• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 15:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Hygrophila corymbosa - дупки

Започната от Sofie, 30.08.2010 19:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sofie

Имам Hygrophila corymbosa (Лимонче). От седмица-две се забелязват някакви дупки по листата. Не подавам C02 (четох, че за това растение няма и нужда), филтрацията е нормална - нито силна, нито слаба. Може би е липса на желязо?

BOJO

Аз май съм последния който може да даде мнение за треви , но доколкото съм чел при липса на желязо листата жълтеят и са крехки и чупливи и има зелени жилки .

митко

По-често е липса на калий.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Sofie

Мисля да взема някакви дънни таблетки - Sera Florentte A, на Dajana Pet някакви...
Препоръки?

streetspluntep

Дай информация с какво ториш в момента ,с какво светиш и какъв ти е грунда.
Дупките по листата са признак за липса на калий.
Таблетките на Dajana Pet са добри.

Sofie

Пръчки sera daylight brilliant. Грунд - камъчета 3-4мм диаметър. Без торене.  Растението си вървеше много добре (поне на външен вид) : растеше бързо, без дупки и пожълтели листа. Не съм правила никакви промени в аквариума.

nikolaytoshev


Sofie

А може ли някой да ми каже след колко време може да се наблюдава подобрение или каквато и да е разлика в растението при използването на тор?

MeTogu

Според мен това растение си загубила вече,но следващото имаш голям шанс да го спасиш ако си подобрила средата или си взела мерки да добавяш калий.В смисъл можеш да нарежеш на няколко парчета като от всяко ще тръгне растение.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Raven

Подобрение ще имаш след една две седмици, но листата с дупките така ще си останат.
За да се получи това растението трябва да е вървяло  доста бързо и добре- само при това положение може да се стигне до недостиг на микро или макроелементи.
Тези дупки са от липса на калий, има начини да добавиш само калий, но най добре е да ториш с нещо комплексно за да не получиш други липси.
При предозиране на калий се получават липси на магнезий и калций, а това е по опасно.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Sofie

 Наистина вървеше добре и още си върви. Расте изключително бързо. Преди беше много красиво, сега с тези дупки на нищо не прилича.               
Четох някъде из форума, че течните торове са малко опасни - възможно било развитието на водорасли. 
Сега съм със Sera Florena. Мислех си дали да не взема някакви таблетки за субстрата - не ми се рискува с течните ако наистина подпомагат образуването на водорасли, защото в момента нямам никакъв проблем с тях, в минимално количество са.

Ant0n86

Според мен, ако държиш на хубава и гъста растителност, е добре да си вземеш тестове. Така можеш да избегнеш предозирането. Дори в подробното описание на Флорена пише да се тества водата за желязо веднага след торенето. А лимончето мисля, че е по-добре да се наторява през грунда, тъй като има силни корени и таблетките ще свършат по-добра работа от Флорена, която е течна.

Similar topics (5)

5436

Публикации: 7
Прегледи: 4035

52873

Публикации: 30
Прегледи: 20294

8085

Публикации: 18
Прегледи: 12842

57391

Започната от valvamp


Публикации: 8
Прегледи: 2290

13235

Публикации: 10
Прегледи: 5503