• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Торене с амоняк

Започната от kraltchev, 03.11.2005 08:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kraltchev

В продължение на около седмица един от аквариумите ми караше без никаква филтрация тъй като китайския външен филтър протече (естествено точно като си лягах) и трябваше да го поправям.

В това време сложих маркучето с СО2 във входа на една малка вътрешна помпа и така осигурявах циркулация и разтваряне на СО2.

Всеки ден, почвайки от първия ден на това безфилтърно съществуване, растенията не само кипяха ами направо правеха аквариума да ври.  Някои растения изглеждаха по-скоро сребърни отколкото зелени - толкова много мехурчета кислород се събираха по тях.

Тъй като аквариума беше презапуснат точно преди да се счупи китайското менте предполагам че бактериите във субстрата и по камъните и растенията още не се бяха опомнили от новите събития в живота им.  Тоест предполагам че в аквариума е имало доста добро количество амоняк.  Както знаем амоняка се приема най-лесно от растенията и затова предполагам че имаше такова интензивно кипене.  Благодарение на мързела ми не съм проверил нито веднъж има ли няма ли амоняк.

Вчера следобед най-сетне пак вързах поправеното и подобрено китайско менте Ехеим.  Днес следобед видях че кипенето не е толкова интензивно.  Едно от растенията - Хетерантера зостерифолия - беше напълно скапано.  Това растение не понася липсата на храна във водата и се скапва буквално за 2 дни ако не намира поне малко храна във водата.  В моя случай това стана за по-малко от 24 часа.  Проверих нитратите и фосфатите - 0.1 и 0 респективно.

Смених 1/3 от водата с обратно осмозна смесена с 30% чешмяна с цел съвсем да зануля всичко. Боднах нова Хетерантера да видя какво ще стане до утре с нея.

Ех безсънна нощ, много приказки... Само исках да поясня че торенето с амоняк не е нещо ново.  Звучи като шантава идея, но човек може да го прави ако знае точно колко да налива.  Предполагам че по-голямата част от добавения амоняк се превръща в нитрат от бактериите във филтъра само за няколко часа, ако не и по-бързо. Но растенията изглежда че много се радват на този амоняк - как иначе да обясня жестокото кипене  в аквариума без филтър и намаленото кипене когато пак прикачих филтъра.

А ето и снимка на едно готино аквариумче което от разни източници подразбирам че е поддържано именно с амоняк:
http://www.e-aquaria.com

--Николай

miTko

Мамка и Хетерантера, сега ще и стъпя на врата!  :twisted: Човек се учи докато е жив! Като имаш опит с нея, можеш ли да ми кажеш следното, в какви условия е гледана за да има листа с по-заоблени върхове и по-дебели и сочни стебла? Такава я купих.При мен сега след първо косене е пак с толкова дълги листа, че и повече, но са заострени, както си трябва и стеблата са по-тънки.Друг е въпросът, че се криви на всички възможни посоки, периодично поляга и пак расте нагоре.Не е от силно течение, нито от анциструси - нямам в момента.
Хетерантерата е точно тази:
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=22&vid=
Преди имах по-дребна, но я уморих...
Разни мои АКВАРИУМИ 

kraltchev

Митко,

Не съм виждал никога такава Хетерантера със заоблени листа.  Вероятно е да си добил стръкчета които са ги отглеждали над водата - обикновено тогава стъблото е малко по-дебело и листата се изменят. Водните растения нали така се отглеждат в оранжерии- над водата.  И водорасли няма, пък и по-бързо растат.

Да и мойта така се криви на сички посоки.  Недей се стреми да я поддържаш като стеблено растение, със стъбла извисяващи се нагоре.  Посади няколко къси стръкчета близо едно до друго и те ще образуват храстче.  Резвай тия отпред повече за да се получи наклон напред, задните да са по-високи.

И пак да кажа - иска си туй хайванче храна от водата.

--Николай

Raven

тази хетернатера е гледана на сухо/от снимката/
аз си взех такава същата от Биг Гонзо и след няколко дена под вода почна да пуска нормални тънки и дълги листа.
хубаво растение ,но като тръгне е лудница- не мож му насмогна.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "kraltchev"Митко,

Не съм виждал никога такава Хетерантера със заоблени листа.  Вероятно е да си добил стръкчета които са ги отглеждали над водата - обикновено тогава стъблото е малко по-дебело и листата се изменят. Водните растения нали така се отглеждат в оранжерии- над водата.  И водорасли няма, пък и по-бързо растат.

Да и мойта така се криви на сички посоки.  Недей се стреми да я поддържаш като стеблено растение, със стъбла извисяващи се нагоре.  Посади няколко къси стръкчета близо едно до друго и те ще образуват храстче.  Резвай тия отпред повече за да се получи наклон напред, задните да са по-високи.

И пак да кажа - иска си туй хайванче храна от водата.

--Николай
Благодаря! Точно това съм виждал по снимките, че хората я държат къса.Утре ще кося! Иначе тя расте бързо - повече от роталата!
Това, което казваш ще да е причината за закръглените листа...Гледах в един сайт, имало поне десетина вида хетерантери, та се чудех преди коя съм нацелил... :) А те другите са доста различни:
http://www.ipni.org/ipni/IpniServlet?family=&infrafamily=&genus=Heteranthera&infragenus=&is_apni_record=on&species=&infraspecies=&is_gci_record=on&author_abbrev=&publication_title=&is_ik_record=on&include_authors=on&include_basionym_authors=on&query_type=by_query :roll:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

55311

Публикации: 3
Прегледи: 3550

43308

Започната от pqko


Публикации: 10
Прегледи: 5887

23413

Публикации: 5
Прегледи: 4458

17722

Публикации: 1
Прегледи: 3113

56692

Публикации: 14
Прегледи: 5846