Моля ви,кажете ми какво да направа.Пръчката с пъпките на ехинодоруса ми скоро ще минат повърхноста.Проблемът е,че акваримът има капак и ще попречи на цъфтежа.Тъй като съм с временен самоделен капак.Какво да направя?Как да осветя аквариума докато се изцъфти.Просто умирам от любопитство да го видя.Пръчката не е издънка.Те са по различни.... Гледах снимки в интернет.
Четох в интернет,че трябва растението да се му се свети и с обикновнна крушка с нажежаема жичка за да се симулира изтрев и залез,но моят акварум е огряван от истинският изгрев за кратко време всеки ден.Мисля,че затова е напъпило.
Бързо,бързо давайте предложения.
Ако ме спасите и се запозная с вас някой ден,ще черпя бира. :-D *DRINK*
Ще цъфне само над водата,в нея ще пусне дъщерни растения.Ако имаш покривно стъкло може да намалиш водният стълб,при този вариант пак ще цъфне.Може да изкараш стрелата извън аквариума.За светлината, не пипай нищо.
Цитат на: bicho1976 - 04.01.2010 13:01
Ще цъфне само над водата,в нея ще пусне дъщерни растения.
Тук няма да се съглася, ехинодорусите спокойно си цъфтят и под вода, обикновенно там където е бил цвета се появяват дъщерни растения, но и това не е задължително. Дъщерни растения се появяват и на места от стрелата където не е имало цвят.
Имах до скоро ехинодорус който цъфтеше само над вода.Последният път не извадих стрелата извън аквариума,остана между водата и покривното стъкло.Тези пъпки които нямаха допир с водата цъфнаха,от другите се появиха дъщерни растения.Когато цветът прецъфти се почвява идъщерно растение.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2F9as1on.jpg&hash=817b61e6214847c58e8b56c90d9e9c9532a7174b)
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F333dfv5.jpg&hash=083682a63f9ad4fd9b8c3d3f2ab01f4d98394e4d)
Казвам че не е задължително, доста ехинодоруси са ми цъфтяли под вода, рибите изяждаха бързо цвета ама това е друга тема. *DRINK*
Не споря *DRINK*
моят ехинодорус е различен,с остри и зелени листа е. Echinodorus amazonicus Rataj. Амазонка.
Синоним: E.brevipedicellatus. -