение си има специфични изисквания.
Основното което съм забелязал че тормози ръстът на Микрозориумите ми е честото преместване- като всяко бавно растение и този папрат не обича промяна на условията и местоположението си.
Аз обикновенно го привързвам с конец към корени,това му харесва тъй като от дървесината извлича хранителни вещества.
С времето корените се врастват в основата и започва сравнително бърз растеж.
Светлината не е от значение - развивал ми се е добре и при по слабо осветление но като цяло моето осветление е силно и това никак не му е пречило.
Листа са доста трайни- понякога животът им е около 6 месеца,към краят на живота им от върхът на листа се появява дъщерно растение и ако се остави достатъчно голямо може да се отдели.
Новите листа са с леко прозрачни връхчета докъто израстват.
Кореновата система е много специфична- има основно коренище от което излизат листата и меки финни кафеникави коренчета с много тънки власинки- това определя и начинът му на хранене.
Тази кавява "брада" се вее свободно из водата и улавя органични частици или пък се притиска към дъното където събира дънни утайки и ги преработва.Ако разбутате брадата веднага излиза облак от такива частици.
За това Микрозориумът е добър префилтър- удобно е да се сложи пред всмукателя на канистъра където да обира органичните частици- именно така често ги слагам и за това се радвам на добър ръст от тяхна страна.
Важно е да се подхранва с течни торове- ъпреки че не е бързорастящо растение все пак Микрозориумът няма друг начин на хранене и за това се нуждае от тподхранка във водата.
Кипи много интензивно особено когато започне да расте стабилно- вечер се покрива с мехурчета.
Обича СО2 и мека и кисела вода като цяло,но според различни сведения расте и в твърда вода,дори съм срещал описания на Микрозориуми от бракични води.
Не е особено биологично активно растение и за това е склонен да обраства с водорасли,старите и умиращи листа са магнит за брада и нишковидни и за това аз обикновенно редовно ги прочиствам.
Има три разпространени вида Микрозориуми и понеже ги имам и трите ще ги спомена с по едно изречение защото няма особена разлика в изискванията им.
Microsorum pteropus ''Narrow''
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fplants.aqa.ru%2Fphotos%2FPh008A.jpg&hash=48259e3e4d7f71e80d641f9275324ba5eb8094fc)
С по тънки къси и гъсти листа ,и според мен е най декоративният от всичките видове- иначе никаква разлика с обикновенният Птеропус.
Microsorum pteropus 'Windeløv
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquagarden.it%2Ffoto_monografie%2Fmicrosorum_01.jpg&hash=ccc8892f677e284f854213c6f6d607acdd8dab1e)
Селекционна форма- изкуствено създаден хибрид,на мен ми расте малко по бавно от Птеропуса,освен това е и доста по дребен.
Но като цяло изискванията и особеностите му са идентични.
И трите вида са много декоративни и са разкошна украса за всеки аквариум.
Параметри при които расте при мен:
Кн-1-1.5
рн-6.5-7
N-15-30ppm
P-0.2-0.5ppm