• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Растение пред филтъра?

Започната от eventer, 12.09.2007 00:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

eventer

12.09.2007 00:13 Last Edit: 12.09.2007 00:27 by eventer
Hi,
Препоръчайте растение, което да е пред потопяемия филтър, да е около 40 см високо, с достатъчно листна маса, за да го скрива, да е засадено  устойчиво в грунда *HELP*.
Бях сложил там роголистник, много е красив, но разбойниците - калихти не харесват как е засаден :-| и постоянно го намирам на повърността (където също седи красиво). То не беше завързване на снопче, за камък, ... е не и не - изравят го.

Та дайте мнение...

Валиснерия дали е ОК?
Подводно животновъдство и подводно земеделие

botan

Хаха ми то роголисника трябва да си плува, такава му е природата.И може би не е само заради калихтите, в листата му има доста балончета с кислород, които се виждат всъщност.
Избери си каквото и да е друго растение, което да пуска поне по коренче, проблема при роголистника е че няма корени.
В единия си аквариум съм сложил валиснерия пред фитъра, в другия хигрофила полисперма, няма значение какво ще е, стига на теб да ти харесва и да пуска корени.

malomir

Ботанчо ще те помоля след като нямаш меродавно мнение по въпроса да не се обаждаш неподготвен и без Хаха моля те!Човека пита ако имаш съвет дай му го и без насмешка да не публикувам първите ти въпроси пак,за да видят хората човек с деветстотин и няколко мнения само допреди няколко месеца колко е навътре в нещата!
eventer трябва да кажеш какъв ти е филтъра за да ти дадем адекватен отговор.
Аз бих ти препоръчал  Лудвигия Репенс или Лимнофила Акватика.Сравнително лесни за отглеждане растения и правят хубава туфа която скрива това което е на заден план.Може да пробваш също така Егерия Денса.
Успех!

theater

Валиснерия е добър вариант, стига да ти се занимава да и местиш ежемесечно издънките. Като станат достатъчно изскубващ всичките и ги боцваш на обща туфа. Аз лично моята я разкарах, защото много се множи през грунда и само пречи. Не лош вариант са всичките видове ротала. След като се вкоренят няма да имаш проблеми с тях.
Виж и предложенията на маломир. За лудвигията нямам мнение, защото не съм гледал досега, но лимнофилата също ще крие добре филтъа. За лесното гледане имам малко по-друго мнение. Ако филтърът е в тъмен ъгъл, лимнофилата не става за там, защото иска много светлина.
140л - харацини
http://starividri.org

mistar_ti

Според мен едно Лимонче би ти свършило добра раота
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

Raven

Когато имах 200 л. аквариум с вътрешен филтър винаги го прикривах с храст Микрозориум- за мен това е идеален вариант.
Първо- микрозориумът има специфично хранене- корените му плуват свободно във водата и по такъв начин работят като префилтър който обира грубите органични частици преди да влязат в самият филтър ,а това му действа като стероиди на културист.
Освен това растението е достатъчно гъсто и атрактивно,скрива отлично филтъра,поставено в ъгъла е съвсем на място защото ъглите обикновенно са по слабо осветени а Микрозориумът няма претенций за силно осветление,покрива и уплътнява много добре композицията на ъгълът който е хубаво да не седи празен по естетични причини.
Изобщо аз бях много доволен от този вариант- две различни туфи в различни ъгли на аквариума имат съвсем видима разлика в растежа в полза на този пред филтъра.

За коренището на растението може да се привърже камък който да го държи стабилно за дъното и да е достатъчно далече от самият филтър- за кратко корените прикриват камъка напълно.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

eventer

Цитат на: malomir - 12.09.2007 04:14
... трябва да кажеш какъв ти е филтъра за да ти дадем адекватен отговор.
Водният стълб е 50 см (вкл. грунда), филтъра е sun sun 950 л/ч, 33 см висок сглобен помпата с трите секции за филтриране в една група с вертикален нагревател, общо широчина около 8 см.

Thanks  за съветите.
Микрозориум имам в противоположния на филтъра ъгъл, хигрофила също има в центъра на заден фон. Лимнофилата е много красива, но така и не успях да я завъдя, много я пасяха хелерите, както и егерията.

