През тоя уикенд се юрнах да си пренареждам аквариума. Според както го бях замислил предварително, в събота развалям старата подредба, а в неделя правя новата.
Растенията и рибите ги сложих за през нощта натъпкани в един по-малък аквариум, който допълнително затъмних с 2 одеяла отгоре, за да не се изкривят растенията и да не се плашат рибките. Дългостелените растения (ротала индика и бакопа мониери) предварително ги сортирах на къси, средни и дълги и ги опаковах в спретнати снопчета, за да ми е по-лесно да ги садя на другия ден. Снопчетата сложих в млкия аквариум също и те си плуваха хоризонтално във водата.
Какъв бе ужасът ми, когато на сутринта в неделя разопаковах всичко и видях, че проклетите растения за една нощ са се изкривили толкова, колкото не ги бях вижда да се кривят изобщо. Извили се във всички снопчета върховете им нагоре под прав ъгъл, а на някои не смо нагоре, ами и наобратно - така, че пак да сочат хоризонтално, ама към корените на растнието !?! Едни червени малки криптокорини имам, дето растат с по едно листо на месец - и те се изкривили, ама много - аз не мога да ги накарам да се мръднат една година - сега за една вечер...
Засадих ги всички де, ама групичките с тях изглеждат сякаш съм сядал отгоре им :( Все пак смятам, че дизайнът е добър и след някой и друг месец като се поизправят и поразмножат растенията, аквариумът ще е подходящ за пред хора. Благодаря на Живко за идеята с поточето, макар да не я откраднах дословно.
Цитат на: "Longanlon"...Благодаря на Живко за идеята с поточето, макар да не я откраднах дословно.
Сега и с нас ако я споделите... :-)
Ами празнината в средата се оформя като поточе от камъни.
Аз реших, че поточе от ВОДА ще правиш :-)
Цитат на: "Longanlon"Ами празнината в средата се оформя като поточе от камъни.
:wink: И аз ще правя нещо такова но ще блъска на каньон.Ще му обърна хастара на аквариума, направо го почвам от начало....
http://i.data.bg/images/gallery/media/murym_3.jpg
дис ист джъст бегининг :twisted:
raven клоните ще ги оставиш ли да стърчът над аквариума :?:
непременно - това е и една от причините да го правя отворен със надвесено металхалогенно осветление.
ще опитам и да пусна по тях пълзящи растения- някакви епифити вероятно,стига да издържът на условията.
Е супер дано се получи. :lol: И аз имах подобна идея за моя аквариум да го обвия от всички страни с брашлян(с него си крием тръбите за парното в къщи :) )и отгоре дяволски нокът ,даже скеле ковах,но накрая не остана място,та забутах аквариума в един бифш шкаф на библиотеката и се задоволих с градинка от изсушен мъх зад акварима с хубав плакат за фон,като прибавим и едно малко дръвце обвито с легаросифон в аквариума, се получава нещо,но.... :roll:
Та като го направиш прати някоя снимкаа
Това не ти ли е стария акваиум бе Марияне? Какво стана с 800 литровия?
е това е де :D
700 л.
Че той много малък изглежда...
Как малък бре...той си е като езеро бре :wink:
Ако се загледаш добре и ще видиш, че дъното е доста широко.
И като се опре до умножение увеличава доста :)
нарочно направих дъното 155х70 ,това му увеличава обема на аквариума.
стария ми аквариум е тесен и сега реших да се ширя на спокоиствие.
заради това изглежда по малък- външно размера визуално се определя най вече от широчината,ако бях направил по малка дълбочина назад,можеше да отиде и на 2 м. широчина за тези литри.
и тогава щеше да изглежда по голям наистина,но пък сега с тази дълбочина на дъното мога да си правя по раздвижени композиций- има място не за потънал кораб ами за цяла флотилия на дъното :D
правих го по модел на съд предимно за растения- широк и не много висок.
Снимката лъже - размера не си личи толкова, щото е снимано широкоъгълно - от аквариума до отрещната стена няма много място :-) На живо е трагедия - грамадно е това чудовище - и как тежи... :lol:
Цитат на: "dido"- и как тежи... :lol:
Аха,много.И цял Мариян събира :D
То темата изцяло стана офтопик, ама някой все пак ще поясни ли за идеята с поточето?
Нещо ей такова :arrow: http://www.deepforestaquatics.com/aqua/amano/amano55_1.html
Имитираш поточе което извира м/у каманите с пясък.
Ако разбрах правилно пясъка символизира водата на поточето? А трябва ли да се ползва ситен пясък както на снимката?
Абе силно не е такова, ама нейсе :D ще го гоня амано още дълго...
Моето 'поточе е направено върху (почти) белия пясък от едни черни, обли и лъскави камъчета, които си закупих преди. Ако не друго, поне стана по-раздвижено от предишната ми композиция. Обаче от човек без грам творческа мисъл в главата си - толкова.
