Стана дума за саксийи и отвори в саксийките. Има нещо в теорията за грунда и циклите, което на мен ми убягва като цяло.
Ако използвам саксийка без никакви отвори по нея, то гринда в саксийката ще е изолиран изцяло и няма да има течение през него. С течение на времето в него ще се понатрупат органични отпадъци и ще се получи безкислородно гниене (дали ?). Останах с впечатление, че това не е много полезно.
Подобна ситуация ще се получи и с дебел слой грунд без вътрешен филтър и без дънен нагревател. През такъв грунд също няма да има циркулация на водата, което пак ще доведе то безкислородно гниене.
Това гниене и натрупването на "тиня" в грунда няма ли да е опасно за растенията?
Допълнителен въпрос - необходимо ли е и периодично пълно "промиване" на грунда и ако да дайте съвети как да стане най-безболезнено за растенията.
Аз не съм спец по растенията, но все пак съм гледал.
Според мен в саксийка без дупки много скоро ще започне анаеробно гниене и ще унищожи засаденото растение. А "проветрението" на целия грунд зависи най-вече от размера на отделните частици - при такъв от 0.5 см нагоре няма проблем. Разбира се, натрупват се доста "мръсотии", но те се отстраняват лесно със сифон, стига аквариумът да не е твърде гъсто "залесен", разбира се - как се отстраняват нечистотиите в този случай да кажат потърпевшите. :lol:
Яко смукане :(
Безкислородно гниене едва ли ще се получи, ако имаш достатъчно вкоренени растения. Растенията с добре развита коренова система транспортират кислорода не само през листата навън във водата, но и от листата към корените и грунта съответно.
Ако няма дупки в саксията е вероятно грунта бързо да обеднее на хранителни вещества. В открития грунт все пак има постоянно слабо движение на вода и частици. Затова препоръчах на Веско да сложи малко пръст в саксията.
Именно поради тази причина не се препоръчва използването на пясък за грунд. Нормалната големина на грунда е от порядъка на 2.5 - 10 мм и разстоянието между камъчетата осигурява достатъчна циркулация на водата на дълбочина дори 6-8 см.
Личният ми опит сочи, че избягването на особено активно смукане на грунда с маркуча е силно препоръчително, тъй като малкото глина и хума, които съм разположил отдолу започват да излизат на повърхността. Какво остава в такъв случай за органичните остатъци с много по-ниска плътност?
Колкото до саксията - ако е пълна с достатъчно едър грунд и допълнителните наторяващи материали са на дъното не вярвам да се получи загниване поне 2-3 месеца.
Абе вие шегувате ли се с тия саксийки?!!!
Как ще ги садиш в такава без дупки? А как ще расте това растение?
Виждали ли сте корена на голям ехинодорус или апоногетон?!!!
Че като го извадиш се дига половината дъно :D
А пък валиснерия в саксийка...това вече съвсем е странно.
Е, освен ако не правите научно изследване :lol:
хм, ники, съгласен съм, че големите растения имат голама коренова система, обаче прекалено развитата такава е белег за недостатъчно количество хранителни елементи в грунда.
Интересна теза. Същата като тази, че ако слагаме повече лампи, растенията растат бързо, но с по-малки листа, а ако е една лампа да кажем - бавно но стават едри?!!!
Според теб как би трябвало да изглежда една коренна система -
нпример на една криптокорина?
В саксийката ще и е супер. :D
А, Ники, то зависи от саксията все пак. Ако е като на майка ми саксията дето си развъжда столетника, тоя ехинодорус бая ще се озори, докато я напълни. :lol:
В случая с валиснерията на веско е по-друго. Там идеята беше корените на растението да не са в общия грунт с криптокорините. Ако направиш дупки става все едно без саксия. Донякъде си е научен експеримент наистина :-)
Не знам колко трябва да е голяма кореновата система на растения, страдащи от липса на хранителни вещества, но аз имах два ехинодоруса амазонка, които заемаха почти изцяло 300 л. аквариум. Когато се наложи да ги пресаждам, се оказа, че заемат не само обема на аквариума, а и целия грунд - коренищата им бяха почти толкова големи, колкото надземната част. А растения, които изпитват недостиг на каквото и да било, със сигурност не израстват толкова.
Освен това при положение, че няма циркулация на водата, корените на растението по никой начин не са в състояние да осигурят достатъчно кислород за аеробно гниене. Но това не съм го пробвал и не мога да споря с практически аргументи. :lol:
То това за достатъчното количество трудно ще се пробва, щото няма как да го измериш, поне не се сещам за удобен практически начин. Ако обаче на твоите 8) мутирали 8) амазонки корените са били чак толкова големи, може и да са вкарвали достатъчно кислород в грунта. :?:
Точно това имах предвид.
А колкото до саксия, една саксия с дупки може, защото критокорината или ехинодоруса ще си пускат издънки. Но без дупки, ще се смачкат корените.
