Здравейте приятели и съмишленици :D
Ще ми се да си направя малко езерце или блатце.Имам голям съд,скали и помпичка,проблема е ,че нямам рраститтелност...
Бихте ли ми казали какви растения да изплзвам и най вече мога ли да ги намеря в България.Иска ми се растенията да са потопени частично във вода или такива ,които издържат на влажна почва.Смятам да пусна рибки или костенурки.
Безкрайно ви благодаря предварително.
П.С.
Имам доста подводни растения.
Цитат на: "Asen"......Смятам да пусна рибки или костенурки.
офф/ - нали си наясно че повечето водни костенурки са хищници да няма неприятни изненади
Blagodarq za napomnqneto :D Pochti bqh zabrawil :oops: ama az kazwam ,,ILI" :lol:
Ta da znaesh neshto za podhodqshti rasteniq? :wink:
аз да напомна за секи случай:) а за растения не мога да ти помогна там знанията ми са по скоро повръхностни - но изчакай се ше се намери някоди да ти тури едно рамо,- и още един съвет пиши на кирилица -аз лично подминавам повечето отговори написни на латиница ) (а и мисла че не само аз), тоя го видях понеже е веднага след моя:)
Аиде успех и като го направиш може да постнеш няколко снимки
П.с. на събтния пазар май продаваха лилии
По принцип от растения разбира Ники, автора на сайта и администратор на форума. Но той точно в момента вероятно се припича с кеф на някой плаж на южното черноморие. :lol: Имаше и други спецове по растения, но нещо никой не се мярка наоколо - всичко фотосинтесират по пясъците някъде явно. :D
Здравей, аз по принцип гледам растения в аквариум, но също имам идея да си направя палудариум или 'езерце или блато', както ти му викаш. Разбира се, искам да е по-разчупено, а не като калсическите палудариуми - да има и суша, само дето още не съм решил дали да е отделена със стъкло от водата и на нея да си гледам сухоземни растения, или да не е и съответно цялата ми растителност да е блатна.
Понеже и аз нямам много опит в тая материя, смятам да започна с по-лесните за отглеждане европейски растения, които могат да се намерят в природата и евентуалната загуба на които няма да ми струва нито нерви, нито пари - мъхове, водна леща (в България има 3 вида...), Azolla Caroliniana (това е една дребна, подобна на леща paprat), едно, на което викат 'Паричка' или 'малка водна лилия' и чието име в момента ми убягва. Понеже смятам съдът да е открит, наблягам на плаващите видове, които да покрият плътно повърхността и да намалят изпарението.
От аквариумните растения като полу-потопени могат да живеят Анубиас (ама той много скъп бе), Бакопа, Hidrocolita, на което англичаните викат Penniwort, Лимончето, както и Стрелолиста. Има и други де, но за сега не се сещам.
Правенето на палудариум обаче почти изключва рибите - просто повечето блатни растения изискват богата почва с много гниещи елементи.
А преди да пристъпиш към действие, помисли и за осветлението - трябва ти доста мощна лампа, за да се развиват растенията ти добре.
за какво му е мощна лампа :?: да вижда растенията по добре ли :wink: осветлението на аквариума е съвсем различно нещо (съотношението литър ват),само спектъра на лампите е еднакъв(примерно силвания гро лукс ще е супер)
ако под езерце или блатце имаш впредвид палудариум трябва да знаеш че туй е "дело тежко но благородно".той се прави почти само за растения и е по сложен за управление от аквариума.подбора на растенията не е проблем-от аквариумните много малко са изчяло субмерсни-около 90 процента живеят и се развиват даже по добре в полупотопено състояние.това са най вече всички ехинодориуси,криптокорини,папрати,повечето дългостеблени също а анубиасите и лагенандрите даже е грешка да се смятат за подводни -те живеят и се развиват много по добре в полупотопено състояние.на практика ако има достатъчно влажност във въздуха ,почти няма растение което да не става.а изработката ,осветлението, размера помпата оросяването-това вече са си други тънкости.
а лилията която продават редовно на пазара е Nuphar Lutea -европейска водна лилия-тя живее в аквариум от април до ноември след това умира-така че засаждането и е безсмислено освен това е и в червената книга.
