• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 07:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

цихлиди и растения

Започната от nemak, 05.04.2005 14:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nemak

Моля за съдействие
имам аквариум с цихлиди: трофеуси, фронтози, зебри, сеатокрануси, юлидохромиси, йоханита, ликоми, ауратуси и някой други. В момента имам валиснерия която върви прекрасно и няколко анубиаса които също се чустват добре доколкото мога да преценя. Искам да си взема още растения, но не зная какви точно да подбера (знаете проблема с цихлидите опоскват почти всичко). Ако някой има опит моля да ми помогне да избера такива растения които ще си съжитлстват мирно  :oops: с гореизброените цихлиди.

Boby_

Цитат на: "nemak"Моля за съдействие
имам аквариум с цихлиди: трофеуси, фронтози, зебри, сеатокрануси, юлидохромиси, йоханита, ликоми, ауратуси и някой други. В момента имам валиснерия която върви прекрасно и няколко анубиаса които също се чустват добре доколкото мога да преценя. Искам да си взема още растения, но не зная какви точно да подбера (знаете проблема с цихлидите опоскват почти всичко). Ако някой има опит моля да ми помогне да избера такива растения които ще си съжитлстват мирно  :oops: с гореизброените цихлиди.

Въпрос: какъв е тоя аквариум, в който си натъпкал толкова риба? Например само за фронтозите се иска минимум 500 литра при дължина най-малко 1.5 м. и това за някакви си 5-6 рибки и само един мъжки. Като ти гледам списъка, съдът трябва да е най-малко тон и половина, даже отгоре, за да поеме толкова рибки. Ако пък си ги сложил в по-малък от този обем, помисли за "разчистване". Освен това си смесил видове от езерата Малави и Танганайка, което само по себе си не е много добра идея, макар принципно да не е проблем. Малавийците Мбуна и трофеусите от една страна изискват много по-голям процент растителна храна, отколкото останалите танганийци примерно.
Колкото до растенията, проблем ще е не само изяждането, а и ровенето - Мбуна имат лошия навик да ровят ужасно много. Не знам колко са големи в момента, но като порастнат, ще видиш сам. Иначе могат да съжителстват с растения с твърди листа и здрава коренова система, както и с някои не особено вкусни (валиснерия, както си забелязал и сам) и бързо растящи. Анубиаси, някои ехинодоруси също стават - изборът не е много голям.

STIKS

Всеизвестно е, че Мбуна са растителноядни и не търпят много-много растенията да се ширят. :lol:
От няколко месеца съм си направил аквариум с африкански цихлиди - Лобидохромиси, Псеудотрофеуси, Меланохромис (Мбуна) и Ахли (Утака). В аквариума нямам растения.
Реших да разнообразя менюто на Мбуна с маруля (бях прочел някъде). Интересното за мен беше, че единствено Меланохромисите хрупкаха с удоволствие, а всички останали не поглеждаха марулята.
Може би защото са още малки. Не знам.
Ако може някой нека да прокоментира? :roll:

Boby_

Цитат на: "STIKS"Всеизвестно е, че Мбуна са растителноядни и не търпят много-много растенията да се ширят. :lol:
От няколко месеца съм си направил аквариум с африкански цихлиди - Лобидохромиси, Псеудотрофеуси, Меланохромис (Мбуна) и Ахли (Утака). В аквариума нямам растения.
Реших да разнообразя менюто на Мбуна с маруля (бях прочел някъде). Интересното за мен беше, че единствено Меланохромисите хрупкаха с удоволствие, а всички останали не поглеждаха марулята.
Може би защото са още малки. Не знам.
Ако може някой нека да прокоментира? :roll:

Ахлитата са хищници - категорично отказват зарзават.  :lol:
Лабидохромисите са единственият род Мбуна, които се хранят предимно с животинска храна (дребни ракообразни)  в естествената си среда, но в аквариум с удоволствие похапват зеленчук.
Псевдотрофеусите са един цял род от "пасящи" рибки - основно на зеленчуци карат. Друг е въпросът, че е възможно да са ти продали нещо под името Псевдотрофеус, което съвсем да не е такова - този род беше много голям, но отдавна доста видове бяха отделени от него. Повечето търговци у нас не са си направили труда да променят имената, под които продават тия рибки.
Предполагам, че си дал марулята сурова. Така трудно ще ги накараш да я ядат - не я възприемат като храна, освен ако не са много гладни. Пробвай да я накълцаш на ситно и лекичко да я попариш във вряща вода - само за няколко секунди, за да омекне.

nemak

аквариумът ми е около 450 литра
от всички видове се опитвам да имам по 3 един мъжки и две женски
в момента като размер са 10 12 см.
моля да ми кажете точно кои видове ехинодороси ще изтраят
и ако се сетите за нещо друго ще съм благодатен

nemak

а забравих
дължината е 170 см. а и от някои видове останаха само по две  :cry:
рибки
много голям проблем ли е че са смесени
като гледам нямат конфликти ...