За сега дизайнът не ме притеснява, а това дали 'ще се хване' аквариума - растенията да почнат да растат добре и да не се появят водорасли.
А някой случайно да знае принципно колко често се сменя водата в началото?
Цитат на: "danchoto"Ако разбрах правилно пясъка символизира водата на поточето? А трябва ли да се ползва ситен пясък както на снимката?
Колкото по-малък аквариум, толкова по-ситен пясък.Когато е голям и мозайката изглежда като пясък...
За потъналия кораб,ако се сложи зад аквариума на височината на грунда и си поиграеш със светлината изглежда сякаш е в аквариума и хората кат го видят се шашкат w00t я кораб па и с платна,пак и колко е запазен :blink И като им казеш че зад аквариума се дзверат по 5мин. докат ти повярват,а по находчивите се опитват да го пипнат зад аквариума whistle nuts thumpup
УЖАС !!!
Гледам аз вчера, че растенията в новосъздадения ми аквариум нещо много взеха да кипят. Мисля си, че те явно добре се хващат, ама чак анубиаса да прави мехурчета - нещо не е наред. Меря аз нитрати и фосфати - майко мила: нитратите 40мг/л, фосфатите не ги гледах точно, ама синичко до средата на таблицата! Първо помислих, че нещо съм прецакал тестването, щото до сега изобщо не съм успявал да получа какъвто и да е цвят и на двата теста - стойностите винаги са били около нулата в стария аквариум. А сега - плътно червено...
Явно да насипя няколко лъжички най-разнообразни изкуствени торове в трите кила градинска пръст, която ми образува хранителната част от грунда не беше най-добрата идея. Предишния път поне направих едни енергийни бомбички от същите торове, ама увити във вестник за да се отделят по-бавно. Тогава обаче нямах тестове да видя дали наистина е било така.
За сега обаче седмица след сетъпа следи от водоасли няма, растенията се хващат добре, водата е бистра. Сменям всеки ден по 1/5 (от вчера се, след като си успокоих сърцетупа) и се надявам, че това, съчетано с липсата на органика във водата няма да позволи на разни водорасли да се развият.
А после някой да казва, че акваристиката не била екстремно хоби... :wink:
Longanlon, какви стойности достигна при фосфатите? След подмяната на водата натрати и фосфати намаляват ли? Любопитно ми е как се отразяват на практика по- високи стойности на макроелементи. През декември след първите ми опити с торове достигнах нитрати 143 mg/l :shock: , така че споко, преживява се :D
аквариума на Евгени Манолов е със 150 нитрати постоянни,пък си е перфектен.и растенията и рибите му са разкошни.
високите нитрати като цяло не са проблем,но ми е интересно с какъв тест ги измери с такава точност.всички тестове с които съм мерил са с десетична стоиност в най добрия случай.
И при мен тогава нямах проблеми с рибите и растенията, като изключа 2 броя разбора- макулата. Не съм сигурен, че високата стойност на нитратите е била причина за смъртта им. Но като новобранец с торовете не ми се рискуваше повече, в смисъл да поддържам такива високи стойности.
За точността на теста- измервани са в лаборатория по т.н. йон-селективен метод, и това ми дават като резултат. Представяли са ми и резултати до третия знак след запетаята, с уточняване, че при хилядния знак вече грешката е същесвена [х,ххх mg/l ].
аха,и аз така си помислих че са мерени в лаб.
преди години и аз работих към една лаборатория и си беше кеф- правех си всякакви тестове и замервания и то със апаратура на Mersk.
Raven, работили ли сте по този метод? Ако имаш някаква по-пълна информация за него, смяташ ли, че биологични продукти /органика/ биха повлияли на точността му. Уверенията на колежките са, че това е един от най- съвременните методи за измерване. За нормална химия изобщо не се съмнявам, но като прибавим и био, все още имам едно на ум. Малко реклама на Sera /може пък Иван да почерпи :) / за теста им за Fe- няколко седмици се съмнявах в резултата му, но сравних проба с лабораторния метод. Разликата беше около 3-4 стотни.
В коя лаборатория предлагат такива изследвания?
аз съм работил в лабораторията на Кока Кола- въпреки че беше вероятно най съвременната и модерна у нас ,все пак там се правеха само специфични тестове и замервания свързани със хранително вкусовата промишленост.
не помня да сме мерили нитрати с такава точност,там водата минава през осмотични генератори и е с качества на дестилирана.за органика и дума не можеше да става.
мереха се други параметри-на самите напитки.
апарат за йон -селективни измервания доколкото знам няма там,аз съм го чувал само като термин,но пък тои и не е нужен в производствен сектор- по скоро в научна лаборатория ще се исползва.
интересно ми е обаче ,а и предполагам че всички биха били благодарни ако някои с достъп до лаборатория може да нарави контролно на тестовете на Сера ,все пак това са наи често ползваните тестове.
