Здравейте, днес правих разместване в аквариума и реших да преместя няколко Ceratopteris cornuta, но като ги дръпнах установих, че са се захванали за грунда и то доста здраво. Наложи се да ги дърпам доста внимателно и бавно, но въпреки това вдигнаха доста мътилка - вдигаха се със доста камъчета. Като ги извадих установих, че корените са им по-повече от 7-8 см и заемат сериозно пространство.
Нормално ли е да се захващат така, защото бях чел, че са основно плаващи и засадени не издържат много?
Въпросът ми е дали мога им изрежа корените и кога- като ги извадя от грунда или мога да ги режа и да оставя корените в грунда?
Нормално е така да се вкорени.
Корените можеш да ги скъсиш при пресаждане.
Размножава се от листата , късаш едно и го оставяш да си плува!
Благодаря за отговора. За размножаването забелязвам, че е много бързо и лесно, защото за 3 месеца от 2 много малки растения с по 2 листа сега вече имам над 20 и някои са доста големи и стават като туфи от няколко растения,които са израснали от листата на основното.
Имам проблем със дъбчето- на всички растения новите листа стават на много малки дупки,които започват от средата, още докато растат и накрая стават почти прозрачни. Какво му липсва?
: 21.12.2012г 15:03ч
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2F2eczmg6.jpg&hash=4f5817424c698ada434dcf2c2883d74809e2e225)
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F52kjtc.jpg&hash=61ddfe675773ab491399bb273e8fcab0cc2490b5)
Това същото растение ли е, което беше изкоренил? При дъбчето се случва на по-старите растения повторното вкореняване да не им се получи.
Не, на снимките са растения, които не съм местил, но проблема е при всички. Дори забелязвам , че краищата на новите листа са сгънати. Симптомите ги проявяват и стари и млади растения- и пресаждани и не пресаждани. Изкарват си нови листа и нови растения, но стават на дупки и се сгърчват. Започна вчера, а днес вече е сериозно.
: 21.12.2012г 22:10ч
Според тази статия имам недостиг на Калий:
http://aquariumbg.com/forum/himiya/mikro-i-makroelementi-priznaci-za-lipsi-v-rasteniyata/ (http://aquariumbg.com/forum/himiya/mikro-i-makroelementi-priznaci-za-lipsi-v-rasteniyata/)
Дали е така и дали трябва да започна на добавям калий?
Може да имаш и излишък!!!!!!!
Как да разбера тогава дали е излишък или недостиг и какво да направя за да се оправят? Никога не съм торил, сменям два пъти седмично по 1/4 от водата.
Описваш:
Осветление , филтрация(пълнеж на филтър) , торове *THUMBS UP*
Малки дъбчета по добре да плуват докато не станат поне 20 см
Аквариум-27литра, реално към 20-21литра, осветление 1хТ5 8w светя по 10-11 часа, филтър-200л/ч, пълен е с една гъба,която беше в него, и му извадих въглена, още преди да го стартирам, и добавих още гъба, но с по-малки дупки от другата и така се намали дебита до нормално,защото иначе дори с флейта беше силно. Торове няма. А проблема е по всички дъбчета и малки и големи. Единственото ново е добавяне на анциструси преди 4 дни,а другите обитатели са 10 кардинала.
Намаляш светенето на 8-9 часа. Вземаш някакъв комплексен тор с микро елементи и по малко от него.
SERA FLORENA с този нали може? Ще сипвам като начало по половината от предписаното. А за осветлението си мислех, че е слабо и заради това го държа толкова, а и от 2 месеца е така, но ще пробвам да го намаля.
Слабо осветление не се компенсира с продължително светене!
А като започна да торя трябва ли да увелича осветлението,щом то е слабо? Защото навсякъде пише, че като ториш трябва да имаш поне 0.5w/l. А торът като е с микроелементи ще ми трябват ли макроелементи?
По раздели всичко е описано:
http://aquariumbg.com/statii.php (http://aquariumbg.com/statii.php)