Аз да си кажа защо питам ;-)
В единия ми аквариум има едър грунд и речни камъни. Уж редовно го почиствам със сифон, ама се бяха посъбрали доста мизерийки и то там, къде са най-големите камъни и може да се чисти лесно. Наскоро се ровичках из грунда и открих, че е доста замърсен. (самия аквариум е залесен преди година и нещо грунда не е чистен основно от тогава).
Няколко дена прилагах терапията - източване на част от водата, утаяване в легена и връщане обратно в аквариума (без мръсотията естествено). Пуснах и един вътрешен филтър, който създаде течение (доста силничко) и резултата беше усилено отделяне на кислород от растенията без СО2 подхранване (не съм пипал грунда около корените).
След като попрочетох малко взех да се замислям над проблемите около параметрите на водата - азотен цикъл и т.н. и сега ми е малко сложничко та затова питам.
От една страна е по-добре да не закачам грунда и растенията - те са си пуснали колкото коренчета си им трябват (ако ги пресадя 100% ще им трябва период, в които да си възстановят комфорта). От друга страна тези мръсотийки в грунда са предпоставка за промени на параметрите на водата.
"Колкото повече научаваш, толкова повече осъзнаваш че нищо незнаеш ..."
Това последното съм сигурен че е вярно :lol:
Колкото до грунда нали работата на нитрифициращите бактерии в грунда е точно тази - да разграждат органичните замърсявания до нитрати и минерали. След това идва ред на растенията да ги усвояват с кореновата си система. В природата доколкото съм виждал снимки на разни биотопи повечето растения живеят при силно заблатен грунд. Само при рибките на Боби грунда е чист като на 5 метра от прибоя навътре в морето. Обаче там (защо ли?) няма растения. Даже и прословутите апоногетони си живеят в блато.
При мен две еднакви растения (взети от един аквариум) криптокорини развиха различни коренови системи в два различни аквариума. В единия който е стар и с доста замърсен грунд се вкорениха бързо и пуснаха издънки които излизат изпод грунда - значи основната им коренова с-ма е подземна. В другия които е нов и с много чист грунд дебелите корени се движат по повърхността и пускат тънки коренчета надолу и на определени места пускат розетки. Значи растението търси хранителна среда и като не намира продължава да търси по надалеч от растението майка.
аз грунд не чистя :D просто няма как,пречат ми растенията :wink: просто един път в годината пренареждам аквариума,че тогава го почиствам :shock:
77 написа:
Цитатаз грунд не чистя просто няма как,пречат ми растенията просто един път в годината пренареждам аквариума,че тогава го почиствам
А колко риби имаш :?:
към 70
Аз се срамувах да отговоря на тоя въпрос, ама сега като ти си призна и на мен ми е по лесно :D
Аз също не чистя грунда по начина който е прието. Просто няма как да стане. Чистя само с прахосмукачката боклуците отгоре.
За другото се грижи нагревателя и циркулацията.
Верно интересна тема. Виждал съм много добре развити расрения в саксийки, въпреки че не ми харесва. Криптокорина афинис в саксийка е незаменим помощник на "харациниста". Има хляб в тая работа.
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2003.cgi?&op=ishowcase&category=0&vol=2
малко снимчици за стимул- победителите от един конкурс,интересно че повечето са от тези дето ги смятаме за тъпи и без вкус -USA-то.
ще ми се и аз да имах толкова лош вкус :lol:
А това е началотоhttp://www.aquabotanic.com/contest2004/contest2004.htm
Вижте #58 :(
http://www.hoftiezer.net/personal/aquaria/index.htm
виж в "Journal" обаче колко зле свърши победителят накрая-това е съдбата на повечето сглобени за снимката само аквариуми- не могат да ги задържът дълго време.
иначе забелязвам че напоследък композицията "остров" или"хавай" се налага почти напълно в аквадизайна-когато растения корени и камъни са събрани в средата а около тях и,ма чист пясък и на мен много ми харесва ама хич не ми се занимава в момента.
Цитат на: "raven"http://www.hoftiezer.net/personal/aquaria/index.htm
виж в "Journal" обаче колко зле свърши победителят накрая-това е съдбата на повечето сглобени за снимката само аквариуми- не могат да ги задържът дълго време.
иначе забелязвам че напоследък композицията "остров" или"хавай" се налага почти напълно в аквадизайна-когато растения корени и камъни са събрани в средата а около тях и,ма чист пясък и на мен много ми харесва ама хич не ми се занимава в момента.
на времените аквариуми и личи,и въобще не ми харесват :cry: въпреки че само преди годинка много им се кефех,ама тогава незнаех че са сглобени само за снимките :wink: то моето май стана като с лисицата и гроздето......
личи им , ако имаш малко опит и се загледаш - на горния аквариум примерно няма как да растът добре така наблъскани едно в друго толкова светлолюбиви растения- никаква светлина не достига до долните им части и затова от там тръгват да умират.този пак е задържал аквариума няколко месеца след снимките.
иначе са красиви ама не е честно някакси :lol: