• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 09:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

А мислили ли сте за потискане на растенията?

Започната от kpokcho, 26.03.2006 12:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kpokcho

Идеята и дойде сега, като четох темата за пресаждането.
Аквариума ми е на около месец, но вече 4 вида растения, които имам не желая повече да израстват. Това са Cabomba pulcherrima, Hydrocotyle sp, Limnophila sp. Vallisneria spiralis tortifolia.
Кабомбата и Лимнофилилията, ги купих само на едно 50 см стръкче, от които всяко нарязах на 4 и засадих. После рязах още веднъж кабомбата. Тези двете стигнаха до повърхността, а Лимнофилата пуска и доста разклонения. Не ми харесва обаче, вида на върха на растението, когато е отрязано. Да то избива ново разклонение, но малко по отдолу, и останалата част може да се премахне но става едно криво...
Валиснерията е подобен случай. Имам 5 растения и В началото имаше само 1 листо което минаваше нивото на водата, и реших да го оставя. Сега са някъде около 10. Нея не съм я рязал защото, също не ми харесват върховете и изрязани. Експериментирах с едно от растенията, и му премахнах дългите листа от основата и то го понесе добре. Въпреки това си е занимавка.
Хидрокотилето е ебаси и напсатта. В началото изкарваше по две нови листа на 3 дена, ама се разклони и листата станаха 6 на 3 дена. Зае си предвиденото от мене мяасто и не е нужно сега да расте на горе.  Не ми харесва плуващи хидрокотиле а пълзящо по дъното. Е дъното ми е ограничено, няма и 10 кв.см. Занимавка е да режа новите листа. А и си исля че при този род (имам предвид Hydrocotyle защо не мога да го определя кой вид е), рязането води до нови разклонения, което също не ми е добре на естетиката.

Ето и въпросът ми някой имал ли е опит в потискането (супресията) на разтежа на растенията, обаче без те да заболяват и загиват?

Longanlon

то потискането е лесно - забавяш си аквариума и готово. въпросът е, че така потискаш всички растения, а не само тия, които искаш...

за потискане на растежа на единични растения май решение няма
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

dido

Намали въгледвуокиса (разбъркването на водата) и светлината - това е дискутирано, или смени видовете с бавнорастящи.

kpokcho

Цитат на: "dido"Намали въгледвуокиса (разбъркването на водата) и светлината - това е дискутирано, или смени видовете с бавнорастящи.
проблема е:
Светя с една лампа 15W която в кухнята над мивката ми беше слаба.
не торя, освен в началото сипах една щипка MgSO4 за цвят, и не пускам CO2. Даже понеже често се продават болни риби, в аквариума ми има все още около 3 таблетки нистатин, който също пречил на растенията. Не съм мерил никакви показатели на водата! Не ми се занимава.
Имам и бавнорастящи видове. Тях пък ми е още по трудно да ги определя, освен яванския мъх, който се е запънал и нито се лови по камъни и керамики, нито расте бъзо. Проблема е как да не ги съсипя и тях.
Ареацията освен да намаля, сложил съм едно 10 см камъче (от тези зелените дългите) зад валиснерията, да пуска мехурчета в лиения и ефекта много ми харесва. Валиснерията изцяло е по неговото течение, Освен да намаля количестовот на пропускания въздух?
Съжелявам че, не мога да ви покажа снимки. Който иска да дойде да види.
Търсих, нещо по темата, ама не намерих нищо подходящо.
Освен сега се сетих и дали да не включим и рибите в системата. Имам 6 хелера и 12 гупи. Те да не би да торят и дишат като за "световно"

Longanlon

Аерацията общо взето няма ефект върху растенията. Така, както ги гледа, учудвам се, че въобще растат... а какво да направиш, за да ги забавиш още без да умрат - не знам...

Както ти кза и Дидо - ориентирай се към по-бавни видове, щом ти е терсене да ги кастриш - виж в сайта Anubias, Bolbitis, Microsorum, Cryptocoryne (ако се пишеше така тва)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

dido

Мисълта ми беше, че умерената аерация помага за насищането на водата с въгледвуокис от въздуха, и най-вече - за елиминирането на зони, бедни на СО2 около листата на растенията. Това важи единствено за аквариуми без СО2 инжекция, разбира се.

Демек - ако намали аерацията, ще постави растенията в състояние на насилствен СО2-глад и така допълнително ще ограничи развитието им.

Както и да е, тези видове си растат бързо по принцип - плевели са. По-добре ги разкарай или ги подкастряй.

