Въпросът ми е към тези които имат добре развити "туфи" от микрозорум. (https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquariumdesigngroup.com%2Fportfolio%2Fcontent%2FAquariums%2FLive%2520Plant%2520Aquariums%2Flp3zZ-d.jpg&hash=bf7e4812659df4771667e3baea97ce5a2b8e23e3)
Микрозорума на тази снимка едно растение ли е или тази гъстота се получава като се захванат няколко на едно място. Аз имах доскоро доста развито растение растящо върху мангров корен но ризомата нарастваше само в едно направление. Не съм забелязал да се разклонява. Дъщерни растения по старите листа пускаше редовно но моята цел е да се получи такава гъста туфа.
PS: Ако някой е установил от опит кой е най-добрия субстрат за захващане на микрозорум да се похвали :D . Също така преди време мисля Рейвън търсеше микрозорум различен от pteropus но не се появи информация. Та сега и аз моля ако сте виждали нещо такова свиркайте!
ами тя ризомата си се разклонява бе, просто си случил на някоя праволинейна...
аз имам една туфа, която е по-малка от тази, но е от едно растение само. ако искам да си я увелича, просто ще взема някой друг корен и ще го захвана до нея, ама не много близо, за да не е на сянка. даже е добре според мен да отскубваш части от голямата основа, защото много нагъсто стават листата (дето викаше кралчев 'като зеле') и растат на криво.
моята туфа е като онази на снимката само че доста по голяма стана- горе долу ми напълни ваната като го извадих.
много добре ми расте ,имам го от над десет години и го познавам доста добре като растение.
обикновенно върви в една посока - нещо като гръбнак от които тръгват на страни леки разклонения.добре расте върху корен дигнат малко над пясъка ,но и хвърлен върху дъното расте добре- просто не трябва да се пипа много.
обича по мека вода и височки нитрати и по скоро умерено осветление.
много добре му деиства ако е разположен преди всмукващата част на филтъра така че водата и съответно хранителните вещества и органични частици да минават първо през корените му - тои се храни основно от там.
в никакъв случаи не трябва да се заравят корените му защото загниват.добре му действа ако седи неподвижно дълго време на едно място и около и под корените му се събере органична утайка- започва да искарва тлъсти големи листа и да кипи ентусиазирано.
при такива условия ми расте със скороста на нормално растение.но напоследък го поразбутах много и почти спря да ми искарва листа ,иначе беше тръгнал много бързо но започна да се задушава от собствената си маса и накрая ми напълни изцяло 200 л.аквариум,наложи се да махам всичко друго заради него и пак му беше тясно.
аз си намерих още уинделоу - подарък от Ицо но е малко парченце и още не е тръгнало както трябва.
въобще това е класическо мързеливо растение ,създадено за "бавен" аквариум с крихтокорини ,анубиаси и болбитис примерно ,с по умерена смяна на водата и водата да е мека и кисела - и тогава расте най добре.
и още нещо странно съм чел за него- че расте в солена вода в устията на реки вливащи се в океана ,но нещо не го връзвам- твърдата вода му влияе много зле,потъмнява и спира да расте.
това е признак че се чувства зле всъщност - листата му стават наситено тъмно зелени - станат ли така скоро почват да гният.
моите наблюдения (макар и не десетгодишни) пък имат коренно противоположни резултати в повечето показатели. папратта расте доста добре - по-бързо от ехинодорусите, които така и не успях да завъдя като хората и пуска в момента едновременно десетина големи листа. моята вода обаче е много твърда и не е алкална само заради СО2, който пускам, залепил съм туфата на едно дърво и редовно му късам всички корени, защото са едни такива, че придават на аквариума нехигиеничен изглед и ме дразнят, а късам и старите листа, по които се появяват кафеви точки, за да отворя път на по-младите. основната ризома не расте като примерно анубиаса само напред и от там да пуска листа, а се е увила с няколко разклонения около дървото и листата растат от където си искат - средата, краищата, отвътре, отвън... наистина сега, когато нитратите и фосфатите са ми по-високи расте значително по-ускорено, отколкото когато бяха 0 де, което ми напомня за на Кралчев експеримента с големите фосфати.
всъщност Марияне, колко дълги му стават листата на това чудо? като го гледам така още малко и ще ми стане прекалено голямо за средния план, където съм го набутал.
това е вероятно защото при мен показателите винаги са били еднакви и папрата ми е вървял отлично,така че предположих че това са му оптималните условия ,но щом расте и при теб това само доказва колко ниски са му изискванията.
при мен листата заедно със коренището ставаха над 55 см. и излизаха над повърхноста.
това беше неприятно защото засъхваха връхчетата.но предполагам че може да стане и по голям - стига да има на къде.
ехинодорусите са по особен случай - при мен обикновенно не вървят ,но пък ако тръгнат пускат листа със скорост на водна чума.
Моя пуска издънки много, аз съм го вързал вече на един корен, малко над дъното, аквариума вече не е същия, през почивните дни, дясната част е вече по различна.... :wink: