Много искам да си сложа някакви растения в аквариума при скалариите ама знам ,че бая ги папат. Имах един лемон но остана само с 4-5 листа. Аквариума ми е 55 литров и имам 4 скаларии. Благодаря предварително.
анубиас :D
опитаи с ехинодоруси- те са с големи листа и може да издържът , освен това на техните листа скалариите обикновенно хвърлят хаивер.
също стават и анубиаси или криптокорини.
според мен може и ехинодоруси ,ама трябва в порциона им да има и растителна храна че да не са много озверели към растенията :wink:
Цитат на: "Stefan"Много искам да си сложа някакви растения в аквариума при скалариите ама знам ,че бая ги папат. Имах един лемон но остана само с 4-5 листа. Аквариума ми е 55 литров и имам 4 скаларии. Благодаря предварително.
скалариите не "папат" растения - и всяко растение е добро дошло при тях - лимончето може да се развива супер но за 1 ден да получи "косопад" и да остане само с 2 листенца шантаво растение. Но скалариите не закачат растенията :)
не съм гледал скаларии ама виж това До недавнего времени мне очень нравились скалярии. У меня было их несколько штук. Необычность формы и грациозность привлекает многих аквариумистов. Но стоило приобрести эустералис стелата ( Eustralis stellata ) и лагаросифон мадагаскарский (Lagarosiphon madagascariensis) - моё мнение о скаляриях изменилось. От элегантного лагаросифона остался только тонкий стволик. Все листочки скалярии съели. А с эустралисом они поступают так: откусит лист эустралиса длиной порядка 8мм, пожуёт и выплюнет. Причём активное подкармливание скалярий "ТетраФилом" не давало никакого эффекта. Пришлось избавиться от этих рыб. А жаль.
аз пробвах няколко скаларии миналата година и наистина забелязах че пощипват връхните листа на роталата , и по тази причина бързо ги дадох на един приятел които ги гледа без растения.
скалариите ми бяха малки , 10 броя - но не ми направиха добро впечатление :evil:
иначе са симпатични рибки , но химия и торове за растения маи не им понасят.
дискусите също щипеха от растенията с по дребни листа.
и те не се задържаха дълго :twisted:
Цитат на: "raven"аз пробвах няколко скаларии миналата година и наистина забелязах че пощипват връхните листа на роталата , и по тази причина бързо ги дадох на един приятел които ги гледа без растения.
скалариите ми бяха малки , 10 броя - но не ми направиха добро впечатление :evil:
иначе са симпатични рибки , но химия и торове за растения маи не им понасят.
дискусите също щипеха от растенията с по дребни листа.
и те не се задържаха дълго :twisted:
нормално е да закачат растенията с дребни и нежни листа но чак да ги унищожават тотално или да ги клюпат не ми се верва при мене скалариите не правеха нищо такова :Р и растения от гигантска криптокорина нагоре просто не ги закачаха - абе махаш дребните и нежни растения и остават само тези които не биха се дали на скалариите :)
А, Зооманиак, бъди убеден, че ги папат и то тотално - преди няколко месеца бях взел за врменно отглеждане две скаларии от един приятел, който замина за Гърция и мога да ти кажа, че от някои листа на лимончето ми оставаха само средните жилки - късаха и го поглъщаха с настървение. Интересно, но други растения не забелязах да закачат.
Та ти лимончето за растение ли го броиш :) то и барбусите ми на времето го папаха ей така за спорта :)
като други вредители по мои наблюдения мога да посоча и барбусите - имах няколко вида и всичките ядеха младите листа на растенията.особено на обикновенната хигрофила полисперма.а криптокорините ми не закачаха , явно хигрофилата си го търси по някъкъв начин- сигурно е вкусна :lol:
иначе от харацинидите които съм гледал основно нямам оплоквания, мога да кажа че са безопадни за растенията с изключение на хемиграмуса и на зловещите растителноядни пирани :shock:
принципно погледнато всички растения които са нежни или с меки листа са подложени на атаки от даден тип риби
така че просто има ли такива случай махаш ли ирастенията или рибите :)
Цитат на: "raven"като други вредители по мои наблюдения мога да посоча и барбусите - имах няколко вида и всичките ядеха младите листа на растенията.особено на обикновенната хигрофила полисперма.а криптокорините ми не закачаха , явно хигрофилата си го търси по някъкъв начин- сигурно е вкусна :lol: ...
Мамка им на моите - пасат ми поголовно тенелуса и полиспермата. Май ще ги разкарвам скоро - ако има някой мераклия за 10-на едри тетразони, още толкова калифорнийски зелени, 4-5 одески и 2 мъжки нигрофасциатуса - побойници. 77 ми даде идея да ги храня с растителна храна. Ако не сработи това, обещавам да направя на някой подарък :-)
да не те настроивам от сега - ама при моите не помогна ,взимах им специален тетрамин с растителни съставки и даже им бланширах спанак няколко пъти, и те пак си отхапваха точно наи младите и току що излезли листчета - направо побеснявах :evil:
хич не ми се щеше да ги махна - имах хубави шлаерни конхониуси - за тях ме беше наи яд.
А, и такива имам :-( 5-6 шлаерни червени гада, дето ми ядат зарзавата :-)
И тях ги давам, без да ми мигне окото.
А някой от вас да има опит с анциструси, които ядат връхчетата на кабомбата и нейните подобни?
Всъщност не съм сигурен дали е от тях, но повечето стръкове на това ми растение по някое време мистериозно спират да пускат пъпки отгоре - сякаш са отрязани.
Дали не е някоя болест, която ги лови само тях, или сомченцата ми са замезили?
Цитат на: "Longanlon"А някой от вас да има опит с анциструси, които ядат връхчетата на кабомбата и нейните подобни?
Всъщност не съм сигурен дали е от тях, но повечето стръкове на това ми растение по някое време мистериозно спират да пускат пъпки отгоре - сякаш са отрязани.
Дали не е някоя болест, която ги лови само тях, или сомченцата ми са замезили?
Не знам какво е , но хич не ми се вярва да са анциструсите виновни...
Ако е нещо изровено или извадено растение - те са, ама само връхчета...егати хирурзите!
e, извадено растение пък ти - грунда ми е 5 мм а самите анциструси са по 2-3 см
И аз не съм гледал скаларии(не се и очертава), но съм чел, че изглеждат и се чувстват добре между растения с дълги, тясни листа като валиснерия и сагитария. Има логика, те са с високо , странично сплескано(егати думата) тяло.