вижте тоя саит http://www.paludarium.ru/main.htm
Цитат на: "raven"а лилията която продават редовно на пазара е Nuphar Lutea -европейска водна лилия-тя живее в аквариум от април до ноември след това умира-така че засаждането и е безсмислено освен това е и в червената книга.
не говорех за истинската водна лилия всъщност - на нея не съм й фен, тъй като става много голяма. ставаше дума за едно растение, което се среща в нашенските водоеми и прилича външно на нейна умалена версия, само че е плаващо а не вкоренено.
Колкото до лампата, фактът, че тук намаш литри вода, според които да изчислиш мощността изобщо не значи, че тя не е важна - трябва ти дори по-мощна лампа от такава за аквариум с приблизително същата големина. за спектър няма какво да говоря - продават се няколко хубави марки и модели на разумни цени.
защо подвеждаш хората :?: на 50см лампата губи най малко 50% във водата и около 15- 20% във въздуха
защото плаващите и растящите извън водата растения имат нужда от повече светлина от подводните, а освен това ако палудариумът ти е открит лампата е окачена доста по-високо. капиш?
защо криптокорината и анубиаса (които са едни от най използваните)да изискват по малко светлина в аквариума,нещо няма логика :roll: лампите в палудариума се поставят на 70-80 см обикновено а в аквариума на 40-50 см тука пак не излиза сметката :wink:
във въздушна среда почти всички аквариумни растения се развиват много по бързо и добиват много по големи размери, особено анубиасите ,така че има логика да изискват повече светлина.
прави сте, но при еднакво осветление и еднакви размери в палудариума има повече светлина отколкото в аквариума ,е това се мъча да обясна :roll: силно осветление е около ват на литър(за холанските аквариуми над 1,2 вата на литър)е сложете такова осветление на палудариум и ще ви призная ,за по силно да не говорим :D :D :D
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmembers.aon.at%2Fpaludarium%2Fimages%2FFotos%2Fpalu2.jpg&hash=09dc8a9ea7ea0063a3ac92f667cf8f520514dd94)
Страхотное ама много по американски седи , няма и грам родна циганиика коята да му придава романтичен отенък:)
ще дойда до плевен да го видя,но все си мисля че ват на литър не си го издокарал :D
хех, да беше мойто...
на един германец е.
парата по повърхността е от специален апарат за пара (всъщност е разпрашен лед) и който в България струва 80 лева.
Аз първо си помислих, че искаш да правиш езеро в двора. И много, ама много ти завидях :lol:
А ти си искал в къщи в аквариум :? Но...ти си знаеш.
За плаващи растения: Писция - много добре стои, но изисква по голям водоем. И никакъв кондензат. Иначе има страхотни корени.
Дъбче (Цератоптерис) - също много добре се развива отгоре. Няма проблеми с влажността, но иска повече светлина.
Не забравяй, че ако сложиш отгоре растения, тия дето са отдолу ще са на сянка.
Успех!!!
Искам да се пробвам да гледам тази водна лилия Nymphaea lotus в аквариум. Има начин да се сдобия лесно с това растение, но предварително искам да се запозная с някои подробности. Понеже растението е дълго повече от метър с корените, може ли да се отчупи от него да речем 20-30 см и да се бодне в грунда? ще остане ли малко растението, ако няма възможност да расте на височина или ще се спомине? искам да го гледам в малък съд (30 литра) с един гролукс.
През зимата ще издържи ли на стайна температура, защото в природата нали навън си зимуват. дали ще му трябва по-студена вода от 18-20 градуса? в общи линии това са въпросите ми.
забрави просто.
растението се размножава не като си отчупиш от него, а чрез коренищата. те се заравят и от тях израстват листата. самите корени могат да се съберат в една средноголяма саксия, но листата никак няма да им е удобно в 30 л. аквариум (тя саксията няма да се събере само там) при условие, че площта на едно от тях е по-голяма от тази на целия съд. освен това растението е надводно, което означава, че е свикнало с пряка слънчева светлина, която няма да ти казвам колко хиляди лумена е, защото просто не помня.