Boby_

Цитат на: "nemak"аквариумът ми е около 450 литра
от всички видове се опитвам да имам по 3 един мъжки и две женски
в момента като размер са 10 12 см.
моля да ми кажете точно кои видове ехинодороси ще изтраят
и ако се сетите за нещо друго ще съм благодатен
4 фронтози в 450 литра, при това - заедно с други риби е убийствено както за тях, така и за другите. Не забравяй, че фронтозата расте докъм 30 см. (мъжките - и до 35) и е хищна. Почти всички останали рибки ще са закуска за нея, даже не цяло ядене. Мисля, че трябва да избираш - фронтозите или всички останали. Да не говорим, че дори да ги махнеш, пак си остава проблемът със смесването на малавийци и танганийци. Освен всичко друго, последното нещо, което отива на един аквариум с малавийци, са растения, пък дори и да успеят да се закрепят в него. В Малави има големи зони, обрасли с валиснерия, но въпреки това нормално се приема, че един малавийски аквариум се декорира само с камъни. За танганийците да не говорим - ако наистина докараш pH-то и твърдостта, които са оптимални за тях, не виждам кое растение ще изкара и два дни вътре.
Давам ти съвети, които не си искал, но се надявам да не се сърдиш.  :wink:

nemak

изобщо не се сърдя
фронтозите всъщност са 3
и изглеждат доста кротички за сега
съгласен съм за това което казваш за аквариумите с танганиици и малвиици, но на мен си ми харесва а и тези растения не се чустват зле
PH-то ми е около 7.5 -7.8
а твърдоста е между 12 - 15

Boby_

Цитат на: "nemak"изобщо не се сърдя
фронтозите всъщност са 3
и изглеждат доста кротички за сега
съгласен съм за това което казваш за аквариумите с танганиици и малвиици, но на мен си ми харесва а и тези растения не се чустват зле
PH-то ми е около 7.5 -7.8
а твърдоста е между 12 - 15

pH-то е малко ниско за танганийци. А ти ако си решил все пак да запазиш всички рибки, имай едно на ум - наблюдавай ги внимателно, особено ако фронтозите дръпнат на размер. Те растат много бавно (3-4 години им трябват, за да достигнат полова зрелост) и не са агресивни към другите видове, ако не могат да ги изядат.  :lol: Но имай предвид, че са агресивни помежду си - двама мъжки в толкова малък аквариум (малък за фронтози, разбира се, иначе си е голям съд) ще се избият. Освен това са стадни рибки и е препоръчително да се отглеждат минимум 6 броя на едно място. Гледай ги и ако забележиш липсващи риби или промяна в поведението, вземи мерки.  :wink:

STIKS

Наистина марулята я давах сурова.
Що се отнася до Псеудотрофеусите, а също и останалите рибки (цихлиди) купух от Ники Николов по точно от Виктор. Останах с впечатление, че е коректен.

Boby_

Цитат на: "STIKS"Наистина марулята я давах сурова.
Що се отнася до Псеудотрофеусите, а също и останалите рибки (цихлиди) купух от Ники Николов по точно от Виктор. Останах с впечатление, че е коректен.

О, да, и двамата са много коректни. Просто не следят нещата толкова отблизо - за съжаление Ники от няколко години има сериозни проблеми със зрението и не е в състояние дори да чете, камо ли да следи новините в Интернет за промените в таксономията.
:cry:
Ако те интересува какво е актуалното име на рибите ти, кажи в крайна сметка какви са псевдотрофеусите все пак.  :wink:

nemak

Мерси за съвета
ще внимавам
мисля че фронтозите са 1 мъжки и 2 женски  :lol: с преспективи надявам се, едната (нарочил съм я за мъжка) е доста по голяма от другите но като цяло горе долу са по дребнички от другите риби
да разбирам ли че не ми препоръчваш да си взимам още растения
не мойе ли все пак нещо да се направи (измисли) по въпроса

Boby_

Цитат на: "nemak"Мерси за съвета
ще внимавам
мисля че фронтозите са 1 мъжки и 2 женски  :lol: с преспективи надявам се, едната (нарочил съм я за мъжка) е доста по голяма от другите но като цяло горе долу са по дребнички от другите риби
да разбирам ли че не ми препоръчваш да си взимам още растения
не мойе ли все пак нещо да се направи (измисли) по въпроса

Напротив - при твоята ситуация и при положение, че искаш да задържиш всички рибки, още растеня са добра идея, могат да осигурят укрития на по-дребните рибки, ако стане напечено, освен това при твоя дълъг аквариум ще прикриват видимостта по дължината му, като така ще намалят агресията. Просто трябва да изпробваш и други видове, за да попаднеш на нужните. Има един ехинодорус с големи и твърди листа, който гледах в малавийски аквариум на времето, анубиасите също стават. Можеш да пробваш и с ехинодорус амазонка, макар че него понякога го погризват малавийците. Сори, ама с растенията не ме бива много по разбираеми причини - единствените, които са в моя аквариум, са се завъдили сами там.  :lol:

nemak

Мерси за съдействието  :lol:
ще пробвам и ще видим какво ще излезе  :?
от това
искренно се надявам рибите ми да не се избият
за сега единствено които се бият и делят територия са два мъжки превдотрофеуса зебра единият ред-ред а другия ред - блу

РОСЕН

Някои знае ли как се казва това растение на снимката отдолу?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Filion.hit.bg%2F831ab.JPG&hash=46a6f4814c09b753476ddc18c1b7f83d4fdaeb4b

Similar topics (5)

25770

Публикации: 0
Прегледи: 1331

53239

Започната от Borko_


Публикации: 8
Прегледи: 2906

24979

Публикации: 8
Прегледи: 2186

4851

Публикации: 5
Прегледи: 3382

18419

Публикации: 9
Прегледи: 4299