• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 17:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малки листа на Ехинодорус амазоникус.

Започната от stefan_doc, 11.09.2008 13:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan_doc

Всичките ми растения в аквариума растат добре, единствено този ехинодорус не иска. Засаден е преди 4 месеца, вече смени старите листа, пуснал е над 12 нови, но всичките са твърде малки за този вид /5-10 см. дълги/. Има си глина под корена, не е местен, осветлението му е 0.5 на литър пряко осветление, подавам високи дози CO2. Желязото е 0.1 - 0.25, нитратите са 10- 20, добавям и малки дози микроелементи чрез Акваформула стандарт, а при ниски нитрати и Лактофол.
Някой имал ли е аналогичен случай? Не предположения, а просто подобен случай с ехинодорус.

zambo

Не го пипай , остави го на мира . В един момент просто ще ти превземе аквариума .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Ant0n86

Не споменваш нищо за грунда? Трябва да е фракция 3-5 мм и да е поне 5 см дълбок. За ехинодорусите мисля, че тези неща са от голямо значение.

dido

Викаш глина имало в корена. Колко е и в какъв вид си я сложил?

stefan_doc

Грундът е 4-9 см. слой, фракция 2-6 мм. Преобладават частиците с размер 3-5. Едно глинено топче на JBL.

dido

Вземи малко пръст от саксията, направия на 3-4 плътни топки - диаметър 2 см, и ги зарови около корените. Не се притеснявай от мътилката, която ще се вдигне.

iek

Цитат на: dido - 15.09.2008 13:45
Вземи малко пръст от саксията, направия на 3-4 плътни топки - диаметър 2 см, и ги зарови около корените. Не се притеснявай от мътилката, която ще се вдигне.
В допълнение-пръстта може да се замрази във формички за лед, предварително разбъркана с малко вода, изваждаш и поставяш бързо, така няма да се вдига мътилка.

stefan_doc

Искате да кажете, че се нуждае от N-P в грунда?

dido

Нещата не се ограничават само до N и P, в градинската пръст имаш и една камара микроелементи под формата на минерали, соли и прочее.

Широколистните с едри листа по принцип растат полупотопени до тинестите брегове. Не може да очакваш да растат охолно в беден пясъчен грунт.

stefan_doc

Имах предвид, че глината, която съм сложил, също е почва, но бедна на /или без/ азот и фосфор. Другите почви, в това число най-често използваната в градинарството листовка и особено оборският тор са богати на азот /в първия случай с растителен, а във втория със животински произход/.
Та понеже ни ми се слага непреварена почва в аквариума, явно ще трябва или да търся таблетки с тор, съдържащи и азот, или да се ориентирам към друго широколистно растение /криптокорините ми, например, си растат без нищо/.

zambo

Ползвам тези таблетки и съм много доволен от резултата .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

dido

Цитат на: stefan_doc - 16.09.2008 14:50
Имах предвид, че глината, която съм сложил, също е почва, но бедна на /или без/ азот и фосфор. Другите почви, в това число най-често използваната в градинарството листовка и особено оборският тор са богати на азот /в първия случай с растителен, а във втория със животински произход/.
Та понеже ни ми се слага непреварена почва в аквариума, явно ще трябва или да търся таблетки с тор, съдържащи и азот, или да се ориентирам към друго широколистно растение /криптокорините ми, например, си растат без нищо/.

Глината е богата май само на алуминиеви съединения и малко микроелементи. Органика липсва. Имай предвид, че N и P почти нищо не значи, има значение и формата, в коята пребивават.

Пръстта не мисля, че има какво да те притеснява. В аквариума е гмеч от всякакви микроорганизми и едва ли ще добавиш нещо ново по този начин.

iuli

Имам един случай, когато сложих на ехинодоруси пръст и те дръпнаха яко. Дори образуваха семена! Тогава обаче ги поставих и при блатни условия.
Ще взема да пробам и в аквариума. Пръстта за разлика от глината съдържа хумус. В някои книги пише, че след по-продължително време има опасност от гниене на корените, но те гният и при много беден грунт. Ще трябва да се балансира и с грунточистачката.

Similar topics (5)

54919

Публикации: 18
Прегледи: 5469

4166

Започната от van40


Публикации: 2
Прегледи: 2209

2166

Започната от fridolina


Публикации: 1
Прегледи: 2504

55873

Публикации: 8
Прегледи: 3160

31632

Публикации: 18
Прегледи: 8358