77

Цитат на: "kpokcho"
Имам и бавнорастящи видове. Тях пък ми е още по трудно да ги определя, освен яванския мъх, който се е запънал и нито се лови по камъни и керамики, нито расте бъзо. Проблема е как да не ги съсипя и тях.
човек който има претенции и да не може да отгледа едно от най елементарните растения,е това немога да го разбера :shock:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

kpokcho

Цитат на: "77"
човек който има претенции и да не може да отгледа едно от най елементарните растения,е това немога да го разбера :shock:
ми той е по дъното и съответно на сянка. Ама мен не ми трявбва да израства а да се закрепи за камъните. При него проблема  е решнен.
А пък в кухнята в едно легенче което съм го сложил до прозореца, го отглеждам, като му давам СО2 от кока-кола система. Са деня е дълъг вече, няма нужда от изкуствено осветление, Легенчето зеленяса, ама кво от това, мъхът не. От там го плевя и го поставян на тъмно в аквариума... Не директно. 1во го кисна в KMgO4. После в Н2О2 въпреки че и двете са окислители и и само едното е достатъчно. Порцията е на око... В KMgO4 преседява докато не се обецвети раствора. След това го промивам 1 ден на тъмно в банята и после цоп в аквариума.

Така че наистина като нямаш цялостна информация, не може да разбереш всичко. За това добавих и таква.

Иначе наистина най лесно е да ги махна тези видове. Жалко че ми харесват.

NikolaV

Цитат на: "kpokcho"...От там го плевя и го поставян на тъмно в аквариума... Не директно. 1во го кисна в KMgO4. После в Н2О2 въпреки че и двете са окислители и и само едното е достатъчно. Порцията е на око... В KMgO4 преседява докато не се обецвети раствора. След това го промивам 1 ден на тъмно в банята и после цоп в аквариума...
Ъъъъ??? Това с ква цел го правиш?
Иначе проблемът ми е познат. Ако мразя нещо повече от брадата и ксенококуса, то това са валиснерията, егерията и още няколко подобни, които разкарах. Ако мразиш колкото мене постоянното бъркане и плевене, ориентирай се към бавнорастящи китки. В момента най-бързорастящото в гьола ми е криптокорината. Останалото е болбитис, микрозорум, анубиаси. Има 1-2 дето са малко "по-бързи", но в малки количества се понася. Много съм доволен :-)

kpokcho

Цитат на: "NikolaV"
Ъъъъ??? Това с ква цел го правиш?
Иначе проблемът ми е познат. Ако мразя нещо повече от брадата и ксенококуса, то това са валиснерията, егерията и още няколко подобни, които разкарах. Ако мразиш колкото мене постоянното бъркане и плевене, ориентирай се към бавнорастящи китки. В момента най-бързорастящото в гьола ми е криптокорината. Останалото е болбитис, микрозорум, анубиаси. Има 1-2 дето са малко "по-бързи", но в малки количества се понася. Много съм доволен :-)
Кое с каква цел правя?
Брада и ксенококус няма. Има само безвредни зелени и то пос тените на легенчето.
За съжаление, бавно растящите видове, не стават освен Bolbitis sp. Ще си купя тея дни от някъде. Имам Ceratopteris thalictroides но с него нямам проблем. Той дава също нови листа, но те не се изкривяват като стигнат до повърхноста.
Другите бавно растящи не стават. Искам да запазя Cabomba pulcherrima и  Limnophila sp. защото рибките са живораждащи. Още от одавна съм остановил, че възрастните не изяждат малките, когато се хранят добре, но въпреки всичко, точно тези два вида са много подходящи за новородените, които се крият в тях.

tishovsx

Абе да ви имам проблемите, аз се чудя как да накарам мойте да растът бързо, особено болбитиса, ама ...всеки с проблемите си :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

miTko

Цитат на: "NikolaV"
Иначе проблемът ми е познат. Ако мразя нещо повече от брадата и ксенококуса, то това са валиснерията, егерията и още няколко подобни, които разкарах. Ако мразиш колкото мене постоянното бъркане и плевене, ориентирай се към бавнорастящи китки. В момента най-бързорастящото в гьола ми е криптокорината. Останалото е болбитис, микрозорум, анубиаси. Има 1-2 дето са малко "по-бързи", но в малки количества се понася. Много съм доволен :-)

Това е правилният отговор!
Иначе, както се казва - сухо дупе риба не яде! Което си иска бъркане и рязане, че и пресяване - иска си! На който не му се иска, хвърля го в кенефа! Това е положението. И аз го правя понякога. Или го подрявам на някой, ако е в задоволително състояние.
Разни мои АКВАРИУМИ 

kpokcho

Цитат на: "miTko"Това е правилният отговор!
Не разбрах кое е отговора?

NikolaV

Цитат на: "kpokcho"
Цитат на: "miTko"Това е правилният отговор!
Не разбрах кое е отговора?
Бавно растящите растения...

77

Цитат на: "NikolaV"
Цитат на: "kpokcho"
Цитат на: "miTko"Това е правилният отговор!
Не разбрах кое е отговора?
Бавно растящите растения...
на ръба на засадата...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Similar topics (5)

24575

Публикации: 5
Прегледи: 2595

14100

Публикации: 22
Прегледи: 6567

2270

Публикации: 3
Прегледи: 2770

47626

Публикации: 16
Прегледи: 4615

11486

Публикации: 13
Прегледи: 4561