Ще сложа валиснерия, дано по-едра да се развие.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

Stas

А честно казано калихти в растителен аквариум не е никак удачна комбинация!

eventer

Цитат на: Stas - 13.09.2007 00:52
А честно казано калихти в растителен аквариум не е никак удачна комбинация!

Всички казват така и да, така е. Ама иначе са много симпатични разбойниците. Малко повече постоянство, камъчета на подходящите места, подбор на растения и оставяне празно място за ровене вършат работа.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

eventer

Не знам дали е за тук този пост, но да споделя методи за защита на растенията от калихтите.

Основно правило - около засажданите растения да има обръч от камъни, полувкопани. Може би е добра идея скъсени изправени керамични имитации на кухо дърво (продават се във вски магазин), но така и не намерих време да ги режа.

Валиснерия:
Садя я предварително завързана на снопче, около туфичката - обръч от 2-3 см камъни, полувкопани в грунда.

Паричка (не се сещам латинското наименование), или други пълзящи растения:
Парче маркуче за въздух, около 10 мм, разрязано по дължина, нанизано на половин клечка за зъби, както е показано на скицата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore2.data.bg%2Feventer%2FRelax%2FAquarium%2Faq2.gif&hash=c65022f276f734ce72ac272c08733c7b39653158
Разтварям леко парчето маркуче на дължина и внимателно вмъквам тази част от стеблото на расрението, която искам да лежи на грунда. Стеблото трябва да е свободно в маркучето, за да не се нарани. Цялото това нещо забивам с клечката за зъби в грунда.

Резултат - стеблото е фиксирано за грунда без да е засадено. Правя го на толкова места, колкото е необходимо за устойчиво положение. За 1 стрък е достатъчно 1 или 2 от тези "скоби".

Нямам с какво да снимам резултата за сега, но паричката ми седи там където й е мястото и от там расте нагоре като зелена стена. И скицата драснах набързо, ама мисля че е ясна идеята.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

Trobata

Много ще ми е интересно да видя снимки в действителност.

streetspluntep

13.09.2007 22:37 #11 Last Edit: 20.05.2009 01:27 by streetspluntep
/

eventer

13.09.2007 23:55 #12 Last Edit: 13.09.2007 23:58 by eventer
Цитат на: Trobata - 13.09.2007 22:18
Много ще ми е интересно да видя снимки в действителност.

Ще взема назаем някой от модерните фотоапарати и ще покажа творението, че моят е от по-старите, пробвахме със сина ама не излизат добре снимките, отблясъци, размазано, нито за със светкавица, нито за без...
: 13.09.2007г 23:11ч
Цитат на: streetspluntep - 13.09.2007 22:37
тъй като не искам да  отварям нова тема ще пиша тук.Аквариума е 34 литра 65/27/20
20 е височината.Филтара е Atman F200.Въпроса ми е какво растение да сложа за да го скрие и филтара как да е поставен към по късата страна или към по дългата??

Както ще се скрие по-добре, от тази страна го поставяш. От дългата, в единия край (по-тъмния, ако има) е добре. Водния стълб ти е по-малко от педя, това и една хубава криптокорина ще го скрие, мисля. Гледаш листата да не запушат входните му отвори, обаче. До него и нагревателя, да маскираш всичко накуп.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

streetspluntep

14.09.2007 20:43 #13 Last Edit: 20.05.2009 01:27 by streetspluntep
/

eventer

Цитат на: streetspluntep - 14.09.2007 20:43
Ами аз пробвах с крипторина,с валиснерия ама филтара им духа листата? не им ли пречи това мачкане от филтара

Насочи филтъра нагоре, за да не става центрофуга в аквариума. В малкия аз съм изкарал струята с маркуче над водата, фиксирано хоризонтално по повърността. Така има повърностно течение, а надолу е спокойно.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

Similar topics (5)

35096

Публикации: 3
Прегледи: 2993

6678

Публикации: 3
Прегледи: 2569

3559

Публикации: 4
Прегледи: 3203

4783

Публикации: 4
Прегледи: 2596

43782

Публикации: 31
Прегледи: 8532