аз досега не съм имал повод да се усъмня в тях - обиновенно отчитат това което очаквам,но все пак..
Лабораторията ни също прави специфични тестове- за нуждите на фирмата, които не включват биопараметри. В пробите също не се търсят. Затова не искам да злоупотребявам с времето на колежките и да искам да ми търсят неща, които са продукт на изследване в микробиологична лаборатория. Рутинно /всекидневно или много често/ мерят съдържание на нитрити, нитрати, фосфоти, амоняк, твърдост, рН и др. Пробите са от различни сектори на производсвото. Произвежда се също химически чиста вода с много добри параметри. Понеже става дума за огромни количества, използва се йонообменен метод, но етапите са повече- отначало водата се обработва с варно мляко и железен трихлорид и след това минава през катионит и две степени с различни анионити. В къщи имам йонообменни колонки с промишлени йонити, правени преди 7-8 години, но не мога да достигна фирмените параметри на водата.
Сравнявяне на тестове на Sera мога да направя, но засега разполагам само с такъв за желязо.
Добре де, а няма ли лаборатория в която срещу заплащане да ти правят изследвания?
Мисля, че във всяка местна ХЕИ лаборатория ще направят подобен тест. Е, дали срещу пари, дали срещу пиене или нещо друго, не е ясно. :?
Izwinenie za latinicata.
Jon-selektiwnia metod wsushtnost se prilaga mnogo otdawna - obiknowenata PH-sonda za 50 lewa e jon-selektiwen datchik - merjat se wodorodnite (H+) kationi. Za wseki tip jon ima specifichna kato konstrukcia selektiwna membrana. Jon-selektiwnia izmerwatel wsushtnost trjabwa da raboti s razlichni datchici (za razlichnite joni).
Towa, che imate podobna aparatura e mnogo polezno. Mozesh da 'testwash' testowete na SERA. Za NO3+ ne razbrah dali si srawnjawal s pokazanieto na SERA-testa (143-te mg/l). Osobeno mi e lubopitno da razbera kak se durzi testa za fosfati.
Za HEI - mene me izritaha kato mrusno kuche ot HEI-Dobrich - gledaha me wse edno sum terorist. Posle namerih wruzki tam...
Zabrawih da napisha - pozdrawi na Longi za dobria eksperiment. Chakam go otdawna, shte sledja rezultatite s ogromno lubopitstwo. Towa potwurzdawa njakoi moi tezi za nitrati/fosfati i suotwetno tupite preporuki ot 'specowete' za nulewata im koncentracia kato garant za dobro wireene na rasteniata i suotwetno borba s wodoraslite.
дидо,все едно чета сръбски форум :lol:
Абе чалга е, знам, ама ми се счупи компа преди 1 седмица в бурите и не бях сложил кирилица (много се засрамих и я сложих вече).
Казах ти че това водно охлаждане крие рискове...Прибери го от балкона :dont
Тестването направих с тестове на Сера. Фосфатите трябва да са били около 5 мг/л, но не съм убеден.
След 3 смени на водата по 1/5 нитратите паднаха до 30мг/л, а фосфатите - до 1. Водорасли все още не се забелязват, освен старите по листата на анубиаса - тоя път не се занимавах да ги топя в белина преди да ги посадя. По гъбата на филтъра ми бях забелязал едно малко стръкче черна брада, сега гледам - изчезнало. Сиамците явно вършат работа.
Може би трява да спомена, че осветлението ми не е нито силно (3*18 W за 130л), нито продължително (експериментът с разделения ден за сега е успешен - 2 пъти по 5 часа с 4 часа пауза - 9-14 и 18-23).
За N02, NO3 и PO4 в къщи нямам тестове на SERA :oops: . За сега не ми се купуват, планирал съм инвестицийте в друга насока- осветление и СО2. Но струва ми се, че тук и без редовни тестове се ориентирам в обстановката. За NH3 и NH4 си мисля, че изобщо е безсмислено да се купува- само при ново запискане или съвсем да си изпуснал юздите. Може би първо ще купя още тестове за микроелементи- там нещата май са по-мътни и противоречиви. В торовете ми ползвам няколко микроелемента и вече съм попадал в ситуаций, където не мога да дам разумно обяснение с информацията, с която разполагам.
PO4 най- общо ми се движат между 0,5 и 1,5 mg/l. Въпреки теорийте, че при много риби те нарастват, при мен не е така. Храня всекидневно с богати на фосфор храни, рибите и те не са малко, във всекидневната ми доза течна тор също има малко количество.
Сложих си втора бутилка за СО2 (става дума за 2 л. реактор с мая), с което увеличих подаването средно с около 50% (нали знаете първите няколко дни как подава доста, а после намалява - смятам да подменям всяка седмица сместа в една от бутилките за да стабилизирам количеството). Водата ми е много твърда и смятам, че резултатът ще е само добър.